אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


כדור הארץ
כדור הארץ צילום: איי פי
 
מיקומו של כוכב הלכת כדור הארץ במערכת השמש
מיקומו של כוכב הלכת כדור הארץ במערכת השמש 
 
כמעט 70% מפני כדור הארץ מכוסים במים
כמעט 70% מפני כדור הארץ מכוסים במים  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
היבשות מרוכזות בעיקר בחצי הכדור הצפוני
היבשות מרוכזות בעיקר בחצי הכדור הצפוני צילום: לע"מ
 
כדור הארץ מוקף במעטפת גז. רוב העננים נמצאים בגובה 8 - 17 ק"מ
כדור הארץ מוקף במעטפת גז. רוב העננים נמצאים בגובה 8 - 17 ק"מ צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 תמונות מרהיבות של כדור הארץ מאתר נאס"א
 יום כדור הארץ - פרוייקט מיוחד באתר ynet
 אתר יום כדור הארץ - Earth Day Network (אנגלית)


ערכים קשורים
 קוטב גיאוגרפי
 חום
 כבידה
 חיכוך
 חומרים רדיואקטיביים
 צורן
 העברת חום
 הר געש
 טקטוניקת הלוחות
 מערכת השמש
 שמש
 מדידת זמן
 מגנטיות
 מצפן
 זוהר קוטבי
 נדידת בעלי חיים
 רוח השמש
 אלקטרודינמיקה
 התנגדות ומוליכות
 ברזל
 אטמוספירה
 אנטארקטיקה
 אבולוציה
 ג'ון פיצג'רלד קנדי
 סביבה
 ריצ'רד מילהאוס ניקסון
 מפלגת הירוקים
 כוכבי לכת
 נוגה
 מאדים
 ירח
 מים
 חיים
 פחמן דו-חמצני
 גזים אצילים
 תוצא החממה


תחומים קשורים
 אסטרונומיה


 
 
 

כדור הארץ


Earth

צורה |  מבנה כדור הארץ |  כדור הארץ ומערכת השמש |  השדה המגנטי של כדור הארץ |  מים, יבשה ואוויר |  יום כדור הארץ |  מידע נוסף

כדור הארץ, כוכב לכת במערכת השמש, בין נוגה למאדים; השלישי במרחקו מהשמש (מרחק ממוצע מהשמש: 150 מיליון ק"מ). סובב סביב צירו 365.256 פעמים בשנה (יחסית לכוכבי השמים). לכדור הארץ בן לוויה טבעי אחד - הירח.

 

כדור הארץ יוצא דופן מבין כוכבי הלכת והירחים של מערכת השמש בכך שהטמפרטורה שלו מאפשרת את הימצאותם של מים על פניו ומעליהם בשלושת מצבי הצבירה - גזי, נוזלי ומוצק. לדעת רבים, זהו התנאי הבסיסי המאפשר את קיומם של חיים בעולמנו, לפחות כפי שהמושג "חיים" מוכר לנו. במיוחד, כדור הארץ יוצא דופן בכך שחלק גדול מפניו מכוסה במים - כמעט 70%.

 

האטמוספירה של כדור הארץ מכילה חנקן (77%), חמצן (21%), אדי מים (1%) וכמויות קטנות יותר של גזים אחרים, כמו פחמן דו-חמצני (CO2) גזים אצילים ועוד. המים, הפחמן הדו-חמצני וכמה גזים אחרים אחראים לתוצא החממה שהודות לו הטמפרטורה הממוצעת על פני עולמנו (15º צלזיוס בקירוב) מאפשרת קיום מים נוזלים.

 
מידות כדור הארץ
מידות כדור הארץ
שטח כדור הארץ 509,917,400 קמ"ר
שטח היבשות 148,354,000 קמ"ר
שטח הימים 361,563,400 קמ"ר
היקף בקו המשווה 40,075 ק"מ
היקף בין הקטבים 40,008 ק"מ
קוטר המשווה 12,756 ק"מ
קוטר הקטבים 12,713 ק"מ
נפח 1,082,841,300,000 ק"מ מעוקב
מסה

1024 × 5.97 ק"ג


כמו שאר כוכבי הלכת, כדור הארץ נוצר לפני 4.6 מיליארד שנה בקירוב מהתלכדות גושי חומר, במסגרת התהליך שיצר את כל מערכת השמש. מאז עברו עליו תמורות גיאולוגיות רבות, ופני השטח שלו צעירים מאוד, משום שהם שרויים בתנועה מתמדת, כפי שמתארת אותה טקטוניקת הלוחות. נוסף על כך, פעולת הרוחות והמים משנה בהתמדה את תוואי השטח של העולם.

 


צורה

צורתו המשוערת של כדור הארץ העסיקה את בני האדם כבר בתקופות קדומות: אסופת ההמנונים ההודית ריג ודה (1400 לפנה"ס) תיארה את הארץ ככדור. אסופה דומה ומאוחרת יותר, יג'ור ודה, תיארה בסביבות שנת 900 לפנה"ס את הארץ כמקיפה את השמש.

 

ל"כדור" הארץ אין צורה גיאומטרית מדויקת. היא קרובה לצורת האליפסואיד (גוף גיאומטרי שכל חתך מישורי שלו הוא מעגל או אליפסה), אך היא פחוסה מעט בקטבים; מכיוון שאין זו צורה שאפשר לתת לה ביטוי מתמטי מדויק, היא מכונה "גיאואיד" - בפשטות, צורת הארץ.

 

אורך הרדיוס המשווני של כדור הארץ הוא 6,378 ק"מ, והקוטבי - 6,356 ק"מ; מידת הפחיסות היא 1:300 בערך. צפיפותו הממוצעת של כדור הארץ היא כ-5.5 גרם/סמ"ק, ושל סלעי הקרום - 3.4-1.6 גרם/סמ"ק; פנים הכדור כבד איפוא בהרבה מקרומו.

 

הכי גבוה והכי נמוך בכדהא
הכי גבוה והכי נמוך בכדור הארץ
יבשת הנקודה הגבוהה ביותר גובה הנקודה הנמוכה ביותר גובה מתחת לפני הים
אסיה אוורסט (סין-נפאל) 8,848 מ' ים המלח (ישראל/ ירדן) 416 מ'
אפריקה קילימנג'רו (טנזניה) 5,895 מ' אגם עסל (ג'יבוטי) 153 מ'
אמריקה הצפונית הר מקינלי (אלסקה) 6,194 מ' עמק המוות (קליפורניה) 86 מ'
אמריקה הדרומית הר אקונגואה (ארגנטינה) 6,962 מ' חצי האי ולדס (ארגנטינה) 40 מ'
אנטארקטיקה הר וינסון 4,897 מ' רמת הוליק-קנין* 2,468 מ'
אירופה אלברוס (רוסיה) 5,642 מ' הים הכספי 28 מ'
אוסטרליה ואוקייניה ג'איה (פפואה גינאה החדשה) 5,030 מ' אגם אייר (צפון אוסטרליה) 16 מ'

*הערכה משוערת לאזור מתחת לשכבות הקרח

 


מבנה כדור הארץ

כדור הארץ בנוי שלוש קליפות קונצנטריות: קרום כדור הארץ (crust), מעטפת כדור הארץ (mantle) וגלעין כדור הארץ (core). שני משטחי אי-רציפות מבדילים ביניהן: משטח מוהורביצ'יץ' שבין הקרום למעטפת, ומשטח וייכרט-גוטנברג שבין המעטפה לגלעין. בליבת כדור הארץ נמצא הגלעין, העשיר בברזל ובמתכות דומות. חלקו הפנימי שרוי במצב מוצק, בגלל הלחץ הכבד המופעל עליו; רדיוסו 1,300 ק"מ בקירוב. החלק החיצוני, שרדיוסו קצת מעל 2,000 ק"מ, הוא נוזלי למחצה. הזרמים החשמליים העוברים בו מחוללים את השדה המגנטי של כדור הארץ (להלן), בתהליך שעדיין אינו מובן די הצורך. הטמפרטורה במרכז כדור הארץ מגיעה, לפי הסברה, לכ-5,000 קלווין, והלחץ הוא כ-4 מיליון אטמוספירות.

 

טמפרטורה גבוהה זו מוסברת באמצעות שלושה גורמים: (א) התנגשויות גושי החומר שיצרו את כדור הארץ (כמתואר בהמשך) היו כרוכות בשחרור כמויות גדולות של חום, שחלקו נפלט לחלל, אך היתר נותר בכדור הארץ; (ב) שקיעת חומרים כבדים (ובייחוד ברזל) פנימה, בהשפעת הכבידה, היתה כרוכה בכמות גדולה של חיכוך - תהליך הפולט חום רב. שני הגורמים הללו פעלו במהלך היווצרותו של כדור הארץ, כלומר לפני 4.6 מיליארד שנה, ומכאן נשאלת השאלה מדוע לא הוקרן החום הזה לחלל במשך כל הזמן שעבר מאז. לכך יש שתי תשובות: ראשית, קרום כדור הארץ (להלן) אינו מוליך חום טוב, ומונע במידה רבה את הקרנת החום המגיע אליו מלמטה. שנית, וזהו הגורם (ג) לטמפרטורה הגבוהה של פנים כדה"א, התפרקות חומרים רדיואקטיביים בגלעין ובשכבות שמעליו מפצה במידה רבה על אותה כמות של חום שאובדת בכל זאת דרך הקרום.

מעל הגלעין נמצאת המעטפת, שעיקרה צורן ומתכות קלות. המעטפת תופסת את עיקר נפחו של כדור הארץ (82%). החומר בה נוזלי או נוזלי למחצה, ושרוי בתנועה שמקורה בחום הפנימי המועבר מהגלעין, וכן מהתפרקותם של חומרים רדיואקטיביים המצויים גם במעטפת.

 

מעל המעטפת נמצא הקרום הסלעי המוצק (ליתוספירה), שעוביו 30 עד 40 ק"מ מתחת ליבשות, ורק 5 ק"מ בערך מתחת לאוקיינוסים. מכיוון שקרום זה "צף" על גבי חומר נוזלי שעוברים בו זרמי הסעה, אין הוא אחיד ויציב אלא מבוקע ונייד. רוב הפעילות הגיאולוגית של כדור הארץ מתרחשת בקרום, אך יש מקומות שבהם מתאפשרת עליית חומר דרך סדקיו, מן השכבות העליונות של המעטפת אל פני השטח. זוהי פעילות געשית (וולקנית). התנועה המתמדת של חלקי הקרום זה ביחס לזה קרויה נדידת היבשות. היבשות ה"נודדות" מחוללות שינויים גיאוגרפיים חשובים על פני כדור הארץ, כגון פתיחת אוקיינוסים וסגירתם או התרוממות שרשרות הרים גבוהות.

 

 

המבנה הפנימי של כדור הארץ

 

 


כדור הארץ ומערכת השמש

לפי התיאוריה המקובלת כיום נוצרה מערכת השמש מעיבוי של ענן ובו אבק קוסמי וגז. הענן קרס לתוך עצמו בהשפעת הכבידה, ורוב המסה שלו יצרה את השמש. אך חלק מהמסה, בשולי הקריסה, התעבה לגושים קטנים שהתנגשו זה בזה, התלכדו יחדיו והפכו לכוכבי לכת, וביניהם כדור הארץ. גילו של כדור הארץ (וגיל מערכת השמש בכלל) מוערך ב-4.6 מיליארד שנה, וגילו של הקוסמוס - ב-13.7 מיליארד שנה.   

 

יחסי הגדלים בין כוכבי הלכת

 

לכדור הארץ שתי תנועות עיקריות נפרדות: הוא סובב סביב הציר העובר בין שני הקטבים הגיאוגרפיים שלו; והוא חג סביב השמש. מלבד זאת, הירח חג סביבו. שלוש התנועות האלה שימשו את האדם מאז ומתמיד כיסודותיה של מדידת הזמן וכבסיס לחלוקתו ליממות, לשנים ולחודשים, בהתאמה. 

 

 

 

 

 


השדה המגנטי של כדור הארץ
בשנת 1600 טען לראשונה הרופא וחוקר הטבע האנגלי ויליאם גילברט (Gilbert) כי כדור הארץ הוא מין
מגנט ענקי בעל שני קטבים, צפוני ודרומי, ככל המגנטים. הצעה זו הסבירה מספר תופעות שלא היו מובנות עד אז, ובראשן עקרון הפעולה של המצפן המגנטי, שכבר היה אז בשימוש זה מאות שנים. ברבות הימים פותחה טענת גילברט לתיאוריה משוכללת שיש בכוחה להסביר שפע של תופעות אחרות, וביניהן הזוהר הקוטבי ואפילו, במידה חלקית, נדידת בעלי חיים.

 

בעקבות מחקרים ומדידות הובהרו הגורמים המשפיעים על מקור השדה, צורתו ועוצמתו. עוצמת השדה על פני הקרקע אינה קבועה ברחבי העולם, אלא נעה בין 30 ל-60 מיליוניות טסלה. צורת השדה המקיף את כדור הארץ (מגנטוספירה) אינה אחידה, בגלל השפעת רוח השמש על קווי השדה המגנטי של כדור הארץ: בכיוון השמש, השדה פחוס ומעוגל, ומשתרע למרחק 10 רדיוסי ארץ (64,000 ק"מ בקירוב), עד למגנטופאוזה (magnetopause) – המקום שבו גוברת השפעת השדה המגנטי של השמש על זה של הארץ. בצד כדור הארץ הרחוק מהשמש, יש לשדה צורה חדודית מוארכת המשתרעת הרחק למעמקי החלל. בתוך המגנטוספירה, התוואים הבולטים הם חגורות הקרינה הקרויות על שם ון אלן. באזורים אלה נלכדים חלקיקים טעונים מרוח השמש ומהקרינה הקוסמית שחדרו דרך המגנטופאוזה, ולפיכך, רובם אינם מגיעים לפני כדור הארץ.

 

 

למפת אזורי האקלים בכדור הארץ - לחצו על התמונה

 

מספר תהליכים אלקטרודינמיים, שעדיין אינם מובנים במלואם, גרמו להיווצרות השדה המגנטי של כדור הארץ. מקורו העיקרי הוא בגלעין, אך ישנם גורמים משניים נוספים רבים שתורמים לקיומו. התיאוריה המסבירה את השדה המגנטי כנובע מפעילות בגלעין כדור הארץ ידועה בכינוי "הדינמו הגיאו-מגנטי", והיא מניחה את קיומו של שדה מגנטי התחלתי חלש בעת היווצרותו של כדור הארץ. זרימת הברזל בעל המוליכות החשמלית הגבוהה סביב-סביב בחלק המותך של הגלעין חוללה זרם חשמלי, והזרם מצדו השרה שדה מגנטי סביבו. בדרך זו התחולל תהליך של הגברה עצמית, שהביא להיווצרות השדה המגנטי העיקרי המקיף את כדור הארץ כולו.

 

גורם נוסף התורם לשדה המגנטי של הארץ הוא הימצאות ריכוזים של חומרים ממוגנטים בקרום, כגון מרבצים של עפרות ברזל. כמובן, ריכוזים אלה נעשים מגנטיים מכוחו של השדה העיקרי שמקורו בליבה. אך מכיוון שהם אינם פזורים בצורה אחידה ברחבי הקרום, המגנטיות שלהם תורמת לשינויים מקומיים בעוצמת השדה המגנטי הכולל. מעבר לכך נמצאים השדות המגנטיים שבמרומי האטמוספירה של כדור הארץ, החל ביונוספירה וגם מעליה.

 

אף לא אחד ממקורותיו של השדה המגנטי הכולל הוא יציב: זרימת החומר בגלעין אינה אחידה, ריכוז החומרים המגנטיים בקרום אינו אחיד, וזרמי החשמל ביונוספירה ומעליה כפופים במידה רבה להשפעת רוח השמש, שאף היא אינה אחידה. כיוון שכך, השדה המגנטי של כדור הארץ אינו אחיד ויציב, אלא משתנה מעט ממקום למקום ומזמן לזמן. אפילו תנוחתו הכללית של השדה אינה קבועה: לא זו בלבד שציר השדה, בין הקוטב המגנטי הצפוני והדרומי, אינו חופף את ציר סיבובו של כדור הארץ בין הקטבים שלו, אלא סוטה ממנו בשיעור של 11º בערך – הוא גם נע לאטו ביחס לציר הסיבוב. בתחילת 2005 נמצא הקוטב המגנטי הצפוני בטריטוריות הצפוניות של קנדה ('18 81º צ, '48 110º מע). הקוטב המגנטי הדרומי נמצא באוקיינוס ההודי, כ-200 ק"מ מחוף ארץ אדלי שבאנטארקטיקה ('40 64º ד, '20 138º מז). בשנים האחרונות, שני הקטבים משנים את מיקומם במהירות של כ-40 ק"מ בשנה.

 

יתר על כן, כדור הארץ הופך את הקוטביות שלו (ביתר דיוק, את קוטביות השדה העיקרי שלו) לעתים מזומנות: במאה מיליוני השנים האחרונות, התחלפו ביניהם הקוטב המגנטי הצפוני והדרומי לפחות 170 פעם, כלומר אחת ל-200,000 שנה בממוצע. אך מרווחי הזמן בין היפוך להיפוך אינם אחידים: הם משתרעים בין 40 אלף ל-35 מיליון שנה. ההתהפכות האחרונה אירעה לפני 780,000 שנה בערך. הסיבות לתופעה אינן מובנות כלל ועיקר, אך בעצם העובדה אין לפקפק. חומר סלעי מגנטי שעלה ממעמקי המעטפת אל הקרום והתמצק, קיבל את הקוטביות שהיתה לכדור הארץ בעת התמצקותו, והוא שומר עליה לעד; כך מתקבל בהדרגה תיעוד גיאולוגי של התהפכויות השדה, והוא מלמד שהתהליך מהיר ביותר, במושגים גיאולוגיים: ההתהפכות נשלמת בפחות מ-5,000 שנה. הואיל והשדה המגנטי ממלא תפקיד חשוב בהגנה על כדור הארץ מפני רוח השמש וצורות אחרות של קרינה קוסמית, יש המקשרים את מועדי התהפכות השדה בעבר עם תקופות של שינוי אבולוציוני נמרץ ושל הכחדות מינים.

 

 

 

 


מים, יבשה ואוויר

המים מכסים כ-70% מפני כדור הארץ. עומקם הממוצע 3,800 מ'; עומקם המרבי (ליד איי מריאנה שבאוקיינוס השקט) 11,500 מ'. היבשות מרוכזות בעיקר בחצי הכדור הצפוני. הן מכסות כ-30% מפני הכדור, וגובהן הממוצע - 840 מ'; הפסגה הגבוהה ביותר היא אוורסט (8,840 מ') שבהרי ההימלאיה.


שטחי יבשות
שטחי יבשות
יבשת שטח (קמ"ר)
אסיה 44,250,000
אפריקה 30,264,000
אמריקה הצפונית 24,398,000
אמריקה הדרומית 17,793,000
אנטארקטיקה 13,209,000
אירופה 9,907,000
אוסטרליה ואוקייניה 8,534,000

 

כדור הארץ מוקף מעטפת גז - האטמוספירה. שכבתה התחתונה, הטרופוספירה, היא 3/4 מהמאסה של האטמוספירה. עובייה 17-8 ק"מ והיא המאפשרת חיים. פסגות ההרים הגבוהים ורוב העננים נמצאים בתחום אטמוספירי זה. בשכבה האטמוספירית העליונה, בגובה של 550-450 ק"מ, עשויים אטומים קלים (כגון מימן והליום) להינתק מכוח המשיכה של כדור הארץ ו"לברוח" אל החלל החיצון.

שטחי ימים
שטחי ימים
ים שטח (קמ"ר)
האוקיינוס השקט 166,242,000
האוקיינוס האטלנטי 86,558,000
האוקיינוס ההודי 73,428,000
ים הקרח הצפוני (האוקיינוס הארקטי) 13,224,000

 

 


יום כדור הארץ

יום כדור הארץ, יום המצויין מידי שנה ב-22 באפריל במטרה לקדם את הגנת הסביבה ברחבי העולם.

 

הרעיון לקיים את "יום כדור הארץ" כאירוע סביבתי צץ באופן ספונטני במחאה על בעיית זיהום האוויר בארצות הברית של שנות ה-60 המוקדמות, בימי ממשלו של הנשיא קנדי. המטרה היתה בעיקר למחות נגד זיהום הסביבה. במרס 1970 צויין לראשונה יום כדור הארץ באופן רשמי, בשורה של הפגנות המוניות ואירועים ברחבי ארה"ב.

 

הסנטור מוויסקונסין, גיילורד נלסון, שייסד את יום כדור הארץ הראשון אמר בעבר ש"יום כדור הארץ עבד, משום שהוא היה ספונטני. הוא התארגן מעצמו". ההתארגנות הספונטנית התמסדה ב-1970 עם הכרזתו של הנשיא ניקסון על הקמת הסוכנות להגנת הסביבה (EPA). בשנים האחרונות מצויין יום כדור הארץ ברחבי העולם ב-22 באפריל.

 

בין הנושאים העיקריים שיום כדור הארץ מוקדש להם: איכות האוויר והמים, חוק השמיים הנקיים, יוזמת  שימור היערות, הגנה על בעלי חיים הנמצאים בסכנת הכחדה, מיחזור חומרי פסולת וקידום השימוש בחלופות אנרגיה נקיות יחסית כגון מימן.

 

במקביל להתפתחותה של מסורת "יום כדור הארץ", קמו בעולם ארגונים רבים המכונים "ירוקים", ששמו להם למטרה לקדם את נושא איכות הסביבה באמצעות פעולות שונות, ביניהן חקיקה ותיקון תקנות להגנת הסביבה בה אנו חיים.

 


מידע נוסף

 

הבור העמוק ביותר בעולם - האם חשבתם פעם על האפשרות לחפור בור עמוק במיוחד כדי להגיע לצידו השני של כדור הארץ? ביפן בונים ספינת קידוח משוכללת, כדי להגיע למעטפת כדור הארץ דרך קרקעית האוקיינוס. כתבה באתר ynet.

לקריאת הכתבה - לחצו כאן

 

עולם הולך ונהרס - בעשורים האחרונים הורס האדם את כדור-הארץ בשיטתיות. התוצאות ההרסניות כבר כאן: עליית מפלס הימים, התגברות הקרינה, התפשטות המדבריות, אקלים משוגע, ירידה בכמות החמצן ואפילו מתקפת חרקים ומגיפות קטלניות. דו"ח מיוחד ליום כדור הארץ 2006. כתבה באתר ynet.

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

מסע אל מרכז כדור הארץ - מה החור העמוק ביותר שהצליח אדם לחפור מתחת לאדמה? כתבה באתר ynet.

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

מסע לבטן כדור הארץ - למים תפקיד חשוב בקביעת המבנה של כדור הארץ. חוקרי האוניברסיטה העברית, בשיתוף חוקרים משוויץ, הצליחו לעמוד על מאפייניו של הנוזל החבוי במעמקי כדור הארץ ולתאר את השינויים שהוא עובר במעמקים. כתבה באתר ynet.

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

מה לפיזיקת החלקיקים וחקר כדור-הארץ? - מדענים מקווים לרתום את "אור" הנויטרינים כדי לפענח מה קורה בפנים כדור-הארץ ולהוסיף בכך כלי מחקר נוסף על הסייסמולוגיה, שהיוותה עד כה הדרך הכמעט יחידה למחקר זה. כתבה באתר ynet.

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

נדידת היבשות - פרויקט מיוחד באנציקלופדיה ynet.

לפרויקט המלא - לחצו כאן.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©