אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


כוס החרבות
כוס החרבות צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 צילומי טבע של דני לרדו


ערכים קשורים
 דורסים
 חולייתנים
 עופות
 נוצה
 ביוגיאוגרפיה
 טקסונומיה
 התנהגות בעלי חיים
 חרקים
 חיפושיות
 חרגולים
 זוחלים
 צפרדע
 יונקים
 עכבריים
 חדף
 ציפורי שיר
 עקרבאים
 רבייה
 שרקרקיים
 ביצה
 נברניים
 תנ"ך
 מיתולוגיה יוונית ורומית


תחומים קשורים
 זואולוגיה


 
 
 

כוס


Athene

כוס, סוג עוף במשפחת הינשופיים, הנמנה עם דורסי הלילה. אורכו כ-25 ס"מ, וצבעו חום-אפור מנומר. עיניו גדולות, והוא חסר ציציות אוזניים. ניזון מחולייתנים קטנים ומחרקים. נפוץ באירופה ובארצות הים התיכון; בישראל הוא יציב. המין המוכר בארץ הוא כוס החרבות.

 

כוס החרבות (Athene noctua)

 

כוס החרבות הוא מין עוף במשפחת הינשופיים, דורס-לילה קטן.

 

מבנה גוף: הכוס הוא עוף קטן ופרצופו שטוח. זר הנוצות סביב עיניו פחות בולט מזה של דורסי-לילה אחרים. חלקי גופו העליונים חומים-כהים ומוכתמים בכתמים לבנים. גחונו חיוור יותר ומפוספס בכתמים חומים-כהים, בעיקר בחזה. הסנטר לבן. הכנפיים רחבות ומעוגלות. אברות-הכנף חומות עם כתמים לבנים, המצטרפים לפסי-כנף לא רצופים; קצותיהן אפורים. הזנב קצר ואברותיו חומות עם 4 - 5 פסים לבנים-צהבהבים. פיסת-הרגל עוטה נוצות לבנות, ואף האצבעות מנוצות, אם כי בדלילות. המקור צהבהב. עיני הבוגר צהובות-לימוניות ואילו בצעירים צבען צהוב-חיוור. אורך גופו של הכוס 19.5 – 22 ס"מ, אורך כנפו 15 – 16.5 ס"מ, מוטת כנפיו 54 – 58 ס"מ ומשקלו 110 – 135 ג'.

 

צילום: דני לרדו

 

תפוצה: לכוס תפוצה טרנספליארקטית, מפורטוגל ואנגליה עד לחופי סין. הוא נעדר מסקנדינביה, מצפון רוסיה ומנופי הטיגה והטונדרה באסיה. באפריקה הוא נמצא בארצות המגרב וחודר לאורך חופי ים-סוף עד לסומלי. בתחומי תפוצתו תוארו 11 תת-מינים, כולם יציבים במקומות משכנם. הכוס חי בנופים יבשתיים פתוחים – יערות דלילים, פרדסים, כרי-מרעה ושטחים מעובדים, ואף בנופי טרשים, בערבות, במדבריות ובמצוקים.

 

הכוס נחשב לעוף שכיח בכל רחבי ישראל, לרבות יישובים כפריים מחד וקניוני מדבר יהודה מאידך גיסא. בנגב הדרומי הוא נדיר יותר. לפי הספרות מצויים בארץ 3 - 4 תת-מינים, אך קשה לברר זאת, כיוון שהשוני בין הפרטים השונים הוא רב ביותר, אף בתוך תת-מין, ולעתים אף בין בני זוג. האוכלוסיות הצפוניות כהות יותר בדרך כלל והן נמנות עם התת-מין A. n. indigena, הנפוץ בדרום אירופה. במישור החוף הדרומי בישראל חי ככל הנראה התת-מין A. n. glaux, שתפוצתו משתרעת לאורך חופי צפון אפריקה – ממרוקו ועד לדלתת הנילוס. צבעו כהה וגחונו מפוספס במידה רבה. במדבר יהודה ובנגב חי תת-מין בהיר יותר ופחות מפוספס בגחונו: A. n. saharae, ייתכן שהפרטים הבהירים ביותר הם בני התת-מין A. n. lilith המוגבל לתחום שבין סיני למדבריות סוריה ועבר הירדן.

 

התנהגות: הכוס הוא עוף טריטוריאלי, החי לרוב בזוגות קבועים. גודלה של טריטוריה בחבל הים-תיכוני הוא 300-500 דונם. הכוס יומי יותר מדורסי-לילה אחרים ונראה לעתים מזומנות על סלע, חוט חשמל, עמוד בולט או גג. בחששו הוא מזדקף ונרכן, קד קידות טיפוסיות ומסובב את ראשו. בעת התרגשות הוא משמיע קולות נשיפה ונוקש במקור. את קולות הנשיפה הוא משמיע הן בעמידה והן במעוף. מעופו גלי מאוד ושקט.

 

הכוס פעיל במיוחד בשעות בין הערביים ובחשכה. את הציד הוא מתחיל מעמדת תצפית, ובחיפושיו הוא מרפרף לעיתים במקום. בקיץ הוא ניזון בעיקר מחרקים גדולים (חיפושיות  וחרגולים), אך גם מזוחלים  ומצפרדעים. בחורף הוא כולל בתפריטו יותר יונקים קטנים כעכברים  וחדפים, וכן ציפורי-שיר קטנות. הוא אוכל גם הרבה עקרבים, בייחוד במדבר. צנפותיו קטנות: אורכן 25 – 40 מ"מ ורוחבן 12 – 20 מ"מ.

 

לכוס יש בדרך כלל קול מונוטוני, בן הברה אחת ארוכה, החוזר ונשנה מדי שניות אחדות. בדרך כלל התדירות קבועה. הקול נשמע כמספד. הכוס משמיע את קולו בעיקר בסוף החורף ובאביב, לעתים גם במשך היום. לקראת הקינון הוא מרבה לשיר כך מעמדות קבועות, גם בדואט בין הזכר לנקבה.

 

צילום: דני לרדו

 

קינון ורבייה: הכוס מקנן בישראל בין חודש מרס למאי בנקיקי סלע, בנקרות עצים, בחורים בקרקע שעומקם עשוי להגיע כדי מטר ויותר, בקני שרקרקים מורחבים, בקירות בתים, בעליות גג ועל הקרקע. בקן אין כל ריפוד, אך מצטבר בו מצע של שלדי חרקים ושיירי מזון אחרים.

 

בתטולה לרוב 3 - 5 ביצים, לעתים 6. הביצה לבנה, חלקה, לא מבריקה, אליפטית-עגלגלה. גודלה 35X29 מ"מ ומשקלה כ – 14 ג'. הדגירה מתחילה לעתים רק עם השלמת התטולה, שלא כמו אצל ינשופים אחרים. הנקבה נושאת בעול הדגירה העיקרי, אך אפשר שישתתף בה גם הזכר המרבה להימצא בקן ולידו. הוא גם מביא מזון לדוגרת. משך הדגירה 27 - 28 יום.

 

משך בקיעת הגוזלים – כיומיים. הגוזל עוטה בבקיעתו פלומה לבנה וסמיכה, המכסה גם את הרגליים. זו מתחלפת עד מהרה בלבוש הצעיר, הדומה ללבוש הבוגר, אך כהה יותר. הטיפול בגוזלים בקן נמשך כ – 30 יום. בימיהם הראשונים מביא הזכר אוכל והנקבה מאכילה אותם ממקור למקור. בהגיע הגוזלים לגיל של 7 – 10 ימים מניחים להם שני ההורים את המזון בקן והגוזלים אוכלים ממנו בכוחות עצמם. בעונה זו צדים ההורים לעתים גם ביום. הם מאכילים את הגוזלים בציפורים רבות וגם בנברנים ובזוחלים, ורק מעט בחרקים.

 

הגוזלים פורחים מהקן בהיותם כבני 30-35 יום, אך הם נוטים לשוב אליו עוד שבועות אחדים. ההורים ממשיכים להאכיל אותם עוד כחודש, והמסגרת המשפחתית נשמרת עד לסתיו. הצעירים מגיעים לבגרות מינית בגיל שנה. לרוב יש לכוס מחזור קינון אחד בשנה, לעתים שניים. נודע על כוס שהגיע בטבע לגיל 17 שנה.

 

הכוס נזכר במקרא בין העופות האסורים באכילה: "את הכוס ואת הינשוף והתנשמת" (דברים י"ד, 16), וכן כסמל לקינת חורבן: "מקול אנחתי דבקה עצמי לבשרי, דמיתי לקאת מדבר, הייתי ככוס חרבות" (תהלים ק"ב, 6 – 7). בתרבות הערבית יש הרואים בכוס עוף מסמל טובות ומגינים עליו, אך יש ביניהם הרואים בו סמל לבשורות רעות ומנסים לפגוע בו. לפי המיתולוגיה היוונית עמד הכוס על ראשה של פלס אתנה – אלת המלחמה, המחשבה והחכמה, שהיתה אלת העיר אתונה. מכאן השם המדעי של הסוג וכן קביעתו של הכוס כסמל החכמה.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©