אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


מטען חבלה מאולתר שנמצא בשכם.
מטען חבלה מאולתר שנמצא בשכם. צילום: דובר צה"ל
 
רובוט משטרתי אוחז במטען צינור.
רובוט משטרתי אוחז במטען צינור. צילום: עידו ארז
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 דשן
 טלפון סלולרי
 קרינה תת-אדומה
 מלחמת וייטנם
 חיזבאללה
 צה"ל
 אנתיפאדת אל-אקצא
 חמאס
 טנק
 רצועת עזה
 לוחמה זעירה
 אפגניסטן
 מלחמת המפרץ השנייה
 אנתיפאדה
 תוכנית ההתנתקות
 רדיו, שידור וקליטה
 חומרי נפץ וחומרים הודפים
 תנועות טרור


 
 
 

מטען חבלה מאולתר


Improvised Explosive Device

מבנה וסוגי מטענים |  שימוש והתגוננות |  בחנו את עצמכם

מטען חבלה מאולתר, מתקן חומר נפץ שנועד לגרום נזק לנפש ולרכוש. בשל עלותו הנמוכה, הפעלתו הפשוטה ויעילותו הרבה, נפוצים מטעני חבלה מאולתרים מסוגים שונים בקרב תנועות טרור.

 

 

 


מבנה וסוגי מטענים

מטען חבלה מאולתר כולל מטען עיקרי (חומר נפץ מרסק - חנ"מ), נפץ, סוללה או מקור כוח אחר, לוח מעגלים ואריזה. ניתן להשתמש בכל סוג של חומר אנרגטי - בחומרים תקניים או בחומרים שהוכנו באמצעיים ביתיים (דשנים למשל) כדי להכין מטען מסוג זה. מערכות ההפעלה של המטען כוללות הפעלה חוטית (כבל חשמל) או אל-חוטית, בעיקר אמצעים אלקטרונים פשוטים (טלפון סלולרי, קרניים תת-אדומות, גלאי קול), או מערכות מכניות המופעלות על ידי הקורבן (פס דריכה, תיל ממעיד למשל).

 

מטעני חבלה מאולתרים נבדלים זה מזה בכמות חומר הנפץ שהם כוללים ובהרכבו, בצורתם ובמערכת הפעלתם. עם הנפוצים במטענים אלה נכללים:

 

מטען רסס - מטען המכיל מלבד חומר נפץ גם רסס הכולל חלקי מתכת (מסמרים, ברגים וכדוריות), המתפזרים לכל עבר ומעצימים את גודל הפגיעה. מטענים מסוג זה זולים ופשוטים מאוד להכנה, ונמצאים בשימוש מחבלים מתאבדים. מחירו של מטען רסס המוצמד לגופו של מחבל מתאבד מסתכם בכמה מאות שקלים בלבד.

 

חגורת נפץ (צילום: דובר צה"ל)

 

מטען קלע - מטען בעל מבנה מעוגל או כיפתי באורך של 25 – 40 ס"מ, שעשוי פלסטיק או חומרים הנוחים להסוואה (גבס המעוצב ונצבע כסלע לדוגמה). בעת הפעלת חומר הנפץ שבתוכו הפאה המעוגלת מתנתקת והופכת למעין "קליע" מתכת המסוגל לחדור מיגון של נגמ"ש. ייחודו ביכולתו לרכז את אנרגית הפיצוץ בכיוון אחד (כלומר, לכיוון המיועד לפגיעה) וכך לא "לבזבז" אנרגיה בפיצוץ היקפי. מטעני קלע מכילים פעמים רבות רסס הכולל מאות כדוריות מתכת.

 

אחד ממטעני הקלע נפוצים ביותר פותח על ידי ארה"ב במלחמת וייטנם ונקרא "קליימור" (Claymore). ארגון חיזבאללה עשה במטען זה, המכונה בישראל "קלימגור", שימוש נרחב בלבנון - מטעני קלע מסוג זה גרמו לנפגעים רבים בקרב חיילי צה"ל בתקופת שהייתם ברצועת הביטחון בשנים 1985 – 2000. עם פרוץ אנתיפאדת אל-אקצא ב-2000 הפעילה תנועת החמאס אף היא מטעני קלע.

 

מטען קלימגור (צילום: דובר צה"ל)

 

מטען גחון - נועד להפעלה נגד חלקו התחתון של טנק – עקב אכילס של הכלי מבחינת מיגונו. מטעני גחון מאולתרים כוללים חומר נפץ בכמות גדולה (לעתים עד 200 ק"ג) והם מוטמנים באדמה, בדומה למוקש. פיצוץ של מטען כזה עלול להשבית טנק, גם מדגמים מתקדמים, ולהרוג את הנמצאים בתוכו. מטעני גחון מעין אלו הופעלו מספר פעמים נגד טנקים וכלי הנדסה כבדים של צה"ל ברצועת עזה. ברוב המקרים נגרם לכלים נזק קל בלבד, אך ב-4 מקרים הושבתו טנקים וצוותיהם נפגעו. מטעני גחון מונחים בדרך כלל בצירי תנועה בעומק של כמה עשרות ס"מ בקרקע, ונאטמים במטרה לשרוד זמן רב בגשם ובלחות.

 

מטעני צינור - מטען חבלה עשוי צינור מתכת אטום שמולא קודם לכן בחומר נפץ. בעת הפיצוץ מביא לחץ הגזים לקריעת המתכת ופיזור רסיסים ממנה. מטענים צינור המכונים "בנגלור" משמשים גם לפריצת מעבר בגדות תיל ובשדות מוקשים.

 

מטען חלול - מורכב ממעטפת הכוללת חומר נפץ העוטף חלל, בדרך כלל בצורת חרוט. מטען מסוג זה מסוגל לחדור בכוח גזים שנוצרים עם הפיצוץ מיגון של נגמ"ש ואף של טנק.

 


שימוש והתגוננות

מרבית סוגי מטעני החבלה המאולתרים הם מתקנים זולים, פשוטים להרכבה, שקטלניותם רבה. מסיבות אלו נפוצים מטענים אלו בלוחמה זעירה, ונמצאים בעיקר בשימוש תנועות טרור. במהלך המאה ה-20 ובתחילת המאה הנוכחית הסבו המטענים אבדות כבדות ליחידות צבאיות סדירות: כ-40% מפצועי והרוגי הצבא הסובייטי במלחמת אפגניסטן (1979 – 1989), נפגעו ממטענים, ובשנים 2003 – 2007 חוללו המטענים שמות בחיילי צבא ארה"ב בעירק – כ-50% מסך כל הקורבנות. מלבד האבדות בנפש ובציוד גרמו מטעיני חבלה מאולתרים לפגיעה מורלית לא מבוטלת בצבאות הלוחמים.

 

הסתרת מטעני חבלה בתוך חפצים תמימים, כגון ספרים, אבטיחים, תבניות ביצים, מכשירי רדיו, כיכרות לחם, מימיות, תיקי יד ובקבוקי שמפו, היתה דרך פעולה מועדפת של ארגוני טרור בישראל בסוף שנות ה‭ 60-‬ובמהלך שנות ה‭.70-‬ בתקופת האנתיפאדה הראשונה ואנתיפאדת אל-אקצא נעשו ניסיונות פיגוע באמצעים אלו, אך בהיקפים קטנים מבעבר.

 

לאחר פינוי הישובים הישראליים מרצועת עזה ב-2005, הוברחו לרצועה על ידי ארגוני הטרור עשרות טונות של חומר נפץ תקני שחלקו יועד להכנת מטענים. ההברחות וסיוע טכני של אירן וארגון חיזבאללה הביאו לשיפור ניכר בביצועי מטעני החבלה שברשותם.

 

בידי תנועת חמאס מאות מטעני רסס, מטעני גחון ומטעני קלע. כמו כן ייצרה התנועה מטענים ייעודיים דוגמת מטען מנתר שעם הפעלתו הוא מקפיץ חומר נפץ וחומרי רסס לגובה של 1.5 מטר - אזור גובה החזה ושם הוא מתפוצץ. טווח פגיעתו כ-20 מטר, וניתן להפעילו עם מספר מטענים במקביל, מטען המיועד לפגוע בכלי רכב משוריינים המוכנה "שואז" בעל כושר חדירה גבוה - יותר מ-200 מ"מ פלדה, ומטענים פשוטים יותר כגון מטען מושלך בעל מנגנון רימון.

 

במשך השנים פיתחו צבאות סדירים, ביניהם צה"ל והצבא האמריקני, תורות לחימה שנועדו למזער את נזקי המטענים: ראשית נעשו מאמצים למנוע את הנחת המטענים מלכתחילה על ידי שיפור מערך המודיעין, מעקב על ידי חשודים, מעצרם ועריכת סיורים בתדירות גבוהה; גילוי ושיבוש בעזרת כלבים וגששים או אמצעים טכניים (רובוטים), ושיבוש תדרי רדיו בעזרתם מופעלים חלק מהמטענים; ספיגה: מיגון משופר לחיילים וכלי רכב הכולל חומרים מרוכבים והתקנים קרמיים.

 

פעולות אלו הצליחו להפחית את מספר הנפגעים, אולם בד בבד עם השיפור ביכולות הצבאות המתגוננים, משכללים תדיר ארגוני הטרור את מטעניהם, את דרכי הסוואתם, את דרכי הפעלתם.

 


בחנו את עצמכם

.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©