אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


חניבעל
חניבעל 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 Hannibal and The Punic Wars


ערכים קשורים
 קרתגו
 אלכסנדר הגדול
 יוליוס קיסר
 נפוליאון ה-1 בונפרט
 המלחמות הפוניות
 רומא העתיקה
 עזרובעל
 פוליביוס
 פירנאים
 פובליוס קורנליוס סקיפיו אפריקנוס
 אלפים
 קפואה
 קרב מטאורוס
 פובליוס קורנליוס סקיפיו אמיליינוס אפריקנוס נומנטינוס
 אנטיוכוס ה-3
 פיניקים


תחומים קשורים
 היסטוריה צבאית
 העת העתיקה


 
 
 

חניבעל


Hannibal

חניבעל (247 - 183? לפנה"ס), מצביא צבא קרתגו. יש המשווים אותו לאלכסנדר הגדול, ליוליוס קיסר או לנפוליאון. ניהל את המלחמה הפונית השנייה (201-218 לפנה"ס) נגד רומא, שבמהלכה חדר לאיטליה דרך הרי האלפים.

חניבעל היה בנו של חמילקרת ברקא, מפקד צבא קרתגו בסיציליה בימי המלחמה הפונית הראשונה. לפי המסורת השביע חמילקרת את בנו להיות אויב נצח של רומא. חניבעל נעשה קצין בצבאו של גיסו עזרובעל (יש להבדיל בינו לבין  עזרובעל אחיו של חניבעל), שקיבל את הפיקוד על צבא קרתגו בספרד אחרי מות חמילקרת (228/9). כאשר נרצח עזרובעל (221) מינו הגייסות בספרד את חניבעל להיות מפקדם, כשהיה רק בן 26, ושלטונות קרתגו אישרו את המינוי בדיעבד.

 

חניבעל פתח בביסוס כוחה של קרתגו בספרד, שחולקה בין רומא וקרתגו בהסכם שסיים את המלחמה הפונית הראשונה, אך עדיין היו בה אזורים רבים שלא היו כפופים אף לאחת מהן, ועתה השתלט חניבעל על רבים מהם. ב-219 עשה את המהלך המכריע הראשון, כאשר תקף את העיר העצמאית סגונטום (ליד ולנסיה דהיום), שהיתה קשורה בברית עם רומא. סגונטום נכבשה אחרי מצור ממושך, שבמהלכו נפצע חניבעל קשות, אך החלים. הרומאים מחו נמרצות ודרשו את הסגרת חניבעל לידיהם. קרתגו סירבה, והרומאים הכריזו מלחמה, אך לא נחלצו מיד לפעולה.

 

ב-218 לפנה"ס יצא חניבעל עם צבאו לעבר איטליה. לדברי פוליביוס היו עמו 100,000 איש, מהם 12,000 פרשים; אך נראה שהמספר מוגזם, ולמעשה מנה הכוח פחות ממחצית מהמספרים הללו, עם זאת, היו עמו 37 פילים - "כלי מלחמה" שטרם נראו באירופה. חניבעל חצה את הרי הפירנאים, כנגד התנגדות עזה של בני השבטים שם, ונכנס לדרום גאליה. המצביא הרומאי פובליוס קורנליוס סקיפיו (אביו של פובליוס קורנליוס סקיפיו אפריקנוס "הזקן", שגבר על חניבעל בסופו של דבר) ניסה ליירטו בגאליה, אך איחר את המועד. לכן שיגר את כוחותיו בדרך הים לספרד, כדי להעסיק את כוחות קרתגו שם ולמנוע בעדם מלתגבר את חניבעל, ובעצמו חזר לרומא כדי להתכונן להגנתה מפני חניבעל.

 

בסתיו 218 חצה צבאו של חניבעל את הרי האלפים - אחד המעללים הצבאיים הגדולים בעת העתיקה. כמעט כל פילי המלחמה שהיו עמו מתו בדרך. הקור והעוינות של השבטים המקומיים פגעו קשה בצבא. אף שעלה בידי חניבעל לגייס לעזרתו אחדים משבטי הגאלים, רוב השבטים לחמו בו בדרכו. אחרי מסע תלאות של 15 יום באלפים, יצא חניבעל לעמק הנהר פו עם 20,000 רגלים, 6,000 פרשים ופיל אחד. בקרב הראשון שערך על אדמת איטליה, ליד פיאצ'נצה של ימינו, נפצע סקיפיו קשות. כעבור זמן קצר, בדצמבר 218, נערך קרב גדול יותר שבו ניצב חניבעל שוב מול צבאו של סקיפיו, שאליו חבר צבאו של סמפרוניוס לונגוס (Sempronius Longus) ליד הנהר טרביה (Trebia). חיל הפרשים של חניבעל והשילוב המוצלח בינו לבין חיל הרגלים היו הגורמים העיקריים לנצחון. עתה חברו אליו גאלים רבים, וצבאו התרחב מאוד.

הרומאים נסוגו מעבר להרי האפנינים, וחניבעל חצה את ההרים באביב 217. במעבר הרים צר שם חניבעל מארב לצבא הרומי בפיקודו של פלמיניוס והשמיד חלק גדול ממנו. בקיץ של 217 הגיע לנהר ארנו, אך צבאו היה מותש מכדי להמשיך בתנועה דרומה. מעתה קיווה חניבעל כי בעלי בריתה האיטלקים של רומא יערקו מעליה ויחברו אליו, אך תקוותו נכזבה לפי שעה. הרומאים, בפיקודו של קווינטוס פביוס מקסימוס "קונקטטור" ("המתמהמה"), שינו את האסטרטגיה שלהם, ונמנעו מקרבות פנים אל פנים עם חניבעל, כדי להתישו. פעם אחת הצליחו הרומאים ללכוד את צבא חניבעל במקום צר, שלא היה נוח לחיל הפרשים שלו. חניבעל שלח לעומתם בלילה שוורים שלקרניהם חוברו לפידים בוערים. הרומאים המתינו להתקפה, ובינתיים הצליח חניבעל להתחמק מהם.

עם חילופי השלטון ברומא ניסו הקונסולים לוקיוס פאולוס וגָיוּס וָרוּס להילחם בחניבעל פנים אל פנים. בקרב מכריע שנערך בקנה ב-216 כיתר חניבעל - תוך שימוש נבון בחיל הפרשים - את הצבא הרומי, והרג 25,000 חיילים; כ-10,000 חיילים נלקחו בשבי. בעקבות ניצחונו זה של חניבעל אכן נטשו ערים רבות את בריתן עם רומא, ואף עלה בידו לגרור למלחמה את פיליפוס ה-5 מלך מוקדון ואת העיר סירקוזה. ובכל זאת, גם אם שלט על חלק גדול של מרכז איטליה ודרומה, לא הצליח חניבעל להביא לסיום המלחמה. הרומאים יישמו בהצלחה את האסטרטגיה של קונקטור: התשה, הטרדה, הגנה על הערים הנאמנות להם וכיבוש מחדש של ערים שנפלו לידי חניבעל, אך בלא להיכנס עמו לקרב ערוך. ניצחונותיו של חניבעל בתקופה זו היו קטנים ומועטים, ואילו הרומאים שבו והחזירו לידיהם ערים לא-מעטות, ואף הטילו מצור על קפואה, בסיסו העיקרי של חניבעל. בפעולתו להסיר את המצור הגיע חניבעל עד למרחק 5 ק"מ מחומות רומא, אך לא התקרב אל העיר השנואה עליו כל כך יותר מזה. באותה שנה, 211, נפלה סירקוזה לידי הרומאים.

 

בשנת 208 ניסה עזרובעל, אחיו של חניבעל, להצטרף אל כוחות קרתגו באיטליה בראש צבא גדול. הוא חצה את האלפים, אך הרומאים הכו אותו בצפון איטליה, בקרב מטאורוס. הרומאים יצאו עתה כנגד מה שנותר מצבא קרתגו בספרד (207), ומיד אח"כ פלשו לאפריקה, בפיקוד פובליוס קורנליוס סקיפיו אפריקנוס (שנקרא לימים "הזקן", להבדיל מבנו המאומץ סקיפיו אפריקנוס "הצעיר"). סקיפיו (שעדיין לא נקרא "אפריקנוס", ולא "הזקן") הביס את הנומידים, בעלי בריתה של קרתגו שסיפקו לה את מיטב פרשיה, ומעתה נשקפה סכנה לקרתגו עצמה- מה גם שהנומידים חברו עתה לרומאים. זקני קרתגו ביקשו שלום, אך חניבעל נטש את איטליה וחזר לקרתגו (203). בואו חיזק את רוח העם, ושביתת הנשק הזמנית שהוכרזה לפני כן הופרה עתה. ב-202 נערך קרב זמה, שבו הכריע סקיפיו את חניבעל (ובשלו זכה בתואר " אפריקנוס"). חניבעל נמלט מהתבוסה ופרש לזמן קצר מהחיים הציבוריים. ב-201 כרתה קרתגו שלום עם רומא, בתנאים קשים. המלחמה הפונית השנייה הסתיימה.

ב-196 לפנה"ס חידש חניבעל את פעילותו, והיה לאחד משני שליטי קרתגו. הוא פעל בתקיפות נגד אצילי העיר המושחתים והשמרנים, ואלה הלשינו באוזני הרומאים כי חניבעל מסית את אנטיוכוס ה-3, "הגדול", מלך סוריה הסלווקית, לצאת למלחמה עליהם. חניבעל נמלט ב-195 לחצרו של אנטיוכוס, שאכן לחם אז ברומא, והטיל על חניבעל לגייס צי למענו בפניקיה. חניבעל הוכה בקרב ימי עם הרומאים, שהמשיכו וגברו על אנטיוכוס ב-190. אחד מתנאי השלום שהציגו היה הסגרת חניבעל. הוא נמלט לחצרו של פּרוּסיאס מלך ביתיניה וסייע לו במלחמתו בפרגמון, בעלת בריתה של רומא. הרומאים עלו על פרוסיאס ותבעו להסגיר את חניבעל, אך חניבעל הקדימם ואיבד עצמו לדעת בשתיית רעל. שנת מותו אינה ידועה בדיוק, אך נראה שהדבר היה ב-183 לפנה"ס.

 





חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©