אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


מבט על יערות גשם.
מבט על יערות גשם. צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
יער ארנים נטוע בישראל.
יער ארנים נטוע בישראל. צילום: סבסטיאן שיינר
 
הכשרת שטחי אדמות ביער בן שמן לצורך נטיעת עצים.
הכשרת שטחי אדמות ביער בן שמן לצורך נטיעת עצים. צילום: משה מילנר, לע"מ
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 קרן קיימת לישראל
 עוד על עצים ויערות, בכתבה מערוץ התיירות


ערכים קשורים
 טחבים
 חמצן
 ערפיח
 ויקרא
 היסטוריה של ארץ ישראל (2)
 הקרן הקיימת לישראל
 בן שמן
 ט"ו בשבט
 אורן
 איקליפטוס
 אלון
 אלה
 ברוש
 אשל


תחומים קשורים
 בוטניקה
 ביולוגיה
 גיאוגרפיה
 סביבה ואקולוגיה


 
 
 

יער


Forest

יערות הגשם |  ייעור בישראל |  מידע נוסף

יער, שטח גידול נרחב מאוד של עצים גבוהים וצפופים שלרוב אינם נושאים פרי מאכל.

היערות מכסים כ-25% מכלל שטחן של היבשות בעולם. ישנם יערות טבעיים או נטועים בידי אדם, חלק מהיערות משמשים לאספקת עץ לתעשיות שונות, בהן תעשיית הנייר. בתקופות קודמות התפשטו היערות של שטחים נרחבים יותר באופן משמעותי, אך עם השנים הלך וגבר הניצול האנושי של היערות להפקת עץ לבנייה ובערה, להתיישבות, לחקלאות ולמרעה - כך שהיערות הלכו והצטמצמו בשטחם.

מבדילים בין שלושה סוגי יערות מרכזיים - יער גשם (מכונה גם "יער ירוק עד" או "יער גשם טרופי"), יער נשיר (המשיר את עליו) ויער אורן - המצויים בעיקר בכדור-הארץ הצפוני, באזורים מושלגים.


יער עצים מחטניים בהרי הדולמיטים באיטליה (צילום: אלי כהן)


כיום ישנם יערות הנתונים לטיפולם של בעלי מקצוע - יערנים - הדואגים לשימור שטחי היער ולחידוש נטיעתם של עצים, בעיקר עצי אורן.

בא"י היו קיימים יערות עוד לפני תקופת הגעתם של בני ישראל לארץ. בעת התיישבותם של בני-ישראל דוללו שטחי הייעור: "כִּי יַעַר הוּא, וּבֵרֵאתוֹ, וְהָיָה לְךָ תֹּצְאֹתָיו" (יהושע יז' 18). הרס היערות התמשך במשך שנים ארוכות, עד לתחילתה של ההתיישבות הציונית במאה ה-20, אז החלו המתיישבים בנטיעת יערות ובעיקר יערות אורן ואיקליפטוס שייובאו לישראל ממדינות שונות, ובעיקר מאירופה. ביער הטבעי בישראל מצויים עצי אלון, אלה, ברוש ואשל.

בין היערות הגדולים בישראל ניתן למנות את בן-שמן, הכרמל, יערות ירושלים ועוד.

 

 


יערות הגשם

יער גשם, יער עבות המצוי משני צידי קו המשווה (לדוגמה: הג'ונגלים באפריקה ובאמריקה הדרומית) בהם שורר אקלים טרופי רב משקעים (למעלה מ-3,000 מ"מ בשנה).

 

מפת עולם יער גשם

מיקומם של יערות הגשם ברחבי העולם. להגדלה - לחצו על המפה

 

 

עקב המשקעים המרובים מתאפיינים יערות הגשם בצפיפות גבוהה וצמיחה לגובה רב - כ-80 מטר. יערות הגשם מכסים כ-7% מכלל שטח כדור-הארץ, ומכילים למעלה מ-70% מכלל המינים החיים בו. עובדה זו הופכת את יערות הגשם לאיזור המגוון ביותר בעולם מבחינת תפוצת המינים והעושר הגנטי הקיים בו. מינים רבים החיים ביערות הגשם הם מינים אנדמיים - מינים הנמצאים אך ורק ביערות אלה.

 

יערות הגשם במקסיקו

 

יערות הגשם בנויים משכבות שונות של צמחייה. בבסיס היער ישנה שכבה המכונה "שכבת תת-יער", ובה גדלים עשבים ו טחבים שונים. על שכבה זו צומחים שיחים, ובסמוך אליהם גדלים עצים גבוהים. על-גבי העצים ניתן למצוא לרוב גם צמחים מטפסים מסוגים שונים.

 

ליערות הגשם תפקיד חשוב בשמירה על איכות האוויר בכדור-הארץ ולקיום החיים. הם מספקים חמצן לאטמוספירה ומפרקים את תרכובות הפחמן הדו-חמצני. במקביל, הם מסייעים לצמצום בזיהום האוויר ועקב כך לשמירה על טמפרטורת כדור-הארץ ואיזון האקלים.

 


ייעור בישראל

הקשר בין עם ישראל לאדמתו וחשיבותו של העץ לחייו של האדם בא לידי ביטוי בהרחבה בתנ"ך ובמקורות נוספים: "וְכִי-תָבֹאוּ אֶל-הָאָרֶץ, וּנְטַעְתֶּם כָּל-עֵץ מַאֲכָל" נכתב בויקרא יט כ"ג, לציון הקשר בין העם והקרקע וחשיבותו של העץ ביישוב הקרקע. עם ישראל, שחי במשך תקופה ארוכה בשבטים נודדים ומחוסרי אדמות קבע, ראה בהתיישבות השתרשות בקרקע והיאחזות באדמה, ולנטיעות העצים והייעור היה חלק חשוב בתהליך זה.

 

יער ביריה (צילום: גילי סופר)

 

למן תחילת ההתיישבות החלוצית בפלשתינה (לימים ארץ ישראל) והקמת המושבות הציוניות, ייחסו המתיישבים ואנשי האדמה חשיבות רבה ליערות ולעצים. אלה סימלו, באופן סימבולי ומוחשי גם יחד, את הקשר בין עם ישראל לאדמתו. בנטיעתם של העצים והקמת היערות, הייתה למעשה אמירה פוליטית וערכית, לצד הצדדים השימושיים של העצים והיערות שניטעו. 

 

פעולות הייעור נועדו, בראש ובראשונה, "לגאול את הארץ משממונה, ולהפוך את הארץ (אז מדבר שומם) לירוקה וחיה". בשנת 1890 התקיימו לראשונה נטיעות בזכרון יעקב (ביוזמתו של החוקר וההיסטוריון זאב יעבץ), ובשנת 1904 החלה הקרן הקיימת לישראל בנטיעות יזומות לייעור הארץ. בתחילה, ניטעו עצי זית על אדמות בן שמן וחולדה בסמוך למועד רכישתן. הרעיון המרכזי של אנשי קק"ל באותה תקופה היה לטעת עצי פרי עמידים לתנאי הסביבה, ובפרט החום והמים. בשנת 1908 קבעה הקרן הקיימת לישראל את יום ט"ו בשבט כיום נטיעות רשמי, במהלכו יוצאים תלמידים לנטיעות בכל רחבי הארץ. הנטיעות היו למעשה תרומתו הישירה של היחיד לחברה ולקרקע, בתרומה פיזית ומוחשית.

 

נכון ל-2004, נטעה הקרן הקיימת לישראל למעלה מ-200 מיליון עצים, על פני שטחים המתפרשים על פני יותר מ-900 אלף דונם, בכל שטחי ישראל. התמקדותה של קק"ל בפעולות ייעור אינה למטרות איכות סביבה בלבד. בין שוחרי הסביבה ישנם החולקים על מדיניות הייעור שלה, הפוגעת לעתים בחורש הטבעי. מטרתו העיקרית של הייעור היא לשמר את הבעלות על הקרקע בידי העם היהודי.

 

נטיעת העצים בישראל נחלקת לשני סוגים עיקריים - נטיעת יער חדש, נטיעה לצורך חידוש שטח יער. בנטיעת שטח חדש מכשירים שטחי אדמות לצורך הקמתו של יער ונטיעת עצים ממינים שונים. כיום אין כמעט נטיעות חדשות באיזור המרכז וצפון הארץ, ועיקר המאמצים מתמקדים בנטיעות לחידוש יערות קיימים. בדרום הארץ קיימים שטחי נטיעות חדשים.

 

באמצעות נטיעות חידוש יער מנסים לחדש, להבריא ולשקם יערות קיימים או יערות שהיו קיימים בעבר ונפגעו כתוצאה מיובש, קרה, מזיקים או שריפות. נטיעות אלה מסייעות להקמה מחודשת או עיבוי של יערות קיימים.

 


מידע נוסף

 

העץ - קווים לדמותו מהי תרומתם האקולוגית של העצים לחיים על פני כדור הארץ? לאיזה גובה מתנשאים העצים הגבוהים בעולם? וגם שמונה עצים שכדאי להכיר. פרויקט באתר הכיתה האינטראקטיבית.

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©