אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


שמורת הטבע הבניאס
שמורת הטבע הבניאס צילום: עינת אנקר, לע"מ
 
צמחיה האופיינית לאזור
צמחיה האופיינית לאזור צילום: מארק ניימן, לע"מ
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 עמק החולה
 שדה נחמיה
 בזלת
 ערבה
 דולב
 ער
 אשחר
 אלון
 אלה
 כלנית
 תקופת הברונזה
 אלי כנען
 שבטי ישראל
 פלשתים
 תגלת פלאסר
 יוון העתיקה
 תלמוד
 הורדוס ה-1
 הברית החדשה
 ישוע הנוצרי
 ממלכת הצלבנים
 הסכם סייקס-פיקו
 המנדט הבריטי
 מלחמת העצמאות
 סוריה
 המלחמה על מקורות המים
 מלחמת ששת הימים
 הר חרמון
 נחל דן
 נהר הירדן


תחומים קשורים
 מקומות בישראל


 
 
 

נחל חרמון


Hermon river

גיאוגרפיה וצמחיה |  היסטוריה |  מידע נוסף

נחל חרמון, נחל הנובע למרגלות הר החרמון. נקרא גם בניאס. מימיו זורמים לאורך כ-9 ק"מ, מנקודת הנביעה עד למפגשו עם נחל דן, אז מתמזגים שני הנחלים לתוך נהר הירדן. בדרכו יוצר הנחל את מפל הבניאס, אחד המפלים המרשימים בישראל ושמורת טבע מוכרזת.

 

נחל חרמון

 


גיאוגרפיה וצמחיה

מעיין נחל חרמון (הבניאס) נובע בקצה הדרומי-מערבי של שלוחת נמרוד, המהווה חלק מהר החרמון; בסמוך לאתר הנביעה ישנה מערה טבעית גדולה. מֵימיו – אשר נקווים, מהמדרונות הדרומיים של הר החרמון ומצפון הגולן – מהווים את המקור המזרחי ביותר (והקטן מכולם - כרבע בלבד) של מי הירדן.

 

שמורת הבניאס (צילום: סלימאן אבו גוש)

  

המים שיוצאים מן המעיין, בגובה 390 מטר, זורמים בנתיב הררי לכיוון דרום-מערב; השיפוע חזק למדי (5.4% בממוצע), כך שנוצרים אשדות ומפלים לאורך קניון טבעי (באורך 3.5 ק"מ) אשר נמשך עד עמק החוּלה. למן קצה הקניון, השיפוע מתמתן – אבל הזרימה מהירה וחזקה. האפיק הולך ונעשה יותר ויותר רדוד. אחרי זרימה של כ-9 ק"מ (בקו אווירי), נחל חרמון נפגש עם נחל דן – הגדול ביובלים שיוצרים את הירדן. מפגש הנחלים הללו, ליד קיבוץ שדה נחמיה, מצוי בגובה 80 מטר מעל פני הים.

 

 

מפגש הנחלים חרמון ודן ליד קיבוץ שדה נחמיה (צילום: פריץ כהן, לע"מ)

 

אדמות האזור פוריות למדי והן עשויות בעיקר מסחף של שכבות בזלת ושל אדמת נטף-נחלים עם משקעי סחף-נהרות (אלוביאליים) אחרים. בני האדם שניצלו את פוריות האדמה למטרותיהם, נמנעו מעיבוד כמה עשרות המטרים אשר בקרבת גדות הנחל, וכך ניתן למיין את הצמחייה המקורית והטבעית: צמחי ערבה מחודדת ודולב מזרחי, וכן (בתפוצה מצומצמת יותר) ער אציל ואשחר רחב-עלים; אלון התבור ואלה אטלנטית, שצמיחתה כאן הינה המוצלחת ביותר בכל עמק החולה; אלה ארצישראלית ואלון מצוי. בחורף ניתן לראות באזור כלניות בשלל צבעים; בקיץ נפוץ דרדר גדול-פרחים, וגם מעט בן-חצב יקינתוני.

 


היסטוריה

הכנענים, ששלטו בארץ ישראל לאורך תקופת הברונזה (עד כניסת בני-ישראל במחצית השנייה של האלף השני לפני הספירה), השתמשו במערה הטבעית כמקדש לאל בעל.

 

האיזור יועד לחלק משבט דן (ספר יהושע, פרק י"ט, פסוקים מ'-מ"ו); אבל הללו לא התיישבו בו בתחילת כיבוש הארץ מידי הכנענים, כי אם רק אחרי-כן, כאשר הנחלה הדרומית שיועדה לחֵלק האחר (לפי אותו פרק ביהושע, פסוק מ"ז) הפכה מקום מסוכן בגלל לחץ הפלשתים. בני דן הצפוניים הצליחו לבסוף ליצור נחלה גדולה למדי: העיר דן–ליש (שהיוותה מרכז דתי–מדיני לשבטי הצפון) וסביבותיה (עמק בית-רחוב), עמק החולה, עמק עיון – ואף בקעת הלבנון ומורדות החרמון. בני דן הוגלו מן המקום (732 לפני הספירה) בידי צבאות תגלת פִּלאסר ה-3, מלך אשור.

 

בתקופה ההלניסטית, תושבי האיזור העריצו את פאן – שנחשב אל הרועים, ובעל חשיבות מבחינת מוסיקה ושאר שעשועים. באותה עת, האתר קיבל את השם פאמיאס (כשיבוש שמו של אותו אל) וכך הוא מופיע במסכת בכורות (בתלמוד) כ"יובלו העיקרי של הירדן"; התושבים הערבים, הפכו את השם ל"באניאס", אשר נותר עד ימֵינו.

 

 

עתיקות האל פאן בשמורת הבניאס (צילום: משה מילנר, לע"מ)

 

המלך הורדוס ובְנו פיליפוס חידשו את המקום, וכינו אותו קיסריה-פיליפי. עיר זו הונצחה בברית החדשה (הבשורה על-פי מתי, פרק 16, פסוקים 19-13) כמקום שבו העניק ישוע (ישו) לשמעון-פטרוס את "מפתחות מלכות השמים" ונתן לו את הסמכות לקבוע איסורים והיתרים.

 

הצלבנים הכירו בחשיבות האסטרטגית של האתר: מעבר נוח אל הרמה (רמת הגולן), אשר ממזרח ומצפון לכינרת, ואל דמשק. הם הקימו שם מבצר גדול למדי, אשר שרידיו מצויים בשטח. לאחר כמה קרבות בינם לבין המוסלמים, אשר במהלכם עבר המקום מיד ליד, ניצחו (שנת 1164) צבאות נור-אד-דין שליט דמשק.

 

רוב תושבי האיזור התאסלמו, אבל כמה קהילות שמרו על יהדותן. אחרי הקמת הגשר, שידוע בכינוי "בנות יעקב", עיר המסחר פאמיאס ירדה מגדולתה; היא הפכה לעיירת-מחוז, ולבסוף לכפר קטן אשר היווה לכל-היותר מרכז לקהילת רועים עונתית. במאות 16-17 היתה ליהודים נוכחות זמנית בבניאס.

 

מקדש האל פאן (צילום: אורלי רויכמן)

 

חשיבותו המועטה של האיזור מוכה-הקדחת ניכרת גם בכך שההסכם הבינלאומי בין בריטניה לבין צרפת בתחילת המאה ה-20 חצה אותו לשניים: הכפר והמערה – חלק מן המנדט של צרפת על סוריה ולבנון; הנחל עצמו – בשטח המנדט הבריטי. במלחמת העצמאות (1948) איבדה ישראל את השליטה בחלקו הצפוני של הנחל לטובת סוריה, וזו הכריזה כי השטח מפורז.

 

בשנת 1964 יזמו הסורים עבודות להטיית מי הבניאס מזרחה – כדי שיזרמו אל תוך שטחם, ולא אל ישראל. אחרי פעולות-איבה אחדות, הצליחו כוחות צה"ל (12 באוגוסט 1965) להשמיד את הציוד ההנדסי של סוריה. יוזמות הסורים לחפירת התעלה, שבוצעו בהיקף קטן גם אחרי הפעולה ההיא, הופסקו סופית רק בעקבות נצחונה של ישראל במלחמת ששת הימים (יוני 1967).

 

כיום האיזור מוגדר כשמורת-טבע "נחל חרמון" ומהווה מוקד משיכה לתיירים.

 

מפל הבניאס (צילום: משה מילנר, לע"מ)

 

 


מידע נוסף

 

יש לנו תיש - "ליבה הרוגש של שמורת הטבע הוא המפל הגדול של הנחל, שעץ דולב ענק ושבע ימים נאחז בו בשורשיו, מתנשא על קצהו מתוך הזרם ומבתר לשניים את מסך המים הצונח אל בריכה עמוקה וקרה כמוות. עץ כזה מן הסתם, ואולי עוד כמותו, קישטו בעבר את הנהר קצר האפיק שמרוצת מימיו סוחפת". כתבה מתוך ערוץ התיירות באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן. ‬

 

בניאס: שתיקת המטיילים - "עשר בבוקר בשמורת הבניאס, ביום שהחליט להחזיר את טעמו של החורף לגליל, והכל יפה עד שמתחשק לשיר בקול רם מעבר לשאונם של המים, מעבר להיסטוריה אפילו, ולשכוח שפעם היה כאן מקדש לאל פאן ואנשים ערכו רייבים, אם לא אורגיות של ממש, בצל עצי התאנה המשתפלים אל קו הזרם". כתבה מתוך ערוץ התיירות באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

מלכות עצי הזית - "שמורת הבניאס לובשת ופושטת צורה לפי עונות השנה. כל תקופה וצבעיה, פרחיה וריחותיה. מי שמגיע לכאן בחורף יגלה שהשמורה שונה מכפי שהיתה בקיץ. כבר עכשיו, לאחר שגשמי הברכה הראשונים ירדו בשמורה, המים שוצפים בעוצמה ובגאון בערוצים". כתבה מתוך ערוץ התיירות באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©