אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


יגאל ידין
יגאל ידין צילום: לע"מ
 
יגאל ידין כרמטכ"ל
יגאל ידין כרמטכ"ל צילום: דוד אלדן, לע"מ
 
יגאל ידין עם רעייתו הראשונה כרמלה, 1949
יגאל ידין עם רעייתו הראשונה כרמלה, 1949 צילום: דוד אלדן, לע"מ
 
הרמטכ"ל היוצא, יגאל ידין (מימין) מברך את הרמטכ"ל הנכנס, מרדכי מקלף, 1952
הרמטכ"ל היוצא, יגאל ידין (מימין) מברך את הרמטכ"ל הנכנס, מרדכי מקלף, 1952 צילום: דוד אלדן, לע"מ
 
יגאל ידין בוחן מגילות עתיקות אשר נתגלו במערת קומראן בים המלח, 1960
יגאל ידין בוחן מגילות עתיקות אשר נתגלו במערת קומראן בים המלח, 1960 צילום: לע"מ
 
קטע ממגילות ים המלח
קטע ממגילות ים המלח צילום: לע"מ
 
יגאל ידין (מימין) בביקור במקדש "אבו סימבל" במצרים, 1979
יגאל ידין (מימין) בביקור במקדש "אבו סימבל" במצרים, 1979 צילום: חנניה הרמן, לע"מ
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 צה"ל
 אליעזר ליפא סוקניק
 יוסף ידין
 הגנה
 יעקב דורי
 יצחק שדה
 דוד בן-גוריון
 מלחמת העצמאות
 הסכמי הפרדת הכוחות
 נח"ל
 גלי צה"ל
 מרדכי מקלף
 מצדה
 מגידו
 בית שאן
 מגילות מדבר יהודה
 לוי אשכול
 ועדת אגרנט
 מנחם בגין
 ארתור רופין


תחומים קשורים
 אישים בישראל
 היסטוריה צבאית
 ישראל והציונות


 
 
 

יגאל ידין


Yigael Yadin

ציטוטים |  מידע נוסף

יִגָּאֵל ידין (1917 - 1984), הרמטכ"ל ה-2 של צה"ל, פוליטיקאי ישראלי ומבכירי הארכיאולוגים בישראל. בנו של הארכיאולוג  פרופ' אליעזר ליפא סוקניק, ואחיו של השחקן יוסי ידין.

 

נולד וגדל בשכונת רחביה בעיר ירושלים. אביו, הפרופ' סוקניק, היה מחשובי הארכיאולוגים בא"י ואימו חסייה פיינסוד סוקניק, היתה אחת הגננות הראשונות בישראל. למד בגימנסיה העברית בירושלים. בגיל 15 הצטרף לשורות ארגון ה"הגנה". במהלך השנים לאחר מכן עבר קורס מפקדים וקצינים והתקדם בסולם הדרגות. במקביל לשרותו בארגון למד ארכיאולוגיה, לשון עברית, ספרות עברית וערבית באוניברסיטה העברית בירושלים. בגיל 22 התמנה לשלישו של רמטכ"ל ה"הגנה" באותה העת יעקב דורי.

 

יגאל ידין כסגן ראש הממשלה במשרדו, 1980 (צילום: חנניה הרמן, לע"מ)
 

בגיל 26 מונה ידין לראש אגף המבצעים במטכ"ל ה"הגנה". בעקבות חילוקי דעות בינו לבין מחליפו של דורי, יצחק שדה, עזב את תפקידו וחזר ללימודים אקדמיים. באוקטובר 1947 חזר לתפקידו הצבאי, בעקבות פנייתו האישית של דוד בן-גוריון, ומילא תפקיד זה לאורך קרבות מלחמת העצמאות. במהלך רוב ימי המלחמה שימש כמחליפו של הרמטכ"ל יעקב דורי (אשר במהלך רוב כהונתו סבל מבריאות לקויה) ולמעשה פיקד על צה"ל. אחיו מתי נהרג במהלך קרבות המלחמה.

 

בנובמבר 1949, בהיותו בן 32 בלבד, מונה ידין לרמטכ"ל. בתום המלחמה השתתף ידין כרמטכ"ל בשיחות על הסכמי שביתת הנשק, לאחר מכן כיהן כראש המשלחת הישראלית לשיחות שלום בלוזאן, שוויץ (שיחות אשר הסתיימו ללא תוצאות).

 

חבר המשלחת הישראלית לשיחות ברודוס (משמאל לימין): יהושפט הרכבי, אריה סימון, יגאל ידין ויצחק רבין, 1949 (צילום: לע"מ)

 

כרמטכ"ל קיבל ידין לידיו צבא בלי מסורת, בלי מסגרות ונהלים ובלי דפוס ארגוני. במהלך כהונתו עיצב את פניו של צה"ל כצבא מודרני, המבוסס על כוח סדיר צעיר ומצומצם לימי שגרה ולצידו מערך מילואים רחב היקף המגוייס כיחידות קיימות בשעת חירום. ידין דחה הצעה להקים אגף מיוחד למילואים וקבע כי אכ"א ואג"א יהיו אחראים לנושא המילואים כפי שהם אחראים לצבא הסדיר. הוא השקיע מאמצים רבים בקליטתם והכשרתם של עולים חדשים אל תוך המסגרת הצבאית, מתוך הבנה כי נוכח המשימות הצבאיות לא ניתן להסתמך על בני היישוב בלבד. כמו כן ארגן את השירות במסגרת הנח"ל, הורה על הקמת גלי צה"ל ושלח את הצבא לסייע לתושבי המעברות בחורף הקשה של 1950/1.

 

יגאל ידין כרמטכ"ל עם דוד בן גוריון  כראש הממשלה, במהלך תרגיל צבאי, 1950. כהונתו של ידין היתה רצופה מחלוקות ומאבקי כוח עם דוד בן-גוריון (צילום: טדי בראונר, לע"מ)

 

כהונתו של ידין היתה רצופה מחלוקות ומאבקי כוח עם ראש הממשלה ושר הביטחון דאז דוד בן-גוריון. ב-1952, שלוש שנים לאחר כניסתו לתפקיד, התעמתו השניים בדיון לגבי קיצוץ בתקציב הביטחון. כאשר החליט בן-גוריון לבצע את הקיצוץ בניגוד לדעת הרמטכ"ל, פרש ידין מתפקידו. מחליפו בתפקיד - מרדכי מקלף.


עם סיום שרותו הצבאי התמסר ידין למחקר הארכיאולוגי בארץ ישראל. בשנים 1955 - 1958 (ושוב ב-1968 - 1969) חפר בחצור, וב-1960 - 1961 לקח חלק במשלחת הסקר במדבר יהודה, סקר שבו נמצאו בין השאר אגרות בר כוכבא במערת האגרות. בשנים 1963 - 1965 חפר במצדה. ב-1949, 1966 ו-1971 חפר במגידו, וב-1983 חפר בתל בית שאן.

 

למן שנות ה-50 עסק ידין גם בחקר מגילות מדבר יהודה, שבו החל אביו, ורכש ב-1954 ארבע מהן עבור מדינת ישראל. פרסם ופירש את "מגילת המלחמה" ו"מגילת המקדש". ב-1955 סיים את לימודי הדוקטורט באוניברסיטה העברית. ב- 1953 מונה למרצה באוניברסיטה, לפרופסור-חבר ב- 1959 ופרופסור מן המניין ב-1963.

ידין שימש גם בתפקידי ציבור ובתפקידים ממלכתיים: ב-1967 היה יועצו המיוחד של ראש הממשלה לוי אשכול לעניינים צבאיים, ובשנים 1973 - 1974 כיהן כחבר בועדת אגרנט (לחקר המחדל במלחמת יום כיפור).

 

ועדת אגרנט (מושב הפתיחה) משמאל לימין: יגאל ידין, משה לנדוי, שמעון אגרנט, יצחק נבנצל וחיים לסקוב (צילום: יעקב סער, לע"מ)

 

בשנת 1976 החליט ידין להיכנס לחיים הפוליטים והקים את התנועה הדמוקרטית, שכעבור זמן קצר התמזגה עם תנועת "שינוי" ונעשתה התנועה הדמוקרטית לשינוי (ד"ש). ידין היה מזכ"ל המפלגה ועמד בראש הרשימה לכנסת. בשנת 1977 שינתה ד"ש במפתיע את המציאות הפוליטית כאשר זכתה ב-15 מנדטים בבחירות לכנסת. ידין התמנה כסגן ראש הממשלה וממלא מקומו בממשלת "המהפך" של מנחם בגין. למרות ההישג המרשים, בתוך שנים ספורות התפרקה ד"ש וידין עזב את הזירה הפוליטית, בלא שהותיר בה רושם רב.

 

הצטרפות ד"ש לממשלה. מנחם בגין (מימין), אריה נאור ויגאל ידין, 1977 (צילום: לע"מ)

היה יו"ר רשות הגנים הלאומיים, יו"ר החברה לחקר א"י ועתיקותיה, ייסד את כתב העת "קדמוניות" והיה עורכו שנים רבות. חתן פרס ישראל ב-1956 ופרס רוטשילד ב-1964; חבר האקדמיה הישראלית למדעים מ-1964. במהלך חייו הוציא ידין לאור מאות פרסומים מדעיים וספרים מדעיים ופופולריים.

 

רעייתו של ידין, כרמלה רופין, היתה בתו של המנהיג הציוני ארתור רופין. ב-1976 נפטרה ממחלת לב. לזוג נולדו שתי בנות. ידין נפטר מהתקף לב ב-1984.

 

 


ציטוטים

 

  • "אני יליד ירושלים. נולדתי בביתנו ברחוב הנביאים, מול בניין החבשים. מוזר מה שאדם זוכר מגיל שנתיים-שלוש. אני זוכר את הגן הגדול והעצים מאחורי הבית. אני זוכר את המטפלת מריה, זקנה רוסיה, שהיתה כמו אם שנייה. אבל אני גם זוכר, ב-1921, את תהלוכת הערבים שעברה על יד הבית עם שבריות שלופות ואני כבן 4".

 

  • מתאר את ראשית פעילותו ב"הגנה": "התחלתי בגיל 15 כמקשר ושומר על מקומות אימונים בבתי הספר בירושלים. העברתי פתקאות ואחר כך הפכתי לקשר, למדתי מורס והליוגרף וסינגלים".

 

  • "כשהלכנו לצופים, להגנה, לקורס סגנים של ההגנה, חמש פעמים בשבוע, לא הלכנו רק בשביל להגן על עצמנו אם הערבים יתקפו אותנו. אצל כולנו היתה ההכרה, שבארץ הזו צריכה לקום המדינה שלנו. ואין לי כל ספק, שזה היה כבר בגיל צעיר ביותר. זה היה כוח אדיר שהניע אותנו להתכונן ליום פקודה. היה ברור לנו שבשביל זה אנחנו קיימים".

 

  • מדבריו בישיבת מנהלת העם, ימים לפני הכרזת העצמאות, מתייחס לסיכויי היישוב לעמוד מול פלישת צבאות ערב: "אם לסכם בבהירות הייתי אומר ברגע זה, שהסיכויים שקולים מאוד. ואם לכנות יתר- הייתי אומר, שהיתרון שלהם גדול, אם אמנם יעלה כל הכוח הזה ויילחם, שלהם גדול".

 

  • מנמק את החלטתו לעסוק בפעילות פוליטית, 1976: "דווקא אחרי ועדת אגרנט התחיל לכרסם אצלי יתוש או משהו. הרגשתי שהעניינים במדינה לא בסדר, בלשון המעטה. כאשר קמה המדינה היינו כחולמים, אבל מאז לא התעוררנו. אנחנו חברה החיה על שקרים מוסכמים, נעלמו אידיאלים. יש הרבה שאינם נכללים בהגדרה זו. אני עצמי איני רוצה להמשיך לרבוץ ולהמתין".

 

  • מתייחס לסוגיית פתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני, 1976: "אנחנו נדבר עם מי שיהיה אותה שעה השליט בעמאן, יכיר בישראל וירצה לנהל איתנו מו"מ. אם יהיה זה יאסר ערפאת, אני חושב שגם איתו נצטרך לנהל מו"מ".

 


מידע נוסף

 

רמטכ"לי צה"ל: מרא"ל יעקב דורי ועד רא"ל גבי אשכנזי. רשימת כל רמטכ"לי צה"ל מקום המדינה ועד לימינו. פרויקט מיוחד באנציקלופדיה ynet.

לעמוד הפרויקט – לחצו כאן

 

 

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©