אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


ז'יל ורן
ז'יל ורן 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 כנס "מסע מדעי - ספרותי עם ז'יל ורן"
 מבחר סיפורים


ערכים קשורים
 מדע בדיוני
 פריס
 ויקטור-מרי הוגו
 אלכסנדר דימה האב
 אדגר אלן פו
 סוגה (ז'אנר)
 רומן
 צוללת
 רוברט פולטון
 נפוליאון ה-1 בונפרט
 חשמל
 ראינוע
 ז'ורז' מלייס


תחומים קשורים
 העת החדשה
 ספרות כללית


 
 
 

ז'יל ורן


Jules Verne

מידע נוסף

ז'יל ורן (1828 - 1905), סופר צרפתי, נודע בזכות ספרי המסעות שכתב, ונחשב לאחד הסופרים הפופולריים ביותר בספרות המערבית. ביצירותיו אשר נכתבו במאה ה-19 חזה כמה מן הטכנולוגיות החשובות של המאה ה-20. מקובל לראותו כאחד מאבותיה של ספרות המדע הבדיוני.
 
ז'יל גבריאל ורן נולד בעיר נאנט שבצרפת, בן למשפחה מבוססת, הבכור מבין חמישה ילדים. אביו היה עורך דין, ואמו היתה בת למשפחה של בוני אוניות ורב-חובלים. מגיל צעיר גילה ורן משיכה לאמנויות, כמו גם למדעים, אולם אביו ייעד לו קריירה של משפטן.

 

כשהיה בן עשרים נשלח לפריס כדי ללמוד משפטים באוניברסיטה, אך כבר בשנת לימודיו הראשונה החליט לחתור אל מימושה של משאת נפשו - להיות סופר. בתקופה זו התוודע לסופרים ויקטור הוגו ואלכסנדר דימה (הבן), שהיו לו מקורות השראה ומורי דרך בנבכי הכתיבה. ורן התחיל בכתיבת סיפורים קצרים ומחזות, ובשנת 1850 הועלה מחזה פרי עטו, "הקנים הרצוצים", על בימת התיאטרון. כאשר גילה אביו במה עוסק בנו, איים להפסיק את קצבת המחייה שנתן לו עד אז, וּורן נאלץ, כפשרה עם אביו, לעבור למסחר בניירות ערך במקביל לכתיבתו הספרותית. את שגרת היומיום תיבל בקריאה מכל הבא ליד: אדגר אלן פו ומדע פופולרי, עיתונות וספרי מסעות. הוא הטמיע את כל אלה בסגנון כתיבתו המיוחד במינו, באותה עת, המערב סוגות וסגנונות ספרותיים שונים. עירוב סגנונות זה תרם רבות לאמינות הספרותית והמדעית כאחת של יצירותיו.

 

בשנת 1857 נשא לאישה את אונורין דווין, אלמנה ואם לשתי בנות. לזוג נולד, כעבור מספר שנים, בן יחיד. ורן התמיד בכתיבתו הספרותית, ואף עלה בידו לפרסם מדי פעם אחדים מסיפוריו, אולם פריצתו הממשית לתודעה הציבורית חלה בשנת 1863. הוא מסר סיפור קצר למו"ל ז'יל אצל (Hetzel, חי 1814 - 1886), בעל הוצאת הספרים הקרויה בשמו - אחת מהוצאות ספרי הילדים החשובות בפריס - והלה עמד מיד על כישרונו ויעץ לו להפוך את הסיפור לרומן בגודל מלא, "חמישה שבועות בכדור פורח" (1863). הספר נחל הצלחה מידית, ובתוך זמן קצר תורגם לכמה שפות זרות. בבת אחת הוכתר ורן כאחד היוצרים המעניינים והחשובים בתחום ספרות הילדים, למרות שבעיני רבים (ובעיקר בעיניו שלו) יצירותיו נועדו לקהל קוראים מבוגר ולאו דווקא לילדים. מכאן ואילך התמסר ורן אך ורק לכתיבה.

 

בעקבות הצלחתו של "חמישה שבועות בכדור פורח" חתם ורן על הסכם עם אצל, ולפיו התחייב לפרסם מדי שנה שני רומנים במסגרתה של סדרה שנקראה "מסעות מופלאים" (Voyages extraordinaires). בפועל, ורן לא עמד במכסה; ובכל זאת, במשך למעלה מ-40 שנים (גם אחרי מותו של המו"ל שלו ומורה דרכו) הוציא ספר חדש בכל שנה, אם לא שניים. רבים מהם היו ספרי מסעות והרפתקאות, בסגנון שהיה נפוץ מאוד במחצית השנייה של המאה ה-19, ולא נמצאו בהם חידושי מדע וטכנולוגיה כלשהם. בסך הכול פרסם למעלה מ-65 רומנים במגוון נושאים, שלושים מחזות, עשרים סיפורים קצרים ומספר עבודות גיאוגרפיות. הוא נחל הצלחה מרובה במובן החומרי, רכש בית מפואר בעיר אמיין, ונהג לבלות ימים ארוכים בשיט ביכטה שלו (באחד ממסעותיו, ב-1884, הגיע לרומא, זכה לראיון מיוחד אצל האפיפיור ליאו ה-13, וקיבל את ברכתו).

 

ורן לא רכש השכלה מדעית פורמלית, אך הודות ליכולת הלימוד העצמי המרשימה שלו ואינספור השעות שבילה בספריות, הצליח לתאר ביצירותיו מסעות דמיוניים, המגלים כושר חיזוי מדהים ביחס להמצאות הטכנולוגיה במאה ה-20.

 

סביב דמותו ויצירתו נרקמו במרוצת השנים סיפורים שונים, שמרביתם אינם נכונים עובדתית. למשל, רבים תוהים כיצד ייתכן כי סופר אשר מעולם לא יצא מגבולות ארצו הצליח לתאר מקומות אחרים, אמיתיים או מדומים, באופן כה משכנע ואמין. למעשה, ורן דווקא הרבה במסעות בעולם. צפון אירופה וסקנדינביה, אגן הים התיכון לרבות צפון אפריקה ומלטה, ואפילו ארצות הברית, היו בין היעדים שבהם ביקר במסעותיו. גם הרומן הפופולרי "מסביב לעולם בשמונים יום" (1873) אינו פרי הדמיון הפורה, כפי שנהוג להניח. את המסע המופלא שאליו יוצאים הגיבורים הבדיוניים של ורן, פיליאס פוג ופספרטו, הגה קודם לכן מיליונר אמריקני בשם ג'ורג' פרנסיס טריין, והוא גם ביצע אותו בהצלחה בשנת 1870.

 

ספריו של ורן המשתייכים לסדרת "מסעות מופלאים" היו גדושים בפרטים טכניים ומדעיים מרובים, המשווים להם אמינות כמעט-דוקומנטרית. גיבוריהם הם בדרך כלל גברים משכילים, עצמאיים, בעלי יוזמה ותושייה, אמיצים, ישרים וטובי לב (קשה למצוא אצל ורן דמויות נשיות ראויות להיזכר). המסר שלו היה ברור: התקדמות המדע וחידושי הטכנולוגיה, כאשר הם ניתנים בידי אנשים ראויים, עשויים לקדם את האנושות (דהיינו, בראייתו של ורן, הציוויליזציה המערבית) אל שיאים חדשים של הישגיות חומרית, חברתית ופוליטית. בה במידה, אם יינתנו אלה בידי אנשים שאינם ראויים, הם יביאו קללה. אולם הנימה המקבילה הזאת הוצנעה היטב בכתביו המוקדמים - והמצליחים יותר - של ורן, כשם שהוצנעה אמונתו כי התקדמות המדע תשחית את חיי הרוח של האדם ואת תרבותו. המו"ל אצל התנגד לעמדתו זו בחריפות, ואף אילץ את ורן לגנוז את רומן המד"ב השני שלו, "פריס במאה העשרים", שהיה פסימי ביותר (הספר נתגלה במגירה ויצא לאור רק ב-1994). אולם בכתיבתו המאוחרת יותר של ורן, בייחוד אחרי מותו של אצל ב-1886, גברה הנימה הפסימית בכתביו. דומה כי אמונתו בהתקדמות המדע והטכנולוגיה היתה חזקה יותר מאמונתו כי יצר לב האדם טוב מנעוריו.

 

בניגוד לסברה המקובלת, ורן מעולם לא "המציא" טכנולוגיות שלא היו ידועות בימיו. לדוגמה, גם אם האגדה מייחסת לו את המצאת הצוללת, או לפחות את תיאורו המפורט הראשון של הכלי (כשארצות הברית השיקה את הצוללת הגרעינית הראשונה שלה, היא נקראה על שמה של הצוללת נאוטילוס מהספר "20,000 מיל מתחת לפני המים") עובדה היא ש"נאוטילוס" היה שמה של צוללת שפיתח הממציא רוברט פולטון כבר בסוף המאה ה-18, עשרות שנים לפני הולדתו של ורן. אגב, פולטון הציג את הצוללת שלו בפני הצרפתים, אלא שהקיסר נפוליאון פסק כי לעולם לא יהיו לצעצוע הזה שימושים צבאיים רציניים... גאוניותו של נפוליאון, מסתבר, היתה שונה בטיבה מזו של ורן: זה האחרון השכיל במקרים רבים לעמוד על כיווני ההתפתחות העתידית האפשריים של טכנולוגיות שונות, ולשלבן בסיפוריו במצב מתקדם בהרבה מזה שבו נמצאו בעת הכתיבה.

 

דוגמה בולטת, עדיין מ"20,000 מיל מתחת לפני הים", היא החשמל: בעת שנכתב הספר, 1870, כמעט לא נמצאו לחשמל יישומים מעשיים, והשפעתו על חיי היומיום של האנושות (אפילו במובן מצומצם, דהיינו אירופה המערבית וארה"ב) היתה זעומה. אבל ורן עמד על הפוטנציאל הטמון בו, והציג אותו לעיני כול בספרו זה. וזו מן הסתם הסיבה העיקרית להשפעתו המרובה של ורן: הוא חשף בפני קוראיו את חידושי המדע והטכנולוגיה של זמנו, פיתח אותם והציגם באורח מרתק ומשכנע. רבים מהמדענים ומאנשי המעשה בדורות שלאחר זמנו הודו כי כתיבתו של ורן השפיעה עליהם בנעוריהם, והפיחה בהם שאיפה ללכת בדרך שהוא התווה.

 

מבין ספריו של ורן: "מסע אל בטן האדמה" (1864), "אל הירח" (1865), "20,000 מיל מתחת לפני המים" (1870), "מסביב לעולם ב-80 יום" (1873) ו"מיכאל סטרוגוב" (1876). ז'יל ורן הוא הסופר הראשון בהיסטוריה שספריו תורגמו ליותר ממאה לשונות. כמה מספריו זכו לעיבודים קולנועיים - למעשה, ורן היה אולי הסופר הראשון שיצירתו הפכה לסרט ראינוע, כבר ב-1902, כאשר ז'ורז' מלייס הפיק וביים את "אל הירח". רבים מספריו תורגמו לעברית, חלקם אף ארבע וחמש פעמים.

 


מידע נוסף

 

למי שייך ז'יל ורן  - משה גלעד יצא בעקבות פיליאס פוג וביקר בשני מוזיאונים: בית ז'יל ורן בעיר אמיין והמוזיאון לזכרו בעיר הולדתו נאנט. קטעים נבחרים מתוך פרק מהספר "העולם הוא ספר פתוח" בהוצאת "מסע אחר" . כתבה באתר ynet.

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

ז'יל ורן וחזון הטיסה לירח - ב-21 בדצמבר 1968 שוגרה החללית אפולו 8, והצוות שנשאה עימה היה לראשון שעזב אי פעם את מסלול כדור הארץ והחל להקיף את הירח. 103 שנים לפני כן, תיאר ז'יל ורן בספרו 'מן הארץ אל הירח' מסע דומה שכמעט כל פרטיו דומים, ממשקל תא הפיקוד ועד המקום בו ייפלו האסטרונאוטים באוקיינוס השקט. כתבה באתר ynet.

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

כל מילה בסלע - אריאנה מלמד על מסעות ברחבי הדמיון וחייו של הסופר ז'יל ורן. כתבה באתר ynet.

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

מסע לבטן החלולה של כדור הארץ - בשנת 1864 פרסם ז'יל ורן את ספרו "מסע לבטן האדמה". לכאורה, זוהי אינה אלא מעין פנטסיה של הסופר המפורסם, ואולם ניתן להראות שלנגד עיניו עמדה תורה מדעית רצינית מאוד בשעתה, שאפילו בימינו ישנם כאלה המחזיקים בה. כתבה באתר ynet.

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

פרוייקט פנטסטי - במשך רוב תולדות הספרות הבדיונית, ספרות ושירה פנטסטית היו היחידות שבנמצא. פרוייקט פנטסיה באנציקלופדיה ynet

לעמוד הפרוייקט – לחצו כאן

 

שיעור ספרות - מאחורי כל יצירה מתחבא יוצר, ומאחורי כל יוצר מסתתר סיפור. מסע בעקבות סיפורי חייהם של הכותבים הגדולים, בישראל ובעולם. פרוייקט באנציקלופדיה ynet

לעמוד הפרוייקט - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©