אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


טונה אלבקור
טונה אלבקור צילום: Gettyimages Imagebank
 
טונה אלבקור כדג מאכל
טונה אלבקור כדג מאכל צילום: mct
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 האוקיינוס השקט
 האוקיינוס ההודי
 האוקיינוס האטלנטי
 הים התיכון
 רבייה
 ביצה
 תא זרע
 אצות
 סרטנים
 כרישאים
 דגים
 קשקשים
 אקלים טרופי
 אקלים ממוזג
 רכיכות
 פלנקטון
 דולפין


תחומים קשורים
 זואולוגיה


 
 
 

טונה


Thunnus

טונה אלבקור |  מידע נוסף |  בחנו את עצמכם

טונה, סוג דג במשפחת הקוליסיים. הסוג נחלק לשני תת-סוגים, ובהם שמונה מינים. דגים אלה נפוצים מאוד כדגי מאכל, ויש להם ערך מסחרי רב. בין מיני הטונה השונים יש הבדלים ניכרים.

 

ישנם כמה מינים נוספים במשפחת הקוליסיים, שאינם משתייכים לסוג טונה אולם מכונים בשם זה, למשל טונה-אטונס (Katsuwonus pelamis).

 

 

דגי הטונה חיים בקבוצות. טונה כחולה (צילום: Gettyimages Imagebank)

 

דגי הטונה מוארכים, גופם מעוגל ומתחדד לקראת בסיס סנפיר הזנב. סנפיר הזנב מזלגי, או בצורת חצי סהר. דגי הטונה בד"כ כהים ומבריקים בגבם, וכסופים בגחונם. יש להם שורה של סנפירונים קטנים בין סנפיר הזנב וסנפיר הגב, ובין סנפיר הזנב וסנפיר השת, וכסות של קשקשים מוגדלים בקדמת גופם.

 

מהירות השחייה של הטונה יכולה להגיע ל-40 קמ"ש; סנפיר הזנב קשור לשרירים המשמשים לשחייה בעזרת גידים באופן יחודי ויעיל במיוחד. כמו כן, הם בעלי רשת כלי דם מפותחת במיוחד תחת העור, המשמשת לוויסות טמפרטורת הגוף בעת שחייה איטית וממושכת. בעזרת מערכת זו, דגי טונה שומרים על טמפרטורת גוף הגבוהה מטמפרטורת המים בהם הם שוחים, תכונה היחודית להם מבין הדגים. לטונה אין מנגנון להנעת מים על פני הזימים, ולכן הם נמצאים בשחייה מתמדת.

 

המינים השייכים לסוג הם: טונה כחולה (T. thynnus), טונה אלבקור (T. alalunga), טונה זהובה (T. albacares), טונה כחולה דרומית (T. maccoyii), טונה עיננית (T. obesus), טונה אטלנטית (T. atlanticus), טונה הדית (T. tonggol) ו- T. orientalis. המינים נבדלים בגודלם – חלקם קטנים, וחלקם גדולים מאוד. הגדול מכולם הוא טונה כחולה, שיכול להגיע לאורך של למעלה מארבעה מטרים, ולמשקל של 800 ק"ג. המין טונה זהובה מגיע למשקל של כ-180 ק"ג, והמין טונה אלבקור מגיע למשקל של 40 ק"ג.

 

טונה זהובה (צילום: Gettyimages Imagebank)

 

למין טונה כחולה יש סנפירונים צהובים, המסומנים לעתים בנקודות או פסים כסופים. הוא נחשב לאחד מהדגים המבוקשים ביותר בקרב דייגים. המינים הנוספים שנודעת להם חשיבות מסחרית הם טונה אלבקור, המסומן בפס כחול משני צדדיו, טונה זהובה, המסומן בסנפירים צהובים ופס זהוב בכל צד, וטונה עיננית, בעל עיניים גדולות יחסית.

 

דגי הטונה חיים בקבוצות ושוחים למרחקים גדולים בכל האוקיינוסים. הם מאכלסים אקלים טרופי, ממוזג, וגם מים קרים יותר. שני המינים היחידים שתפוצתם יחסית מוגבלת הם טונה אטלנטית, שתפוצתו מוגבלת למערב האוקיינוס האטלנטי, וטונה הדית, שתפוצתו מוגבלת לאזור ההודי-פסיפי.

 

דגי הטונה ניזונים מדגים, רכיכות, וזואופלנקטון. הנקבה מטילה ביצים על פני אזורים נרחבים בלב הים.

 

בשרם המשומר של טונה אלבקור וטונה זהובה הוא בין מאכלי הדגים הפופולריים ביותר, ולכן יש דיג משמעותי של טונה, הפוגע במידה רבה גם בדולפינים. מכבד הטונה מפיקים שמן המשמש בתעשיית העורות.

 

דגי טונה בשוק הדגים בטוקיו (צילום: זאב רובננקו)

 


טונה אלבקור
אורכו של דג טונה אלבקור (T. alalunga) יכול להגיע ל-140 ס"מ, ומשקלו יכול להגיע לכ-40 ק"ג. סנפירי החזה ארוכים במיוחד, בדומה לטונה עיננית וקל לטעות בין טונה אלבקור ובין טונה עיננית צעירה (פרטים בוגרים ממין טונה עיננית גדולים יותר מהבוגרים ממין טונה אלבקור). ניתן להבחין בין שני המינים בין היתר במבט על קצותיהם של סנפירי החזה: קצות סנפירי החזה בטונה עיננית מעוגלים, ואילו בטונה אלבקור – מחודדים.

 

דגי טונה אלבקור חיים בגובה פני הים ועד 600 מ' מתחת לפני הים, והם נפוצים באזורים סוב טרופיים בחלקו הצפוני של
האוקיינוס השקט, באוקיינוס ההודי, בצפון האוקיינוס האטלנטי, ובים התיכון.

 

גופם מכוסה בקשקשים קטנים במיוחד. לאורך גופם נמתח פס תכול בוהק, ועל סנפירי הגב והשת מופיעים גווני צהוב. הזכרים והנקבות דומים, אולם בבגרות הזכרים גדלים מהר יותר, ולכן הם בד"כ גדולים מן הנקבות. תוחלת החיים של הזכרים ארוכה מזו של הנקבות (כ-13 שנים באוקיינוס האטלנטי, וכתשע שנים בים התיכון). מסיבה זו, בין הפרטים הבוגרים יש יותר זכרים מאשר נקבות.

 

צייד דגי טונה כחולה באיטליה (צילום: Gettyimages Imagebank)

 

הרבייה עונתית ומתקיימת פעם בשנה, בין יולי וספטמבר בחצי הצפוני של כדה"א, ובין אוקטובר ומרץ בחציו הדרומי. בעונת הרבייה, הפרטים שהגיעו לבגרות מינית שוחים לאזורים טרופיים. כמו ביתר מיני הטונה, ההפריה מתרחשת במים: הנקבות משחררות ביצים למים (לא בבת אחת, כי אם במספר צבירים של ביצים, כך שלבסוף הביצים מפוזרות יותר במים), והזכרים משחררים זרע. הפגיות נסחפות במי הים, והדגים מגיעים לבגרות מינית בגיל 5 שנים.

 

דגי טונה אלבקור שוחים בלהקות שבהן מינים שונים של דגים. הם נודדים על פי תנודות המים העונתיות, לעתים קרובות בעקבות גופים הצפים במים, למשל אצות. הם ניזונים בעיקר מדגים קטנים ומסרטנים, והתפריט שלהם משתנה בהתאם לעונה ולמיקומם.

 

בני המין מהווים טרף לכרישים ולדגי סחוס אחרים, וכן למינים אחרים בני משפחתם – משפחת הקוליסיים. גם בני האדם, כאמור, מנצלים טונה אלבקור כדגי מאכל.

 


מידע נוסף

 

דיג מתועש של טונה גורם לאסון אקולוגי - דו"ח של קרן הטבע העולמית (WWF) מביע חשש לגורלם של רבבות ציפורים ובעלי חיים ימיים, שנהרגים מדי שנה כתוצאה מדיג מאסיבי של טונה כחולה באוקיינוס השקט. בנוסף, הדיג המאסיבי השאיר בים התיכון רק 6 אחוזים מאוכלוסיית הטונה המקורית. מומחים מזהירים: היעלמות הטונה תגרום לקריסת המארג האקולוגי הימי. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

דגי הטונה האדומה בסכנת הכחדה - אוכלוסיית דגי הטונה האדומה קטנה ב-20 השנים האחרונות בכ-80%, כתוצאה מדיג לא מבוקר. הסיבה העיקרית: הדגים ערבים לחיכם של היפנים, שמעדיפים במיוחד את המין שחי במימי הים התיכון. סיבה נוספת: הפופולריות הגוברת של הסושי במדינות העולם המערבי. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

ממלכת המעמקים - מה אוכלים אלמוגים? מהי מהירות השחייה של דג טונה? איזה לווייתן שר? מבט מקרוב אל עולמם המרתק של היצורים החיים מתחת לפני הים. פרויקט באתר הכיתה האינטראקטיבית.

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן.

 


בחנו את עצמכם

.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©