אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


יתוש
יתוש צילום: רויטרס
 
דבורה
דבורה צילום: לע"מ
 
צרעה
צרעה צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
זבוב הבית
זבוב הבית  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 חרקים ברשת
 חרקים ובני בריתם


ערכים קשורים
 דבורת הדבש
 פרומונים
 מארג המזון
 עשיים
 תנשמת
 דורסים
 דבורים
 יתושים


תחומים קשורים
 זואולוגיה


 
 
 

חרקים


Insecta

מבנה ותנועה |  איברי החישה |  רבייה |  הגנה עצמית |  תקשורת |  מידע נוסף

חרקים, מחלקה במערכת פרוקי רגליים; רוב החרקים הם בעלי חיים קטנים, המין הקטן ביותר הוא צרעה טפילית שאורכה 0.2 מ"מ, והמין הגדול ביותר הוא מקלון טרופי שאורכו מגיע ל-35 ס"מ. רוב מיני בעלי החיים כיום הם חרקים. תוארו וקיבלו שמות כמיליון מינים שונים של חרקים, ומשערים שמספר המינים שעדיין לא תוארו גדול מזה.

 


מבנה ותנועה

החרקים, כמו יתר פרוקי הרגליים, הם בעלי שלד חיצוני המכיל כיטין; גופם ורגליהם פרוקים, גופם נחלק לראש, חזה ובטן; הראש נושא זוג מחושים, יש בו, בדרך כלל, זוג עיניים מורכבות, לעיתים קרובות גם 3 עיניות, וכן שלושה זוגות גפי פה; החזה בנוי משלושה פרקים, נושא שלושה זוגות רגליים, לרוב שני זוגות כנפיים, לעיתים רק זוג אחד או שהכנפיים חסרות. הבטן מורכבת מ-11 פרקים לכל היותר, ואינה נושאת רגליים. הפתח המיני של הנקבה נמצא לרוב בפרק השמיני של הבטן, וזה של הזכר בפרק התשיעי. רוב החרקים נושמים בטרכאות: צינורות אויר המסתעפים בגוף, ונפתחים החוצה בפתחים הנמצאים בצדי הגוף.

הליכה

לכל חרק יש שש רגליים. בעת הליכתו הוא נשען על שלוש רגליים בצורת משולש: הרגל הקדמית והאחורית של צד אחד, והרגל האמצעית בצד שכנגד. בהישענו על שלוש רגליים מעביר החרק את שלוש רגליו האחרות לעמדה החדשה, וכך הוא מתקדם.

תעופה

ייחודם של החרקים בין פרוקי הרגליים האחרים, ואחד מגורמי הצלחתם הגדולה, הוא כושר התעופה שניחנו בו. בחרקים הירודים יותר, השפיראים, נעות הכנפיים הקדמיות והאחוריות באופן עצמאי, כאשר הכנף הקדמית מורדת, מועלית הכנף האחורית, וחוזר חלילה. לחרקים מפותחים ביותר, כגון דבוראים או פרפראים, יש מנגנונים המאחדים את הכנף הקדמית עם זו האחורית לחטיבה אחת. האיחוד מקל על התעופה, מאחר שצמד הכנפיים האחורי אינו צריך להתרומם באוויר המעורבל שנוצר כתוצאה מפעולת הכנפיים הקדמיות.

 

שפירית (צילום: אבי לוי)

 


איברי החישה

איברי החישה הם המתווך בין החרק לבין סביבתו החיצונית, ותפקידם לדווח לחרק על כל שינוי בסביבתו.

לרוב החרקים הבוגרים ולמיעוט הזחלים יש זוג עיניים, מורכבות מיחידות ראייה עצמאיות הקולטות את קרני האור ומעבירות את המידע לעצב הראייה. כמו כן מצויד החרק לעיתים קרובות בעיניות פשוטות (לרוב שלוש).

מבין איברי החישה המכניים, החוש הפשוט ביותר הוא חוש המגע. הוא פועל באמצעות איברי חישה רגישים הבולטים אל מחוץ לגוף: מהם הרגישים לשינוי לחץ על הקוטיקולה (שכבת מגן קרנית בחסרי-חוליות) ומהם הרגישים לשינויים בתוך הגוף עצמו. רבים מן הזיפים והשערות המצויים על פני שטח גופו החיצוני של החרק הם איברי חישה.

אצל חרקים רבים מצוי צבר צפוף של מיתרי תחושה הקרויים "סנסילות הכיפה" בפרק השני של המחוש והם מתחברים למפרק של הפרק הבא אחריו. זהו איבר ג'והנסטון המשמש ליתושים כאיבר שמע,
ולדבורת הדבש הוא מדווח על מהירות תעופתה לפי מידת הכיפוף של פרקי המחוש.

איברי השמע של החרקים מגיבים לא רק על שינויים בלחץ האוויר כתוצאה ממעבר גלי הקול על פניהם, אלא גם חשים בכיוון שממנו הגיעו גלי הקול, ובעוצמתם.

 

נקבת יתוש האנופלס (צילום: גטי אימג' בנק שיראל)


החושים הכימיים

אפיק חשוב של תקשורת בין חרקים הוא תקשורת הריח: פרודות נדיפות מופרשות מגוף החרק, נישאות באוויר ונקלטות על ידי פרטים אחרים באוכלוסייה. בהתאם לכך מפותחים ביותר החושים הכימיים. כך, למשל, יש במחוש של זכר טוואי המשי יותר מ-250,000 תאי חישה האחראים לקליטת פרומון (חומר ריח המשמש לתקשורת) המין של הנקבה. אף על פי שמחוש החרק הוא איבר החישה הכימי העיקרי, הרי תאי חישה כימיים פזורים על פני כל הגוף; במקומות אחדים, כמו גפי הפה, קצות פיסת הרגל ועוד קיימים ריכוזים של תאי חישה.

 


רבייה

דגמי ההתנהגות של החרקים בחיזור, בהזדווגות וברבייה הם רבגוניים ביותר. אצל חרקים החיים בצפיפות, כמו למשל הקפזנבאים, מפזרים הזכרים את הספרמטופרים שלהם והנקבות קולטות אותם מן המצע; המפגש בין הזוויגים (זכר ונקבה) אינו הכרחי. אצל רוב החרקים נערכת פגישה בין שני הזוויגים, והיא כוללת סדרה מורכבת של התנהגויות חיזור, המאפשרות כנראה לכל אחד מבני הזוג לבחור לו את בן הזוג המוצלח ביותר. ידוע למשל כי מינים שונים של חרקים מביאים מתנת כלולות לנקבה.

נקבה מזדווגת מחפשת לה מקום להטלה בהתאם למקום החיות המועדף עבור הזחלים. לשם הטלת הביצים מצוידות נקבותיהן של חרקים רבים בצינור הטלה שהוא חלק מאיברי המין החיצוניים. לאחר ההפרייה מוטלות הביצים ומתחילה התפתחות העובר. יש מקרים שהביצים נשארות זמן ממושך יותר בגוף הנקבה, והעובר מתפתח בסביבה מוגנת זו.

התפתחות וגלגול

התפתחות החרקים משלב הביצה ועד לשלב הבוגר נעשית תוך כדי גדילה וגלגול – מטמורפוזה, היינו תוך שינויי צורה ומבנה, המלווים בהתנשלויות. הגלגול של חרקים אינו אחיד, ומבחינים בהם בין שתי קבוצות עיקריות: האחת כוללת חרקים שחל אצלם גלגול חסר או גלגול למחצה – "המימטבולה"; והשנייה – קבוצת חרקים העוברים גלגול מלא – "הולומטבולה".  קבוצה שלישית, קטנה ופרימיטיבית יותר, אינה עוברת כל גלגול -- "אמטבולה".

 


פרפר יוצא מתוך גולם (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)


אצל בעלי הגלגול החסר – הזחל הבוקע מן הביצה דומה לרוב בצורתו החיצונית לבוגר. גם כאשר יש לבוגר כנפיים, חסר הזחל עם בקיעתו מן הביצה סימני כנפיים חיצוניים. עם הגלגול מופיעים ניצנים חיצוניים של הכנפיים הגדלות מנשל לנשל; לאחר הנשל האחרון מגיעות הכנפיים לגודלן הסופי. צורת ההזנה ומבנה איברי העיכול של הזחל דומים לרוב לאלה של הבוגר.

אצל בעלי הגלגול המלא - שונה צורת הזחל לגמרי מצורת הבוגר. גם צורת ההזנה של הזחל שונה לרוב לחלוטין מזו של הבוגר. בהתאם לכך שונים גם גפי הפה ומערכת העיכול ברוב המקרים. אין לזחל סימנים חיצוניים של כנפיים, כי ניצני הכנפיים מצויים כ"דיסקיות בוגר" (Imaginal discs) בתוך גוף הזחל. בין דרגת הזחל לדרגת הבוגר מופיעה דרגת הגולם, שבה אין החרק ניזון, וחלה בו המסת רוב איברי הזחל ובניית איברי הבוגר. לגולם יש כבר כנפיים חיצוניות שצורתן כשקיות לא פרושות.

 


הגנה עצמית

כמותם הרבה של החרקים והממדים הקטנים של גופם מעמידים אותם במרכז שרשרת המזון של סביבות חיים שונות. רבים אמצעי ההגנה של חרקים בני קבוצות שונות. העיקריים שבהם:

הסוואה

צורת ההגנה השכיחה ביותר, מושגת תוך חיקוי צורות וצבעים המופיעים בסביבת החיים של החרק. מקלונאים (Phasmida) רבים נראים בדיוק כמו ענפי העץ הדקים שהם יושבים עליהם. לחרקים אחרים בני קבוצות שונות יש צבעי גוף זהים למצע בסביבת חיותם. הסוואה אינה רק לבוש, צורה וצבע מתאימים; היא עשויה להיות גם התנהגות מתאימה. המקלון המחקה ענף ינוע לאיטו כאילו הוא זע ברוח, והחגב החום ינחת על ענף חום ולא על ענף ירוק.


צבעי הפרפר משמשים כאמצעי הסוואה המגנים על הפרפר. פרפר כחליל (צילום: גילי סופר)


הפחדה

הסוואה היא אמצעי הגנה טוב מאד, אולם מרגע שגילה הטורף את הטרף יהיה לאחרון צורך לסגת לקו הגנה שני. אמצעי הגנה שכיח ממין זה הוא ההפחדה. לעיתים קרובות אנו קרבים אל עש העומד על גזע עץ וכנפיו הקדמיות חופות על גופו ומקנות לו הסוואה מרבית. אך מרגע שהפרענו לו הוא פורש את כנפיו הקדמיות, ומתחתן מופיעות הכנפיים האחוריות, שעליהן דגם מבריק של עיניים מפחידות. גילו כי במקרים רבים דומות עיניים אלה לעיני תנשמת או אוח, וכפי הנראה הן מרתיעות את אוכלי החרקים, כיוון שהם עצמם עשויים ליפול לטרף בפי דורסים אלו.

לוחמה כימית

אמצעי הגנה שכיח בקרב החרקים הוא השימוש בלוחמה כימית. זאת יכולה להיות לוחמה פעילה, כלומר התזת ארס, או לוחמה סבילה, כגון אגירת רעלים בגוף; אלה מקלקלים את טעמו של החרק ואף הופכים אותו לבלתי אכיל. טורף שהתנסה פעם אחת בטעמם המר של חרקים יימנע מכל נסיון טריפה נוסף.

אצל מינים רבים של חרקים הפכו המכשירים להשגת מזון לחלק ממערך הנשק ההגנתי שלהם, כגון לסתות חזקות, קוצים ברגלי טרף, ומעל לכל – ארס. הבולטים ביותר בתחום זה הם הדבוראים בעלי העוקץ; אצלם התגלגלו הבלוטות הפעילות במערכת הרבייה לבלוטות ארס, ואילו צינור הטלת הביצים השתנה לעוקץ רב עוצמה. אצל צרעים יחידאיות, כגון פגיונאים, צרעכבישיים וכדיתיים משמשים העוקץ והרעל המועבר דרכו, לשיתוק הטרף וכן להגנה. לעומת זאת, אצל דבורים חברתיות ונמלים משמש העוקץ רק להגנה. בהתאם לכך השתנה הרכב הארס שהכיל חומרים משתקים, והוא מכיל אצל חרקים אלה חומרים משרי כאב ומעוררי ריאקציות אלרגיות חריפות, המסתיימות לעיתים במוות. חרקים אלה אינם מסתפקים בהגנה סבילה, אלא מגלים תוקפנות למראה אוייביהם. בולטים בתכונה זו גם הרבה חרקים חסרי עוקץ, כגון מיני נמלים המתיזות חומצת נמלים למרחקים, או פשפש טורף המתיז למרחוק את רוקו הארסי.

 


תקשורת

אמצעי התקשורת של חרקים, כמו של שאר בעלי החיים, מגוונים ביותר; יש שהם קוליים, חזותיים או כימיים, בכל מקרה מסמן פרט אחד סימן המביא לשינוי בהתנהגותו של הפרט שחש בכך. יש שהתקשורת היא תוך מינית ויש שהיא נוצרת בין מינים שונים, לעיתים משמש סימן אחד בשני התפקידים.

תקשורת חזותית

חרקים רבים מצטיינים בשלל גוונים הנראים לעיניהם של בני אדם ובגוונים רבים שאינם נראים לעיני בני האדם. לצבעים אלה תפקיד תקשורתי. כך למשל משמשים צבעי האזהרה ליצירת תקשורת בין נטרף לטורף.

תקשורת קולית

חרקים רבים ניחנים בכושר להשמעת קולות, אם באמצעות איברים מיוחדים ואם בדרך של הפעלת איברי התעופה שלהם; קולות אלה משמשים ברוב המקרים לתקשורת תוך מינית.
יתושים, למשל, מפורסמים בזמזומם (המרגיז בני אדם), המשמש את הנקבה למשיכת הזכר בן מינה.

מפורסמות מאד גם קריאות האהבה של זכרי הצרצרים המושכות אליהם נקבות מכל העברים. לכל מין יש דיאלקט (ניב) שונה מזה של הוריהם, אך הוא מכיל מרכיבים של כל הורה. קריאות הצרצר אינן מכוונות רק למשיכת הנקבה אלא גם ליצירת תקשורת בין זכרים.

תקשורת כימית

בין אמצעי התקשורת של החרקים, השכיחה ביותר היא התקשורת הכימית, דהיינו שימוש בפרודות ריח לצורך העברת מידע. חומרי ריח אלה מכונים פרומונים, והם מופרשים בדרך כלל מבלוטה מיוחדת אל מחוץ לגוף, נישאים באוויר, ונקלטים על גבי מחוש של חרק שני. כתוצאה מכך משנה זה את התנהגותו. פרומון המושך זכרים ממרחקים אל הנקבה מכונה פרומון מין.

הפרומונים הן בזכר והן בנקבה, אינם חומרים אחידים אלא תערובת; הרכב התערובת והכמות היחסית של כל מרכיב בה ייחודיים למין. מנגנון של ייחודיות מבטיח שמינים קרובים החיים באותו שדה לא יתערבו אלה באלה ונקבת מין אחד לא תמשוך את המין השני. פרומוני המין של עשים חשובים מאד מבחינה כלכלית כיוון שמשתמשים בהם להדברת עשים מזיקים.

פרומוני אזעקה מגלים רמת פעילות שונה אצל חרקים חברתיים. יש שאינם גורמים לפיזור החרקים, אלא מושכים אותם לאזור ההפרשה ומגייסים פרטים נוספים ממרחקים. כל החרקים החברתיים מייצרים פרומוני אזעקה, ואלה מביאים לרוב לגיוס מהיר, ומעוררים תוקפנות.

 


מידע נוסף

 

קורי עכביש - כיצד טווה העכביש את קוריו? מהי רשת עכביש ספירלית? מבט מקרוב אל אחת הדרכים העיקריות בהן לוכדים עכבישים את טרפם. פרויקט באתר הכיתה האינטראקטיבית.

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן

 

הכל דבש - מדוע דבורים נמשכות לפרחים? מהו ההבדל בין דבורת הבית לדבורת השדה? אנציקלופדיה ynet מציגה - תהליך הפקת דבש, מהצוף ועד הכוורת. פרויקט באתר הכיתה האינטראקטיבית.

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©