אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


לב ניקולאייביץ' טולסטוי
לב ניקולאייביץ' טולסטוי 
 
: כרזת הסרט "מלחמה ושלום" בכיכובם של אודרי הפבורן והנרי פונדה
: כרזת הסרט "מלחמה ושלום" בכיכובם של אודרי הפבורן והנרי פונדה 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 ויקטור בוריסוביץ' שקלובסקי
 בוריס מיכאלוביץ' אייכנבאום
 פורמליזם (באסתטיקה ובספרות)
 ז'ן-ז'ק רוסו
 מלחמת קרים
 נפוליאון ה-1 בונפרט
 נורמה חברתית
 חינוך
 פציפיזם
 אנטישמיות
 אהרון דוד גורדון
 מוהנדס קרמצ'נד גנדי


תחומים קשורים
 ספרות כללית
 פילוסופיה


 
 
 

לב ניקולאייביץ' טולסטוי


Leo Nikolayevich Tolstoy

טכניקת ההזרה אצל טולסטוי |  מידע נוסף

לב ניקולאייביץ' טולסטוי (1828 - 1910), סופר והוגה דעות רוסי, מהדמויות החשובות בספרות העולם.

 

טולסטוי היה בן למשפחת אצילים וחי באחוזת משפחתו יסנייה פוליינה, לא הרחק ממוסקבה. הוריו מתו בזה אחר זה בטרם מלאו לו עשר שנים, ושניים מהאפוטרופסים שלו ושל ארבעת אחיו ואחיותיו, מתו גם הם בתוך זמן קצר מאז קיבלו עליהם את האחריות לבני טולסטוי הצעירים. לבסוף עבר להתגורר עם דודתו בקזן, שם עברו עליו ימי נעוריו. את חינוכו קיבל טולסטוי בבית, מאת מורים פרטיים, עד שנכנס לאוניברסיטת קזן ב-1844; בתחילה למד שפות מזרחיות, ואחר-כך משפטים, אם כי התעניין יותר מכול בספרות, והושפע רבות ממחברים מערביים - בראש ובראשונה ז'ן-ז'ק רוסו.

 

ב-1847 עזב את האוניברסיטה בלא שקיבל תואר, וחזר לאחוזתו יסנייה פליינה. שלא כמנהגם של רוב האצילים בני דורו, ניסה לשפר את תנאי חייהם של צמיתיו ולחנך את ילדיהם. עם זאת, אורח חייו באותה עת היה דומה לחיי האצילים הצעירים של רוסיה - שתייה, הימורים, הוללות ורדיפת שמלות. ב-1851 התגייס לצבא בעקבות אחיו הגדול ממנו ניקולאי, והשתתף במערכות בקווקז ובמלחמת קרים.

 

ב-1847 החל טולסטוי לנהל יומן שבו רשם את מעשיו ואת הגיגיו. הוא התמיד בניהול היומן כל ימיו, ולפיכך הוא אחד הסופרים ה"מתועדים" ביותר בתולדות הספרות. ביומן ניכרים מאמציו לקבוע לעצמו כללים פילוסופיים לניהול חייו בכל היבטיהם, כמו גם אי-הצלחתו בשמירה על הכללים הללו, לפחות באותן שנים ראשונות. לצד היומן, החל בכתיבת זיכרונות ילדותו - תיאור אידילי, למרבה הפליאה, למרות המוות שפקד את הקרובים לו ביותר באותן שנים. הכרך הראשון בסדרה האוטוביוגרפית למחצה "תולדות ילדותי" (1852 - 1857) התפרסם בעילום שם, וזכה להצלחה. בעקבות זאת חיבר קובץ של סיפורים קצרים - "סיפורי סבסטופול" (1854 - 1855) - על חוויותיו במלחמת קרים. הצאר בכבודו ובעצמו שיבח את סיפוריו.

 

בתום מלחמת קרים עזב טולסטוי את הצבא והתגורר זמן-מה בסט' פטרבורג, שם יצא לו שם של "זאב בודד" בחוגי האינטליגנציה בשל הבוז שרחש למוסכמותיהם. ב-1857 ביקר בפריס, וחזר אחרי שהפסיד את כל כספו בהימורים. עם שובו לאחוזתו, החליט שהחינוך הוא משלח-ידו האמיתי. הוא יצא לסיור באירופה כדי ללמוד שיטות חינוך מתקדמות, הקים בית ספר לילדי האיכרים באחוזתו והחל לפרסם ביטאון בענייני חינוך. טולסטוי אף למד עברית ויוונית על מנת שיוכל לקרוא בכתבי הקודש בשפת המקור. ב-1862 נשא לאשה את סופיה (סוניה) אלכסנדרובנה ברס, בתו של רופא מוסקבאי, ומאז ואילך השקיע את כל מרצו בגידול משפחתו (נולדו לו 13 ילדים), בניהול אחוזתו ובכתיבתו.

 

אחד הנודעים שבספריו, הרומן ההיסטורי "מלחמה ושלום" (1864 - 1869), נחשב ליצירת מופת של הספרות החדשה; לא מעטים היו המבקרים שהכריזו עליו כיצירה הספרותית הגדולה ביותר של כל הזמנים.

 

הספר רחב היריעה כולל תיאור היסטורי של האירועים שקדמו לפלישת נפוליאון לקיסרות הרוסית (בין 1804 ל-1812) , תיאור דיוקנאותיהן של כ-500 דמויות שונות - בעיר, בכפר ובשדות הקרב - והיחסים ביניהן, ומסה על הפילוסופיה של ההיסטוריה: יריעה רחבה ודרמטית, שהילכה קסם על קוראיה.

 

אפשר למצוא ב"מלחמה ושלום" את כל הסממנים שייחדו את כתיבתו של טולסטוי בכלל: ראיית כל הדברים בעין ביקורתית שאינה מקבלת שום מוסכמה כמובנת מאליה; הבחנה פסיכולוגית חדה כתער, המייחסת משמעות לכל מלה, מעשה ומחווה של כל אדם; שילוב של מרכיבים אוטוביוגרפיים בקורותיהן של אחדות מן הדמויות; חיבה עמוקה לאדם הפשוט; ועמדה פילוסופית מוגדרת היטב על טיבם של הכוחות המושלים בגורלותיהם של האדם והאומה. אחד מגיבוריו המרכזיים של הספר, פייר בזאוחוב, מגלם את החיפוש אחר משמעותם הפילוסופית של החיים: הוא עובר בהתמדה מאורח חיים למשנהו, מנסה בעצמו כל רעיון חדש שנקלע בדרכו, ולבסוף - אחרי מפגש עם האיכר הפשוט שנעשה חייל, פלטון קרטייב, נוכח כי רוח העם היא עיקר העיקרים.

 

ברומן הפסיכולוגי הנודע "אנה קרנינה" (1873 - 1876) אפשר למצוא את טולסטוי בדמותו של קונסטנטין לווין; הוא העמיד את קונסטנטין מול הגיבורה הטרגית - אשת איש הנאלצת להתאבד מכוחה ההרסני של אהבתה לגבר אחר. רומן זה מיישם את השקפת עולמו של טולסטוי לתחום חיי המשפחה ולמושג האהבה; הוא נפתח במשפט שהוא אולי הידוע ביותר מכל שכתב טולסטוי: "כל המשפחות המאושרות דומות זו לזו; כל משפחה אומללה היא אומללה בדרכה שלה."

 

אחרי השלמת "אנה קרנינה" פקד את טולסטוי משבר אקזיסטנציאלי, והוא ביקש מוצא במקור השראתם של פשוטי העם - הדת. אך הכנסייה האורתודוקסית הרוסית נראתה לו מושחתת, ככל שאר מוסדות החברה, ומ-1879 ואילך ביקש טולסטוי התחדשות דתית - הוא הטיף לערכי הנצרות הקדומה, עבודת כפיים, חיי פשטות וחינוך לפציפיזם. רוח זו באה לידי ביטוי ביצירותיו המאוחרות, בהן "סונטת קרויצר" (1889) ו"התחייה" (1899), שעוררו את זעמם של החוגים השמרניים בשל יסודות הכפירה והמרד שבהן.

 

על הפוגרומים שנעשו ביהודי רוסיה לא הגיב באופן ישיר ונחרץ, אלא בעקיפין ותוך הימנעות מאזכור העובדה שהקורבנות היו יהודים, אך באנטישמיות ראה הפרה של מצוות "ואהבת לרעך כמוך".

 

בתוך זמן קצר מאז שהחל בפרסום עיקרי הנצרות החדשים שלו, התקבץ סביבו חוג של חסידים, והדבר היה לזרא לאשתו. האהבה ששררה ביניהם בעבר היתה כלא היתה, וחיי הנישואים של בני הזוג טולסטוי עלו על שרטון. הסתירה שבין מעמדו של טולסטוי לבין תורתו והטפותיו, והיחסים המעורערים במשפחתו, הניעו אותו לוותר על רכושו לטובת בתו האהובה אלכסנדרה ולעזוב את ביתו. הוא החל לנדוד בדרכים, אך כעבור זמן קצר חלה בדלקת ריאות ומת; הכנסייה נידתה אותו עוד ב-1901, ובמותו נקבר בלא טקס דתי.

 

יצירותיו פורסמו בעשרות כרכים ותורגמו לרוב השפות (רובן תורגמו גם לעברית). טולסטוי קנה לו מעריצים וחסידים ונודעה לו השפעה עמוקה בעולם כולו; מתורתו שאבו רבים, ובהם א' ד' גורדון ומוהנדס גנדי. מבין ספריו שלא נזכרו לעיל, וצוינו עוד הרומנים "הקוזקים" (1863), "התחייה" (1899) ו"חאג'י מוראד" (התפרסם ב-1912 מעזבונו). קובצי סיפורים רבים, וביניהם "איבן איליץ'" (1867); "האב סרגיי" (1912, מן העיזבון) ועוד. שני מחזות, ומבחר גדול של כתבים פילוסופיים, חברתיים, חינוכיים ודתיים.

 


טכניקת ההזרה אצל טולסטוי

חוקר הספרות הרוסי, ויקטור שקלובסקי, אשר ניתח את המנגנונים והאמצעים בהם נעשה שימוש ביצירה הספרותית, מביא כדוגמה את טולסטוי המרבה להשתמש בטכניקת ה"הזרה". טולסטוי גורם למוכר להראות זר על ידי הימנעות מקריאה בשמו של אובייקט באמצעות המלה שנועדה לו בשפה. האובייקט מתואר על ידו כאילו הוא נראה בפעם הראשונה, ואירוע כאילו התרחש לראשונה. כך למשל, בסיפורו ”חולסטומר” (Kholstomer), המספר הוא סוס המתאר את הדברים מנקודת מבטו: "בחיים אנשים מודרכים על ידי מילים, לא על ידי צרכים. אין זאת דווקא משום שהם אוהבים לעשות או לא לעשות דבר מה, אלא משום שהם אוהבים את האפשרות לדבר באמצעות מילים, להסכים ביניהם באמצעותן על כמה עניינים…".

 

בוריס אייכנבאום, שנמנה אף הוא יחד עם שקלובסקי על חוג חוקרי הספרות והתרבות שפיתחו את הפורמליזם הרוסי, חיבר שני ספרים חשובים על טולסטוי: "טולסטוי הצעיר" (1922 ;The Young Tolstoi), ו"לב טולסטוי" (1928 ;Lev Tolstoi).

 


מידע נוסף

 

למה כולם את אנה עוזבים? - "ומה עושות משפחות? האם באמת כל המשפחות המאושרות דומות זו לזו ורק פניה של האומללות שונים? כדי לבדוק את טיבה של הפתיחה המפורסמת ביותר בתולדות הרומן המודרני, טולסטוי עוקב אחרי חייהן של שלוש משפחות שמשתרגות זו בזו ומפרק לגורמים זעירים את התודעות של גיבוריהן". מאמר ביקורת מאת אריאנה מלמד על "אנה קרנינה", מתוך אתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות - "כל מה שייאמר על 'מלחמה ושלום' של לב טולסטוי בכמה מאות מלים, נידון לחטוא לרוחבה ולעומקה של היצירה, שנחשבת בצדק לאחד הרומנים הטובים ביותר שנכתבו מעולם – אם לא הטוב שבהם. ארבע שנים עסק טולסטוי במלאכה: מיומניו בשנים 1865 - 1869 אנחנו יודעים שהיו אלה שנים טובות במיוחד. אהבתו לרעייתו פרחה, ענייני האחוזה התנהלו על מי מנוחות, והרוזן יכול היה להקדיש את עצמו כל כולו לעבודה המונומנטאלית שתכנן". מאמר ביקורת מאת אריאנה מלמד על "מלחמה ושלום", מתוך אתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.  

 

שיעור ספרות - מאחורי כל יצירה מתחבא יוצר, ומאחורי כל יוצר מסתתר סיפור. מסע בעקבות סיפורי חייהם של הכותבים הגדולים, בישראל ובעולם. פרוייקט באנציקלופדיה ynet

לעמוד הפרוייקט - לחצו כאן

 

 

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©