אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


מין ממשפחת הטרמיטיים
מין ממשפחת הטרמיטיים צילום: ויז'ואל/פוטוס
 
קן טרמיטים
קן טרמיטים צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 אקלים טרופי
 עין
 גלגול
 תיקן
 רבייה
 ביצה
 שחלה
 הורמונים
 פרומונים
 צבען
 אנזים
 ליגנין
 אורגניזם
 חיידקים
 סימביוזה
 פטריות
 חרקים
 נמליים
 שוטוניות
 תאית
 התנהגות בעלי חיים


תחומים קשורים
 זואולוגיה


 
 
 

טרמיטאים


Isoptera

תפוצה ומקומות חיות |  ארגון חברתי ומבנה גוף |  הזוג המלכותי |  המתרבים המשניים, הפועלים והחיילים |  תזונה |  מינים בישראל

טרמיטאים, סדרת חרקים החיים במושבות ענקיות הנבנות בקרקע או בעץ. אורך גופם 3 - 10 מ"מ, צבעם לבן-צהבהב עד חום בהיר. מכונים גם "נמלים לבנות", למרות שאין בינם לבין הנמלים קרבה אמיתית. הטרמיטים ניזונים מצמחים, מעצים ומעצה המשמשת בבניין ומשום כך הם ידועים לשמצה כמזיקים למשק האדם. במעיהם חיים בסימביוזה חיידקים ושוטוניות, המסייעים בפירוק חומר העץ ובעיכול התאית והמזון. הסדרה מונה כ-2000 מינים והיא היחידה מבין סדרות החרקים שכל חבריה מקיימים אורח חיים חברתי. בקן קיימת חלוקת תפקידים ברורה: יש מספר רב של פועלים וחיילים העוסקים בתחזוקת הקן ובהגנה עליו, וזוג יחיד של מלך ומלכה הנושאים באחריות להולדת הצאצאים. טרמיטי הקרקע מפורסמים בקניהם הנחפרים באדמה, אשר מעליהם מתנשאים תלים חרוטיים המשמשים לאוורור ויכולים להגיע עד לגובה של 12 מטרים. 

 


תפוצה ומקומות חיות

הטרמיטים בונים את קניהם בקרקע או בעץ, בהתאם למין. כיוון שהם אוהבי חום וכיסוי גופם דק, הם רגישים להתייבשות. לכן משתרעת תפוצתם של רוב המינים באזורים טרופיים. כאשר היה האקלים באירופה חם יותר, הגיעה תפוצתם של מינים אחדים למקומות צפוניים יותר; כך מעידים מאובנים שנמצאו באזור חוף הים הבלטי.

 

כיום יש בדרום אירופה רק 2 – 3 מינים. מינים אחדים מתקיימים גם באזורים מדבריים חמים. בדרך כלל מוסתרים הטרמיטים בתוך הקן, ונראים מחוצה לו רק בשעת מעוף הכלולות, המתרחש לאחר רדת הגשמים הראשונים, ולפעמים גם בסוף החורף.

 


ארגון חברתי ומבנה גוף

הארגון החברתי של הטרמיטים ניכר בטיפול המשותף בצאצאים ובחלוקת העבודה. ממלאי תפקידים שונים נבדלים זה מזה במבנה גופם. מבחינים בין מתרבים, פועלים וחיילים. המתרבים הראשוניים, זכרים ונקבות, נושאים כנפיים שארבעתן מפותחות, קרומיות, ארוכות ושוות אורך ועובי. מכאן נגזר השם המדעי של סדרה – Isoptera = שווי כנפיים.

 

הכנפיים ארוכות מן הגוף, ובעת מנוחה הן מונחות שטוחות על הגב. המתרבים הראשוניים נבדלים משאר חברי הקן בכך שהם בעלי כנפיים מפותחות, כיסוי גופם קשה וכהה יותר, לרוב צבעו חום עד שחור, והעיניים המורכבות שלהם מפותחות תמיד. הם מכונפים רק בצעירותם; אחרי מעוף הכלולות הם משירים את כנפיהם ומחפשים, זוגות זוגות, אחר מקום קינון. בעת מעוף הכלולות דומים מאוד הזכר והנקבה זה לזה, אך אפשר להבדיל ביניהם לפי הגחונית השביעית של הבטן: הגחונית של הנקבה גדולה ומכסה על הגחוניות האחרות שמתחתיה; הגחונית השביעית של הזכר קצרה יותר ואינה מכסה על הלוחיות השמינית והתשיעית. הגלגול של הטרמיטים הוא גלגול-חסר טיפוסי, בדומה לזה של התיקנים, קרוביהם.

 


הזוג המלכותי

הזכר נשאר עם הנקבה "המלכה" בקן ומזדווג עימה מפעם לפעם. עם ייסודו של קן חדש, ההורים עוסקים תחילה בבנייתו ומטפלים בוולדות הצעירים. בהמשך הם מתמסרים רק לפעילות אחת – ההתרבות. המלכה הופכת ל"מכונה" מטילת ביצים. שחלותיה מתפתחות מאוד ובטנה מתרחבת (לוחיות הבטן אינן גדלות, אך הקרום שביניהן מתמתח).

 

בדרך כלל פעילים בקן רק מלכה אחת וזכר אחד. במידה רבה נקבע כיוון ההתפתחות של הוולדות על ידי הורמונים  ופרומונים שפעילותם מושפעת מגורמים חברתיים ואקלימיים. הזוג הפורה מונע התפתחות של פרטים פוריים נוספים על ידי הפרשת פרומונים. מתרבים ראשוניים חדשים מתפתחים רק אחרי שנים אחדות בקן שאוכלוסייתו גדולה ובעונת השנה המתאימה, כאשר מת אחד משני בני הזוג או שניהם ואין בקן הורים. אז גדלים ממלאי מקום מזחלים בעלי ניצני כנפיים או אפילו מזחלים חסרי ניצני כנפיים. אלה הם המתרבים המשניים.

 


המתרבים המשניים, הפועלים והחיילים
המתרבים המשניים אינם מקבלים את צורת המתרבים הראשוניים, אך איברי
הרבייה שלהם מתפתחים והם מסוגלים להתרבות. איברי ההתרבות של הפועלים אינם מפותחים: הפועלים הם תמיד חסרי כנפיים, כיסוי גופם רך, צבעו לבן או מכיל מעט פיגמנטים, ולרוב הם חסרי עיניים. יש מינים שאצלם אין פועלים בוגרים אלא פועלים מדומים; אלה הם זחלים שהגיעו לגמר גידולם, אך הם מוסיפים להתנשל וממלאים את תפקיד הפועלים. גפי-הפה של המתרבים, הזחלים והפועלים, הן נושכות-לועסות.

 

בצד המתרבים והפועלים יש בכל קן גם חיילים. אלה אינם עובדים ואינם מסוגלים לדאוג למזונם, ולכן הפועלים מאכילים אותם. איברי ההתרבות שלהם אינם מפותחים. מספרם קטן בהרבה ממספר הפועלים בקן, ויש מינים שהיחס המספרי עומד על חייל אחד למאה פועלים.

 

ידועים טיפוסים אחדים של חיילים. בישראל מצוי רק הטיפוס בעל הלסתות העליונות המפותחות. אלה לסתות גדולות מאוד וקשות, והן משמשות כמכשירי לחימה. ראש החייל המכיל את שרירי הלסתות גדול, מוקשה וכהה יותר מראשם של הפועלים. במינים מסוימים מצוי פתח קטן במצח (fontanella) הקשור לבלוטה. בחלק מן המינים הטרופיים לסתות החיילים מנוונות, מצחם מוארך כחדק, ודרך הפתח שבקצהו מופרש חומר המשמש להגנה.

 

הזחלים של הטרמיטים דומים לפועלים אלא שהם קטנים יותר. אצל זחלים המתפתחים למתרבים ראשוניים, מופיעים ניצני כנפיים אחרי התנשלויות אחדות. ברוב המינים זקוקות רק הדרגה הראשונה והשנייה של הזחלים לטיפול ולהזנה על ידי אחרים.

 


תזונה

רוב המינים ניזונים מצמחים ובעיקר מעצים, ולכן הם נחשבים למזיקים: הם תוקפים עצי פרי, עצי יער ואף את חלקי הבית העשויים עץ. לרוב אין להם אנזימים משלהם לפירוק התאית והליגנין. מסיבה זו הם נעזרים בפירוק התאית באורגניזמים שונים. לטרמיטים הירודים (משפחות טרמיטי העצים, טרמיטי הקציר וטרמיטי הקרקע) יש שוטוניות וחיידקים החיים איתם בסימביוזה בתוך המעי הסופי שלהם. לטרמיטים העילאיים (משפחת טרמיטיים) אין שוטוניות סימביונטיות; הם נעזרים בחיידקים, ויש ביניהם מגדלי פטריות, הגדלות על העץ ומפרקות אותו.

 

טרמיטים הניזונים מעץ רקוב (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 

פרטים שונים באותו קן מחליפים מזון זה עם זה. יש שמסירת המזון נעשית מפה לפה, ויש שהמזון מועבר מפי-הטבעת של אחד לפיו של האחר. ההפרשות מפי-הטבעת כוללות צואה, מזון שפורק, שוטוניות, חיידקים ופרומונים. הזחלים הקטנים, החיילים והזוג המלכותי ניזונים מרוק מזין.

 


מינים בישראל

בישראל ידועים 12 מינים הנכללים ב-4 משפחות: משפחת טרמיטי העץ (Kalotermitidae), משפחת טרמיטי הקציר (Hodotermitidae), משפחת טרמיטי הקרקע (Rhinotermitidae) ומשפחת הטרמיטיים (Termitidae).

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©