אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


ז'ן ד'ארק
ז'ן ד'ארק מתוך מאגר גטי אימג' בנק ישראל
 
ז'ן ד'ארק במצור על פריס (1429)
ז'ן ד'ארק במצור על פריס (1429) 
 
מתוך הסרט "הפסיון של ז'ן ד'ארק" של קרל דרייר
מתוך הסרט "הפסיון של ז'ן ד'ארק" של קרל דרייר צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 פרוטוקול משפטה של ז'ן ד'ארק


ערכים קשורים
 ויליאם ה-1 "הכובש"
 מלחמת מאה השנה
 הנרי ה-5
 קרב אז'נקור
 שושלת ולואה
 ז'ן "ללא חת"
 הכנסייה הקתולית הרומית
 פריס
 אינקוויזיציה
 שטן
 אפיפיור
 פרידריך פון שילר
 פיוטר איליץ' צ'ייקובסקי
 ג'ורג' ברנרד שואו
 וולטר
 ויליאם שייקספיר
 צרפת
 בריטניה


תחומים קשורים
 היסטוריה צבאית
 ימי הביניים
 נצרות


 
 
 

ז'ן ד'ארק


Jeanne d'Arc

רקע היסטורי - צרפת בתחילת המאה ה-15 |  "הבתולה מאורלאן" |  המשפט |  סיכום וההערכה

ז'אן ד'ארק (1412 - 1431), גיבורה לאומית צרפתית. מכונה גם "הבתולה מאורליאן". הובילה במאה ה-15 את צבא צרפת למלחמה נגד אנגליה.

 

ד'ארק היתה בת איכרים חסרת השכלה מהכפר דומרמי (Domrémy), השוכן בחבל לוריין במזרחה של צרפת. בנעוריה סיפרה כי שמעה "קולות של מלאכים" בזמן שרעתה את עדר הכבשים של אביה, וטענה כי הקולות הורו לה להושיע את צרפת מהכיבוש האנגלי.

 

ז'אן דארק משתחווה בפני המלך שרל ה-6 (צילום: jupiter)

 


רקע היסטורי - צרפת בתחילת המאה ה-15

במאה ה-15 היה שרוי הכתר הצרפתי במאבק עם האנגלים על השליטה בצרפת - מערכה ארוכת שנים שהחלה כבר בימיו של ויליאם ה-1 "הכובש" והגיעה לשיאה במלחמת מאה השנה (1337 - 1453). כאשר מתו בשנת 1422 בזה אחר זה (בתוך כשלושה חודשים) הנרי ה-5, מלך אנגליה שהוכר כיורש העצר הצרפתי לאחר ניצחונו המוחץ באז'נקור, וגם מלך צרפת שרל ה-6, נותרה צרפת ללא יורש.

 

תומכיו של הדופין (dauphin, יורש העצר הצרפתי) המודח מבית וַלוּאה (Valois), שרל ה-7, מיהרו להכריז עליו כמלך הבא. בתגובה חידשו האנגלים את המלחמה לאחר מספר שנים של שקט, ותבעו לצרף את צרפת לממלכתו של המלך האנגלי בן השנה, הנרי ה-6. עם האנגלים שיתפו פעולה הצרפתים הבורגונדים בראשות דוכס בורגונדי, פיליפ ה-3 "הטוב" (שאביו, ז'ן "ללא חת", נרצח בפקודתו של שרל ה-7).

 

מצבה של צרפת תחת של שרל ה-7 היה בכי רע. בתוך שנים ספורות כבשו האנגלים שטחים נוספים בצרפת, ולמעשה שלטו ברובה של הממלכה, כולל בעיר רֶנְס (Reims) בה הוכתרו המלכים הצרפתיים. ללא כסף וכמעט ללא חיילים, נדד יורש העצר הצרפתי כמה חודשים בין המחוזות שנותרו בשליטתו וכונה בלגלוג מלך בורז' (Bourges), על שם העיר שבה ישב לפעמים. רבים החלו להטיל ספק במוצאו המלכותי, ואף הוא עצמו החל לפקפק בכך.

 


"הבתולה מאורלאן"

כפרה של ז'ן ד'ארק שכן באזורי הקרבות שהתנהלו בין הצרפתים לבין האנגלים, ובנערותה חוותה את זוועות המלחמה. בתחילת 1429 ברחה מבית הוריה ושכנעה בקושי רב את אחד ממפקדי הצבא הצרפתי שיעמיד לרשותה ליווי לשינון (Chinon), מקום מושבו של שרל ה-7. במרס 1429 הופיעה ז'ן ד'ארק, "אישה מלאה וחסונה, בעלת גוון פנים שזוף וקול רך ונשי", כפי שתוארה בכרוניקות של אותה תקופה, בטירתו של יורש העצר.

 

על פי המסופר, זיהתה ז'ן ד'ארק מייד את שרל ה-7 שהסתתר בין אציליו, והבטיחה לו בשמם של המלאכים שדיברו אליה כי הוא יורש העצר החוקי של צרפת. לאחר שעמדה במבחניהם של אנשי הכמורה, האמין שרל ה-7, שהיה קתולי אדוק, בשליחותה האלוהית וציווה להעמיד לרשותה צבא קטן, אשר צורף לכוחות הצרפתים שהיו נצורים בעיר אורלאן (Orléans). ללא ניסיון צבאי, כשהיא עוטה שריון גברי ומצוידת בדגל שעליו נרקמו המילים "ישוע ומרים" וסמל המלוכה הצרפתי, חבצלת העמקים (Fleur-de-Lis), דרבנה הנערה הצעירה את החיילים הצרפתים בקרב, והתרתה באנגלים לעזוב את צרפת. בתחילת מאי 1429 כבשו הצרפתים, בהשתתפותה הפעילה של ז'ן ד'ארק, אשר נפצעה קלות בברכה באחד הקרבות, את המצודות האנגליות הסמוכות לאורלאן והסירו את האיום על העיר.

 

.

ז'ן ד'ארק  ציור של האנגלי ויליאם אתי, 1843

 

ניצחון זה וניצחונות נוספים שבאו אחריו עוררו התלהבות בקרב הצרפתים ועודדו אותם לצאת נגד הכובש האנגלי, אשר נחשב עד אז לבלתי מנוצח. ייתכן כי במשך השנים תוארה בהפרזה מידת השפעתה של ז'ן ד'ארק על החיילים, אך פועלה תרם ללא ספק לרוח הלחימה של החיילים ועזר לאחד את הצרפתים מאחורי שרל ה-7.

 

יורש העצר קיווה לנצל את ההתרגשות שאחזה בעם לאחר הניצחון "האלוהי" והופעת "הבתולה מאורלאן" (La Pucelle d'Orléans), ודחה את פקפוקיהם של כמה מיועציו, במיוחד של איש הצבא ז'ורז' דה לה טרמויל (Georges de La Trémoille), אשר ניסה בכל הזדמנות לסכל את תוכניותיה. לצידה עמדו מספר מפקדי צבא שהאמינו בשליחותה, ביניהם הדוכס מאלונסו (Duc d'Alençon).

 

ב-18 ביוני הנחילו הצרפתים ובראשם ז'ן ד'ארק תבוסה לאנגלים בקרב ליד פטֶה (Patay). בזכות הצלחותיה צורפה לפמליית יורש העצר, ודחקה בו למהר ולכבוש את רנס, בניגוד לדעת יועציו. שרל ה-7, הססן מטבעו, השתכנע לבסוף וויתר על תוכניותיו לתקוף את האנגלים במערבה של הממלכה. הצבא הצרפתי נכנס לרנס ללא קרב ונתקבל בהתלהבות על ידי תושבי המקום, וב-17 ביולי 1429 נמשח שרל ה-7 למלך, כאשר ז'ן ד'ארק עומדת עם דגלה בסמוך למלך ולמזבח.

 


המשפט

בתחילת ספטמבר 1429 הובילה ז'ן ד'ארק מתקפה כושלת על פריס, ובמהלכה נפצעה. זמן קצר לאחר מכן הורה שרל ה-7 לצבאו לסגת לעמק הלואר ולהימנע מעימות כולל, מכיוון שקיווה להשיג הסכם שלום עם דוכס בורגונדי באמצעים דיפלומטיים. ז'ן ד'ארק נשארה לשהות במחיצתו של המלך והשיגה בעזרת צבא קטן ניצחונות נוספים אך חסרי חשיבות צבאית. בסוף שנת 1429 הוענק לה ולבני משפחתה, ביניהם שני אחיה שנתלוו אליה בקרב, תואר אצולה, והיא אף רכשה בית באורלאן.

 

לאחר שכשלו השיחות להשגת הסכם שלום, יצאה ז'ן ד'ארק עם קומץ חיילים מנאמניה לעזרת העיר קונפייֶן (Compiègne) שהותקפה על ידי דוכס בורגנדי. ב-23 במאי, באחד מהקרבות בקרבת העיר, נפלה ז'ן ד'ארק מסוסה ונלקחה בשבי. לאחר משא ומתן הסגירו אותה הבורגונדים לידי האנגלים תמורת סכום כסף; יועציו של שרל ה-7 האשימו את רועת הצאן בפזיזות, והמלך עצמו לא נקף אצבע על מנת לנסות לפדותה. לאחר שניסתה להימלט ממאסרה הושמה הנערה תחת משמר כבד בטירה, אך גם משם ניסתה להימלט, ונפצעה כשקפצה מתא כלאה בראש מגדל.

 

האנגלים העדיפו לשפוט את ז'ן ד'ארק בבית משפט כנסייתי, מתוך מטרה לערער את מעמדו של שרל ה-7, שהרי אם תורשע ייחשבו כיבושי הצרפתים אותם הובילה למעשי כפירה. את החקירות ואת המשפט שנערך ברואן (Rouen) ניהל הבישוף פייר קושון (Pierre Cauchon) שבתחום שיפוטו נלכדה ז'ן ד'ארק. לרשותו עמדו כ-80 חוקרים, ביניהם שופטים, תיאולוגים, כמרים ואינקוויזיטורים, שניסו לשווא להוציא מד'ארק בדרכי תחבולה ובאיומים הודאה כי בדתה את סיפורי ההתגלות או כי נשלחה על ידי השטן.

 

כתב האישום שהוגש נגדה כלל תחילה 70 סעיפים, ביניהם כפירה, התחזות, נבואות שקר וגם לבישת בגדי גברים, אותם סירבה עדיין להסיר בטענה כי שליחותה לא נסתיימה. במהלך משפט ענתה ז'ן ד'ארק בפשטות לשאלות וניסתה להתחמק מהטעיות השופטים. כשנשאלה האם היא מכירה בסמכות הכנסייה לשפוט אותה, ענתה כי אומנם הכנסייה אינה טועה לעולם, אך הוסיפה כי דין וחשבון על מעשיה היא נותנת בפני האלוהים בלבד.

 

לאחר שהוקרא גזר דינה על פיו הוחלט להעבירה לידי השלטונות החילוניים, קרי מוות ודאי, איבדה לראשונה ד'ארק את אומץ ליבה. לאחר שחתמה על הודאה בה התכחשה לשבועותיה הקודמות בדבר ההתגלויות שחוותה והסכימה ללבוש בגדי אישה, נידונה למאסר לכל חייה. אולם לאחר שלושה ימים לבשה את בגדי גברים וחזרה בה מהודאתה, מכיוון שטענה שקולות המלאכים שבו לדבר אליה והורו לה לעשות כן (לימים עלתה ההשערה כי הקולות ששמעה בחייה היו תולדה של הפרעות נפשיות). השופטים פסקו שהיא כופרת שחזרה לסורה והעבירו את הנערה בת ה-19 לידי בית משפט חילוני. בבוקרו של ה-30 במאי 1431 הועלתה זן ד'ארק על המוקד בכיכר השוק ברואן.

 


סיכום וההערכה

פועלה ודמותה של ז'ן ד'ארק, וסופה אשר נתפס בצרפת כמות קדושים, הביאו לאיחוד הלבבות ולצמיחת הרגשות הלאומיים בצרפת. תנופת הכיבושים שעזרה להשיג חוללו מפנה במלחמת מאה השנים: ב-1435 שוכנע הדוכס מבורגונדי כי הניצחון הצרפתי הוא בלתי נמנע והתפייס עם שרל ה-7. עד לשנת 1453 נסוגו האנגלים מצרפת פרט לאזור העיר קאלה וויתרו על חלום הקיסרות היבשתית. גם כיום נישא שמה של ז'ן ד'ארק בצרפת כסמל לאומץ, לאמונה יוקדת באל ולאהבת המולדת.

 

ב-1456 ביטל האפיפיור את פסק הדין שפסקו השופטים במשפטה, וב-1920 הוכרזה קדושה על ידי הכנסייה הקתולית. בכל שנה ביום א' השני בחודש מאי, נחגג בצרפת חג לאומי לזכרה.

 

דמותה של ז'ן ד'ארק היתה השראה ליצירות ספרותיות ומוסיקליות רבות ולסרטי קולנוע, בין היתר היצירה "הבתולה מאורלאן" (Die Jungfrau von Orleans; 1801) של פרידריך שילר שעליה התבססה אופרה שהלחין פיוטר צ'ייקובסקי הנושאת את אותו שם, המחזה "ז'ן הקדושה" (Saint Joan; 1923) של ג'ורג' ברנרד שואו, "הבתולה מאורלאן" (1756) - פואמה של וולטר בה מוצגת ז'ן ד'ארק באופן סטירי בשל איבתו של המחבר לכנסייה, "ז'ן על המוקד"

(Jeanne d'Arc au bûcher; 1935) - אורטוריה רחבת יריעה ורבת משתתפים של המלחין ארתור הונגר, סרטו האילם הדרמטי של קרל דרייר "הפסיון של ז'ן ד'ארק" (La Passion de Jeanne d'Arc; 1928) ו"הנרי ה-6" של ויליאם שייקספיר, בו מוצגת ז'ן ד'ארק כמכשפה וכאישה מופקרת.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©