אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


חוסיין אבן טלאל
חוסיין אבן טלאל צילום: איי פי
 
המלך חוסיין, עם יצחק רבין וביל קלינטון
המלך חוסיין, עם יצחק רבין וביל קלינטון צילום: איי פי
 
חוסיין עם עזר וייצמן והמלכה נור
חוסיין עם עזר וייצמן והמלכה נור צילום: לע"מ
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 אתר רשמי


ערכים קשורים
 ירדן
 עבדאללה ה-1 אבן חוסיין
 מלחמת ששת הימים
 הארגון לשחרור פלסטין
 יאסר ערפאת
 מוחמד אנוור אס-סאדאת
 הסכמי קמפ דייוויד
 שמעון פרס
 יצחק שמיר
 אנתיפאדה
 ועידת מדריד
 עבדאללה ה-2


תחומים קשורים
 המאה ה-20 ואילך
 ישראל והציונות


 
 
 

חוסיין אבן טלאל


Hussein ibn Talal

חוסיין אבן טלאל (1935-1999), מלך ירדן מ-1953, מבית האשים (נכדו של עבדאללה אבן חוסיין). נולד ב-14 בנובמבר 1935, הוכרז למלך באוגוסט 1952, לאחר הדחת אביו טלאל אבן עבדאללה, שהוכרז בלתי שפוי. בהגיעו לגיל 18 (מאי 1953) נטל את המלוכה.

ב-1955 נשא לאשה את דינה, נסיכה מבית האשים, והתגרש ממנה ב-1957; ב-1961 נשא צעירה אנגלייה שהתאסלמה (מונא אל-חוסיין), וממנה התגרש ב-1972 ונשא את עליה טוקאן, בת למשפחה פלסטינית נכבדה; היא נהרגה בתאונת מטוס ב-1977. ב-1978 נשא חוסיין צעירה אמריקנית ממוצא סורי ושבדי, ליזה חלבי, שהתאסלמה (ונקראה מאז נור אל-חוסיין).

שנות שלטונו הראשונות של חוסיין היו רצופות משברים, אך עלה בידו להתגבר על כולם. מאז 1955 מצא עצמו נאלץ להתקרב אל מצרים וסוריה ולנקוט קו אנטי-בריטי (ביטול חברותו בברית בגדד; פיטורי גלאב פחה, המפקד הבריטי של צבאו; ביטול הסכם ההגנה ההדדית עם בריטניה). אך באביב 1957 הבין כי דרך זו תוליך אותו לאובדן מלכותו, ופנה לאחור. חוסיין פיטר את ממשלתו השמאלנית, דיכא נסיון הפיכה, חידש את הברית עם בריטניה והחל להדק את קשריו עם ארה"ב.

ב-1958, בתגובה לאיחוד מצרים-סוריה, כונן איחוד פדרלי עם עירק (שהיתה עדיין האשימית) ונעשה סגן ראש האיחוד; אך האיחוד נתבטל עם ההפיכה בעירק ביולי 1958. באותה עת הגיע שלטונו קרוב יותר לסף ההתמוטטות מכפי שהיה אי-פעם. אך בריטניה הטיסה כוחות לירדן (מטוסיה הורשו לחצות את המרחב האווירי של ישראל), וחוסיין הצליח לייצב את שלטונו.

במאי-יוני 1967 חתם על ברית צבאית עם מצרים והצטרף למלחמה נגד ישראל, למרות אזהרת ישראל והבטחתה שלא לתקוף אותו. ב-1967 הצטרפה ירדן לברית צבאית עם מצרים וסוריה והפסידה במהלך המלחמה את שליטתה בגדה המערבית. התנגשויות תכופות ועימות גובר עם אש"ף, שפעילותו גברה אחרי 1967 וסיכנה את שלטונו של חוסיין ואת קיום הממלכה, הסלימו לכדי מלחמה גלויה מקיץ 1970 ועד אביב 1971 ("ספטמבר השחור") והביאו להשמדת התשתית של אש"ף ולגירוש אנשיו מירדן; מדינות ערב נחלצו לתווך, אך התייצבו למעשה לימין אש"ף, עד שנידו והחרימו את חוסיין בזירה הבין ערבית.

 

המלך חוסיין בזמן אירועי ספטמבר השחור, 1970 (צילום: אימג'בנק / GettyImages)

במלחמת 1973 ויתרה מצרים על הצטרפות ירדן או על סיועה, אך זו הגישה עזרה לסוריה. אחרי 1973 חזר חוסיין והתקרב אל מדינות ערב. ב-1974 נאלץ לקבל את "החלטת (הפסגה הכל-ערבית של) רבאט" שהכירה באש"ף בתור נציגם היחיד של ערביי פלסטין - ובכך פסלה את סיפוח "הגדה המערבית" לירדן ואת תביעת חוסיין להחזרתה. עם זאת במשך שנים רבות לא ויתר חוסיין רשמית על תביעתו זו. מ-1972 עד ל-1988 דרש את החזרת ה"גדה" לירדן וכינון מדינה פדרלית, תוך מתן אוטונומיה ל"גדה" הפלסטינית.

ב-1970 וב-1975 נחלצה ישראל לעזרתו נגד הסורים. נסיונותיו להתקרב לסוריה, בסוף שנות השבעים, נכשלו. אולם חלה התקרבות בין ירדן לאש"ף. ערפאת ביקר בירדן פעמים אחדות וניהל משא ומתן עם חוסיין - בין השאר על קונפדרציה עתידה בין ירדן לישות פלסטינאית ב"גדה" ובעזה; חוסיין התיר לאש"ף לשגר לירדן נציגות קבועה, אך מנע מהארגון לחדש את פעילותו הארגונית בממלכתו, לא כל שכן פעילות חבלנית-צבאית.

במחלוקת עם מצרים, עקב ביקור סאדאת בישראל (1977), הסכמי קמפ דיוויד (1978) ושלום מצרים-ישראל (1979), נקט חוסיין בתחילה עמדה נייטרלית מתונה, אך נאלץ להצטרף לצעדים הכל-ערביים וב-1979 ניתק את היחסים עם מצרים. למעשה המשיך לקיים יחסים רשמיים למחצה עם מצרים ואף הגבירם בהדרגה.

בספטמבר 1984 פרץ את חומת ה"קונסנזוס" הכל-ערבי וחידש יחסים מלאים ורשמיים עם מצרים, החליף ביקורים רשמיים עם נשיאה והחל לכונן ברית הדוקה בין שתי המדינות. נקט מתינות יחסית גם כלפי ישראל. הוא גילה נכונות עקרונית לחיות עמה בשלום - תוך תביעה כי ישראל תפנה את כל השטחים המוחזקים, כולל ירושלים המזרחית. עם זאת לא פסל לחלוטין פשרה טריטוריאלית.

בשנים שאחר כך נפגש המלך פעמים רבות, באורח בלתי רשמי, עם מנהיגי ישראל - אך הפער בעמדות היה גדול מדי ולכן לא הביאו הפגישות לפריצת דרך. באפריל 1987, לאחר שורת שיחות מו"מ חשאיות חתמו חוסיין ושמעון פרס (שר החוץ דאז) על הסכם בין שתי המדינות (הסכם לונדון), בו ניסחו מסלול מוסכם לקיום מו"מ (בחסות בינלאומית) בין ירדן לישראל.

 

הסכם לונדון לא הגיע לכדי מימוש, בעיקר בשל התנגדותו הנחרצת של רה"מ יצחק שמיר. כשנה לאחר מכן ולאחר פתיחת האנתיפאדה הודיע חוסיין על התנתקות ירדן מהאחריות לשטחי ותושבי הגדה המערבית. מהלך זה הביא להוצאת "האופציה הירדנית" (העברת האחריות על השטחים לירדן) מאוסף המסלולים האפשריים לפיתרון העימות הישראלי-פלסטיני.


ארה"ב, שטיפחה יחסים קרובים עם חוסיין, ראתה בו שותף פוטנציאלי למשא ומתן על הסדר ערבי-ישראלי כולל ופתרון הבעיה הפלסטינית. גם מצרים וישראל הועידו לו בהסכמי קמפ דיוויד תפקיד במשא ומתן זה, אך חוסיין נרתע מיוזמה נועזת ללא הסכם קודם עם אש"ף וללא קבלת מנדט מטעם מדינות ערב. לעומת זאת, בשיחות השלום במדריד בין ישראל לפלשתינאים בשנת 1991, חוסיין לקח חלק פעיל.

רק לאחר שהושג הסכם קהיר בין ישראל לאש"ף הסכים חוסיין להיפגש בפומבי עם ראשי ישראל ולחתום עימה על הסכם שלום. הסכם זה, שנחתם בשנת 1994, הביא לפתיחת הגבולות בין שתי המדינות ולכינון הדדי של שגרירויות.

חוסיין היה ידוע כספורטאי נלהב, הטיס מטוסים והליקופטרים, נהג על אופנועים ומכוניות מרוץ, ונהנה מספורט ימי, סקי וטניס. בשנת 1999 נפטר המלך לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן. עבדאללה ה-2, בנו הבכור מהמלכה מונא, תפס את מקומו.

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©