אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


נתן זך
נתן זך צילום: מיכאל קרמר
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 שירים וקורות חיים מתוך "שירשת"
 מאמר המנתח את כתיבתו של זך


ערכים קשורים
 פרס ישראל
 מלחמת העצמאות
 יהודה עמיחי
 דוד אבידן
 גרשון שקד
 דליה רביקוביץ'
 נתן אלתרמן
 אברהם שלונסקי
 דוד פוגל
 יהודה קרני
 אלן גינזברג
 אלזה לסקר-שילר
 אדוניס
 אנרי-לואי ברגסון


תחומים קשורים
 ספרות עברית ויידיש


 
 
 

נתן זך


Natan Zach

ציטוטים |  מידע נוסף

נתן זך (יליד 1930), משורר, עורך ומתרגם ישראלי, יליד גרמניה. נחשב לאחד ממעצביה הבולטים של השירה העברית המודרנית, מנציגי "דור המדינה" בספרות העברית של המאה ה-20. זוכה פרס ביאליק לספרות (1982) וחתן פרס ישראל (1995).

 

נתן זך נולד בברלין תחת השם נתן זייטלבך, בן יחיד לאב גרמני ואם איטלקיה. כשהיה בן שבע עלה עם הוריו לארץ ישראל. המשפחה קבעה את משכנה בחיפה ומאוחר יותר עברה לתל אביב. חווית ההגירה מאירופה לישראל, קשיי ההסתגלות למציאות החדשה ומצבה הכלכלי הרעוע של המשפחה, הותירו פצע עמוק בנפשם של ההורים, בעיקר אצל האב שהפך לאדם סגור ומריר.

 

שנות ילדותו והתבגרותו של זך בצל אותה תקופה, הטביעו גם בו את חווית הניכור הממשיכה לפעם ביצירתו גם שנים מאוחר יותר, וממקמת אותו תמיד בעמדת "המתבונן מהצד".

 

גם לנוף הרב-תרבותי של חיפה בשנות חייו המוקדמות של זך, היתה השפעה גדולה על עיצוב זהותו. על כך סיפר באחד הראיונות עימו: "בסופו של דבר אני קוסמופוליטי. זה מגדיר אותי הכי נכון. השנים הקשות והיפות בחיפה של נעוריי עיצבו את הקוסמופוליטיות הזו שלי. בחיפה הערבית, היהודית, הבהאית, עם הבריטים והשוק המזרחי וריח הקינמון, והמושבה הגרמנית, והתותחים של אוניות הצי הבריטי. אלה היו שנים של קסם, של אלף לילה ולילה".

 

בהיותו בן 17, בזמן לימודיו התיכוניים, גויס זך כמו רבים מבני גילו להילחם בחזית מלחמת העצמאות. הוא שירת כקצין מודיעין בצה"ל עד לשנת 1951. עם שחרורו, נרשם ללימודי פילוסופיה ומדעי המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים, אולם קטע את לימודיו בשל קשיים כספיים. מאוחר יותר השלים תואר ראשון בספרות עברית והשוואתית באוניברסיטת תל אביב. באותה תקופה חבר למשוררים צעירים אחרים, ביניהם אריה סיוון, משה דור ובנימין הרושובסקי, ומעגל מצומצם זה הוליד את חבורת "לקראת" שסגנונה הספרותי סימן פריצת דרך בשירה העברית. מאוחר יותר הצטרפו אליהם גם יהודה עמיחי, דוד אבידן, גרשון שקד, גבריאל מוקד, יצחק לבני, דליה רביקוביץ' ואחרים.

  

בשנת 1955 ראה אור לראשונה ספר שיריו, "שירים ראשונים", והתקבל בהתלהבות רבה. פעילותו הספרותית של זך (שלו ושל שאר בני דורו) באה לידי ביטוי לא רק בכתיבת שירים, אלא גם בהתנערות מהמסגרות הספרותיות שנשלטו על ידי קודמיהם (למשל כתבי העת שערכו נתן אלתרמן ואברהם שלונסקי - "טורים" ו"מחברות לספרות") וביצירת כתבי עת אלטרנטיביים ("לקראת" ו"עכשיו") אשר שימשו במה להבעת רעיונותיהם החדשניים. 

 

ב-1959 פירסם זך בכתב העת "עכשיו" מאמר בשם "הרהורים על שירת אלתרמן". המאמר ביקר בצורה חריפה את סגנון יצירתו של נתן אלתרמן, אשר נחשב אז (לצידו של שלונסקי) לגדול המשוררים של התקופה ולנציגה הבלתי מעורער של התרבות העברית המתחדשת. זך יצא נגד מסורת השירה הגבוהה והמתפייטת, הנצמדת למקצבים קבועים ולכללי חריזה נוקשים. תחת זאת הציע סגנון חדש הנשען על שפה פשוטה ונגישה, כתיבה הזורמת בקצב דיבור חופשי, ויתרה מכך - התבוננות כנה וישירה במושא השיר, מבלי להיסמך על דימויים מליציים ואלמנטים קישוטיים.  

 

הייחוד בפואטיקה החדשה שהציע זך בא לידי ביטוי לא רק במבנה הצורני החדשני שלה, אלא גם בתכנים בהם עסקה. בהקשר זה נהוג להבחין בספרות העברית בין שתי תקופות שאמנם סמוכות זו לזו מבחינת ציר הזמן, אך רחוקות מאוד באופיין - התקופה הראשונה היא ספרות דור תש"ח המתייחסת ליצירות שנכתבו בסמוך לקום המדינה, והבאה אחריה היא ספרות דור המדינה המתייחסת ליצירות שנכתבו בשנות ה-50 וה-60.

 

בעוד שיוצרי "דור תש"ח" שיקפו בכתיבתם את צו השעה החברתי והפוליטי והמרכיב הציוני-אידיאולוגי היה מאפיין חשוב ביצירתם ("מגש הכסף" לאלתרמן), הרי שיוצרי דור המדינה ונתן זך בראשם, העדיפו להיצמד לנקודת מבטו של היחיד המשקיף על ההויה הישראלית לא רק בהקשר האקטואלי אלא גם בהקשר אישי, אינטימי, ולפיכך גם אוניברסלי יותר (כך למשל שירו המפורסם "כי האדם עץ השדה").

 

זך לא רק בעט במסורת השירה ששלונסקי ואלתרמן היו נציגיה המובהקים, אלא גם העלה את קרנם של משוררים אחרים שלא זכו להכרה ספרותית משמעותית קודם לכן, ביניהם חיים לנסקי, דוד פוגל, יהודה קרני ויעקב שטיינברג.  

 

בין השנים 1967 - 1978 עבר להתגורר באנגליה, שם שקד על עבודת דוקטורט בספרות. עם שובו ארצה, חזר למלא תפקיד מרכזי בזירת הספרות העברית - הן כעורך ומבקר ספרותי, הן כמרצה לספרות במוסדות להשכלה גבוהה והן כמתרגם (בין תרגומיו - "קדיש ושירים אחרים", 1988, שירים של אלן גינזברג; "עליך אחלום חרישית", 1996, משירת אלזה לסקר-שילר).

 

השפעתו של זך על החברה הישראלית חורגת מגבולות השירה העברית; לאורך השנים פירסם מאמרים פוליטיים רבים בהם ביטא את עמדותיו השמאלניות בגנות השלטון הישראלי בשטחים ואת שאיפתו להשגת דו-קיום לאומי. כמו כן הירבה לקיים מפגשים ושיתופי פעולה עם יוצרים ערבים בישראל ומחוצה לה. שיריו זוכים להצלחה רבה גם בעולם ותורגמו למגוון שפות זרות. רבים מהם הולחנו והיו לנכסי צאן ברזל בזמר העברי, ביניהם: "כי האדם עץ השדה", "כשצלצלת רעד קולך", "איך זה שכוכב אחד מעז" ועוד.

 

מקבצי שיריו שראו אור: "שירים ראשונים" (1955), "שירים שונים" (1960), "כל החלב והדבש" (1966), "במקום חלום" (1966), "צפונית-מזרחית" (1979), "אנטי-מחיקון" (1984), "בית ספר לריקודים" (1985), "כיוון שאני בסביבה" (1996) ו"מות אימי" (1997). כמו-כן, פרסם ספרים לילדים, ביניהם "שירים על כלב וכלבה" (1990), "הסיפור על האנשים הקטנים" (2001) ו"הדבורה דבורה" (2001). ב-2004 זכה זך בפרס אקו"ם למפעל חיים. באותה שנה קיבל תואר דוקטור לשם כבוד (יחד עם המשורר הסורי אדוניס) מטעם אוניברסיטת ז'נווה בשווייץ. 

 

עוד מפרסומיו: "זמן וריתמוס אצל ברגסון ובשירה המודרנית" - ספר ביקורת (1966), "דקלים ודבלים" (1967) - אסופת שירי עם ערביים פלסטיניים, אותה ערך ותרגם יחד עם המשורר הערבי-ישראלי ראשד חוסיין, "קווי אוויר" (1983) - קובץ מסות על הרומנטיקה בסיפורת הישראלית ונושאים אחרים.

 


ציטוטים

 

  • "משפחתי היתה משפחת עקורים וגולים טיפוסית (...). גם ישראל היא בסופו של דבר חברת מהגרים, שהמאחד ביניהם בעיקר השנאה והפחד, לא הפיינל-פור. בוודאי שיש בי תחושת ניכור, כמו שיש אצל הרבה מאוד אנשים בארץ הזאת. לא כולם מדברים על זה. אבל לא רק אצלנו בארץ, בכלל, הפליטות במאה הזו, נדמה לי שלא היתה דומה לה בהיסטוריה".

 

  • על שינוי שמו מזייטלבך לזך: "בהתחלה שיניתי ל'ז-ך'. אחר כך הורדתי גם את המקף. אני מצטער על זה, כי שינוי השם היה מעין כניעה. מין כניעה לאספסופיות של הארץ הזאת, ואני לא סולח לעצמי על זה".

 

  • על יחסיו עם המשורר נתן אלתרמן: "הייתי מאוד מקורב אליו (...) מפני שאנחנו שנינו היינו הומלסים. שנינו ישבנו עד שש בבוקר ושתינו בכסית, כשכל האחרים שהיה להם בית ואישה וילדים שחיכו להם הלכו הביתה. אנחנו נשארנו, ולא דיברנו אף פעם על שירה. (...) היו בינינו הבדלים עקרוניים באידיאולוגיה. הניסיון שלי ושל חלק מחבריי לעשות שינוי, הרצון שהשירה העברית לא תמשיך להיות שנסון, שלא תלך שולל אחרי שנסונים נורא נחמדים שלא אומרים שום דבר. זה היה בעיניו [בעיני אלתרמן] דבר בלתי נסלח. וכבר לא יכולתי לקבל שירה שהיא כל כך, לדעתי, זייפנית ומעלימה את הדברים החשובים באמת".

 


מידע נוסף

 

5 סיפורים קצרים - "מעשה באדם שקץ בבדידותו ובדממה הנוראה השרויה בביתו. אין קול ואין עונה. מה עשה? הלך וקנה לו זוג זמירים...". חמישה סיפורים קצרים מתוך "קוף המחט". מתוך אתר ynet.

לטקסט המלא - לחצו כאן.

 

הסיפור על האנשים הקטנים - "האיש בתוך הלחם התגעגע לחברה. פשוט התגעגע. מה זה התגעגע. נמאס לו לאכול כל יום לחם בלי כלום ובלי חברים, וגם הלחם הלך והתקשה, והוא היה עסוק יומם ולילה בפרור כתלי הלחם המקיפים אותו, כדי שיהיה לו קצת מקום להתרווח בו". קטע מתוך הסיפור "הסיפור על האנשים הקטנים". מתוך אתר ynet.

לטקסט המלא - לחצו כאן.

 

"אסור להיכנע לדעת קהל" - "חֶנְוָנִי מֵגִיף אֶת תְּרִיס חֲנוּתוֹ. / רַק בּוֹדְדִים נוֹתְרוּ בָּרְחוֹב. / אוֹטוֹבּוּס מְאַחֵר, פָּנָס חִוֵּר. / כַּמָּה נֶהְדֶּרֶת הָיִית". - סרטון וידיאו ובו מקריא נתן זך שיר פרי עטו. מתוך אתר ynet.

לצפייה - לחצו כאן.

 

אדוניס וזך - אוניברסיטת ז'נבה תעניק תארי דוקטור של כבוד למשורר הישראלי נתן זך ולמשורר הסורי אדוניס. מתוך אתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

אין קץ לבכי - נתן זך קורא את שירו "על סף הבכי בכי". כתבת וידיאו באתר ynet.

לצפייה - לחצו כאן

 

תרופות לליל בדידות - "שב באור מלא, הקפד מאוד/ לא לכבות את האור אלא בשעה/ שתדע כי איש לא ימנע בעדך/ לכבות את אורך". שני שירים חדשים של נתן זך. מתוך אתר ynet.

לטקסט המלא - לחצו כאן

 

זך מחוץ לקופסה - בשלושת הכרכים המסכמים את שירתו של נתן זך יש עריכה חתרנית של זך עצמו, שמזמין את הקוראים לקריאה אחרת בשירתו. ניסים קלדרון על המשורר שלא מפסיק לפרק את שירתו. מתוך אתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©