אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


דגל לוב
דגל לוב 
 
השעה בלוב 
 
שליט לוב המודח שנהרג על ידי מורדים, מועמר קד'אפי
שליט לוב המודח שנהרג על ידי מורדים, מועמר קד'אפי צילום: איי אף פי
 
סעיד קדאפי (בנו של שליט לוב) מנבחרת לוב במשחק נגד ארגנטינה
סעיד קדאפי (בנו של שליט לוב) מנבחרת לוב במשחק נגד ארגנטינה צילום: איי פי
 
חנות לממכר עתיקות בעיר העתיקה של טריפולי
חנות לממכר עתיקות בעיר העתיקה של טריפולי צילום: רויטרס
 
נערה ברברית במהלך פסטיבל לבושה בבגדים מסורתיים. לוב, 2000
נערה ברברית במהלך פסטיבל לבושה בבגדים מסורתיים. לוב, 2000 צילום: אימג'בנק / GettyImages
 
חיילות לוביות במצעד צבאי לציון 34 שנים להפיכה הצבאית שהעלתה את קד'אפי לשלטון, 2003
חיילות לוביות במצעד צבאי לציון 34 שנים להפיכה הצבאית שהעלתה את קד'אפי לשלטון, 2003 צילום: איי פי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 האתר הרשמי של משלחת לוב לאו"ם
 מידע נוסף על המדינה
 מפת המדינה באתר אנכרטא
 מידע מקיף על קהילת יהודי לוב ותולדותיה


ערכים קשורים
 מועמר אל-קד'אפי
 יוון העתיקה
 ברברים
 קרתגו
 האימפריה העות'מאנית
 מלחמת העולם השנייה
 אל-סייד מוחמד אידריס
 הליגה הערבית
 טוניסיה
 סקוטלנד
 אנתוני (טוני) צ'רלס לינטון בלייר
 מלחמת ששת הימים
 אלג'יריה
 ניז'ר
 צ'ד
 סודן
 מצרים


תחומים קשורים
 היסטוריה יהודית
 מדינות העולם


 
 
 

לוב


Libya

גיאוגרפיה |  כלכלה |  היסטוריה |  יהודים וישראל

לוב (בשמה המלא: מדינת ההמונים הערבית הלובית הסוציאליסטית העממית הגדולה) הינה מדינה עצמאית (למן 1951), הממוקמת בצפון אפריקה, לחוף הים התיכון. גבולותיה: במערב - טוניסיה ואלג'יריה; דרום - ניז'ר וצ'ד; במזרח – סודן ומצרים. בירתה - טריפולי. שפת המדינה ערבית, והדת מוסלמית-סונית. בשנים 1969 - 2011 התנהלה בלוב דיקטטורה צבאית לפי משנתו של מנהיגה מועמר קד'אפי, אשר עלה לשלטון בהפיכה צבאית; באופן רשמי היתה לוב ג'ומהירייה ("חברת ההמונים"), אשר אמורה היתה להישלט בידי העם, באמצעות מועצות.

 
לוב - דיוקן
לוב - דיוקן
שם רשמי אל-ג'ומהיריה אל-ערבייה א-ליבייה א-שעבייה אל-אשתרכייה אל-אוזמא
שטח 1,759,540 קמ"ר (מקום 18 בעולם)
אוכלוסייה 6,461,454 (מקום 101 בעולם)
שיעור גידול אוכלוסין 2.11% (מקום 45 בעולם)
תושבים ברברים וערבים 97%, אחרים (יוונים, מלטאים, איטלקים, מצרים ועוד) 3%
שפה רשמית ערבית
דתות מוסלמים סונים 97%, אחרים 3%
בירה טריפולי
ממשל "רפובליקת-ההמונים"; למעשה - דיקטטורה צבאית (עד מרס 2011; הממשלה הזמנית הצהירה על כוונתה לכונן במדינה משטר דמוקרטי)
ראש מדינה נוכחי ראש הממשלה הזמני, מחמוד ג'יבריל
עצמאית מאז 24 בדצמבר 1951 (מחסות האו"ם)
אוכלוסייה מתחת לקו העוני אין נתונים
תמ"ג לנפש 13,800 דולר (מקום 83 בעולם)
שיעור אבטלה 30% (אומדן 2000; מקום 180 בעולם)
ענפי כלכלה מרכזיים חיטה, שעורה, זיתים, תמרים, פרי-הדר, ירקות, בוטנים, סויה, בקר; נפט, ברזל ופלדה, עיבוד מזון, טקסטיל, מלאכת-יד, מלט
מטבע דינר לובי
ידיעת קרוא וכתוב 82.6%
תוחלת חיים

נשים - 79.88; גברים 75.18; 77.47

(מקום 57 בעולם)


(הטבלה עודכנה לאחרונה באוקטובר 2011)

 


גיאוגרפיה

רוב שטחה של המדינה נתון במדבר סהרה ומאוכלס בדלילות. בצפונה ובדרומה משתרעים כמה גושי הרים, ולאורך הים התיכון - מישור חוף צר, שם יושבת רוב האוכלוסייה. לאורך החוף האקלים הוא ים תיכוני ובשאר חלקי הארץ האקלים מדברי: למעשה, 90% משטחה של לוב הוא מדברי או מדברי-למחצה.

 

נאות מדבר בפזאן, מדבר סהרה (צילום: אימג'בנק / GettyImages)

 

לוב נחלקת ל- 3 חלקים עיקריים: טריפוליטאניה במערב - מישור החוף, הרים צחיחים ושוממים, ורמה מדברית עם נאות מדבר בדרום; קירינאיקה במזרח - רמות גבוהות, חוף מפרץ סידרה, מדבר; ופזאן בקצה הדרומי - מדבר עם מעט נאות מדבר.

  

העיר השנייה בגודלה היא עיר הנמל המודרנית בנגזי (Banghāzī), השוכנת על חורבותיה של העיר ההלניסטית העתיקה ברניקי. ערים חשובות נוספות: מיזרט (Mişrātah, Misurata), דרנה (Darnah) וטוברוק (Tobruk).

 

שרידי תיאטרון רומי בעיר סברתה הסמוכה לבירה טריפולי (צילום: אימג'בנק / GettyImages)

 

 


כלכלה

לפנים היתה כלכלתה של לוב דלה והתבססה על מרעה, בחלקו הגדול של נוודים, ועל חקלאות מעטה (שפותחה בעיקר אחרי מלחמת העולם הראשונה בידי האיטלקים). רוב אדמתה של לוב עקרה, האקלים קיצוני והחקלאות (דגנים, זיתים, תמרים, ירקות, פירות הדר, בוטנים ופולי סויה וכן גידול בקר) עדיין מצומצמת. מסוף שנות ה- 50 של המאה ה- 20 החלו להפיק בלוב כמויות נפט עצומות, ותפוקה עשירה זו (רווחיה של לוב מהנפט מהווים רבע מהתמ"ג עשתה את לוב למדינה עשירה והביאה לידי פיתוח רב ומודרניזציה. אולם חלק מהרווחים שהניב הנפט הושקעו ביישום מדיניותו של קדאפי, וזו מצידה גרמה להפעלת סנקציות על לוב, מה שהביא שוב לפגיעה כלכלית. לוב מייבאת קרוב ל- 75% מצריכת המזון שלה, ומגבלות הייבוא שהוטלו עליה פגעו בה קשות והביאו למחסור.

 


לוב סובלת ממשאבי מים מוגבלים. שאיבת מים במדבר סהרה (צילום: אימג'בנק / GettyImages)


משאבי הטבע של לוב, מלבד הנפט, הם גז, גבס ואבן סיד. הייצור התעשייתי מתמקד בברזל, פלדה, אלומיניום ובטון, טקסטיל, שטיחים, נעליים, ועיבוד מזון. לוב סובלת מסופות אבק וחול תכופות וכן ממשאבי מים מוגבלים. ב-1991 נחנך בלוב החלק הראשון של פרויקט הנהר המלאכותי הגדול שמזרים מים ממאגרים תת קרקעיים מדרום אל צפון המדינה.

 


היסטוריה

תושביה ההיסטוריים של לוב היו הברברים. במרוצת הדורות שלטו עליה קרתגו ורומי, הוונדלים, וכן מרוקו, מצרים וספרד. במהלך הכיבוש המוסלמי במאה ה-7 קיבלו הברברים עליהם את דת האסלאם. למן המאה ה-16 שלטה בלוב האימפריה העות'מאנית. במאה ה-18 שימשו חופי לוב בסיס לשודדי ים, והמושל המקומי מטעם הסולטן העות'מאני שיתף אתם פעולה תמורת חלק משללם. במאה ה-19 היתה קירינאיקה מרכזו של מיסדר הסנוסים. איטליה כבשה את האיזור ב-1911 במלחמתה בעות'מאנים, חרף התנגדותם העיקשת של התושבים, שדוכאה לחלוטין רק ב-1930. איטליה יישבה בתקופת שלטונה רבבות מתיישבים איטלקים במדינה.

 

 

כוחות בריטים נכנסים לעיר בנגזי, ינואר 1941 (צילום: אימג'בנק / GettyImages)


במלחמת העולם השנייה היתה לוב זירת קרבות חשובה במערכה של בעלות הברית לבלימת התקדמותם של צבאות מדינות הציר למצרים. ב- 1942/3 נכבשה בידי צבאות בריטניה וצרפת. לאחר תקופה שבה החזיקו בה הבריטים והצרפתים יחד, החליט האו"ם ב- 1951 על כינון "הממלכה המאוחדת של לוב" ובראשה המלך אידריס ה-1, ראש מיסדר הסנוסים. לוב הצטרפה לליגה הערבית, וב-1955 גם לאו"ם.

 

ב-1969/70 פינו בריטניה, צרפת וארה"ב את בסיסי הצבא שהחזיקו בלוב, לפי הסכם עם ממשלת המלך. ב-1969 חוללה קבוצת קצינים בראשות מועמר אל-קד'אפי הפיכה צבאית, וייסדה דיקטטורה מוסלמית אנטי-מערבית שהוגשמה בה הדוקטרינה המהפכנית שהגה קד'אפי, ושאת עקרונותיה ניסח ב"ספר הירוק". הוא בנה צבא חזק וציידו בנשק חדיש מהגוש המזרחי והגוש המערבי כאחד, וכן תמך בארגוני טרור שונים, בהם ארגונים פלסטינים, ע"י הכשרה והספקה צבאית וסיוע מדיני וכספי. לראש ממשלת לוב מינה קד'אפי את עבד אל-סלאם חאלוד, אך לעצמו שמר את תואר נשיא המועצה המהפכנית.

לוב ניסתה ליזום איחוד עם מצרים כמה פעמים, וכן עם טוניסיה (1974), סוריה (1970/1, 1980) ומרוקו (1984). בשנות ה-70 היתה מעורבת בתקריות צבאיות בצ'ד ובאוגנדה, כבשה את מחוז אאוזו שבצפון מדינת צ'ד וסייעה ללוחמי הפוליסריו במלחמתם נגד מרוקו בסהרה המערבית. מעורבותה בצ'ד נמשכה גם בשנות ה-80, ולבסוף בשנת 1994 הוחזר חבל אאוזו לצ'ד. בגלל תמיכת לוב בתנועות בדלניות וטרוריסטיות נתערערו יחסיה עם מדינות המערב. ב-1981 ניתקה ארה"ב את יחסיה עם לוב, ובאותה שנה הפיל הצי האמריקני שני מטוסים של לוב מעל מפרץ סידרה (שלוב רואה בו מים טריטוריאליים שלה - תביעה שאינה מקובלת על ארה"ב ושאר מדינות המערב) שהתקיפו את הכוחות האמריקניים. ב-1982 הטילה ארה"ב חרם על יבוא נפט לובי.

 

 

חאפז אל-אסד (מימין), מועמר אל-קד'אפי ואנוור סאדאת במפגש פיסגה בדמשק, 1971  (צילום: איי פי)

תקרית בלונדון ב-1984 שבה נורו יריות קטלניות מתוך שגרירות לוב אל תוך קהל מפגינים ובה נהרגה שוטרת בריטית עוררה סערה בינלאומית והביאה לידי ניתוק היחסים הדיפלומטיים בין לוב לבריטניה. היחסים בין לוב לתוניסיה נותקו שנה לאחר מכן בעקבות גירוש מסיבי של פועלים זרים מלוב. ב-1986 הפציצו מטוסים אמריקנים את טריפולי ובנגזי, בתגובה למעורבות של לוב בתקרית בברלין המערבית בה נהרגו שני אמריקאים. שנתיים מאוחר יותר, ב-1988 התפוצץ מטוס פאן אם מעל העיירה לוקרבי בסקוטלנד (270 איש נהרגו) והתעורר החשד כי סוכנים לובים אחראים לפיצוץ.

 

סירובה של לוב להסגיר את החשודים בפיצוץ, גרם להטלת סנקציות עליה מצד האו"ם (1992). ב-1999 הסגירה לוב את החשודים בפיגוע והוסרו הסנקציות של האו"ם, אולם הסנקציות שהטילה עליה ארה"ב נשארו על כנן. שנים רבות נמנתה לוב עם הגוש הקיצוני במדינות ערב ("חזית הסירוב") ויחסיה עם מדינות ערב השמרניות היו מעורערים.

 

בדצמבר 2003 המם קד'אפי את מדינות העולם כאשר הודיע כי בכוונת לוב לחדול ממאמציה להשגת נשק להשמדה המונית (נשק כימי, ביולוגי וגרעיני), ולקבל על עצמה פיקוח בינלאומי ומגבלות נוספות בתחום. החלטה זו היתה תוצאה של מו"מ חשאי שהתנהל בין לוב לבריטניה וארה"ב בתשעת החודשים לפני כן. כמה חודשים לפני פרסום ההחלטה הסכימה לוב לקבל אחריות לפיצוץ מטוס פן-אם ולשלם פיצויים למשפחות הקורבנות.

 

טוני בלייר (משמאל) עם מועמר אל-קד'אפי, בביקור היסטורי בטריפולי, 2004 (צילום: איי פי)

 

החלטות אלו הביא לתחילתו של תהליך התקרבות והפשרת יחסים בין לוב למדינות המערב, ובראשן בריטניה וארה"ב ואף לביקור היסטורי בלוב של ראש ממשלת בריטניה טוני בלייר. צעדי פיקוח ראשונים שעשו גורמים בינלאומיים בלוב חשפו כי פיתוח אמצעי השמדה המוניים במדינה היה מפותח ומתקדם ממה שהעריכו רוב שרותי המודיעין בעולם (ובכללם אלו של ישראל).

 

בעקבות שיתוף הפעולה הוסרו מרבית הסנקציות מהמדינה, וב-2006 חודשו היחסים הדיפלומטיים עם ארה"ב. מעצרן של 5 אחיות בולגריות ורופא פלסטיני והאשמתם בהדבקה מכוונת של ילדים לובים בנגיף האיידס (2004), פגע בקצב נרמול היחסים בין לוב למדינות המערב. האחיות נידונו למוות, אך שוחררו ב-2007 לאחר לחץ כבד של האיחוד האירופאי.

 

לאחר הסרת הסנקציות בוצעו במדינה רפורמות כלכליות בפיקוח בנו של קד'אפי, סייף אל-אסלאם. בין היתר, עידוד השקעות זרות ועידוד התיירות וצמצום מספר העובדים במגזר הציבורי המנופח. מהלכים אלו ואחרים תרמו להחזרת המדינה לחיק העמים לאחר יותר מ-20 שנות בידוד. ב-2008, למשל, הכירה איטליה בנזקים שנגרמו ללוב בזמן השלטון הקולוניאלי והסכימה להשקיע במדינה כ-5 מיליארד דולר כפיצוי, ובאותה שנה ערכה מזכירת המדינה של ארה"ב, קונדוליסה רייס, ביקור היסטורי בלוב (ביקור ראשון של שר אמריקאי בכיר מאז 1953).

 

בפברואר 2011, במקביל להפגנות עממיות נרחבות שהתחוללו במדינות ערביות והביאו להפלת שלטונו של חוסני מובארכ במצרים ושלטונו של זין אל עבדין בן-עלי בטוניסיה, פרצו עימותים בין אזרחים לכוחות הביטחון הלובים בבנגזי בשל מעצר פעילי זכויות אדם. זמן קצר לאחר מכן התפשטו המהומות לערים נוספות בלוב, ובמהלכן נהרגו מאות תושבים ונפצעו אלפים.

 

במהלך העימותים השתלטו המורדים (חלקם עריקים מהצבא הלובי) בשלטונו של קד'אפי על שטחים נרחבים במזרחה של לוב, אך בשל עליונות אווירית ושימוש בנשק כבד, הצליחו הכוחות הנאמנים לקד'אפי לכבוש שטחים רבים שנפלו קודם לכן לידי המורדים. במרס 2011  אישרה מועצת הביטחון של האו"ם סגר אווירי על לוב, וזמן קצר לאחר מכן תקפו צבאות ארה"ב, בריטניה וצרפת יעדים של צבא לוב.

 

באוגוסט 2011 השתלטו המורדים על טריפולי הבירה במבצע משולב ורבים מנאמניו של קד'אפי הניחו את נשקם ועברו לשורות המורדים. קדאפי נמלט יחד עם בניו לאזור עיר הולדתו סירת, השוכנת לחופי מפרץ סידרה, בין הערים בנגזי לטריפולי. בינתיים התמנתה בלוב ממשלה זמנית שהצהירה על כוונתה לקיים במדינה דמוקרטיה. ב-20 באוקטובר 2011 נהרג קדאפי במהלך הקרבות עם סירת, באזור סירת.

 


יהודים וישראל

קהילה יהודית התקיימה בקירינאיקה ובקרבת טריפולי עוד בתקופה הרומית, ולפי מקורות ערביים היתה היהדות נפוצה בקרב הברברים שבאיזורים ההרריים. במאה ה- 11 נודעו ריכוזי יהודים בערים ובנאות מדבר שסבלו מידה של שושלת אל-מווחידון. היישוב היהודי התחזק בתקופת השלטון העות'מאני והתרבה עם הגירת יהודים מליבורנו. ב-1663 נודעה פעילותו של אברהם מיכאל קרדוזו . ב-1931 היה מספר היהודים כ-24,000 נפש, רובם בטריפולי, והשאר ב-14 מקומות אחרים, בהם קהילה שמשכנה היה במערות מגורים. בסוף ימי השלטון האיטלקי סבלו היהודים מדיכוי ושעבוד.

 

עם פרוץ מלחמת העולם השנייה הורע יחס השלטונות האיטלקיים לקהילות היהודים. מאות קורבנות נפלו בקרב היהודים כתוצאה מתשישות רעב ועבודות כפייה במחנות ריכוז, וכתוצאה מהפצצות בנות הברית. במחנה "גאדו" לבדו, בו רוכזו רוב יהודי קירנאיקה, ניספו למעלהכ-700 עצורים במגפות (1942). לאחר תבוסת האיטלקים והגרמנים בצפון אפריקה נוצר קשר הדוק בין קהילות לוב לכוחות היהודים בצבא הבריטי.

לאחר הקמת מדינת ישראל עלו לארץ כ-30,000 מיהודי לוב ו-7,000 הנותרים עזבו לאחר מלחמת ששת הימים. ב-1970 - הוחרם בלוב רכוש של יהודים ושל איטלקים. לוב תמכה בפועל בצד הערבי במלחמת יום הכיפורים והפחיתה את מכירות הנפט לארצות שתמכו בישראל.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©