אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


כתמי שמש
כתמי שמש צילום: Getty Images Imagebank
 
כוכב שמש
כוכב שמש צילום: נאס"א
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 שדה
 מגנטיות
 קרינה על-סגולה
 קרני רנטגן
 אטמוספירה
 אוזון
 תוצא החממה
 שמש
 אקלים
 גליליאו גליליי


תחומים קשורים
 אסטרונומיה


 
 
 

כתמי שמש


sunspots

גורמים להופעת הכתמים |  השפעת הכתמים על אקלים כדוה"א |  מידע נוסף

כתמי שמש, איזורים כהים המופיעים על פני השמש. הכתמים הם מערבולות גז ובהם פעילות מגנטית חזקה, והם נראים כהים רק בניגוד לפוטוספירה (השכבה שבה מתנהלת פעילות השמש המשפיעה על כל הסובב אותה, ובכלל זה על עולמנו) הבהירה הסובבת אותם. בפועל, כל כתם בהיר פי 10 מהירח. מרכזו הכהה של הכתם מכונה אומברה והשוליים מכונים פנומברה.

 

להופעת הכתמים ולהעדרם יש השפעה על אקלים כדור הארץ ועל תופעות בו (פעילות מגנטית חזקה בפוטוספירה עלולה להשפיע על פעילות אלקטרו-מגנטית על כדור הארץ). כתמי השמש נמצאים כאמור בפוטוספירה, בה קיימים שדות מגנטיים החזקים באלפי מונים מהשדה המגנטי שבכדור הארץ. גודלם של הכתמים משתנה, ויש כאלו שגודלם כפול מגודלו של כדוה"א. כיוון שהשדה המגנטי בכתם חזק ביותר, הוא חונק את החום, ולכן הטמפרטורה בו פחותה (כ- 3,500°C) לעומת הטמפרטורה של הפוטוספירה (כ - °C 6,000 ).

 

מספרם ועוצמתם של כתמי השמש עולה ויורד במחזוריות בת 11 שנים. מספרם ועוצמתם של הכתמים מבטאים את הפעילות המגנטית של השמש, ובשנים שהם מופיעים בשיאם נמצא כי תפוקת האנרגיה של השמש גבוהה יותר והיא נקראת "פעילה" (סולר מקסימה). מיקומם משתנה בהתאם למספרם. הכתמים מרוכזים בשתי רצועות - אחת דרומית ואחת צפונים לקו המשווה של השמש. כאשר השמש בפעילות נמוכה, מספר הכתמים הוא מינימלי, והרצועות ליד קו המשווה. עם עלייה בפעילות השמש נסוגות הרצועות לכיוון הקטבים ועימן הכתמים. לרוב הכתמים מופיעים בזוגות ולהם קיטוב מגנטי הפוך.

 

תופעת כתמי השמש נצפתה לראשונה ככל הנראה על ידי אסטרונומים סיניים לפני כ-2,000 שנה, אך מחקר מדעי שיטתי של הכתמים החל למעשה רק במאה ה-17 על ידי גליליאו גליליי  ותומאס הריוט (Thomas Harriot).

 

איור המציג את מבנה השמש בחתך עומק

 


גורמים להופעת הכתמים

הגורם המרכזי ביצירת הכתמים הללו הוא השפעת השדה המגנטי של השמש על תנועת אנרגיית השמש ממרכז השמש לפוטוספירה. לפי הסברה המדעית המקובלת כיום, מקורו של השדה המגנטי הראשי של השמש נעוץ במהירויות הסיבוב הנבדלות של שכבות השמש השונות. השמש אינה מסתובבת על צירה באופן אחיד: הפוטוספירה ושכבת ההסעה משלימות סיבוב מלא ב-26 יממות ארציות בקרבת קו המשווה של השמש, אבל בקרבת הקטבים דרושות 37 יממות להשלמת סיבוב.  לעומת זאת, הליבה ואיזור הקרינה שמעליה נעים כגוף אחיד במהירות קבועה, ומשלימים סיבוב ב-27 יממות ארציות. ברובד המגע שבין איזור הקרינה ואיזור ההסעה יש איפוא תנועת גזירה (shear) חזקה, האחראית לשדה המגנטי הראשי של השמש.

 

מקורה של אנרגיית השמש בתהליכי ההיתוך הגרעיני המתחוללים בתוך השמש. תהליכים אלה משחררים כמות עצומה של אנרגיה, העושה את דרכה אל פני השטח של השמש. כתוצאה מהפעילות המגנטית של השמש וכן כתוצאה מהפעפוע המתמיד של חומר החם המגיע מתחת לפני השמש אל פניה, באופן המזכיר סיר מרק מפעפע, נוצרות הפרעות מגנטיות ואנו מקבלים שלל של צורות נוף על פני השמש – אבוקות, קשתות, "בועות" של חומר וכן גם אותן מערבולות גז המכונות - כתמי שמש. 

 

אחת ל-11 שנה בממוצע מתהפכת קוטביותו של השדה המגנטי השמשי הראשי: הקוטב הצפוני נעשה דרומי, ולהפך. היפוך זה אחראי למחזוריותם של כתמי השמש.

 


השפעת הכתמים על אקלים כדוה"א
אף על פי שכתמי השמש קרים יותר, בעת הופעתם השמש פעילה יותר ולכן חמה יותר. מדענים סוברים כי יש לכך השפעה על כדור הארץ. הכתמים, שהם אינם אלא שדות מגנטיים רבי עצמה, יוצרים
קרינה על-סגולה וקרני רנטגן, ואלו גורמים לאטמוספירה של כדור הארץ להתחמם, ליצור כוח גרר שעלול להסיט חלליות ולווינים ממסלולם ולהגדיל את כמות האוזון באטמוספירה של כדור הארץ.

 

בין השנים 1645 - 1715, הידועות כ"עידן הקרח הקטן" צפו אסטרונומים בפעילות מעטה של השמש ובהעדר כתמים עליה. בשל ממצאים אלו ואחרים, יצאה קבוצת מדענים קטנה נגד המוסכמה הרווחת כי שינויי האקלים וההתחממות הגלובלית בעשרות השנים האחרונות הינם תוצר של פעילות אנושית (כמו שריפת דלקים המשחררת גזי חממה לאטמוספירה) וייחסה את שינויי האקלים לפעילות השמש. קבוצת מדענים אחרת מציגה טענה (על בסיס ניתוח מחזוריות הופעת כתמי השמש) כי אקלים כדור הארץ אינו עומד לפני תקופת התחממות, אלא דווקא תקופת התקררות.  עם זאת יש לציין כי טענות אלה הינן דעת מיעוט בקהילה המדעית ומרבית חוקרי האקלים מחזיקים בדעה כי אקלים כדור הארץ מתחמם בשל פעילותם של בני האדם.

 

 


מידע נוסף

 

העולם מתחמם, אבל לא בגללנו - לפעמים אנו מייחסים לעצמנו כוחות גדולים בהרבה מאלה שיש לנו בפועל ושוכחים שהשמש, ולא האדם, היא העומדת במרכז היקום. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

איך נוצרים כתמי שמש? כל הכוכבים מתקיימים במתח שבין כוח הכבידה המאיים למוטט אותם כלפי פנים לקרינה היוצאת מליבתם ומאזנת אותו. אצל השמש, יוצרת קרינה זו הפרעות מגנטיות הנקראות "כתמי שמש". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

האם אנחנו בפתחו של עידן קרח נוסף? בשנים האחרונות נרדמה השמש,  בפעם האחרונה שזה קרה - נהר התמזה שבאנגליה קפא. האם אנו צריכים לפחד מהתקררות גלובלית? כתבה באתר ynet.

לכתבה הלאה - לחצו כאן.

 

סוף סוף: נצפו כתמי שמש חדשים - לאחר שנה שבה כמעט לא נצפתה פעילות מגנטית על פני השמש, מה שגרם למדענים להזהיר מבואו של עידן קרח נוסף, נצפו במהלך השבוע החולף כמה כתמי שמש. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

ברקים באפריקה חושפים את מחזוריות השמש - כתמי-השמש, אשר נעים בתנועה מעגלית על פני השמש, יכולים לספק לנו כמות רבה של אינפורמציה אודות כדור-הארץ שלנו. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

נאס"א מציצה ל"צד האפל של השמש" - בעוד כשנתיים יגיעו חלליות סטראו של נאס"א לעמדה ממנה יראו את הצד האחורי של השמש, ויוכלו לעקוב אחר ההתפתחות ארוכת הטווח של כתמי השמש. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©