אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


יוסף טרומפלדור
יוסף טרומפלדור 
 
טרומפלדור בצעירותו
טרומפלדור בצעירותו 
 
בול של יוסף טרומפלדור שהונפק לציון יובל להגנת תל חי
בול של יוסף טרומפלדור שהונפק לציון יובל להגנת תל חי באדיבות רשות הדואר - השירות הבולאי
 
פסל "האריה השואג" בתל חי לזכרם של טרומפלדור וחבריו
פסל "האריה השואג" בתל חי לזכרם של טרומפלדור וחבריו צילום: לע"מ
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 ציונות
 נומרוס קלאוזוס
 מלחמת רוסיה-יפן
 כנרת
 דגניה א'
 מלחמת העולם הראשונה
 זאב ז'בוטינסקי
 גדוד נהגי הפרדות
 גדודים עבריים
 החלוץ
 אחדות העבודה
 הפועל הצעיר
 הסתדרות העובדים הכללית החדשה
 גליל
 היסטוריונים חדשים
 גדוד העבודה
 קרית שמונה
 בית"ר


תחומים קשורים
 היסטוריה צבאית
 ישראל והציונות


 
 
 

יוסף טרומפלדורמידע נוסף

יוסף טרומפלדור (1880 - 1920), איש צבא, חלוץ ופעיל ציוני יליד רוסיה. נפל בקרב על תל חי. בימי חייו, ויותר מכן לאחר מותו, היה לחלק מן המורשת המיתית של המאבק הציוני על ההתיישבות בארץ ישראל.

 

טרומפלדור נולד בפיאטיגורסק שבצפון הרי הקווקז, בנם הרביעי של חייל בצבא רוסיה (יליד פולין שגויס בכפייה לצבא הרוסי בילדותו) ורעייתו ילידת קווקז, שלא היו קשורים למסורת היהודית. למד ב"חדר", ולאחר מכן עבר לבית ספר יסודי רוסי. בשל כלל ה"נומרוס קלאוזוס" (הגבלה על מספר היהודים במוסדות לימוד ועוד) לא התקבל לבית ספר תיכון, עם זאת הצליח להתקבל ללימודי רפואת שיניים ולסיים אותם. בשנת 1902 התגייס לצבא רוסיה ונעשה הקצין היהודי הראשון בצבא זה. במלחמת רוסיה-יפן (1904) הצטיין בקרב על פורט ארתור, נפצע קשה וזרועו השמאלית נקטעה במלואה.

 

לאחר שהחלים שב טרומפלדור לחזית, ונשבה כשנפלה פורט ארתור לידי היפנים. במחנה השבויים הגה רעיונות בדבר התיישבות שיתופית בארץ ישראל ופירטם במכתבים שכתב לאביו ולידידו צבי שץ. כמו כן ניסח תקנון מפורט למתיישבים, ואף עלה בידו לארגן קבוצה של שבויים יהודים שהיו אמורים להגשים את רעיונותיו לאחר שחרורם, אך כששבו השבויים לרוסיה, ב-1906, התפרקה הקבוצה. לאחר המלחמה הוענקו לו אותות הצטיינות.


טרומפלדור לא ויתר על רעיון ההתיישבות השיתופית בארץ ישראל, וארגן עם שץ קבוצה חדשה. בשנת 1912 עלו חברי הקבוצה לארץ, וזמן מה עבדו בחוות מגדל על שפת הכנרת. לימים עקרו מקצתם, בהם טרומפלדור, לקבוצת דגניה.

 

כשפרצה מלחמת העולם הראשונה גירשו השלטונות העות'מאניים מהארץ רבים מן הנתינים הזרים. טרומפלדור, שהיה נתין רוסי, גורש לאלכסנדריה שבמצרים והחל לפעול עם זאב ז'בוטינסקי להקמת גדוד יהודי במסגרת הצבא הבריטי. כשהוקם גדוד נהגי הפרדות  מונה לסגן המפקד ויצא עם אנשיו לחזית גליפולי. לאחר הנסיגה מגליפולי יצא ללונדון וסייע לז'בוטינסקי בהקמת אחד הגדודים העבריים מקרב הפליטים היהודים שהגיעו לאנגליה מרוסיה.

בשנת 1917 שב לרוסיה ונמנה עם מקימי תנועת "החלוץ", ששאפה לארגן בני נוער יהודים ולהכשירם להתיישבות בארץ ישראל. בוועידה הראשונה של "החלוץ" נבחר ליו"ר התנועה, ואח"כ הקים בדרום רוסיה מרכזי הכשרה חקלאית שבהם הקנו למועמדים לעלייה ידע בחקלאות וניסיון בחיי שיתוף.

באוקטובר 1919 שב טרומפלדור לארץ ישראל. כשנוכח לדעת שתנועת העבודה בארץ מפוצלת למפלגות יריבות ("אחדות העבודה" ו"הפועל הצעיר") יצא בקריאה לאחד את המפלגות, או לפחות להקים גוף מרכזי שבו יפעלו שתי המפלגות בצוותא לקידום ענייניהם של הפועלים ולקליטת העלייה החדשה. בעקבות קריאתו זו הוקמה הסתדרות העובדים.

 

בשלהי 1919, כאשר נשקפה סכנה לישובי הגליל בשל הקרבות שהתחוללו בין הצרפתים (ששלטו אז באיזור) לבין לאומנים ערבים, יצא טרומפלדור בשליחות "ועד ההגנה" לארגן את פעולות ההגנה של היישובים העבריים בגליל. בי"א באדר תר"פ, בעימות עם כוח ערבי מקומי, נהרג טרומפלדור ביחד עם חמישה מחבריו.

עוד בימי חייו, ובמיוחד לאחר מותו, היתה דמותו של טרומפלדור סמל של הקרבה עד מוות למען הרעיון הציוני. יותר מכול נחרטו בתודעה הקיבוצית של היישוב המלים האחרונות שאמר לפני מותו, "אין דבר, טוב למות בעד ארצנו" (מקורות שונים מוסרים נוסחים שונים במקצת, כגון "אין דבר, כדאי למות בעד ארצנו" או "לא נורא! כדאי למות בשביל ארץ ישראל"). משפט זה, שעלה בקנה אחד עם התבטאויות קודמות של טרומפלדור, הפך לחלק בלתי נפרד מהתפתחות המיתוס הציוני, ועל ברכיו התחנכו דורות רבים של לוחמים. אולם לאחר זמן קמו עוררים על גרסה זו וייחסו לטרומפלדור מלים אחרות לגמרי, שאינן ראויות לדפוס. למעשה, המחלוקת בשאלה מה היו מלותיו האחרונות עודנה נמשכת כיום, בין המצטטים מקורות מן התקופה לבין ההיסטוריונים הרוויזיוניסטיים המערערים על אמינותם.

 

כחצי שנה לאחר מותו הקימו חסידיו את "גדוד העבודה וההגנה ע"ש יוסף טרומפלדור". על שמו של טרומפלדור נקרא תל יוסף - קיבוץ שהקימה אחת מפלוגות "גדוד העבודה" בשנת 1921 בעמק חרוד.

 

בתל חי, מקום מותו, הוצב פסל "האריה השואג" (יצירתו של הפסל אברהם מלינקוב) לזכרו ולזכר חבריו. קריית שמונה הסמוכה קרויה על שם שמונת הנופלים בתל חי (שישה מהם בי"א באדר ושניים אחרים לפני כן), וביניהם טרומפלדור.

 

דמותו של טרומפלדור שימשה סמל לא רק לתנועות הנוער הציוניות-סוציאליסטיות אלא גם לתנועת הנוער הימנית-רוויזיוניסטית בית"ר, הקרויה על שמו ("ברית יוסף טרומפלדור").

 


מידע נוסף

 

זו הארץ – תולדות ארץ ישראל ומדינת ישראל על ציר הזמן (9,000 לפנה"ס ואילך). פרויקט מיוחד של אנציקלופדיה ynet.

לציר הזמן – לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©