אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


מדורת ל"ג בעומר
מדורת ל"ג בעומר צילום: מריאן הול
 
קבר רבי שמעון בר יוחאי
קבר רבי שמעון בר יוחאי צילום: אפי שריר
 
בל"ג בעומר נהוג להסתפר
בל"ג בעומר נהוג להסתפר צילום: חגי אהרון
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 על החג ומנהגיו


ערכים קשורים
 שמעון בר יוחאי
 חץ וקשת
 ספירת העומר
 פסח
 שבועות
 ביכורים
 מבול
 פלמ"ח
 צה"ל
 ספר הזוהר
 ימי הביניים
 הלל
 שמאי
 פסח שני
 משנה
 רבי עקיבא
 מרד בר כוכבא


תחומים קשורים
 היסטוריה יהודית
 יהדות - מושגים וכתבים


 
 
 

ל"ג בעומרמנהגי ל"ג בעומר |  מקור החג |  הילולה דרבי שמעון בר יוחאי |  מידע נוסף

ל"ג בעומר, היום ה-33 בספירת העומר, י"ח בחודש אייר. חג ל"ג בעומר אינו מוזכר בתורה וגם לא במשנה. לפי המסורת זה היום שבו נעצרה המגפה שפגעה בתלמידי רבי עקיבא (במסכת יבמות ס"ב ע"ב נקבע כי ). יש חוקרים שמוצאים בל"ג בעומר קשר למרד בר-כוכבא

 

 


מנהגי ל"ג בעומר

בל"ג בעומר נוהגים להדליק מדורות, ואף לשבת לידן כל הלילה מנהג זה מקורו בהילולת רבי שמעון בר יוחאי (רשב"י) להדליק מדורות ולהרבות באור, כביטוי לשמחה. כן נוהגים להדליק נרות בבתי הכנסת לזכר רבי שמעון בר יוחאי ולזכרם של צדיקים אחרים.

 

מנהג עתיק הוא שהילדים משחקים בחץ וקשת. התנועה הציונית ראתה בל"ג בעומר סמל למאבק הלאומי, והנהיגה ימי ספורט ומחנאות בל"ג בעומר. השבוע בו חל ל"ג בעומר צויין בצה"ל כשבוע הגדנ"ע (גדודי נוער), שדגלם הוא חץ וקשת. מנהגי האבלות הנוהגים בספירת העומר בטלים ביום זה ונוהגים להעמיד בו חופות ולהסתפר, כביטוי לשמחה.

 


מקור החג

המסורות קושרות את ל"ג בעומר לרשב"י ולסיום המגפה שפקדה את תלמידי רבי עקיבא. במסכת יבמות (דף ס"ב ע"ב) נאמר כי המגפה פסקה רק בחג השבועות. מסורות אחרות קבעו שמכיוון שלא הפילה חללים בימי שבת וחג, ימי הנזק מסתכמים ב-32 יום, ומכאן הקביעה לל"ב ימי אבל. בתקופת הגאונים התקבעה המסורת לפיה המגפה אכן פסקה בל"ג בעומר. המחקר ההיסטורי מביע ספק באמיתותן של מסורות אלה, בין השאר בשל העובדה שהן מוזכרות לראשונה בכתובים רק מאות שנים לאחר מכן (סיפור סיום המגפה שפקדה את תלמידי ר' עקיבא מוזכר לראשונה במאה ה-12, ומנהג העליה לקברו של רשב"י כ-300 שנה מאוחר יותר). עמדה חלופית המוצגת במחקר מתמקדת במנהגי העומר ותקופת הקציר כרקע להפיכת ל"ג בעומר למועד בעל משמעות.

 

דיני קצירת העומר והבאתו אל הכהן בפסח, כביטוי לפתיחת תקופת 50 ימי הקציר שתסתיים בחג השבועות (עם הקרבת הביכורים), משקפים את הקשר ההדוק בין החקלאי העברי לאדמה וליבול. ימי הקציר מתועדים בתרבויות המזרח הקדום כתקופת חרדה ודאגה, כשהחקלאים נכספים להגיע לסיומה מבלי שהיבול יינזק מגשמים בלתי רצויים, ומכאן גם תפקידו הייחודי של ל"ג בעומר: ערב ל"ג בעומר הוא על פי המקרא יום תחילת המבול ("בחדש השני בשבעה עשה יום לחדש", בראשית, ז, יא), והעדויות מלמדות שהעברים הקדמונים התייחסו לתאריך זה כמועד להתרחשויות בלתי צפויות בעולם הטבע. לפיכך, ייתכן שביום ל"ג בעומר התפתח פולחן מיוחד לציון סיום תקופת הדאגה שהחלה בפסח, ופתיחת החלק המסיים של הקציר, נטול הסיכונים (באופן יחסי).

 

הקישור בין ל"ג בעומר לאירועי מרד בר-כוכבא אינו זוכה לסימוכין מובהקים במקורות ההיסטוריים. ייתכן שהרקע להתפתחותו הוא הקשר הקיים בין גיבורי המסורות המקבילות הקשורות לחג – רשב"י ותלמידי רבי עקיבא – לסיפור המרד (רבי עקיבא כגדול תומכיו של בר-כוכבא, ורשב"י, תלמידו של ר' עקיבא, כמתנגד מובהק של רומא, בהתאם לרוח המרד). מנהג המשחק בחץ וקשת ביום ל"ג בעומר, שהתפתח בקרב יהודי ימה"ב – ככל הנראה בהשפעת משחקים דומים שהיו נהוגים בסביבה הכפרית הלא יהודית – קושר לעתים למלחמות בר-כוכבא. התנועה הציונית היא שהעצימה את הקשר ההיסטורי בין ל"ג בעומר לבין סיפור מרד בר-כוכבא, שמנהיגו סימל את היהודי הלוחם הראוי לחיקוי, אל מול היהודי הגלותי והכנוע. בהתאם יוסד בל"ג בעומר של שנת 1941 ארגון הפלמ"ח, ובל"ג בעומר תש"ח הוצאה הפקודה להקמת צה"ל.

 


הילולה דרבי שמעון בר יוחאי

המסורת גורסת שרבי שמעון בר יוחאי נפטר בל"ג בעומר; לכן נערכת ביום זה ההילולה לזכרו. האר"י ותלמידיו, מקובלי צפת, נהגו לעלות על קברות רשב"י ובנו אלעזר במירון, ובמאה ה-19 נקבע המנהג בסידור התפילה. לימים התפתחה "הילולה דרשב"י" סביב הקבר והיום עורכים במירון בליל ל"ג בעומר חגיגה גדולה. היא מאופיינת בתהלוכה, בהדלקת אבוקות, מדורות, ריקודים, ותספורת ראשונה של הילדים בני השלוש ליד הקבר ("חאלקה").

 

ההילולה בקברו של שמעון בר יוחאי בהר מירון (צילום: חגי אהרון)

 
למחרת, בתפילת שחרית, מקיפים שבע פעמים את חצר בית-המדרש, כשבידי המתפללים ספרי תורה. כן מרבים בלימוד ספרי קבלה, האידרא של ספר הזוהר, משננים פרקי תהילים ואומרים "תיקון". יש הנוהגים להשליך את בגדיהם אל המדורות, והדבר עורר את ביקורתם של בעלי ההלכה, שראו בכך עברה של "בל תשחית".

 

במחקר מוצגת הטענה כי הקישור בין ל"ג בעומר למועד פטירתו של רשב"י נעשה לקראת סוף ימי הביניים, בעקבות עליית מעמדו המקודש של ספר הזוהר. עד המאה ה-15 התמקדה העלייה לרגל למירון, על הטקסים הנלווים אליה, בקברי הלל ושמאי. לפי המקורות ההיסטוריים, מועד העלייה לרגל חל ביום פסח שני (י"ד באייר, ארבעה ימים לפני ל"ג בעומר). בתקופה זו החלה להתקבל בעולם היהודי קדושתו של ספר הזוהר, וייחוסו של הספר לרשב"י הביאה להסטת הטקסים לקברו. תוצאה נוספת הייתה שינוי מועד העלייה לרגל לל"ג בעומר – היום בו, על פי המסורת, נסמך רשב"י כאחד מתלמידיו החדשים של ר' עקיבא (בעקבות מותם של אלפי תלמידיו במגפה), וחשוב מכך, היום שהמסורת העממית קבעה כיום פטירתו של רשב"י.

 


מידע נוסף

 

ל"ג בעומר - חידה: מה משותף לחתונה, מדורה, תספורת קצוצה ותפוח אדמה? תשובה: ל"ג בעומר! כל מה שרציתם לדעת והתביישתם לשאול על החג שמשלב עצב בשמחה. כתבה לילדים מתוך "מזֶה?"

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

 

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©