אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


אוסקר ויילד במהלך שהותו באוספורד, 1878
אוסקר ויילד במהלך שהותו באוספורד, 1878 צילום: אימג'בנק / GettyImages
 
אוסקר ויילד
אוסקר ויילד 
 
אנדרה ז'יד
אנדרה ז'יד 
 
כריכת הספר של ויילד " תמונתו של דוריאן גריי"
כריכת הספר של ויילד " תמונתו של דוריאן גריי" באדיבות הוצאת ידיעות אחרונות
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 אוסקר ויילד: אתר הכולל ביוגרפיה מורחבת ומבחר אמרות שפר
 מבחר מיצירתו
 על משפטו של ויילד


ערכים קשורים
 ויקטוריה
 אנדרה ז'יד
 רומן
 הומוסקסואליות
 מחלות מין


תחומים קשורים
 ספרות כללית
 תיאטרון


 
 
 

אוסקר ויילד


Oscar Wilde

ציטוטים |  מידע נוסף

אוסקר ויילד (1856 - 1900), מחזאי, סופר ומשורר יליד אירלנד. בכתיבתו ובאורח חייו התריס כנגד הצביעות והשמרנות של החברה הויקטוריאנית ועל כך נאלץ לשלם מחיר כבד.

 

ויילד נולד בדבלין, בן למשפחה ידועת שם. אביו היה מנתח עיניים ואוזניים, רופאה של המלכה ויקטוריה ובעל תואר אבירות. אמו היתה משוררת אירית גאה אשר חינכה את ילדיה להאמין כי נועדו לגדולה.

 

ויילד למד באוקספורד ושם התעצבה תפיסתו האסתטית המעמידה את האמנות מעל לחיים ומייעדת לה תפקיד בתיקון פני החברה. כבר בתקופת לימודיו התבלט ויילד בשיערו הארוך ובסגנון לבושו הגנדרני והמצועצע, שהיה לסימן ההיכר שלו בהמשך דרכו. בשנת לימודיו השלישית נזרק מהאוניברסיטה בשל התנהגותו החצופה וזלזולו במסגרת האקדמית.

 

פסלו של אוסקר ויילד בדבלין, אירלנד (צילום: דוד הכהן)

 

בשנות העשרים המוקדמות לחייו עבר ללונדון, ובמהרה הפך לדמות הבולטת והכריזמטית בחיי החברה של העיר. הוא פירסם משיריו ונודע בזכות שנינותו ואימרות השפר החדות שטבע ("בעניינים חשובים באמת, הסגנון, ולא הכנות, הוא הדבר החיוני" - דוגמא אחת מני רבות). יחד עם זאת, התנהלותו הנשית והופעתו החיצונית יוצאת הדופן הובילה לחרושת שמועות בדבר נטיותיו המיניות. כדי לשים קץ לעניין, החליט ויילד לשאת אישה.

 

בהיותו בן 30 התחתן וכעבור שנתיים היה אב לשני בנים. הוא פירסם שורה של מחזות שזכו להצלחה רבה ובשנת 1888 אף הוציא ספר ילדים פופולרי "הנסיך המאושר ומעשיות אחרות" שכתב עבור ילדיו. בגיל 32 פגש בנער בן 17 והתאהב בו. זו היתה הפעם הראשונה בחייו שבה התנסה במערכת יחסים הומוסקסואלית. מאוחר יותר ניהל גם רומן עם הסופר הצרפתי אנדרה ז'יד.

 

בשנת 1891 ראה אור הרומן פרי עטו "תמונתו של דוריאן גריי". במרכז העלילה ניצב גיבור צעיר ויפה תואר הזוכה להתגשמות משאלתו - תמונת דיוקן שלו, המנציחה את נעוריו, מזקינה במקומו ואילו הוא נשאר צעיר לנצח. כך, חזותו התמימה והטהורה של הגיבור אינה מסגירה כלפי חוץ את נפשו האפלה ורוויית החטאים.

 

מעבר לעיסוק בקשר שבין עולם האמנות לבין המציאות, יש ביצירה ביקורת חברתית נוקבת כלפי שמרנותה וצביעותה של החברה הויקטוריאנית, ומשום כך היה פרסומה מלווה בעויינות רבה מצד קהל הקוראים השמרני של אנגליה. יחד עם זאת, צעירים רבים נהו אחר הספר והיו למעריציו של ויילד.

 

אחד מהם, לורד אלפרד דאגלס, בנו הצעיר של המרקיז מקווינסברי, התאהב בויילד וניהל עימו רומן, למורת רוחו של אביו. האב, נחוש בדעתו לשים קץ למערכת היחסים, כינה את ויילד כ"סרסור ועושה מעשי סדום" ועל כך החליט המחזאי לתבוע אותו בגין הוצאת דיבה. בסיומו של המשפט יצא האב כשידו על העליונה. יתרה מכך, נגד ויילד הוגש כתב אישום בגין בעילת קטינים וקיום יחסים הומוסקסואלים עם גברים.

 

אוסקר ויילד (משמאל) ולורד אלפרד דאגלס, 1894 (צילום: אימג'בנק / GettyImages)

 

ויילד נמצא אשם ונידון למאסר של שנתיים עם עבודת פרך. למרות שיכול היה לברוח לצרפת בעזרתם של כמה מידידיו ולהנצל מריצוי עונשו, קיבל עליו את הדין, בעיקר בגלל הלחץ שהפעילה עליו אמו לא להצטייר כפחדן. בתקופת מאסרו כתב את היצירה "ממעמקים" - מעין וידוי ארוך המופנה לדאגלס אהובו ובו הוא שוטח את אשר על ליבו. כמו-כן כתב את הפואמה הטעונה "הבלדה של כלא רדינג" ובה תיאר את תנאי החיים בכלא.

 

ויילד ריצה את עונשו והשתחרר מהכלא כשבריאותו לקויה והוא עני מרוד. עקב מרירותו וכעסו עזב את אנגליה לצמיתות ועקר לפריס, שם השתמש בשם בדוי: סבסטיאן מלמות'. הוא מת בגיל 44 בבדידות ובייסורים כתוצאה ממחלת העגבת.

 

מיצירותיו הנודעות: "תמונתו של דוריאן גריי" (1891) - רומן; "שלומית" (1893) - מחזה היסטורי מקאברי; "בעל אידיאלי" (1894); "חשיבותה של רצינות" (1895) - קומדיה; "הבלדה על כלא רידינג" (1898). מבין אגדות הילדים שכתב: "הענק וגנו" ו"הנסיך המאושר". המחזות והקומדיות שחיבר נחלו הצלחה רבה וחלקן אף זכו לעיבודים קולנועיים. אמרותיו השנונות ממשיכות להיות מצוטטות גם שנים רבות לאחר מותו של מי שהגה אותן.   

 


ציטוטים

 

  • "את כשרוני הקדשתי לאמנותי, ואת גאוניותי - לחיי".

 

  • "השמצה היא תאומתה המרושעת של התהילה".

 

  • אופנה היא צורה כה בלתי-נסבלת של כיעור, שאנו נאלצים לשנותה מדי שישה חודשים".

 

  • "כל אדם נולד מלך, ורוב בני האדם מתים בגלות - כמו רוב המלכים".

 

  • "הואיל ורוב בני האדם חשים שעמום בענייני עצמם, הם מעדיפים לטפל בענייני זולתם".

 

  • "סלח תמיד לאוייביך. אין דבר שיכול להרגיז אותם יותר".

 

  • "אינני צעיר מספיק כדי לדעת הכל".

 


מידע נוסף

 

שיעור ספרות - מאחורי כל יצירה מתחבא יוצר, ומאחורי כל יוצר מסתתר סיפור. מסע בעקבות סיפורי חייהם של הכותבים הגדולים, בישראל ובעולם. פרוייקט באנציקלופדיה ynet

לעמוד הפרוייקט - לחצו כאן

 

בוותיקן הוחלט לסלוח לאוסקר ויילד - השבוע החליט הוותיקן לגלות רגישות מפתיעה ל"הולל המופרע", שהוקע בעבר על ידו. כתבה מתוך אתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

אוסקר ויילד מת והוא חי ובועט ברשת - מרוב אתרים אפשר לחשוב שהוא עדיין איתנו, מוחלל מהומות ומפיק פנינים חדשות. כתבה מתוך אתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

דגול, לא מובן, עם דלקת אוזניים - אוסקר ויילד, הסופר, המשורר והמחזאי השערורייתי, עדיין ממשיך לייצר חדשות. כתבה מתוך אתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

אמן המסכה - 110 שנים לאחר מותו, מה בעצם השאיר לנו אוסקר ויילד? לפי רבקה איילון, מלבד כישרון חד פעמי, הוא הקדים את התרבות הפוסט מודרנית, בכל העיסוק שלו במסכות ובמה שמסתתר מאחוריהן. כתבה מתוך אתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©