אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


דגל זימבבווה
דגל זימבבווה 
 
השעה בזימבבווה 
 
הנשיא רוברט מוגאבה
הנשיא רוברט מוגאבה צילום: רויטרס
 
עצי באובב בשמורת טבע
עצי באובב בשמורת טבע צילום: ויז'ואל/פוטוס
 
האתר הארכיאולוגי "זימבבווה הגדולה"
האתר הארכיאולוגי "זימבבווה הגדולה" צילום: ויז'ואל/פוטוס
 
אגם קריבה
אגם קריבה צילום: ויז'ואל/פוטוס
 
תושבי הררה עומדים בתור לקניית סוכר עקב מחסור במוצרי מזון בסיסיים
תושבי הררה עומדים בתור לקניית סוכר עקב מחסור במוצרי מזון בסיסיים צילום: mct
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 האתר הרשמי של פרלמנט זימבבווה
 מפת המדינה באתר אנכרטא
 מידע נוסף על המדינה


ערכים קשורים
 מוזמביק
 מפלי ויקטוריה
 דרום אפריקה
 סוונה
 אנטילופה
 ברדלס
 מדינה מתפתחת
 איידס
 הבנק הבינלאומי לשיקום ולפיתוח
 פרהיסטוריה
 פיל
 ססיל ג'ון רודז
 זמביה
 הקונגרס הלאומי האפריקני
 אפרטהייד
 חבר העמים
 בוצואנה


תחומים קשורים
 מדינות העולם


 
 
 

זימבבווה


Zimbabwe

גיאוגרפיה |  כלכלה |  היסטוריה קדומה עד הקמת זימבבווה |  מההכרזת העצמאות ואילך

זימבבווה, מדינה בדרומה של אפריקה. גבולותיה: בדרום - דרום אפריקה, במזרח – מוזמביק, בצפון – זמביה, ובדרום מערב – בוצואנה. בירתה הררה.

 

בעבר, בעת שלטון המיעוט הלבן, נקראה דרום רודזיה ומאוחר יותר רודזיה. קיבלה את השם זימבבווה ב-1980, עם הכרזת העצמאות והמעבר לשלטון הרוב השחור. הלבנים מהווים כ-1% מהאוכלוסייה. נשיא זימבבווה, רוברט מוגאבה עומד בראש המדינה מאז החלפת השלטון הלבן.
 

זימבבווה - דיוקן
זימבבווה - דיוקן
שם רשמי Republic of Zimbabwe
שטח 390,580 קמ"ר (מקום 61 בעולם)
אוכלוסייה 12,236,805 (מקום 68 בעולם)
שיעור גידול אוכלוסין 0.62%
תושבים אפריקאים (רובם שונָה) 98%, מעורבים ואסייתים 1%, לבנים כמעט 1%
שפה רשמית אנגלית
דתות תערובת נצרות ואמונות מקומיות 50%, נוצרים 25%, בעלי אמונות מקומיות 24%, מוסלמים ואחרים 1%
בירה הררה
ממשל דמוקרטיה פרלמנטרית
ראש מדינה נוכחי רוברט גבּריאל מוגאבה
עצמאית מאז 18 באפריל 1980 (מבריטניה)
אוכלוסייה מתחת לקו העוני 80%
תמ"ג לנפש 2,300 דולר (מקום 176 בעולם)
שיעור אבטלה 80%
ענפי כלכלה מרכזיים חקלאות, כריית חומרי גלם, תעשיות מתכת, תעשיות מזון, טבק

מטבע

דולר של זימבבווה
ידיעת קרוא וכתוב 90.7%
תוחלת חיים

נשים - 38.16; גברים - 40.39

(מקום 222 בעולם)

(הטבלה עודכנה לאחרונה באוקטובר 2006)

 

 

הררה הבירה (צילום: ויז'ואל/פוטוס)

 


גיאוגרפיה

רוב שטחה של זימבבווה הינו רמה שגובהה כ-900 מ'. שרשרת הרים נמשכת מדרום-מערב לצפון-מזרח, ושרשרת אחרת - לאורך הגבול עם מוזמביק. נהר זמבזי זורם לאורך גבולה הצפוני, ובהגיעו למערב יוצר את מפלי ויקטוריה, שם נופלים מי הנהר מצוק שגובהו 128 מטרים. בדרומה, על גבול דרום אפריקה, זורם נהר הלימפופו. שטחים גדולים של המדינה מכוסים סוונות וערבות עשב.

 


מפלי ויקטוריה (צילום: ויז'ואל/פוטוס)


זימבבווה עשירה בצמחים ובעלי חיים. חיים בה פילים, אריות, צבועים, קופים, תאואים וקרנפים, כמו גם מיני בעלי חיים שנכחדו או כמעט נכחדו בארצות אחרות, כמו קובוס ניאלה (סוג של אנטילופה), והברדלס המלכותי.


למרות קירבתה לקו המשווה, האקלים בזימבבווה אינו משווני בשל היות רוב שטחה רמה. במזרחה יורדים כאלף מ"מ גשם בשנה (בחורף, ממאי עד אוקטובר) ובאיזורים האחרים בערך מחצית מכמות זאת. מאז שנות ה-70, רבות שנות הבצורת בהן כמות המשקעים קטנה עוד יותר.

 

מנופי המדינה (צילום: ויז'ואל/פוטוס)

 


כלכלה

זימבבווה היא מדינה מתפתחת מוכת עוני. 60% מתושביה חיים מתחת לקו העוני, וקיים אי שוויון קיצוני בחלוקת ההכנסות. המדינה סובלת מאינפלציה דוהרת, מחלת האיידס (כ-25% מהתושבים הבוגרים הם נשאי HIV או חולים במחלה) פוגעת בה קשות, והיא מתקשה לקבל סיוע מהבנק העולמי בעקבות מעברה האיטי לכלכלת שוק.

 

מדינה מתפתחת מוכת עוני. (צילום: ויז'ואל/פוטוס)

האוכלוסייה הלבנה המהווה אחוז אחד בלבד מתושבי המדינה, מחזיקה בחלק גדול מהאדמות וכמעט בכל החברות המסחריות הפרטיות. הפער בין רמת החיים של הלבנים לשחורים מזכיר את עברה הקולוניאלי הקרוב של המדינה. עם זאת, בשנים האחרונות החל להתפתח במדינה מעמד בינוני שחור.

 

 

כ-8 אחוזים משטחה הם פארקים מוגנים ושמורות טבע. פילים בשמורת טבע (צילום: ויז'ואל/פוטוס)

כלכלתה מושתתת על חקלאות (טבק, סוכר, כותנה, דגנים), אוצרות טבע (כרום, זהב, ניקל, נחושת, ברזל ואסבסט), מעט תעשייה ותיירות. זימבבווה היא אחת המדינות הראשונות באפריקה שאימצה חוקי שימור והגנה על החי והצומח. כ-8 אחוזים משטחה הם פארקים מוגנים ושמורות טבע.

 

 


היסטוריה קדומה עד הקמת זימבבווה

בשטחי הרמה של זימבבווה התגלו שרידים של ציור אבן מהתקופה הפרה-היסטורית של חברות ציידים ולקטים. קיימים גם שרידים לתרבות שהתפתחה באזור בתקופת הברזל – אז החלו כנראה בכריית אוצרות הזהב והנחושת, ואף לסחור בהן עם אנשים שחיו לאורך החוף הדרומי של אפריקה. סוברים שהתושבים הראשונים בזימבבווה היו שבטים נודדים מקבוצת הסאן (San), במאה ה-11 החלו להיבנות מבני האבן הראשונים והתפתחה ארכיטקטורה שהגיעה לשיאה בבניית העיר "גרייט זימבבווה" בין המאות ה-11 וה-15.

בשנים אלה נוצרו קהילות בכפרים קטנים, אשר נשלטו על ידי שושלות צ'יפים בשם "קראנגה".

ב-1498 הגיעו ספנים פורטוגלים לאיזור, בעיקר לצורך מסחר בזהב. בתחילת המאה ה-17 נשלח כוח פורטוגלי שהשתלט על השטחים שהיו בשליטת שושלת קראנגה.

בסוף המאה ה-17 סולקו הפורטוגלים מחלקו הארי של שטח זימבבווה, על ידי פלישת שבט רוזווי. אלה פיתחו מאוד את בניית הערים, את המסחר בזהב וגידול הבקר, והקימו את "אימפריית הרוזווי".

תקופות ארוכות של בצורת בסוף המאה ה-18 החלישו מאוד את האימפריה, ושבטחים מדרום, הנדבלה (Ndebele - "נושאי המגינים הארוכים") כבשו את השטח, והקימו מדינה משלהם שבירתה בולוויו (Bulawayo). באמצע המאה ה-19 החלו לחדור לאיזור מחפשי זהב וציידי שנהב אירופיים. הם שבו לארצותיהם עם בשורות על אוצרות הזהב במקום. החל מאבק על השליטה בשטחי זימבבווה בין הפורטוגלים, האפריקנרים, הגרמנים והבריטים.

לבסוף היתה ידם של הבריטים על העליונה. ססיל ג'ון רודז, חבר בפרלמנט מושבת הכף ואיש עסקים, קיבל זכיון ממלך שבט הנדבלה לכרות מחצבים בארצו. הבריטים נתנו לרודס אישור להקמת "חברת דרום אפריקה הבריטית", אשר באמצעותה השתלט על השטחים שמצפון לנהר הלימפופו. החברה קיבלה למעשה היתר לנהל את האיזורים הללו, לחלק אדמות למתיישבים לבנים ולשעבד את התושבים המקומיים.

ב-1895 קיבלה המדינה את השם "רודזיה", על שמו של רודס ונוסד בה בית מחוקקים של לבנים בלבד. נסיון התמרדות של בני שבט השונה ובני שבט הנדבלה דוכא על ידי חיילות בריטיים שנשלחו למקום ובעקבות זאת חולק שטח רודזיה לשתי מושבות נפרדות – "צפון רודזיה" – זמביה של היום, ו"דרום רודזיה" – זימבבווה של היום.

המתיישבים הלבנים ב"דרום רודזיה" שגשגו. למרות מספרם הקטן הם החזיקו ביותר ממחצית מאדמות המדינה, כאשר לרשותם עומד כוח עבודה זול של שחורים חסרי זכויות. עם זאת, תהליך הפקעת האדמות זרע את הזרע להקמתן של תנועות שחרור אפריקניות, שילכו ויתחזקו בשנים הבאות.

ב-1953 הקימה דרום רודזיה, יחד עם צפון רודזיה ונייאסה (מלאווי של היום) את "הפדרציה של אפריקה המרכזית". שיתוף הפעולה בין המושבות חיזק עוד יותר את עושרם של המתיישבים הלבנים, אך גם הגביר את תנועות ההתקוממות של השחורים. הפדרציה פורקה ב-1963,.

ראש ממשלת רודזיה באותה תקופה, איאן סמית', החל בצעדים לקבלת עצמאות מבריטניה. ב-1965 הכריז על עצמאות רודזיה, למרות התנגדותה של בריטניה להעניק למדינה עצמאות ללא שינוי מהותי במעמדם הפוליטי של השחורים, היינו: מעבר לשלטון הרוב. ב-1968 הטיל האו"ם סנקציות על רודזיה, אם כי מרבית מדינות המערב התעלמו מהן, ואילו דרום אפריקה (שגם היא נשלטה על ידי מיעוט לבן) העניקה לרודזיה תמיכה גדולה. סמית' נשאר איתן בדעתו שלא להעניק זכויות לרוב השחור גם בדיונים שנערכו עם בריטניה בנסיון להגיע לפשרה.

בתקופה זו הגבירו ארגוני השחורים את מאבקם לעצמאות. שתי תנועות מרכזיות פעלו, תחילה בנפרד ולאחר מכן בשיתוף פעולה, למיגור השלטון הלבן: ZAPU (Zimbabwe African People's Union), שמנהיגה הידוע היה ג'ושוע נקומו (Joshua Nkomo) ו-ZANU (Zimbabwe African National Union), תנועה רדיקלית יותר בהנהגת רוברט מוגאבה מ-1976. תנועות אלה איחדו את כוחם במסגרת "החזית הפטריוטית" (PF) ופתחו במלחמת גרילה נגד הלבנים.

ב-1976 נאלץ סמית' להציע תוכנית פשרה לשחורים, וערך שינוי חוקתי שמאפשר שלטון של הרוב השחור, בצד חוקים שהבטיחו את מעמדם של הלבנים. תנועות השחרור סירבו לקבל פשרה זו וב-1980 קיבלה רודזיה, בתיווך אמריקני ובריטי, הסכם לשלטון הרוב ברודזיה. היא היתה למדינה עצמאית, רוברט מוגאבה נבחר לראש ממשלה ושם המדינה שונה ל"זימבבווה".

 


מההכרזת העצמאות ואילך

בשנותיה הראשונות סבלה זימבבווה מלחצים מבפנים ומבחוץ. דרום אפריקה, בה עדיין שלט המיעוט הלבן, חסמה את גישתה של זימבבווה אל הים בשל תמיכתה בקונגרס הלאומי האפריקני. העברת הסחורות דרך מוזמביק השכנה הכביד עוד יותר על כלכלתה. בתוך זימבבווה עצמה היו התקוממויות של בני שבט הנדבלה נגד השלטון. בשנות ה-80 התגלו שחיתויות בשלטון וקמו תנועות קטנות נגד שלטונו של מוגאבה. בתגובה נטל לעצמו מוגאבה סמכויות הולכות וגדלות בנסיון לשמור על שלטונו.

 

פיזור מפגינים בעצרת של האופוזיציה על רקע המשבר הכלכלי הקשה הפוקד את זימבבווה, 2007 (צילום: איי פי)


בשנות ה-90, עם סיום שלטון האפרטהייד בדרום אפריקה הוקל במעט מצבה הכלכלי של זימבבווה. סיוע בינלאומי הובטח למדינה בתנאי שתבצע מעבר מהיר לכלכלת שוק חופשי. במקביל, גבר אי השקט בקרב התושבים, שסבלו גם מתוצאותיה של בצורת קשה שפקדה את המדינה. מוגאבה המשיך לזכות במערכות הבחירות בשנים אלה, אך ההתנגדות לשלטונו הלכה וגברה. הוא ניסה לזכות באהדת ההמונים, ולשם כך העביר אדמות שהיו שייכות ללבנים, לידי השחורים. בבחירות בשנת 2002 מוגאבה זכה אמנם בשלטון, אך נצחונו לווה בטענות קשות על אמצעי הפחדה, שחיתות ורמיסת מפלגות אופוזיציוניות. כתוצאה מכך הושעתה זימבבווה מחבר הלאומים הבריטי, ובסוף 2003 פרשה המדינה משורות הארגון.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©