אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


ספינת ויקינגים
ספינת ויקינגים צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
אדם לבוש בבגדי ויקינג
אדם לבוש בבגדי ויקינג צילום: Gettyimages Imagebank
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 מידע על הויקינגים מאתר ה-BBC


ערכים קשורים
 מיתולוגיה נורדית
 אדה
 סאגה
 אודין
 נצרות
 ספינה
 אלון
 דרקון
 צמר
 פשתה
 פריס
 מצפן
 ניווט
 הדובה הקטנה
 ירח
 שמש
 איי פארו
 גרנלנד
 לייף איריקסון
 וולגה
 דבלין
 בריטניה
 אלפרד ''הגדול''
 אירלנד
 צרפת
 פורטוגל
 ספרד
 מרוקו
 רולו
 פיאודליזם
 ויליאם ה-1 "הכובש"
 שכירי חרב
 ביזנטיון
 ממלכת נפולי
 סיציליה
 הים הבלטי
 רוריק
 רוסיה
 שבדיה
 נורבגיה
 דנמרק
 איסלנד
 סקגרק וקטגט


תחומים קשורים
 ימי הביניים


 
 
 

ויקינגים


Vikings

התרבות הוויקינגית |  ספנות |  מסעות הוויקינגים |  כיבושי הוויקינגים

ויקינגים, כינוי לחבורות פושטים של בני עמי סקנדינביה, דהיינו שבדים, נורבגים, דנים ולאחר זמן גם איסלנדים, אשר הגיעו לחופי אירופה ואף לצפון אפריקה במאות 9 - 11 לספירה, וכן לנהרות הגדולים של אירופה המזרחית - כפושטים, כשודדי ים, כסוחרים וכמייסדי ערים וממלכות. מקור המלה "ויקינג" שנוי במחלוקת; ייתכן שהוא מצוי במלה הנורדית העתיקה vikingr, שאחד מפירושיה האפשריים הוא "בן מפרץ ויק" (הכוונה למפרץ הידוע כיום בשם מצר סקגרק); עם זאת, יש הצעות רבות אחרות בפי האטימולוגים. מכל מקום, השם ציין ברוב השפות האירופיות את חבורות הפושטים והסוחרים הללו. שם נרדף היה Norsemen או Normans, "אנשי הצפון," בצורתו האנגלית; בשפות אחרות היו לו גרסאות דומות. מכאן, כמתואר להלן, השם "נורמנדי" לאחת מממלכותיהם.

 

 

מסעות הוויקינגים. להגדלה לחצו על המפה

 


התרבות הוויקינגית

אין לתאר את הוויקינגים כ"עם". כאמור, הם היו בני העמים הסקנדינביים השונים, שניהלו מעין "חיים כפולים": את רוב זמנם עשו כאיכרים, כבעלי מלאכה, כסוחרים וכאצילים זוטרים בארצותיהם. אך מפעם לפעם היו עולים על ספינותיהם הארוכות ויוצאים למסעות בימים ובנהרות, למטרות סחר או שוד וביזה, ולימים גם התיישבות בארצות אחרות. תולדותיהם עד המאה ה-8 לספירה לוטות בערפל, ועיקר העדויות עליהם ועל תרבותם שאובות מן הארכיאולוגיה ומן המיתולוגיה הנורדית כפי שנשתמרה באפוסים הסקנדינביים הקדומים, האדות, ובסיפורי העלילה הקרויים סאגות; אלה נמסרו בעל פה מדור לדור, בטרם הועלו על הכתב באיסלנד החל מהמאה ה-13. על פי אמונתם, חללים שנפלו בגבורה בשדה הקרב זוכים למושב בוַולהָלָה, היכלו של ראש האלים הסקנדינביים ואל המלחמה, אוד'ין. התשוקה למעללי גבורה היתה איפוא יסוד חשוב בתרבותם.

 

ואכן, להיסטוריה הכתובה של אירופה הם נכנסו בעיקר כשודדים, כפורעים וכבוזזים מטילי אימה - בין השאר משום שאת תקופת ההתפשטות שלהם דרומה ומזרחה תיעדו בעיקר אנשי כנסייה. עמי סקנדינביה היו בין האחרונים באירופה שקיבלו עליהם את עול הנצרות, בתהליך הדרגתי שנמשך מן המאה ה-9 ועד המאה ה-12. הוויקינגים היו פגאנים, רובם ככולם, ולא היססו לפשוט על כנסיות ומנזרים שאת אוצרותיהם חמדו. משום כך סבורים כיום ההיסטוריונים שתיאורי פשיטות הוויקינגים הוקצנו ברשומות שחיברו קורבנותיהם, אם כי אין ספק שהם הרבו לעסוק בביזה, ואף בטבח. למעשה, פשיטת הוויקינגים המתועדת הראשונה אירעה ב-8 ביוני 793, על מנזר עשיר ולא-מוגן באי לינדספרן (Lindisfarne) מול החף המזרחי של אנגליה.

 

 

מודל אבן של ספינה ויקינגית נושאת חביות יין (צילום: Gettyimages Imagebank)

 

כלכלתם של עמי סקנדינביה התבססה על חקלאות, ציד, דיג, מלאכה ומסחר. עץ, פרוות, ענבר וגם עבדים היו ענפי הסחר העיקריים שלהם עם ממלכות מחוץ לסקנדינביה. התרבות החומרית שפיתחו, מייצור כלי נשק ותכשיטים ועד בניית ספינות, היתה מן המתקדמות ביותר באירופה.

 


ספנות

הוויקינגים היו ספנים מעולים. ספינותיהם הארוכות והצרות היו עשויות בעיקר מעץ אלון. אורכן הממוצע היה כ-25 מטרים, והן היו בעלות היו ירכתיים גבוהים ומחודדים, בלא הגה, וחרטום מוגבה שחודו מגולף בצורת ראש דרקון. משום כך הן נקראו Drakkar (בפי האנגלים הן נקראו longships - ספינות ארוכות - והיו להן שמות דומים בשפות אחרות). לספינת הוויקינגים היה תורן אחד שנשא מפרש מרובע בודד (עשוי צמר או פשתן), והיה בה מקום ל-30 עד 50 חותרים. היא הצטיינה בשיט נהרות, בשל השוֹקע המועט שלה, אך היתה יציבה למדי גם בים סוער. ספינות הדרקון שימשו בדרך כלל כספינות מלחמה, והוויקינגים הפליגו בהן לפשיטותיהם באירופה, ואף הגיעו עמן לים התיכון. יכולתן לשוט בנהרות הביאה את הוויקינגים גם למקומות רחוקים מחוף הים. לדוגמה, במאה ה-9 הם פשטו על פריס כמה וכמה פעמים.

 

ספינת דרקון ויקינגית מתוך כתב יד (מתוך מאגר Gettyimages Imagebank)

  

סוג אחר של ספינות שימש את הוויקינגים לאספקה ולתובלה. הן נקראו קנאר (Knarr), ודמו באופן כללי לספינות המלחמה, אך היו קצרות יותר (כ-16 מטרים), רחבות יותר (כ-5 מטרים) ובעלות שוקע עמוק יותר. הספינה צוידה במספר מועט יותר של משוטים, ובשל המטען שאוחסן בה, נשאה פחות אנשים.

 

הסקנדינבים לא הכירו את המצפן לפני המאה ה-13, לכל המוקדם, והוויקינגים ניווטו בעיקר על סמך זיהוי נקודות ציון בחוף. כאשר יצאו לים הפתוח, הם נעזרו בכוכב הצפון (ובכוכבים אחרים) על מנת לקבוע בקירוב את קו הרוחב ואת מיקומם הגיאוגרפי. כאשר כוכב הצפון לא נראה בשמים, בעיקר בימי הקיץ הארוכים מאוד בצפון, הם השתמשו על פי הסברה במעין חוגת ניווט, שבעזרתה ניתן לחשב את מיקום הספינה לפי הירח או השמש. בימים מעוננים, שהם לא היה אפשר לצפות בגרמי השמים, היו הספנים נעזרים במסלול מעופן של ציפורים או בנתיב שחייתם של לווייתנים, על מנת לאתר יבשה קרובה.

 

 


מסעות הוויקינגים

אין בנמצא שום תיעוד היסטורי שמסביר מדוע החלו איכרי סקנדינביה במסעות הפשיטה שלהם. השערות ההיסטוריונים בני זמננו מצביעות על שני גורמים אפשריים, האחד חברתי-פוליטי והאחר כלכלי. עד המאה ה-9, עמי סקנדינביה חיו במסגרות חברתיות קטנות, שהתבססו על משפחות מורחבות הקשורות זו לזו בקשרי נישואים. ראשי המשפחות הלו היו שליטים כמעט עצמאיים בנחלאותיהם הקטנות, ותבעו את נאמנותם הגמורה של תושביהן. אך במרוצת הדורות הלכו והתפתחו ממלכות ריכוזיות יותר בדנמרק, בשבדיה ובנורבגיה; תהליך זה הואץ עם תחילת חדירתה של הנצרות. ראשי השבטים הקטנים שלא מצאו את מקומם במסגרות הרחבות יותר, העדיפו לעתים לצאת עם אנשיהם למקומות אחרים, מחוץ לסקנדינביה. לחילופין, הם ביקשו לחזק את מעמדם בממלכה על ידי צבירת עושר מן החוץ, במסחר או בשוד.

 

ההסבר הכלכלי מצביע על מיעוט האדמה הראויה לעיבוד בסקנדינביה ועל דלות המשאבים בכלל. בתקופות של מחסור נאלצו איכרים ובעלי מלאכה להפוך לבוזזים, ומכיוון שלא יכלו לפשוט על יישובים סמוכים (בגלל התחזקות כוחו של השלטון המרכזי, כאמור), היה עליהם להפליג למרחקים. גידול האוכלוסין האטי אך המתמיד יצר לחץ הולך וגובר על המשאבים, עד שסקנדינביה נאלצה "לייצא" חלק מתושביה. זאת ועוד, השילוב של רמה טכנולוגית גבוהה, ספנות מפותחת ומחסור באדמה הביא להתפתחות המסחר עם ארצות חוץ, עוד לפני התקופה הוויקינגית. לעתים אירע שסוחרים הגיעו למקום מבודד, בחוף אירלנד למשל, ומצאו כי נוח יותר לבזוז את רכוש תושביו מאשר לסחור עמם. והיפוכו של דבר, אם מצאו את המקום מוגן היטב, הניחו את חרבותיהם ונעשו סוחרים.

 

הדעת נותנת שההסבר האמיתי מצוי בשילוב כל הגורמים הללו, כי בהדרגה הפכו פשיטות הביזה של הוויקינגים למבצעי התיישבות. הוויקינגים הפליגו מנורבגיה ומדנמרק לא רק למדינות המיושבות הדרומיות יותר - האיים הבריטים, חופי צרפת וספרד ואף ארצות הים התיכון - אלא גם לאיים הריקים מאדם, כליל או כמעט כליל, בצפון האוקיינוס האטלנטי. הם יישבו את איסלנד ואת איי פארו, ולזמן קצר אף את גרנלנד. קבוצה של ויקינגים מגרנלנד, בראשות לייף איריקסון, הגיעה לאמריקה בתחילת המאה ה-11 וכנראה ניסתה להתיישב שם, אך נכשלה. בה בעת עשו ויקינגים משבדיה את דרכם מזרחה, בנתיבי המים הפנימיים ובעיקר בנהרות וולגה ודנייפר, והגיעו עד קונסטנטינופוליס (שנקראה בפיהם מיקלגארד - Miklagard - "העיר הגדולה") והים הכספי.

 

 

לייף אריקסון מבחין בחופי אמריקה הצפונית. ציור מ-1893 (מתוך מאגר Gettyimages Imagebank)

   

ההתפתחות היתה הדרגתית: מפשיטות של "פגע וברח" למטרות ביזה וחטיפת עבדים ונשים, עברו הוויקינגים להקמת יישובים זמניים לחרוף בהם בטרם ישובו לבתיהם. בהמשך הפכו יישובים אלה לערים קבועות (בדרך זו נוסדו, למשל, יורק באנגליה ודבלין באירלנד), ששימשו את הוויקינגים כמרכזי סחר. לימים נעשו ערים אלה גרעיניהן של ממלכות, שבהן נטמעו הוויקינגים בתושבים המקוריים וקיבלו עליהם את דתם.

 

 


כיבושי הוויקינגים

באנגליה החל הכיבוש הוויקינגי בשנת 865, כאשר פשטו בניו של רגנר לודברוק (Ragnar Lodbrok) הדני על ממלכות איסט אנגליה ונורתמבריה וכבשו אותן. אך לא עלה בידם לכבוש את ממלכת וסקס החזקה, בראשות המלך אלפרד "הגדול", והם כרתו עמה שלום ב-886. באותה עת היה חלק ניכר מאנגליה בידי הדנים, אך אלפרד התנער עד מהרה מההסכם שכרת עמם והחל להדוף אותם לאחור. עד 924 לא נותר זכר לוויקינגים באיסט אנגליה, וב-954 שבו האנגלים וכבשו גם את ממלכתם בנורתמבריה. ב-980 חזרו הוויקינגים לפשוט על חופי אנגליה, וב-1013 פלש אליה קנוט "הגדול", שנעשה מלך כל אנגליה, וכן מלך דנמרק ומלך נורבגיה - אחד האדירים בשליטי אירופה באותה תקופה. אך ממלכתו התפוררה אחרי מותו ב-1035, והשלטון באנגליה חזר לידי בניה, לזמן קצר בלבד. וגם בפרק הזמן שבין 1035 ל-1066 נאלצו האנגלים להדוף פשיטות רבות מהצפון.

 

ויקינגים מדנמרק החלו לפשוט על אירלנד ב-795 לכל המאוחר, ובמרוצת הזמן הקימו בה כמה ממלכות קטנות, שמקצתן החזיקו מעמד עד הכיבוש האנגלי במאה ה-12.

 

חופי צרפת, פורטוגל ו ספרד, ואף חופי מרוקו, ידעו פשיטות ויקינגיות פזורות, אך לא התיישבות של קבע, משום שמלכו בהן שליטים חזקים בעלי צבאות מאורגנים היטב - מלבד יוצא מן הכלל חשוב אחד. בסביבות שנת 900 החלו ויקינגים - שנקראו נורמנים בפי תושבי המקום - בהקמת תחנות סחר ומאחזי קבע אחרים בעמק הסן התחתון. בהדרגה התגבשו אלה לכלל מושבה נורמנית, בהנהגתו של רולו. ב-911 חתם עמו מלך צרפת שרל ה-3 על הסכם שהפך את נורמנדי לדוכסות עצמאית למעשה, אשר סרה למרותה של מלכות צרפת רק להלכה. הנורמנים התבוללו בקרב תושבי המקום, אימצו את שפתם ואף התנצרו במרוצת הזמן, אך שמרו על רבים ממאפייניהם של אבותיהם הוויקינגים - הרפתקנות, שאיפת קרבות וכיבושים, תעוזה חסרת מעצורים ותככנות פוליטית. בה בעת, הם גילו סתגלנות רבה, שהתבטאה בין השאר בלימוד השימוש בסוסי מלחמה ובהקמת חיל פרשים, שסיפק להם שיטות לוחמה חדשות כתוספת לשיטות הימיות המסורתיות. הם גם אימצו במהירות את השיטה הפיאודלית, את אומנות בניית הטירות, ועוד ועוד.

 

יותר מכול, ובניגוד לרוב מושבות הוויקינגים במקומות אחרים באירופה, הנורמנים המשיכו במסעות הסחר, השוד וההתיישבות שלהם מבסיסם בנורמנדי. החשוב והידוע מכול כיבושיהם החל ב-1066, כאשר פלשו לאנגליה נורמנים בהנהגת דוכס נורמנדי גִיוֹם, הוא ויליאם ה-1 "הכובש", וייסדו שם ממלכה בעלת צביון נורמני-צרפתי. כוח של 4,000 עד 7,000 נורמנים בלבד כבש את אנגליה כולה בתוך חמש שנים, וּויליאם נעשה מלך אנגליה.

 

באותה עת יצאו הנורמנים גם למסעות אל הים התיכון, ובתחילה שימשו כשכירי חרב בשירותם של שליטים מקומיים, שנאבקו נגד הממלכות הערביות מזה והאימפריה הביזנטית מזה. בהדרגה, כדרכם, השתקעו הנורמנים במקומות חדשים והקימו להם נסיכויות קטנות ואף גדולות יותר. למשל, את ממלכת נפולי בדרום איטליה ייסדו נורמנים בהנהגת רובר גיסקר, כהרחבה וכגיבוש של ממלכת סיציליה ונסיכויות אחרות שהקימו קודם לכן. 

 

באירופה המזרחית ובאגן הים הבלטי, התפשטות הוויקינגים התבססה בעיקר על סחר, אם כי גם שם לא חסרו פשיטות שוד וביזה. הוויקינגים, רובם בני שבדיה, עשו את דרכם בנהרות הגדולים והקימו על גדותיהם מושבות סחר. אולם התיעוד ההיסטורי דל מאוד, ולמעשה אין בנמצא רשומות של ממש המתארות את פעילות הוויקינגים במזרח. הידוע עליה מסתמך רובו ככולו על מקורות חיצוניים, בעיקר ביזנטיים. עולה מהם כי הוויקינגים כבשו (או אולי יסדו) בהנהגת רוריק ב-862 את נובגורוד; מעניין לציין כי במסמכים המעטים שנותרו מאז נקראו הוויקינגים בשם "רוּס", ומכאן, סבורים רוב החוקרים, בא השם "רוסיה". אך יש חוקרים, בעיקר רוסים, המערערים על תיאוריה זו. מכל מקום, נסיכות נובגורוד הוויקינגית התרחבה במהירות, ובתוך זמן קצר השתלטה גם על קייב.

 

נראה שבמחצית הראשונה של המאה ה-11 הגיע למזרח גל חדש של מהגרים ויקינגים משבדיה. אבל גם הם, כקודמיהם, נטמעו במהירות בקרב תושבי המקום, ובמאה ה-12 כבר לא היה זכר לנוכחות נורדית ייחודית באגני הנהרות הגדולים של רוסיה. עם זאת, מקצתם הרחיקו הלאה, הגיעו לביזנטיון (מיקלגארד בפיהם) ונעשו שכירי חרב; המשמר הוָורָנגי, משמר ראשם של קיסרי ביזנטיון באותה תקופה, היה ויקינגי.

 

פשיטות הוויקינגים הלכו ודעכו במרוצת המאה ה-11. התחזקות הממלכות הריכוזיות בשבדיה, בנורבגיה, בדנמרק ובנורמנדי שמה קץ ל"יוזמה הפרטית" שהיתה סימן ההיכר של מסעות הסחר, הביזה והתגליות של הוויקינגים, ואת מקומם תפסו מסעות מלחמה ממלכתיים מאורגנים, בעיקר מדנמרק.

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©