אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


מערכת נ"מ מסוג "מחבט"
מערכת נ"מ מסוג "מחבט" צילום: אתר חיל האוויר
 
פעיל חמאס אוחז מקלע נ"מ
פעיל חמאס אוחז מקלע נ"מ  
 
אימון צבא אירן בטילי כתף נ"מ
אימון צבא אירן בטילי כתף נ"מ צילום: AP
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 אתר חיל האוויר


ערכים קשורים
 צה"ל
 מנוע רקטי
 מכ"ם
 מלחמת העולם השנייה
 מלחמת העצמאות
 תהליך השלום הישראלי - פלסטיני
 מלחמת לבנון (הראשונה)
 צדאם חוסיין
 מלחמת המפרץ הראשונה
 קרינה על-סגולה
 מלחמת פוקלנד
 התעשייה האווירית
 חץ
 חיזבאללה
 חמאס
 מלחמת לבנון השנייה
 לייזר ומייזר
 טיל
 מלחמת העולם הראשונה
 לוחמה זעירה


תחומים קשורים
 היסטוריה צבאית


 
 
 

נשק נ"מ


Anti-aircraft weapon

היסטוריה |  נשק בליסטי |  נשק מונחה |  הנ"מ בישראל |  מידע נוסף |  בחנו את עצמכם

נשק נ"מ (ראשי תיבות- נגד מטוסים), שם כולל ליחידות ואמצעים המופעלים נגד כלי טיס (לרבות טילים), מהאוויר, מהים ומהקרקע.

 

ניתן לחלק את האמצעים לשתי קטגוריות עיקריות: נשק בליסטי, כגון מקלעים כבדים ותותחים; ונשק מונחה, המשוגר בצורת טילים בעלי אמצעי חישה ומערכות להפעלה מרחוק. השימוש בנשק נגד כלי טיס בשדה הקרב החל בד בבד עם השימוש בכלי טיס, במלחמת העולם הראשונה. כיום נמצאים אמצעים אלה בשימוש בצבאות סדירים רבים וביחידות גרילה

 

רכב של צה"ל הנושא טילי "צ'פרל" (צילום: בטאון חיל-האוויר)

 


היסטוריה
השימוש באמצעים נגד כלי טיס החל במלחמת העולם הראשונה, כאשר החלו הצבאות הלוחמים להיעזר במטוסים לצורך הפצצה וירי על כוחות קרקע. האמצעים הראשונים כללו מקלעים ותותחים שירו כדורים ופגזים על מטוסים. באותה מלחמה החלו גם להציב מקלעים על המטוסים עצמם. במהלך מלחמת העולם השנייה הוכנסו מספר שכלולים על מנת להתמודד עם מהירותם הגבוהה של כלי טיס. תותחים בקוטר 20 מ"מ ו-40 מ"מ הוצבו בזוגות ושלישיות על מערך שאפשר למפעיל לכוון את כולם בו זמנית למטרה אחת. מערכים אלה העניקו למפעיל כוח אש רב ומהווים את סוללות הנ"מ הראשונות.

 

לאחר מלחמת העולם השנייה החלו אמצעי הלחימה והטיס להשתכלל בקצב מהיר יותר. מהירותם של מטוסים הלכה ועלתה ודגמים חדשים יכלו לפעול ביעילות בגבהים גדולים יותר. בברה"מ, שהדוקטרינה שלה הדגישה את חשיבות ההגנה על המרחב האווירי, החלו לפתח מערכות טילים שהוצבו על הקרקע ונועדו ליירוט מטוסי האויב בגובה רב ובהנחיה מרחוק. הטילים הסובייטים הראשונים נקראו SA, ומאז שנות ה-50 יוצרו סדרות רבות מדגם זה. ב-1979 פיתחה ברה"מ את הטיל S-300, המשמש ליירוט טילים בליסטיים. הדגם המעודכן למערכת זו נחשב, נכון ל-2009, לאחד ממערכות הנ"מ המתקדמות בעולם.

 

ב-1953 נכנסה לשימוש מערכת טילי הנ"מ האמריקנית הראשונה , Nike Ajax. כמה שנים לאחר מכן פותח הדגם Nike Hercules. שני הדגמים הציעו לאמריקאים יכולת פגיעה בטווחים רחוקים. בהמשך פותחה מערכת טילי ה"הוק" (Hawk), שסיפקה מענה למטרות קרובות יותר. לאורך השנים עלו טווחי הפגיעה של טילי נ"מ ושוכללו אמצעי החישה שלהם. בשנות ה-50 החלו להרכיבם על מטוסים, לשימוש בקרבות אוויר.

 


נשק בליסטי

נשק נ"מ המוגדר כנשק בליסטי כולל  מקלעים כבדים ותותחים היורים כדורים ופגזים בקצב אש גבוה יחסית ולטווח של מעל 2 קילומטרים. נשק בליסטי נגד כלי טיס נמצא בשימוש מיום שנכנסו כלי טיס לשדה הקרב. במלחמת העולם הראשונה היו מקלעים ותותחים הנשק היחידי ששימש לתקיפת כלי טיס. ברבות השנים חל פיחות במעמדם בשל פיתוחם של אמצעים מתוחכמים יותר.

 

חסרונותיו של הנשק הבליסטי הם חוסר דיוק וטווח פגיעה קצר, יתרונותיו הם פשטות הפעלתו ומחירו הנמוך, המאפשר להציבו על כלי טיס, כלי שיט וביחידות יבשה בפריסה רחבה. נשק בליסטי ותיק הנמצא עד היום בשימוש נגד כלי טיס הוא המקלע הכבד M2 בראונינג, המוכר בצה"ל כמק"כ (מקלע כבד). נשק בליסטי מתקדם יותר הנפוץ בשימוש הוא התותח M61A1 "וולקן".

 


נשק מונחה

נשק נ"מ המוגדר כנשק בליסטי כולל: אמצעים בעלי מנוע רקטי, גלאים לסימון מטרה, מערכת היגוי לשליטה מרחוק וחומר נפץ להשמדה. אמצעים אלה מסתייעים בחישת חום וקרינה תת-אדומה כדי להתביית על מטרה. חלקם מאפשרים למפעיל להוביל את הטיל עד לפגיעה בכלי הטיס וישנם גם האמצעים המסוגלים "להינעל" על כלי הטיס ולרדוף אותו ללא התערבות של המפעיל האנושי. חלקם מסתייעים במכ"ם קרקעי על מנת לזהות את המטרה, ויש אמצעים הכוללים מכ"ם מובנה בטיל עצמו.

 

משגרי טילי פטריוט (צילום: צביקה טישלר) 

 

פיתוחם של אמצעים מונחים נגד כלי טיס החל בארה"ב ובברה"מ לאחר מלחמת העולם השנייה. תחילה הוצבו טילי הנ"מ על הקרקע ובהמשך החלו להרכיבם על כלי טיס, כלי שיט, משגרים ניידים ומשגרים קלים לנשיאה על ידי חיילים רגליים. יתרונם הוא בדיוק המרבי שלהם, בטווח הפגיעה הארוך וביכולת ההשמדה. על אף עלותם הגבוהה והון הידע הדרוש לשם פיתוחם, הפכו הטילים המונחים, לקראת סוף המאה ה-20, לאמצעי השמיש ביותר נגד כלי טיס בצבאות העולם.

 


הנ"מ בישראל

החל ממלחמת העצמאות (1948) השתמש צה"ל במקלעים ותותחים נגד כלי טיס של צבאות ערב. תותחי הנ"מ הראשונים, מסוג "היספנו-סוויזה" (20 מ"מ), נרכשו משווייץ. בינואר 1950 הוקם פיקוד הנ"מ, שהוכפף לסגן הרמטכ"ל. בסוף אותה שנה פורק הפיקוד וגדודי הנ"מ הוכפפו לחיל התותחנים, אך פעלו במסגרת חיל האוויר. ב-1 בדצמבר 1970 הפך מערך הנ"מ לחלק מחיל האוויר.

 

ב-1953 רכש צה"ל לראשונה תותחים מונחי מכ"ם וב-1963 הגיעו תותחי ה-40 מ"מ הראשונים למערך הנ"מ. עיקר פועלו של מערך הנ"מ היה במלחמת יום הכיפורים, אז הפילו לוחמיו 43 מטוסים מצריים ו-7 מטוסים סוריים .

 

ב-1965 התחמש חיל האוויר הישראלי בטילי "הוק", שסופקו לישראל על ידי ממשלת ארה"ב. אספקת הטילים המתקדמים לישראל נחשבה לצעד בונה אמון ולאחד מנקודות המפנה ביחסה של ארה"ב לסכסוך הישראלי ערבי במזרח התיכון.

 

טילי הוק (צילום: בטאון חיל-האוויר)

 

ב-1969 רשמו סוללות ה"הוק" הפלה ראשונה של מטוס מיג-21 מצרי, בבלוזה שבסיני. ב-1974 נקלטו במערך הנ"מ של צה"ל טילי "צ'פארל", המונחים על ידי גלאי חום לפגיעה בכלי טיס בטווח בינוני. עד כה הפילו טילים אלה מטוס מיג-21 סורי אחד, ב-1974. ב-1993 הותקנה בטילים מערכת שליטה תוצרת ישראל בשם "אמריט". שנה לאחר מכן, ב-1975, נקלטו סוללות ה"וולקן" הראשונות בחיל האוויר. ה"וולקן" הוא תותח שישה-קני, היורה פגזים בקוטר 20 מ"מ בקצב של 3,000 פגזים לדקה. ב-1982, במלחמת לבנון הראשונה, הפילו תותחי "וולקן" מטוס מיג-21 סורי אחד.

 

ב-1990 החליטה ממשלת ישראל על רכישת סוללות של טילי "פטריוט" מתוצרת ארה"ב, ליירוט טילי קרקע-קרקע בליסטיים. הבאת הטילים לישראל הוחשה בעקבות פלישתו של צדאם חוסיין, שליט עירק, לכווית ופרוץ מלחמת המפרץ הראשונה (ינואר 1991). בזמן המלחמה, נורו מספר טילי "סקאד" מעירק לישראל וחלקם יורטו על ידי סוללות "פטריוט" שאוישו על ידי לוחמי צבא ארה"ב. לאחר המלחמה אוישו הסוללות על ידי צוותים ישראלים. בינואר 1998 הוכנסה לשימוש קרבי המערכת הישראלית "מחבט", מערכת מתנייעת המבוססת על תותח "וולקן" וארבעה טילי "סטינגר". טיל זה, מתוצרת חברת "ג'נרל דיינמיקס", הוא טיל כתף עם מערכות ביות המבוססות על חישת קרינה תת-אדומה ועל-סגולה. שימוש קרבי ראשון בו נעשה על ידי הצבא הבריטי במלחמת פוקלנד (1982). הטיל נכנס לשימוש בצה"ל ב-1990.

 

ב-9 באוגוסט 1990 נערך ניסוי ראשון בטיל "חץ 1" של התעשייה האווירית לישראל. טיל זה נועד ליירוט טילי קרקע-קרקע והדגם המשופר שלו "חץ 2" נכנס לשימוש מבצעי באוקטובר 2000. ה"חץ" מבוסס על מערכת מכ"ם המסוגלת להתביית על מספר טילים בו זמנית, הטיל עצמו מסוגל להגיע למהירות של 9 מאך.

 

טיל "חץ" בתצוגה, 1991 (צילום: יעקב סער, לע"מ) 

 

חיל האוויר הישראלי, נדרש לא פעם להתמודד עם אמצעי נ"מ המצויים בידי צבאות ערב ובידי ארגוני הטרור חיזבאללה וחמאס. ידוע כי ארגון החיזבאללה מחזיק בטילים מסוג SA 7 "סטרלה", טיל כתף לטווח בינוני. כמו כן, קיימות סברות כי בידיו טילים מדגם SA 18, הניתנים לנשיאה על ידי חילות רגלים. במלחמת לבנון השנייה, הצליח ארגון חיזבאללה ליירט מסוק של צה"ל.

 

ארגון החמאס מפעיל יחידת נ"מ המשתמשת במקלעים כבדים, ככל הנראה מדגם "דושקה" הרוסי (14.5 מ"מ). כמו כן קיימות סברות כי בידיו טילי "סטרלה". לאורך השנים, פותחו אמצעים שונים להתגוננות מפני נשק נ"מ: נורים, להונאת גלאי החום שעל הטיל, לוחמה אלקטרונית המשבשת את מערכות החישה של הטיל, "סינוור" הטיל באמצעות קרני לייזר ועוד.

 


מידע נוסף

 

נ"מ בדרך לסוריה - עיתון רוסי דיווח שרוסיה החלה ליישם עסקת נשק בשווי 250 מיליון דולר, במסגרתה יסופקו טילים נגד מטוסים גם לסוריה ומצרים. מאזן הכוחות לא ישתנה, אך הסכנה האפשרית לישראל טמונה בהעברת הטילים לארגונים כמו חיזבאללה. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

חיל האוויר מפעיל יחידת נ"מ "סובייטית"  -  בחיל האוויר פועלת יחידה של טילי נ"מ סובייטים, זהים לאלה הנמצאים במדינות ערב, ומשרתים בה גם כמה קצינים בכירים מ"הצבא האדום" שעלו לארץ. המטרה: לאפשר למטוסים להתאמן מול סוללות אויב. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

 


בחנו את עצמכם
 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©