אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


 שניאור זלמן מלאדי
שניאור זלמן מלאדי 
 
מנחם מנדל שניאורסון
מנחם מנדל שניאורסון צילום: שאול גולן
 
תלמידים ב"חדר"
תלמידים ב"חדר" צילום: לע"מ
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 האתר של תנועת חב"ד
 חב"ד ישראל


ערכים קשורים
 שניאור זלמן מלאדי
 דב בר ממזריץ'
 מתנגדים
 אליהו בן שלמה זלמן
 משפחת שניאורסון
 חברון
 אגודת ישראל
 מלחמת העולם השנייה
 מנחם מנדל שניאורסון
 משיחיות
 קטמנדו
 חסידות


תחומים קשורים
 אידיאולוגיות, מושגים וארגונים פוליטיים
 היסטוריה יהודית
 יהדות - מושגים וכתבים


 
 
 

חב"ד


Chabad

ההיסטוריה של התנועה |  עקרונות חב"ד |  פעילות חב"ד בעולם

חב"ד, זרם בתנועת החסידות. ראשי תיבות של חכמה, בינה דעת.

 

 


ההיסטוריה של התנועה

מייסדו היה רבי שניאור זלמן מלאדי (1745 - 1813), המכונה בפי החסידים "הרב", "האדמו"ר הזקן" או "בעל התניא". הוא היה תלמידו של רבי דב בר, "המגיד" ממזריץ, וגיבש את תורתו כשהיה תלמידו של רבי מנחם מנדל מוויטבסק. לאחר עלייתו של זה לארץ ישראל נותר רבי שניאור יורשו ב"ראיסין", היא בלרוס ומחוזותיה, ובשנת 1788 (הנחשבת לשנת ייסוד חסידות) נתמנה רשמית לרבם של חסידי המדינות באזור.

 

שנים מספר לאחר מכן התפרסמו ליקוטי אמרים של רבי שניאור זלמן, שקובצו בספרו "התניא", והם עוררו התלהבות רבה והקנו לו מקום מיוחד כ"תורה שבכתב לחסידות חב"ד". בספר מתוארת שיטתו הפילוסופית, המשמשת בסיס לזרם חב"ד כולו, ופרסומה עורר נגדו מתנגדים קשים (רבי אברהם מקליסק ורבי ברוך ממדז'יבוז'), ותנועת חב"ד נחשבה יותר ויותר כיחידה בפני עצמה.

 

בדרך כלל ראו עצמם מנהיגי חב"ד כנציגי כל יהדות ארצותיהם, ולאו דוקא של החסידים. הם תמכו בשלטון הארץ בה פעלו, אך הלויאליות היתה רק בתחום שאינו קשור לענייני דת. בשל עמידתם העקיבה בנושא התורני נאסרו כמעט כל אדמו"רי חב"ד ונענשו.

 

בתקופת המחלוקת עם ה"מתנגדים" מחוגי ליטא, שבראשם עמד הגר"א (הגאון מווילנה), נמסרה הודעת מלשינות לשלטונות, ורבי שניאור זלמן נאסר. הוא שוחרר בי"ט בכסלו, ומאז מצוין התאריך בשמחה גדולה, ונקרא "ראש השנה לחסידות". גם שאר החגים החב"דיים מציינים ימי שחרורם של האדמו"רים ממאסרם: י' כסלו - שחרור של ה"אדמו"ר האמצעי" - רבי דב בער, בנו של ה"רבי", שבתקופתו אירע פילוג בין הנוטים אחריו לבין הנוטים אחרי תלמידו של אביו, רבי אהרן מסטרוסילה.

 

רבי דב בער עבר ללובביץ', ומאז היתה זו למרכז החסידות. הוא הרבה לפתח את הצד העיוני בחב"ד, הרחיב את סניפיה ואף תמך בהתיישבות חסידיו שבחברון. רבי דב בער קבע את תחומי ההשפעה של לובביץ', ונמנע מלחדור לתחום השפעתם של האדמו"רים בפולניה ובגליציה. לאחר פטירתו נבחר לנשיאות חתנו, רבי מנחם מנדל ("צמח צדק"), ואותו ירש בנו הצעיר רבי שמואל. בימיו היו פילוגים רבים בתנועה, אך כולם חזרו לבסוף למרכז שבלובביץ'. אחרי רבי שמואל כיהן בנשיאות בנו רבי שלום דב בער, שייסד את ישיבת "תומכי תמימים", הצטרף לאגודת ישראל אך פרש ממנה (ועד היום אין היחסים בין חב"ד למפלגה זו שפירים), והרחיב את השפעת התנועה אל מחוץ לרוסיה האשכנזית. כך הצטרפו אליה בני עדות המזרח (גיאורגיה).

 

כשנפטר (1920) נבחר בנו רבי יוסף יצחק, שחיזק את חב"ד בפולין, באמריקה, בבוכרה ובתוך רוסיה הקומוניסטית. פעילותו האינטנסיבית הביאה למאסרו, ולאחר שחרורו נאלץ לעזוב את ברית המועצות. הוא פעל בלטביה ובפולין, ובימי מלחמת העולם השנייה נמלט לארצות הברית. שם כונן "ממלכה" אדירה - חינוכית, ארגונית, ספרותית - השולחת זרועות לכל רחבי העולם. בהשראתו נוסד כפר חב"ד בישראל, אך עם זאת לא שינה הדבר מהתנגדותו הרעיונית לציונות.

 

לאחר פטירתו (1950) נבחר לנשיאות חתנו, רבי מנחם מנדל שניאורסון (הרבי מלובביץ'). בשנות הנהגתו התעצמו פעולות חב"ד ברחבי העולם, וכמובן בישראל, בה נמצא אחד המרכזים החשובים של התנועה (כפר חב"ד). ב-1994 נפטר רבי מ"מ שניאורסון ומאז לא מונה אדמו"ר חדש במקומו. בשנים האחרונות לחייו גברו הקולות מקרב חסידיו שהצביעו על מנהיגם כמשיח. כיום שוררת מחלוקת חריפה בין אנשי התנועה הטוענים שהרב הוא המשיח, העתיד לשוב ולהתגלות בקרוב, לבין אלו הכופרים במשיחיותו.

 


עקרונות חב"ד

המאמינים, על פי התפיסה החב"דניקית, מחוייבים להתבוננות ומחשבה בענייני האלוהות, שהיא המפתח לדבקות - עבודת ה' האמיתית. בעזרתה משתדל כל חסיד שבתנועה להגיע לשלמות, ומסייע לו בכך ה"צדיק". זה אכן מורם מעם, וסביבו התפתחה מסורת כמעט פולחנית. הוא המכון את חסידיו שבאותו דור ועורך את הפירוש החב"דניקי לפי תנאי הזמן והמציאות. הוא "הנשמה הכוללת" הרוחנית והקדושתית של חסידיו וגם המארגן הפיסי החומרי.

 

האדמו"ר הוא המשפיע מהנהגתו ורוחו על חסידיו בפרט, ועל המוני בית ישראל הפונים אליו לעצה ותושיה בכלל. פסקי ההלכה ניתנים על ידי רבני הקהילות ועל ידי בית הדין של התנועה.

 


פעילות חב"ד בעולם

לתנועה בעלי תפקידים המכונים לעיתים "שליחים" ו"משפיעים", היוצאים לכל פינות תבל בשליחותו של הרבי כדי ליצור מוקדי פעולה חדשים, להורות ולהדריך אצל החסידים ולרכוש השפעה גם אצל מי שאינו נמנה עם חב"ד. מוסד זה זכה להצלחה רבה: השליחים שומרים על קשר מתמיד עם מרכז החסידות, מדוחים בקביעות על פעולותיהם ומרכזים את פעולת ההדרכה המוסרית ואת גיוס המשאבים הכלכליים.

 

חסידי חב"ד פועלים ברחבי העולם לקירוב יהודים אל הדת ואף להחזרתם בתשובה. הוצאת הספרים של חב"ד (קה"ת) מוציאה ספרים, חוברות ועיתונים בשפות שונות, כולל ערבית, רוסית ואיטלקית. בישראל מצויים כ-220 סניפים (הנקראים בתי חב"ד), ולתנועה סניפים רבים בכל חמשת היבשות. חגי ישראל המתקיימים בבתי חב"ד ברחבי העולם, מושכים אליהם טיילים ישראלים רבים - בולט במיוחד הוא סדר הפסח בקטמנדו, נפאל, אליו מגיעים כ-1,000 איש מידי שנה.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©