אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


חיים ויצמן
חיים ויצמן צילום: לע"מ
 
בפגישה עם נשיא ארה"ב הארי טרומן
בפגישה עם נשיא ארה"ב הארי טרומן 
 
בית ויצמן ברחובות
בית ויצמן ברחובות צילום: לע"מ
 
מכון ויצמן למדע ברחובות
מכון ויצמן למדע ברחובות צילום: יולס רונן
 
מהדורה מיוחדת של "ידיעות אחרונות" לאחר מותו של ויצמן
מהדורה מיוחדת של "ידיעות אחרונות" לאחר מותו של ויצמן ארכיון ידיעות אחרונות
 
קברם של חיים וורה ויצמן במכון ויצמן
קברם של חיים וורה ויצמן במכון ויצמן צילום: לע"מ
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 לאתר הארכיון הציוני


ערכים קשורים
 בנימין זאב הרצל
 תוכנית אוגנדה
 מלחמת העולם הראשונה
 הצהרת בלפור
 ועד הצירים
 הסכם פייצל-ויצמן
 ההסתדרות הציונית העולמית
 ציונות סינתטית
 הסוכנות היהודית
 ג'יימס רמזי מקדונלד
 ועדת פיל
 מלחמת העולם השנייה
 חטיבה יהודית לוחמת
 דוד בן-גוריון
 הרי ס' טרומן
 נגב
 נשיא מדינת ישראל
 עזר ויצמן
 האוניברסיטה העברית בירושלים
 מכון ויצמן למדע
 חדר


תחומים קשורים
 אישים בישראל
 יחסים בינלאומיים
 ישראל והציונות
 כימיה
 מדענים וממציאים


 
 
 

חיים ויצמן


Chaim Weizmann

ראשית פעילותו הציונית |  נשיא ההסתדרות הציונית |  נשיא מדינת ישראל |  בית ויצמן |  ציטוטים |  מידע נוסף

חיים ויצמן (1874 - 1952), מדען, מדינאי ונשיאה הראשון של מדינת ישראל. כיהן במשך שנים רבות כנשיא ההסתדרות הציונית ובתפקיד זה הביא להקמת הסוכנות היהודית. כמו כן היה אחד מן המנהיגים הציוניים שהביא לפרסומה של הצהרת בלפור.

 

ויצמן נולד ברוסיה בעיירה מוטול (Motol; כיום בשטח בלרוס). השלישי מבין 15 ילדיהם של הזוג רחל ועזר ויצמן (שלושה מהם נפטרו בינקותם). את שנות לימודיו הראשונות עשה ב"חדר" לאחר מכן החל ללמוד בבית הספר הריאלי בעיר פינסק. במהלך לימודיו החל לבלוט כשרונו ללימודים מדעיים (את לימודיו סיים בהצטיינות), ובמיוחד הצטיין בכימיה. באותן שנים הפך לפעיל בתנועה הציונית ובגיל 15 הקים אגודה בשם "שפה ברורה" אשר פעלה להנחלת השפה העברית.

 

חיים ויצמן
נקודות ציון מרכזיות בחייו
תאריך אירוע
1874 נולד בעיירה מוטול ברוסיה
1898 משתתף בקונגרס הציוני ה-2
1899 מקבל תואר דוקטור לכימיה אורגנית מאוניברסיטת פריבור שבשווייץ
1904 מהגר לאנגליה וזוכה במשרת מרצה לכימיה באוניברסיטת מנצ'סטר
1906 נישא לורה חצמן
1907 מבקר בפעם הראשונה בא"י
1914 תחילת מלחמת העולם הראשונה, מסייע לצבא הבריטי בפיתוחים כימיים שונים
1917 בעקבות מאמציו מתפרסמת הצהרת בלפור
1917 נבחר לנשיא הפדרציה הציונית באנגליה
1918

מתמנה לראש ועד הצירים

1919 חותם עם האמיר פייצל על הסכם פייצל-ויצמן
1920 נבחר לנשיא ההסתדרות הציונית
1929 מתקבלת הצעתו להרחבת הסוכנות היהודית
1930 מתפטר מתפקידו בעקבות פרסום הספר הלבן של פספילד וחוזר בו כעבור זמן קצר
1931 מפסיד בבחירות לנשיאות ההסתדרות הציונית
1935 נבחר בשנית לנשיא ההסתדרות הציונית
1944 בזכות מאמציו מוקמת החטיבה היהודית הלוחמת
1946 נכשל בבחירות לנשיאות ההסתדרות הציונית
1948 לאחר הכרזת העצמאות, נבחר לנשיא "מועצת המדינה הזמנית"
1949 מתמנה לנשיאה הראשון של מדינת ישראל
1951 נבחר לכהונה שנייה כנשיא המדינה
1952 הלך לעולמו והוא בן 78 שנים
 

 


ראשית פעילותו הציונית

בתום לימודיו התיכוניים נסע ויצמן לגרמניה ולשוויץ, שם המשיך בלימודי הכימיה במסגרות אקדמיות. במהלך לימודיו התוודע לקבוצה של סטודנטים יהודים ציוניים והושפע מהם רבות. באותן שנים גיבש את זהותו כיהודי וכפעיל ציוני, אותה ניסח במשפט: "לעבוד בקרב יהודים, למען יהודים ובדרך יהודית". באותה העת הכיר נערה יהודיה בשם סופיה גצובה, לה התארס מאוחר יותר.

 

בשנת 1898 השתתף ויצמן בקונגרס הציוני ה-2 כנציג העיר פינסק. מנקודת זמן זו ואילך היה מפעיליה הבולטים של התנועה הציונית ומראשי "הפרקציה הדמוקרטית", שאנשיה סברו שעל התנועה לפעול בתחומי תרבות וחברה ולא להסתפק בפעילות מדינית, וזאת בניגוד לעמדתו של בנימין זאב הרצל (ויצמן חלק על הרצל גם בנושא תוכנית אוגנדה).

 

בשנת 1899 קיבל ויצמן תואר דוקטור לכימיה אורגנית מאוניברסיטת פריבור (Fribourg) שבשווייץ. ב-1900 הכיר בז'נווה את אשתו לעתיד ורה חצמן. ב-1904 היגר לאנגליה וקיבל משרת מרצה לכימיה באוניברסיטת מנצ'סטר. ב-1906 נישא לורה ולשניים נולדו שני בנים: בנג'י ומיכאל; ב-1907 ביקר לראשונה בארץ ישראל.

 

בתקופת מלחמת העולם הראשונה עבד ויצמן ככימאי בשירות הצי הבריטי וסייע רבות למאמצי המלחמה הבריטיים. הוא פיתח תהליך חדש להפקת אצטון מתירס (חומר שנודעה לו חשיבות בייצור חומרי נפץ), ובסך הכל רשומים על שמו למעלה מ-120 פטנטים. בזכות עבודתו המסורה למען הכוחות הבריטיים זכה ויצמן להערכה רבה בבריטניה, וניצל אותה לקשירת קשרים הדוקים עם ראשי השלטון ולקירובם לרעיון הציוני. נודעה לו השפעה רבה על מתן הצהרת בלפור ב-1917.

 

בשנת 1917 גם נבחר ויצמן לנשיא הפדרציה הציונית באנגליה. בתחילת 1918 הגיע לארץ ישראל בראש "ועד הצירים" שהניח את היסודות למוסדות היישוב הציוני בארץ ישראל. ביוני 1918 נפגש ליד עקבה (לפי הצעת הבריטים) עם האמיר פייצל בן חוסיין, ולאחר מכן חתמו השניים על הסכם פייצל-ויצמן בדבר שיתוף פעולה ציוני-ערבי בארץ ישראל. מספר חודשים לאחר מכן הסתייג פייצל, בכמה הזדמנויות, מההשלכות המדיניות של ההסכם ומההכרה כביכול, בזכותם של היהודים להגדרה עצמית בגבולות א"י.

 

פגישת חיים ויצמן (משמאל) והאמיר פייצל, במחנהו בקרבת עקבה, 1918 (באדיבות הארכיון הציוני, ההסתדרות הציונית והסוכנות היהודית)

 


נשיא ההסתדרות הציונית

בשנת 1920 נבחר ויצמן לנשיא ההסתדרות הציונית, תפקיד אותו מילא כמעט ברציפות עד 1946.

 

בין שתי מלחמות העולם היה ויצמן מנהיגה הבולט של התנועה הציונית. הוא דגל ב"ציונות הסינתטית", המשלבת את העבודה המעשית בארץ ישראל עם פעילות דיפלומטית נוסח הרצל, וביקש להשתית את "הבית הלאומי" בארץ ישראל על שני יסודות: התיישבות חקלאית ומדע. לכן תמך בהתיישבות העובדת הפועלית ובמפעליה של תנועת העבודה בארץ, אף שתפיסת עולמו היתה ליברלית-בורגנית. מהישגיו הגדולים בשנות ה-20: הקמת הסוכנות היהודית בשיתוף בעלי הון יהודים לא-ציונים, לשם זירוז בנייתה של ארץ ישראל.

 

לאחר מאורעות תרפ"ט (1929) וראשית הנסיגה הבריטית מהצהרת בלפור התפטר ויצמן, שנודע בעמדתו הפרו-בריטית, מתפקידו. חזר בו רק כששיגר אליו ראש ממשלת בריטניה, רמזי מקדונלד, איגרת אוהדת לרעיון הציוני. ב-1931 לא בחר בו הקונגרס הציוני לנשיא התנועה, אך אחרי 4 שנים שב ונבחר לתפקיד זה.

 

ויצמן דגל במדיניות מתונה כלפי הערבים, ועד לשנת 1937 תמך בתוכנית לשיתוף פעולה מדיני בין יהודים וערבים בארץ ישראל (מדינה דו-לאומית), מבלי להתחשב ביחס המספרי ביניהם. לאחר כינונה של ועדת פיל (1936/7) שינה ויצמן את השקפתו והחל תומך בתוכנית שהציעה הוועדה, להקמת מדינה יהודית בחלק קטן מארץ ישראל. במהלך מלחמת העולם השנייה פעל למען הקמתן של יחידות צבא עבריות בצבא הבריטי, ותרם שוב מיכולתו המדעית למאמץ המלחמה. מיכאל בנו, אשר שירת כטייס בחיל האוויר הבריטי במלחמת העולם השנייה הוכרז ב-1942 כנעדר, לאחר שמטוסו נפל ככל הנראה לים בעת משימת סיור נגד צוללות גרמניות. במשך השנים שלאחר מכן המשיך ויצמן באופן חלקי בעבודתו המדעית.

בשנות המלחמה ולאחריה פעל להקמת מדינה יהודית ולהעלאתם לארץ של פליטי השואה. בתקופת המאבק נגד הבריטים היה בעד קו מתון, ועל רקע זה הגיעו יחסיו עם דוד בן-גוריון, יו"ר הנהלת הסוכנות, למשבר. בקונגרס הציוני ה-22 (בשנת 1946) לא נבחר לנשיא ההסתדרות הציונית, והתפקיד נשאר בלתי מאויש. אף על פי כן המשיך בפעילות מדינית, ששיאה היה בשכנוע נשיא ארה"ב, הרי טרומן, בצורך לכלול את הנגב בתחומי המדינה היהודית (נובמבר 1947).

 


נשיא מדינת ישראל

לאחר קום המדינה נבחר ויצמן לנשיא "מועצת המדינה הזמנית", וב-17 בפברואר 1949 בחרה בו הכנסת הראשונה לנשיא המדינה והוא הושבע לתפקיד. בנובמבר 1951 נבחר לנשיא בפעם השנייה ואולם שנה לאחר מכן נפטר ממחלה קשה ולא זכה להשלים את כהונתו.

 

וייצמן בטקס ההשבעה לתפקיד נשיא המדינה, 1949 (צילום: דוד אלדן, לע"מ)

 

ויצמן היה ממנהיגיו הדגולים של העם היהודי במאה ה-20. הוא נודע בכושר שכנועו הנדיר, והיה פופולרי מאוד בקרב כל שכבות הציבור. בסוף ימיו הביע לא אחת את צערו על ש"איחר את המועד" וראה את קום המדינה כשהוא זקן וחולה. גם שאיפתו להיות נשיא בעל סמכויות שלטון לא נתמלאה. בספרו האוטוביוגרפי "מסה ומעש" (1949) תיאר את דרכו מימי העיירה עד להקמת המדינה. מכתביו (בעברית ובאנגלית) ראו אור בעשרות כרכים.

 

היה דודו של הנשיא השביעי של מדינת ישראל, עזר ויצמן. סייע בהקמתה של האוניברסיטה העברית בירושלים וכיהן כיו"ר המוסד.

 


בית ויצמן

ב-1934 רכשה רעייתו של ויצמן, ורה, מגרש בגודל של כ-50 דונם בפאתי מכון זיו למדע, שלימים קיבל את שם בעלה. את מלאכת תכנון הבית הפקידה בידיו של אריך מנדלסון, יהודי תושב גרמניה, שנחשב לאחד האדריכלים המובילים של המאה האחרונה. מנדלסון הגיע לארץ, בחן את האתר, וניסה לשכנע את חיים ויצמן לבנות בית גדול ומפואר. "אני רוצה בית טוב, אך לא מבנה מותרות", פסק ויצמן. מנדלסון תיכנן בית פשוט, עם 18 חדרים, המשתרע על כאלף מ"ר ומשדר הוד וייצוגיות.

 

בני משפחת וייצמן, פינסק, רוסיה, 1910 בקירוב (חיים ויצמן רביעי מימין). באדיבות בית התפוצות ע"ש נחום גולדמן, תל אביב

 

הזוג ויצמן דרש כי הבנייה תופקד רק בידי פועלים יהודים ושהחומרים יהיו כולם מתוצרת הארץ. ב-1937, כשנתיים לאחר תחילת העבודה, ניצב על הגבעה הבית, ובהמשך ניטע סביבו גן מרהיב, שכלל עצי נוי ופרי.

 

החל מיום 2 בנובמבר 1949, יום הולדתו ה-75 של ויצמן, נקרא המקום על שמו - "מכון ויצמן למדע". ויצמן עמד בראש המכון משנת הקמתו (1934) ועד 1952 ואף החזיק מעבדת מחקר במקום. קברם של ויצמן ורעייתו נמצא בחצר ביתם, בחלקו המזרחי של מכון ויצמן.

 


ציטוטים

 

  • "הטלתם עלי כבוד גדול ואחריות כבדה, ואני מבטיחכם שאתאמץ בכל כוחותי למלא את השליחות ההיסטורית שהטלתם עלי בערוב ימי" . מתוך דבריו למשלחת הכנסת אשר בישרה לו על בחירתו לנשיא המדינה (פברואר 1949).

 

  • מתייחס לסמכויותיו בפועל כנשיא: "את אפי אני יכול לדחוף רק במטפחת שלי ולא בשום עניין אחר".

 

  • "אזרחי ישראל, ממשלת ישראל מודיעה מתוך יגון עמוק על פטירתו של נשיא מדינת ישראל, ד"ר חיים בן עוזר ויצמן, שנפטר ונאסף אל עמיו הבוקר בשעה 6:30 בביתו שברחובות, רעייתו ניצבה ליד מיטתו. בית ישראל שרוי באבל כבד בהילקח ממנו בחיר האומה". ההודעה הרשמית על מותו של חיים ויצמן.

 

  • "הוא מת מיתת נשיקה. המוות בא אליו בשנתו והוא הוציא את נשמתו ללא סבל וכאב". רופאו האישי של ויצמן מעיד על רגעי מותו של הנשיא

 


מידע נוסף

 

האזרח מס. 1 - רשימת נשיאי מדינת ישראל, מקום המדינה ועד ימינו. פרויקט מיוחד באנציקלופדיה ynet

 לעמוד הפרויקט – לחצו כאן.

 

 "אני מכיר מספר אנשים שהייתי נותן להם חלק ממה שאני מרגיש" -  אודות ימיו האחרונים של הנשיא הראשון חיים ויצמן. כתבה במדור "במנהרת הזמן" באנציקלופדיה ynet.

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

הצלחת של הנשיא הראשון - בבית הנשיא הראשון הקפידו על ארוחות עשירות ובריאות ועל קיום טקס התה בכל יום בשעה חמש. עופר ורדי מציץ לצלחת של "מלך היהודים", חיים ויצמן. כתבה באתר ynet.

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

זו הארץ – תולדות ארץ ישראל ומדינת ישראל על ציר הזמן (9,000 לפנה"ס ואילך). פרויקט מיוחד של אנציקלופדיה ynet.

לציר הזמן – לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©