אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד
|שלום אורח
התחבר
|הירשמו ל-ynet

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


 הזדקנות
הזדקנות צילום: סי די בנק
 
 הזדקנות
הזדקנות צילום: סי די בנק
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 פיסיולוגיה
 תא
 איבר
 אבולוציה
 דנ"א
 מוות
 גנטיקה ותורשה
 רדיקל
 קולגן
 אנזים
 המערכת החיסונית
 חילוף חומרים
 גיל ההתבגרות
 כלי דם
 טרשת עורקים
 תא עצב
 בלוטות
 הורמונים
 הרת
 איברי הרבייה
 בלוטת הערמונית
 התפתחות ביולוגית
 אורגניזם
 חד-תאיים
 חלוקת התא


תחומים קשורים
 אבולוציה וגנטיקה
 ביולוגיה
 רפואה ואנטומיה


 
 
 

הזדקנות


Aging

סיבות ההזדקנות |  תהליכי ההזדקנות |  סימני הזקנה

הזדקנות, שם גורף למכלול התהליכים ההתפתחותיים המתרחשים באורגניזם ככל שנמשך קיומו, מאז הגיעו לבגרות, ומתבטאים בראש ובראשונה בהידרדרות התפקודים הביולוגיים השונים של אותו אורגניזם, עד לנקודה שבה הוא מת. להזדקנות שני היבטים גורפים: הפיסיולוגי, שאותו חוקרת הגרונטולוגיה ובו עוסק ערך זה, והחברתי, שאותו חוקרת הגריאטריה.

מבין כלל האורגניזמים, תופעת ההזדקנות מתייחסת אך ורק ליצורים רב-תאיים, שכן אין שום מובן שבו ניתן לייחס הזדקנות (או מוות "טבעי") ליצור חד-תאי המתרבה בחלוקת התא . הדיון להלן עוסק איפוא בבעלי חיים רב-תאיים, וביתר פירוט באדם, שכן תהליכי הזקדנותו נחקרו (ועודם נחקרים) בדקדקנות המרובה ביותר, מטעמים מובנים מאליהם. עם זאת יודגש כי כל בעלי החיים הרב-תאיים מזדקנים, בדרכים דומות פחות או יותר בהתחשב בהבדלים ביניהם, עד שפוקד אותם המוות הבלתי-נמנע. התהליך המקביל בצמחים שונה במובנים רבים מאוד, ולא נעסוק בו כאן.

 


סיבות ההזדקנות

במובן הפיסיולוגי, ההזדקנות מתרחשת במקביל ברמת התא, ברמת האיבר וברמת האורגניזם השלם. אין בידי המדע כיום תיאוריה שלמה של ההזדקנות, המסבירה בראש ובראשונה מדוע היא קיימת בכלל, ומה הם גורמיה; אולם יש כמה הצעות.

1. ההסבר הגנטי:

ההסבר הגנטי של ההזדקנות מדבר על "תוכנית השמדה עצמית" הגלומה בצופן הגנטי של כל יצור חי, ואף ניתן לה נימוק אבולוציוני - הצורך, בתנאים של מחסור במשאבים, להיפטר מאורגניזמים שכבר השלימו את תפקידם התורשתי (יצירת אורגניזמים חדשים), ומעתה הם מהווים רק נטל על משאבי הסביבה הדרושים לצאצאיהם. הדוגמה הבולטת היא דג האלתית החוזר לנחל שבו בקע מהביצה, מטיל ביצים, מזדקן במהירות עצומה ומת.

במסגרת גישה זו, יש חוקרים ששמים דגש חזק בטֶלוֹמֶרים; אלה הם מעין ספיחים בקצותיהן של מולקולות הדנ"א, שאינם נוטלים כל חלק בתפקוד הרגיל של המולקולות הללו, אולם הם מתקצרים בשיעור קבוע בכל חלוקת תא. בסופו של דבר, כאשר מתכלים הטלומרים, נפסקת חלוקת התא, והוא מת כעבור זמן-מה. אולם עובדה זו אינה יכולה להסביר בפני עצמה את ההזדקנות, כשם שהדבר נבצר מיכולתו של הסבר גנטי אחר - חדירת שגיאות לחומר הגנטי במהלך שכפולו הרצוף עם כל חלוקת תא. בסופו של דבר, לפי הטענה, מגיעה הצטברות השגיאות לידי כך שהחומר הגנטי אינו מסוגל עוד למלא את תפקידו בניהול פעולותיו של התא. אך רבים הם המערערים על הסבר זה.

למרות אי-יכולתם של ההסברים הגנטיים לענות על כל השאלות או אף על רובן, דבר אחד ודאי: אריכות ימים היא תכונה בעלת מרכיב תורשתי חזק, ומכאן שהגנטיקה ממלאת תפקיד כלשהו בהזדקנות.

2. הסברים לא-גנטיים:

ההסברים הלא גנטיים רבים למדי, וביניהם מצוי הבלאי המכני הפשוט. כמו במכונות, גם בגוף האורגניזם גורמת הפעילות הרצופה לשחיקה ולבלאי, המתבטאים כהזדקנות. לחלקים רבים של האורגניזם, שלא כמו למכונות, יש יכולת התחדשות; אבל יכולת זו מוגבלת, לפי סברה זו, ובסופו של דבר אין ההתחדשות בולמת את ההזדקנות. הצעה דומה לזו מדברת על הצטברות מוצרי פסולת בתאים, בקצב גבוה מזה שבו מסוגלים מנגנוני התא להרחיקם. במסגרתה של סברה זו, רבים מייחסים חשיבות למולקולות הקרויות רדיקלים חופשיים, אם כי תפקידם בהזדקנות טרם הוסבר כראוי.

הסבר אחר הוא ביוכימי: ידוע כי מולקולות הקולגן בעור אינן מקושרות ביניהן בתחילת החיים, אך יוצרות קשרים צולבים בין זו לזו במהלך החיים. הדבר ניכר בעורו החלק והגמיש של התינוק, ובעורו השדוף והמקומט של הזקן. לפי סברה זו, תהליכים דומים קורים גם במולקולות חשובות אחרות, כמו אנזימים מסוימים, המאבדים עקב כך, בהדרגה, את כושר פעולתם. עוד סברה היא שהמערכת החיסונית, אולי כתוצאה מהשיבושים הללו, מתחילה לפנות כנגד הגוף עצמו ולהשמיד תאים חיוניים.

 


תהליכי ההזדקנות

תהא הסיבה אשר תהא, ההזדקנות מתבטאת בכמה תהליכים מובהקים, וביניהם:

1. ירידה במשקל החלק הלא-שומני של הגוף (אובדן מסת שרירים ועצמות), שאינה מתבטאת בתחילה בירידה במשקל הכולל, משום שמפצה עליה גידול במשקל החלק השומני ובתכולת המים של הגוף. אך בהמשך החיים יורד גם המשקל הכולל.

2. ירידה כללית בקצב
חילוף החומרים. קצב זה גבוה ביותר עד לבגרות, ומכאן ואילך הוא יורד בהתמדה.

3. שינויים במבנה הרקמות. כאמור, החלבון המבני החשוב קולגן משנה את תצורתו הפיסית במרוצת החיים, והדבר גורם לירידת החוזק המבני של העור ורקמות חשובות אחרות. בדומה לכך, האלסטין - החלבון האחראי לגמישות כלי הדם - משנה אף הוא את תצורתו וגורם לאובדן גמישות. טרשת העורקים הנגרמת עקב כך היא אחת מסיבות המוות הנפוצות ביותר כיום בעולם המערבי.

4. אי-התחדשות תאים. כללית, אפשר לחלק את תאי האורגניזם לשני סוגים: מתחדשים ולא-מתחדשים. בסוג הראשון נכללים התאים של רוב הרקמות, וקצב התחדשותם נע בין כמה ימים לכמה חודשים בין החלפה להחלפה. לסוג השני שייכים בראש ובראשונה תאי העצב, וביניהם תאי המוח, שאינם מוחלפים באחרים עם מותם. מכאן שישנה ירידה מתמדת במספר תאי המוח, החל מהגיע הגוף לבגרות. וגם בתאים המתחדשים יש האטה בקצב ההתחדשות עם הגיל, כך שמספרם הכולל עומד בסימן ירידה.

5. התקהות החושים. ההזדקנות מלווה עפי"ר בירידה בחדות כושר הראייה של העין, כושר השמיעה של האוזן וכו'.

6. שינויים במערכת ההפרשה הפנימית ובמערכת החיסונית. שתי המערכות הללו אחראיות לתהליכים חיוניים מאין כמוהם - הראשונה להפרשת ההורמונים המווסתים את פעילות הגוף, והשנייה למלחמה בפלישת גופים זרים. שתיהן מאבדות בהדרגה את כושרן ואת יעילותן ככל שמתקדם הגיל. יצוין במיוחד כי בלוטת ההרת (תימוס), הממלאת תפקיד מרכזי במערכת החיסונית, מתחילה לאבד את כושרה כבר בגיל צעיר יחסית (25 בממוצע אצל האדם), עד שלא נותר ממנה מאומה.

על רקע זה נעשה הגוף פגיע יותר למחלות שונות. קבוצה חשובה מביניהן נקראת בשם המשותף מחלות זקנה - מחלות שמופיעות בדרך כלל רק בשלבי החיים המתקדמים. אבל גם מחלות שעשויות להופיע בכל שלבי החיים, ואולי אינן קטלניות בשלבים המוקדמים יותר, נעשות קטלניות בגיל מתקדם יותר.

7. שינויים במערכות הרבייה. מערכת הרבייה הנקבית חדלה לפעול בגיל מסוים אצל נקבת האדם (בלות), אם כי ביצורים רבים אחרים, ביניהם אפילו פרימטים, היא ממשיכה לפעול כמעט עד תום החיים; אולם עד כמה שנבדק הדבר, רמת פעילותה יורדת בהתמדה בכל המינים. אצל הזכר ממשיכה מערכת הרבייה לפעול עד מוות, אבל רמת הפעילות פוחתת אף היא.

 


סימני הזקנה

לאור כל האמור לעיל, אנו מוצאים באדם, וברוב בעלי החיים המורכבים, את הסימנים הבאים לגיל מתקדם:

ירידה בגובה הגוף ואובדן הדרגתי של זקיפות הקומה, עקב שינויים בשלד ובשרירים. ירידה במשקל הגוף. שינויים בגודל האיברים הפנימיים: ירידה בגודל המוח והכליות, ולעומת זאת עלייה בגודל הלב, הריאות ובלוטת
הערמונית. גמישות העור יורדת, קמטיו מתרבים ומופיעים בו כתמים כהים; פעילות בלוטות הזיעה פוחתת. יכולת הגוף (ובעיקר העור) לווסת את הטמפרטורה הפנימית של הגוף, פוחתת אף היא. כושר ההחלמה ממחלות ומפציעות יורד. השיער נעשה דליל, עד כדי התקרחות גמורה לעתים, ובה בעת הוא מאבד את צבעו ומלבין, בשל הפסקת ייצורו של הצבען מלנין האחראי לצבע השיער. החושים מתקהים. השינה נודדת לעתים, או הופכת מרצף יחיד של שנת לילה לסדרה קטועה של נמנומים בחלקים שונים של היממה. הכושר הגופני - יכולת הגוף לבצע פעילות שכרוכה בהפעלת שרירים ממושכת ומאומצת - יורד.

הקשר בין הזדקנות לבין מוות אינו פשוט וישיר כפי שניתן לחשוב. האם יש גיל שבו הגוף פשוט חדל לפעול? נראה שכן, אבל גיל זה אצל האדם, לפי הסברה המקובלת כיום, הוא 115 שנה בערך. מכאן שברוב מקרי "המוות הטבעי", או "פטירה בשיבה טובה", הסיבה אינה ההזדקנות עצמה, אלא תופעות הלוואי שלה, ובראשן הגדלת הפגיעוּת למחלות בשל הידרדרות המערכות הגופניות האמורות להתמודד עמן או לפצות עליהן.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ynet בסלולר
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©