אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


צדאם חוסיין בתקופת שלטונו
צדאם חוסיין בתקופת שלטונו צילום: איי פי
 
לאחר לכידתו על-ידי האמריקנים בדצמבר 2003
לאחר לכידתו על-ידי האמריקנים בדצמבר 2003  צילום: איי פי
 
בזמן מלחמת אירן-עירק
בזמן מלחמת אירן-עירק צילום רויטרס
 
הפגנת תמיכה בחוסיין בזמן מלחמת המפרץ
הפגנת תמיכה בחוסיין בזמן מלחמת המפרץ צילום: איי פי
 
פסלו של צאדם חוסיין מופל לאחר כניסת האמריקאים לבגדד
פסלו של צאדם חוסיין מופל לאחר כניסת האמריקאים לבגדד צילום: איי פי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 פרופיל מהבי.בי.סי
 כך נלכד צדאם חוסיין


ערכים קשורים
 אל-בעת'
 כורדים
 מוחמד רזא שאה פהלבי
 שיעה
 מבצע אופרה
 מלחמת אירן- עירק
 לוחמת אב"כ
 מלחמת המפרץ הראשונה
 ג'ורג' הרברט ווקר בוש
 ג'ורג' ווקר בוש
 אל-קאעדה
 מלחמת המפרץ השנייה
 עירק


תחומים קשורים
 אישים בעולם
 היסטוריה צבאית


 
 
 

צדאם חוסיין


Saddam Hussein

ראשית דרכו |  שליט עירק |  מלחמת המפרץ הראשונה והשלכותיה |  מלחמת המפרץ השנייה

צדאם חוסיין (או לפי ההיגוי: סדאם חוסיין; אל-תכריתי; 1937 - 2006), רודן עירקי, נשיא עירק מ-1979 עד 2003. הודח מהשלטון על-ידי כוחות אמריקנים, לאחר כיבוש עירק במלחמה שנפתחה במרס 2003. מאז כיבוש בגדד הסתתר, אך נלכד בדצמבר אותה שנה.

 


ראשית דרכו

נולד בכפר קטן בסמוך לעיר תכרית. עוד בנעוריו היה צדאם חוסיין פעיל בסיעת אל-בעת', שפעלה אז במחתרת. באוקטובר 1959 לקח חלק בנסיון להתנקש בחיי השליט עבד אל-כרים קאסם, ונאלץ להימלט לסוריה ואח"כ למצרים. חזר לעירק ב-1963, אחרי הדחת קאסם.

לאחר 1963 היה חבר בהנהגת הבעת', בעירק ומ-1966 סגן מזכיר המפלגה. אחרי הפיכת הבעת' (1968) היה סגן יו"ר מועצת המהפכה וסגן נשיא (מ-1969); יו"ר המועצה והנשיא, אחמד חסן אל-בכר, היה אדם חולה, ולפיכך היה חוסיין השליט למעשה.

במאבק הסיעתי דגל בבכורת המפלגה לעומת הצבא, והקים מיליציה חמושה של המפלגה. כמו כן כפף את השירותים החשאיים לשליטתו, ובעזרתם "טיהר" וסילק באכזריות את יריביו - תחילה מחוץ לשורות הבעת', ומ-1970/1 גם את ראשי הסיעה הצבאית ושאר מתנגדיו בתוך המפלגה.

ב-1976 הוענקה לו דרגת גנרל. ביולי 1979 הדיח את הנשיא אל-בכר והיה למזכיר הבעת', יו"ר מועצת ההפיכה ונשיא המדינה. מיד לאחר מכן ערך טיהור שבמהלכו הוצאו להורג 21 מבין ראשי המדינה והבעת', בהם 5 חברי מועצת ההפיכה, ונעצרו רבים.

 


שליט עירק

כמנהיג יחיד (מ-1979) טיפח פולחן אישיות. לעומת קיצוניותו האכזרית במאבקו על השלטון היתה מדיניותו כשליט פרגמטית, והותאמה לנסיבות (להוציא יחסו לישראל, שהיה תמיד עוין וקשוח). הוא נקט קו מתון ביחס לכורדים, ולזכותו נזקף הסכם האוטונומיה שהושג ב-1970, אך בשנים 1974 - 1975 ניהל נגדם מלחמה מחודשת והביסם. במדיניות החוץ פעל חוסיין להידוק הקשרים עם ברית המועצות וכרת ברית עמה ב-1972, ובאותה שנה השלים את הלאמתה של חברת הנפט המערבית; אך מאמצע שנות ה-70 ביקש להתקרב למערב ולפתוח את ארצו להשקעות מערביות, ולכן צינן את יחסיו עם ברית המועצות. 

 

ב-1975 חתם חוסיין על הסכם עם השאה של אירן, אך ב-1980, אחרי שהודח השאה, טען שההסכם נכפה עליו, ופתח במלחמה נגד אירן. הוא צירף את הקומוניסטים ולאומנים כורדים משתפי-פעולה ל"חזית לאומית" עם הבעת' (1973), אך מ-1977 שב לדכא את הקומוניסטים. הציב את עירק בראש "חזית הסירוב", אך ניהל מאבק קשוח בסוריה, הנמנית עם אותו מחנה; עמד בראש מחרימיה ויריביה של מצרים לאחר החתימה על הסכם השלום עם ישראל, אך משהסתבך במלחמתו באירן, ביקש להתקרב למדינות הערביות המתונות, ובמיוחד לערב הסעודית ולכוויית (שסייעו למימון המלחמה), ושיפר מאוד את יחסיו עם מצרים, שגם היא סייעה לו במלחמתו. 

 

חוסיין חולל כמה תמורות חשובות בחברה העירקית – הוא שיפר תשתיות והשקיע בפיתוח כבישים, פיתוח תעשייה וחקלאות. מהלכים שהביאו להעלאת רמת החיים של התושבים. כמו כן השקיע בחינוך והביא לחיסול הבערות (תוך שנים מעטות למדו כארבעה מיליון אנאלפבתים לקרוא ולכתוב). במקביל השקיע משאבים בחיזוק הצבא וכוחות ביטחון מיוחדים שהקים, בעזרתם דיכא תוך הפעלת אלימות קשה כל מי שקרא תיגר על שלטונו או נחשד בכך.

 

חוסיין ערך, בפעם הראשונה מאז הפיכת 1958, בחירות לאספה הלאומית ביוני 1980, ושוב באוקטובר 1984; בבחירות אלה לקחו חלק רק מועמדים שהופיעו ברשימה שאותה אישר בעצמו. הוא הוציא אל מחוץ לחוק את כל המפלגות האחרות זולת מפלגת הבעת' וקבע בחוק כי דינם של חברים במפלגות מסוימות – מוות (הבולטת היא מפלגת אלדעוה, מפלגה שיעית).

 

בתקופת שלטונו התמודד חוסיין מול שתי סכנות עיקריות  – קבוצות אופוזיציה שיעיות וקבוצות אופוזיציה כורדיות. באשר לשיעיות, הדמות הדומיננטית ומשפיעה ביותר היה אייתולה מחמד אלצדר, שהיה איש דת ופילוסוף אסלאמי שהוצא להורג על ידי צדאם בשנת 1980. כתיבתו ודרכו של אלצדר היוו השראה לקבוצות אופוזיציה שיעיות פונדמנטליסטיות. באשר לקבוצות הכורדיות היו שתי קבוצות אופוזיציה עיקריות – האיחוד הפטריוטי הכורדי, בראשות ג'לאל טלבאני והמפלגה הדמוקרטית הכורדית, בראשות מסעוד ברזאני.

 

בשנת 1979 החלה עירק בפרויקט גרעיני משותף עם איטליה. פעולות אלו קירבו, על פי הערכת המודיעין הישראלי, את צדאם להשגתו של נשק גרעיני. ביוני 1981 הפציצה ישראל את הכור הגרעיני בעירק (מבצע אופרה).


ב-1980 פרצה כאמור מלחמת עירק-אירן, וחוסיין השקיע בה את כל מרצו ואת כל משאבי ארצו. במהלך המלחמה עשה צבא עירק שימוש בחומרי לחימה כימיים. בזמן המלחמה התמרדו הכורדים נגד שלטונו ובשנת 1988 השתמש הצבא העירקי כימי כדי לדכא את המורדים. כך לדוגמא במתקפה הכימית על העיירה חלבג'ה ניספו כ-3000 איש. מלחמת אירן-עירק הסתיימה ב-1988 בלא הכרעה, אך חוסיין נחשב בארצו לאדריכל הניצחון.

 


מלחמת המפרץ הראשונה והשלכותיה

המלחמה הותירה את עירק במשבר כלכלי חמור, ובקשות הסיוע שהגיש חוסיין למדינות ערב שסייעו לו לפני-כן הושבו ריקם. לכן, באוגוסט 1990, הורה חוסיין על פלישת צבא עירק לכוויית, במטרה לספחה ולהשתלט על הנפט ועל עתודות המטבע הזר שלה. הדבר עורר דאגה כבדה במדינות ערב השכנות ובעולם כולו, אך חוסיין סירב להיענות לאולטימטום שהציבו לו המדינות הרבות שהתנגדו לפלישה, שאותה תיאר כמלחמת קודש (למרות האוריינטציה החילונית שלו ושל מפלגת אל-בעת'), ובינואר 1991 פרצה מלחמת המפרץ; בראש הקואליציה שלחמה נגד עירק ניצב נשיא ארה"ב דאז, ג'ורג' בוש האב. מלחמה זו הביאה לשחרורה של כוויית, אך לא להפלת חוסיין ומשטרו. במהלך המלחמה שוגרו כמה עשרות טילי סקאד לעבר ישראל, שגרמו בעיקר נזק לרכוש. משהחלו הפצצות הקואליציה על עירק, הורה חוסיין לעצור נתינים זרים, וחלק מהם הפכו ל"מגן אנושי" כאשר פקד על העברתם ליעדי הפצצה פוטנציאליים בעירק.

לאחר מלחמת המפרץ ניסה צדאם חוסיין לבנות מחדש את צבאו, תוך עקיפת הסנקציות שהוטלו על ארצו. עירק העבירה סחורות ונפט דרך ירדן וטורקיה, והזמינה אנשי עסקים, בעיקר ממערב אירופה ורוסיה, להשקיע בארצו. ככל הידוע, עירק לא חדלה מלפתח נשק לא-קונבנציונלי, אף שהדבר נאסר עליה במפורש. ב-1998 גירש חוסיין את פקחי האו"ם שהגבילו את צעדיו הצבאיים. בתגובה הפציצו ארה"ב ובריטניה מטרות ברחבי עירק (מבצע "שועל המדבר").

בזירה המדינית השקיע חוסיין מאמצים גדולים להחזיר את עירק לחיק המדינות הערביות. נחשב לתומך מובהק בהמשך המאבק המזוין הפלסטינאי, וקרא להרחיב את המאבק נגד ישראל. בשנים האחרונות התרבו השמועות על מצבו הבריאותי המעורער, ויש אומרים שהוא לקה במחלת סרטן.

 


מלחמת המפרץ השנייה

לאחר בחירתו של ג'ורג' בוש הבן ופיגועי 11 בספטמבר גבר המתח בין עירק לארה"ב סביב פיתוח נשק לא-קונבנציונלי. חוסיין הכריז אמנם שעירק אינה מחזיקה בנשק מסוג זה, ואף הסכים בסוף 2002 לחזרת פקחי או"ם שיוודאו זאת, אך רבים - ובראשם נשיא ארה"ב - לא האמינו בכנות ההצהרות. בנוסף הואשמה עירק בקשרים עם ארגוני טרור עולמיים, בעיקר ארגון אל קאעידה.

 

בתחילת חודש מרס 2003 החלה תקיפה אמריקנית-בריטית של עירק (המכונה מלחמת המפרץ השנייה), ובתוך פחות מחודש נכבשה הארץ כולה. במהלך המלחמה ואחריה ניהלו האמריקאים מצוד עיקש אחר חוסיין, אך לא הצליחו לאתרו או לוודא את מותו במשך חודשים רבים. ב-13 בדצמבר 2003 נלכד לבסוף חוסיין, כשהוא מסתתר במרתף בקרבת עיר הולדתו תכרית.

 

לאחר חקירה ושהות במעצר בארה"ב, הועבר צדאם חזרה לעירק על מנת לעמוד שם למשפט. בנובמבר 2006 גזר בית המשפט בבגדד עונש של מוות בתלייה על השליט לשעבר, לאחר שהורשע באחריות לרצח 148 עירקים שיעים מהעיירה דוג'ייל ובפשעים כנגד האנושות. ב-30 בדצמבר, ערב ראש השנה האזרחית, הוצא להורג בתלייה במתקן כליאה בבגדד.

סריקות רבות שנערכו בשטח עירק לא העלו עדויות לקיומו של נשק לא-קונבציונלי.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©