אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


 יתוש
יתוש צילום: רויטרס
 
 זבוב הבית
זבוב הבית צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 צילומים מרהיבים של בני משפחת הזבוביים


ערכים קשורים
 חרקים
 גלגול
 טקסונומיה
 קשקשים
 דם
 ביצה
 יתושים
 סוכרים
 שחלה
 חלבון
 טורפים
 טפילות
 בוהקניים
 מלריה
 חקלאות
 זבוב
 חולייתנים
 האבקה
 הדברה ביולוגית
 תסיסנית
 גנטיקה ותורשה


תחומים קשורים
 זואולוגיה


 
 
 

זבובאים


DIPTERA

משפחת הזבוביים (Muscidae)

זבובאים, סדרת חרקים דו-כנפיים, המתפתחים באמצעות גלגול (אופן התפתחות של בעלי חיים המורכב ממספר שלבים) מלא. הסדרה מונה כ-120 משפחות ובהן יותר מ-100,000 מינים. תפוצת הזבובאים כלל-עולמית. בישראל מצויים 2,500 - 3,000 מינים הנכללים ב-84 משפחות.

 

לבוגרים יש רק זוג כנפיים (קרומיות) אחד, הנישאות על הפרק האמצעי של החזה. על הפרק האחורי של החזה נישא זוג בוכניות (halteres), שהן איברי שיווי המשקל של הזבובאים. מעליהן ובבסיס הכנפיים נמצא בכל צד זוג קשקשים: קשקש עליון וקשקש חזה תחתון. יש קבוצות שכנפיהן התנוונו במידה זו או אחרת, עד כדי היעדר מוחלט.

 

גפי הפה דוקרות-מוצצות או לוקקות-מוצצות והן משמשות לקליטת מזון כגון צוף או דם. אצל רוב בני הסדרה קבוע זוג כריות בקצה החדק: אלה משמשות לליקוק נוזלים והן מצויידות במערכת צינורות מרזביים דמויי טרכאות (איברי נשימה אצל חרקים) העוזרים בהעברת המזון אל הפה. לרוב נושא הגוף שערות וזיפים. 

  

איברי המין של הזכר בולטים או מוסתרים. לרוב יש לנקבה צינור הטלה טלסקופי הבנוי מפרקי הבטן האחוריים. במצב מנוחה הצינור מוסתר. דו-צורתיות זוויגית (הבדלים בין הזכר לנקבה) קיימת לרוב במבנה העיניים (שהן גדולות יותר בזכר), במחושים (המפותחים יותר אצל הזכר) ועשויה להימצא גם בחלקי גוף אחרים.

 

צורת הביצים עגלגלה או מוארכת. לרוב צבען בהיר - לבן, צהוב חיוור, צהבהב, לעתים הן כהות ואף שחורות. הביצים מוטלות אחת אחת או בקבוצות. יש מינים המשריצים זחלים, לרוב בדרגה ראשונה ולעתים בדרגה השנייה או השלישית. הזחל מוארך וחסר רגליים פרוקות. לעתים (בעיקר במינים מימיים) מתפתחות רגליים מדומות בפרקי הגוף השונים וצינור נשימה נישא על הקצה האחורי של הגוף או בסמוך לו. לעתים מכוסה הגוף בבליטות או בתוספתנים. לרוב זחלי היתושים יש שלד כיטני שלם בראשם. הראש חופשי וברור. בזבובים ניכרת נטייה להצטמצמות שלד הראש, עד לדרגה האופיינית לזבובים עילאיים; אבל אצל אלה האחרונים גפי הפה נוקשות ואין הראש נראה בבירור.

 

זחלים חסרי רגליים וחסרי ראש ברור קרויים רימות. לרימות ולזחלים רבים אחרים יש לרוב שני זוגות של פתחי נשימה: פתח בכל צד של החזה הקדמי וזוג פתחים סמוכים בקצה האחורי של הגוף. לחלק מן הזחלים ממשפחות היתושים פתחי נשימה רבים יותר. יש קבוצות החסרות פתחי נשימה ובני קבוצות אלה נושמים דרך עור גופם. במהלך התפתחותם משילים הזחלים את עורם פעמים אחדות; בני הקבוצות הירודות (יתושים וזבובים ירודים) מתנשלים לרוב 3 - 5 פעמים ולעתים אף יותר. בני הקבוצות המפותחות מתנשלים 3 פעמים.

 

הגולם הוא גולם חנוט או גולם חופשי. אצל הגולם של יתושים שוכני מים יש בדרך כלל על החזה איברי נשימה המשמשים לקליטת אוויר אטמוספירי. יש שההתגלמות מתבצעת בתוך הנשל האחרון של הזחל. ברוב המינים מתקשה נשל זה לחביונה (מעטפה קשה) שצורתה דמוית חבית או ביצה וצבעה כהה.

 

דרכי החיים של בני הסדרה רבות ומגוונות, הן בדרגת הבוגר והן בדרגת הזחל. רוב הבוגרים מעופפים היטב. הם זקוקים למזון סוכרי שהם מקבלים מפרחים, מטל-דבש וכדו'. במינים רבים די במזון שאכל הזחל להבשלת הביצים בשחלות של הנקבה, בעוד שאצל מינים אחרים כגון היתושים מוצצי הדם, זקוקות הנקבות למזון חלבוני לשם הבשלת הביצים בשחלות.

 

הביצים מוטלות בתוך המזון של הזחל או בקרבתו, לכן אין הזחל זקוק בדרך כלל לכושר תנועה למרחק רב. בדרגת הזחל אוכלים רוב המינים חומרי רקב שמוצאם מן החי או מן הצומח. מינים רבים למדי אוכלים בשר - אם כטורפים, אם כטפילים ואם כאוכלי נבלות (דוגמת משפחת הבוהקניים). מיעוטם צמחוניים.

 

סדרת הזבובאים היא מן המשפיעות ביותר על בני האדם, בעיקר בשל הנזק הגדול, הישיר או העקיף, שמיניה עלולים לגרום. המזיקים העיקריים הם המינים מוצצי הדם, המעבירים מחלות. מחלות אלו (המלריה למשל), מפילות מדי שנה אלפי חללים. מקצת המינים שזחליהם צמחוניים, פוגעים בגידולים חקלאיים. מינים אחרים - כגון זבוב הבית - מזהמים את המזון, ויש גם מינים שזחליהם חודרים לתוך גוף האדם. המחלות הנגרמות לחולייתנים על ידי זחלי זבובאים מכונות רימֶמֶת (myiasis). בין בני הסדרה יש גם מינים מועילים, כגון מאביקים חשובים או אויבים טבעיים של חרקים מזיקים.

 

החוקרים חלוקים בדיעותיהם לגבי שיטות המיון הטקסונומיות של הזבובאים. יחד עם זאת, מקובל לחלק את הסדרה לשתי תת סדרות: תת סדרת היתושים (Nematocera) ותת סדרת הזבובים (Brachycera), הנבדלים בתכונות הבאות: ליתושים יש בדרך כלל מחושים ארוכים בעלי 6 פרקים או יותר. בבחנין (איבר חישה) יש 3 - 5 פרקים. לזבובים יש בדרך כלל מחושים קצרים בעלי 3 פרקים ברורים בלבד. הפרק השלישי נושא תוספתן פרוק (stylus) בקצהו או זיף (arista) בגבו. בבחנין יש פרק אחד או שניים.    

 

מינים נפוצים של הזבובאים: זבוב הבית, הפעיל ברוב ימות השנה (פרט לחורף הקר); הבוהקן הכחול, המצוי בפסולת בשר ובצואת אדם; זבוב התסיסה; הדרוזופילה, הידוע ממחקרים בתורשה.

 


משפחת הזבוביים (Muscidae)

המשפחה מונה מאות אלפי מינים של חרקים מסדרת הזבובאים ונחשבת לרב-גונית מאוד בצורות בוגריה וזחליה ובאורח חייהם. אורך הבוגרים 2 - 13 מ"מ. בדרך כלל צבעם אפור ושחור, לעתים צהוב או מתכתי. למינים רבים גוף מוארך. קשקשי החזה קטנים אך ברורים. זוג אחד של הכנפיים התנוון והיה לאיברי שיווי משקל זעירים, המכונים "בוכניות"; איברים אלה מאפשרים את תעופת הזבוב.

 

הרימות של מרבית המינים ניזונות מחומר אורגני שנרקב, ממוצא צמחי או מן החי. מיעוטן טורפות או צמחוניות.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©