אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


חברי תנועת השומר הצעיר מניפים את דגל התנועה, 1941
חברי תנועת השומר הצעיר מניפים את דגל התנועה, 1941 צילום: לע"מ
 
חברי תנועת השומר הצעיר בסניף כפר סבא, 1941
חברי תנועת השומר הצעיר בסניף כפר סבא, 1941 צילום: לע"מ
 
חניכי השומר הצעיר במצעד 1 במאי בת"א, 1946
חניכי השומר הצעיר במצעד 1 במאי בת"א, 1946 צילום: חכם זולטאן לע"מ
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 השומר הצעיר- אתר תנועת הנוער


ערכים קשורים
 הליץ'
 צופים
 השומר
 מלחמת העולם הראשונה
 מרקסיזם
 בית אלפא
 גן שמואל
 מפא"י
 מלחמת העולם השנייה
 מרד גטו ורשה
 פלמ"ח
 אחדות העבודה
 מפ"ם
 צה"ל
 נח"ל


תחומים קשורים
 אידיאולוגיות, מושגים וארגונים פוליטיים
 ישראל והציונות


 
 
 

השומר הצעיר


Hashomer Hatzair

מידע נוסף

השומר הצעיר, מפלגת פועלים ותנועת נוער ציונית-סוציאליסטית. בוגריה נמנים עם מייסדי ארגון הקיבוץ הארצי בתנועה הקיבוצית.

 

התנועה הוקמה בשנת 1911 בעיר לבוב שבגליציה (חלק מפולין שהשתייך לאימפריה האוסטרו-הונגרית) כארגון הצופים היהודי הראשון. בשנת 1913 אימץ הארגון את השם "השומר", בעקבות ארגון "השומר" בארץ-ישראל. ב-1916, בעיצומה של מלחמת העולם הראשונה, התאחד "השומר" עם תנועה בשם "צעירי ציון" (שעסקה עד אז בעיקר בלימוד השפה העברית ובנושאים הקשורים ביהדות ובציונות). הגוף המאוחד נקרא תחילה "שומרים צעירי ציון", ובהמשך שונה שמו ל"השומר הצעיר".

 

תנועת השומר הצעיר היתה בראשיתה תנועת נוער צופית ציונית, ללא מחויבות להשקפה פוליטית מסוימת ודרישה מעשית כלשהי מבוגריה. רק במהלך שנות העשרים של המאה ה-20 החל זיהויה של התנועה עם אידיאולוגיה מרקסיסטית ונקבעה מחויבות "ההגשמה" של בוגריה, כלומר החובה לעלות לארץ-ישראל ולחיות בקיבוץ.

 

בשנת 1919 החלו בוגרי תנועת השומר הצעיר לעלות לארץ ישראל. בשנים לאחר מכן נוסדו הקיבוצים הראשונים של התנועה, בית אלפא, גן שמואל, מעברות ומשמר העמק. בשלב זה עדיין לא דובר על תנועה קיבוצית של השומר הצעיר, בין היתר משום שחלק ממנהיגי השומר הצעיר בגולה התנגדו עם עלותם ארצה להמשך קיומה של התנועה בארץ-ישראל.

 

קבוצת השומר הצעיר נובה-זאמקי במחנה קיץ בוויהנה, סלובקיה, 1927. באדיבות בית התפוצות ע"ש נחום גולדמן, תל אביב.

 

ראשית פעלה התנועה בפולין, בברית המועצות, ברומניה, בליטא ובלטביה, ולאחר מכן התפשטה למדינות נוספות, כגון ארצות הברית, מקסיקו ודרום-אפריקה. בשנת 1924 התקיימה הוועידה העולמית הראשונה של תנועת השומר הצעיר בעיר דנציג (כיום גדנסק) שבפולין. הוועידה השנייה התקיימה בשנת 1927, השנה בה נוסד בארץ-ישראל "הקיבוץ הארצי השומר הצעיר", ארגון התיישבותי שהגדיר עצמו כ"זרם פוליטי עצמאי בתוך תנועת הפועלים בארץ ישראל". הוועידה בדנציג נמנעה מקביעת חובת הגשמה בקיבוץ, בשל מחלוקת בנושא זה בתוך התנועה. חלק מהקיבוצים שהוקמו על-ידי בוגרי השומר הצעיר בארץ ובהם הקיבוץ הראשון של התנועה, בית אלפא, לא הצטרפו לקיבוץ הארצי עם הקמתו.

 

בוועידה העולמית השלישית בצ'כוסלובקיה (1930) הוחלט כי ההצטרפות לקיבוץ הארצי היא דרך יחידה ומחייבת עבור בוגרי התנועה. כך החל תהליך שבמהלכו הפכה השומר הצעיר מתנועת נוער שהקימה גוף התיישבותי עבור בוגריה, לארגון מדיני בעל אידיאולוגיה המקיים תנועת נוער, במטרה להגביר את השפעתו ולהבטיח לעצמו עתודה. כחלק מתהליך זה עברה למעשה הנהגת התנועה מפולין לארץ-ישראל, והתנועה בארץ ישראל החלה לפעול תחת חסותו של הקיבוץ הארצי. (ההחלטה על הצטרפות לקיבוץ הארצי גרמה לפילוג בתנועה, ואנשי השומר הצעיר בברית המועצות, לטביה, אוסטריה וחלק מהתנועה בליטא פרשו מהתנועה והקימו את "השומר הצעיר נצ"ח - נוער צופי חלוצי"; מאוחר יותר הצטרפו לקיבוץ המאוחד ולמפא"י).

 

במהלך מלחמת העולם השנייה מילאו חברי תנועת השומר הצעיר תפקיד בלחימה נגד הנאצים בגטאות (גטו ורשה), ביערות, בהתקוממויות עממיות כדוגמת המרד הסלובקי, בתנועות מחתרת יהודיות וכלליות ובשורות הצנחנים מארץ-ישראל. בארץ-ישראל התגייסו חלק מבוגרי השומר הצעיר לשורות הפלמ"ח.

 

בשנת 1946 הוקמה בארץ ישראל "מפלגת פועלים השומר הצעיר", אשר התאחדה ב-1948 עם מפלגת "אחדות העבודה-פועלי ציון" והפכה למפ"ם - מפלגת הפועלים המאוחדת. הקמת המפלגה הפכה את תנועת הנוער השומר הצעיר (אף כי מעולם לא באורח רשמי) מתנועת נוער בעלת עמדות פוליטיות לתנועת נוער של מפלגה. בד בבד עם הפעילות הפוליטית, תפסה הפעילות הצופית בתנועה מקום מרכזי לאורך כל שנות קיומה.

 

הקמת המדינה וגיוס החובה לצה"ל יצרו מצב חדש עבור בוגרי התנועה. הקמת הנח"ל פתרה את הבעיה של קטיעת מסלול ההגשמה בקיבוץ על-ידי השירות הצבאי, ואולם נוצר נתק בין חברי התנועה (שכולם מתחת לגיל 18) ובין הנהגת התנועה, המורכבת מחברי קיבוצים. הסדרי הי"ג (דחיית השירות הצבאי בשנה) והחל"ת (חופשה ללא תשלום במהלך השירות) אפשרו אמנם לאחדים מהבוגרים לעסוק בהדרכה גם בגיל הגיוס, אך תפקידי ההדרכה וההנהגה הבכירים נותרו בידי ה"שליחים" המבוגרים יותר.

 

שנים לאחר הקמת המדינה שמרה תנועת הנוער של השומר הצעיר בארץ ובעולם על מעמדה כמקור העיקרי לגידולו של הקיבוץ הארצי. בשנים האחרונות הצטמצם מספרם של בוגרי התנועה המצטרפים לקיבוצים, אך פעילותה החינוכית והרעיונית-פוליטית נמשכת.

 

כיום פועלת תנועת השומר הצעיר בעיקר בישראל, כמחלקה של הקיבוץ הארצי. בשנים האחרונות חודשה פעילותה בארצות מזרח-אירופה, כולל במדינות ברית המועצות לשעבר. בנוסף פועל השומר הצעיר בחלק ממדינות מערב-אירופה ומרכזה וכן בצפון-אמריקה ובאמריקה הלטינית.

 

הפעילות בתנועה מתבטאת במפגשים קבועים בסניפים ("קנים"), כשבוגרי התנועה עוסקים בהדרכה ובפעילות חינוכית במסגרת שנת שירות ונח"ל. אחת לכמה שנים מתקיימת "שומריה", מחנה ארצי של כל חניכי התנועה ובו פעילות צופית, ספורטיבית ותרבותית.

 


מידע נוסף

 

זו הארץ – תולדות ארץ ישראל ומדינת ישראל על ציר הזמן (9,000 לפנה"ס ואילך). פרויקט מיוחד של אנציקלופדיה ynet.

לציר הזמן - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©