אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


חנוך לוין. בהגדלה: עם אילן וירצברג.
חנוך לוין. בהגדלה: עם אילן וירצברג. צילום: אפי שריר
 
לוין, בהגדלה:  עם צוות שחקניו ב"אשכבה".
לוין, בהגדלה: עם צוות שחקניו ב"אשכבה". צילום: חיים זיו
 
לוין.
לוין. ציור: יגאל תומרקין
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 מלחמת העולם השנייה
 שואה
 סטירה
 מלחמת ששת הימים
 התיאטרון הקאמרי


תחומים קשורים
 ספרות עברית ויידיש
 תיאטרון


 
 
 

חנוך לוין


Hanoch Levin

מידע נוסף

חנוך לוין (1943 - 1999), מחזאי ובימאי תיאטרון, סופר ומשורר, מן החשובים והמוערכים ביצירה הישראלית.

 

לוין נולד בעיר תל אביב, בן להורים שהיגרו מפולין לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה. בשנותיו הראשונות, מה שנחרת בזכרונו כילד, היה העיסוק של ההורים בחיפוש אחר קרובי משפחה ששרדו את השואה וההתמודדות עם האובדן. כשהיה בן 12, נפטר אביו מהתקף לב פתאומי, לנגד עיניו של בנו. ברבות השנים הפך המוות לנושא שכיח מאוד ביצירתו.

 

בנעוריו למד לוין במסגרות חינוך דתיות עד שעזב את הדת במהלך התיכון. לאחר שירותו הצבאי בחיל האוויר, החל ללמוד פילוסופיה וספרות באוניברסיטת ת"א. במהלך לימודיו פירסם טור סאטירי פרובוקטיבי בעיתון הסטודנטים, במדור שכונה "דף האחוריים של חנוך לוין". מחזהו הראשון, "את, אני והמלחמה הבאה" - קברט סטירי המציג אלטרנטיבה קודרת לאווירת האופוריה שלאחר נצחון מלחמת ששת הימים - הועלה לראשונה בשנת 1968 על ידי ארבעה סטודנטים לתיאטרון, אולם מהר מאוד ירד מהבמה בעקבות גל התגובות הנזעמות שעורר.

 

אל מרכז הבמה הציבורית פרץ כאשר הועלה בתיאטרון הקאמרי (תיאטרון הבית של לוין) המחזה פרי עטו "מלכת אמבטיה" (1970). המחזה הורכב ממערכונים ומשירים שתיארו את הממסד השלטוני בישראל כמיליטריסטי ומשעבד, ועסק בנושאים שנחשבו עד אז לטאבו בחברה הישראלית, דוגמת שכול ומיניות. מרגע שעלתה ההצגה על הבמה עוררה סביבה שערוריה ציבורית ש"זיכתה" את לוין זכה בכמות לא מבוטלת של גינויים והאשמות בנוגע לרמת נאמנותו למדינה. למרות התגובה הציבורית הקשה המשיך לוין ליצור ולכתוב בלי להתפשר על עמדותיו בנושאים פוליטיים ואנושיים כאחד. בשל חריפות הסגנון, ולא פחות מזה בשל חריפות התגובות להצגה, נחשבה "מלכת אמבטיה" ברבות השנים ליצירה פורצת דרך בתחום הסאטירה בישראל ולאבן דרך בתולדות התיאטרון בארץ.

 

עם השנים הפכה כתיבתו של לוין למושג בתרבות הישראלית ויצירותיו זוהו כבעלות תימות חוזרות וסגנון יחודי. הוא הירבה לעסוק במוות ובעליבתו של הקיום האנושי. מצוייד בראייה חדה וצינית של המציאות, השכיל ליצור תמונות אנושיות ופוליטיות הממחישות את הגיחוך והפאתטי ועם זאת בעלות תקווה ואהבת אדם. מכלול יצירתו כולל כ-50 מחזות (מרביתם הועלו על הבמות) ביניהם קומדיות, טרגדיות וקברטים סטיריים. הוא פירסם גם קבצי סיפורים קצרים, שירים ומערכונים, ושלח ידו גם בכתיבת תסריטים לקולנוע (מסרטיו - "פלוך", בבימויו של דן וולמן ו"פנטזיה על נושא רומנטי", בבימויו של ויטק טרץ').

 

החל משנות ה-70 מיעט להתראיין ודמותו נותרה חידה בעיני הקהל הישראלי. ממחזותיו המוכרים: "את, אני והמלחמה הבאה" (1968), "קטשופ" (1969), "חפץ" (1972), "יעקבי ולידנטל" (1972), "סוחרי גומי" (1978), "יסורי איוב" (1981), "פטריוט" (1982), "הג'יגולו מקונגו" (1989), "רצח" (1997), "הבכיינים" (1999), "אשכבה" (1999) ועוד רבים. כתב את התסריט לסרט "פלוך" יחד עם  דן וולמן שגם ביים את הסרט, ולסרט "פנטזיה על נושא רומנטי"

 

בראשית דרכו האמנותית נחשב לוין כמהפכן בעל אוריינטציה שמאלנית אנטי פטריוטית, אך בשנותיו האחרונות זכה להכרה ציבורית כאחד מגדולי המחזאים בישראל. בשנת 1999 נפטר לוין כתוצאה ממחלה קשה. גם לאחר מותו ממשיכות יצירותיו לככב מעל במות התיאטרון הישראלי. מחזותיו תורגמו למספר שפות והוצגו על במות תיאטראות ברחבי העולם.

 


מידע נוסף

 

שנה בלי חנוך לוין: מוות ושירי ילדים - "במבט לאחור ניתן לראות, כי העיסוק במוות ליווה את לוין מראשית דרכו, מן השירים הראשונים שכתב, שירים שקדמו למחזות. הביקורת החברתית שולבה תמיד בעיסוק זה ויצרה את הפואטיקה הלווינית הטיפוסית, שמתאפיינת בתיאור עליבותם של החיים, בקטנותם המרופטת, בדמויות כפופות ומכוערות ובגילויים של הנורמות הבורגניות" - שמעון אדף כותב על חנוך לוין, במלאת שנה למותו. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

אחרון ודי (חמישה קטעים מתוך המחזה "הבכיינים") - במרכז המחזה "הבכיינים" עומדות שלוש דמויות של חולים סופניים, שהגיעו לבית-החולים בכלכותה, שם הם חולקים את רגע חייהם האחרונים במיטה אחת. בין התבכיינות להתבכיינות מנסה הצוות הרפואי להנעים את זמנם של הגוססים בתכנית אמנותית. לשיפור מצב הרוח, הם מחליטים להעלות את הטרגדיה היוונית "יסורי אגממנון", המבוססת על מחזהו של אייסכילוס. מתוך אתר ynet. 

לטקסט המלא - לחצו כאן.

 

"מכתבים ברוח" (יוסי בנאי כותב לחנוך לוין) - "חלפה לה כבר שנה, חנוך, מאותו יום חם ולוהט שבו נפרדנו ממך בבית הקברות, והפרידה הזאת נעשתה בשקט ובצניעות שבהם התברכת עוד כשהסתובבת בינינו. כך ביקשת להיפרד. בלי כל ההספדים המוכרים וללא טקסי האבל המתעוררים לחיים בכל פעם שמישהו מאיתנו יורד אל תהום הנשייה". מתוך אתר ynet.

לטקסט המלא - לחצו כאן

 

להיות חנוך לוין - היום, לפני שלוש שנים, הלך חנוך לוין לעולמו. מאז נראה שהשפעתו על התיאטרון הישראלי רק גדלה: 4 ממחזותיו עולים במקביל בקאמרי; "מלאכת החיים" תוצג בקרוב בפאריז; ובבתי ספר למשחק הוא אורח קבוע. האם ההערצה לאחד מגדולי המחזאים והבמאים של ישראל עלולה לסרס אחרים? ולאן מתקדם התיאטרון כשהדור הצעיר של הכותבים רוצה בעיקר להיות לוין? כתבה מתוך אתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

"בעיות בנמוכים" (קטע מתוך המחזה "הרטיטי את לבי") - בשנה האחרונה לחייו כתב חנוך לוין את הגרסה האחרונה למחזה "הרטיטי את לבי". עם תחילת החזרות על ההצגה בקאמרי, קבלו דרישת שלום לוינית לאהבות הבלתי מושגות ולחומו המהביל של חודש אוגוסט.  

לטקסט המלא - לחצו כאן.

 

"תימהון בָּלוּל בכאב של ערב קיץ" (קטע קריאה מתוך הספר "אחרון") - "היא צוחקת בתחתונים כאילו טבעי, כאילו לא כלום, כאילו היא לא בתחתונים, ולא צוחקת, וירכיה לא שופעות, לא גלויות עד למעלה, וכאילו לא רוטטות מן הצחוק".

לטקסט המלא - לחצו כאן.

 

"יש לו מה לומר? חוצפה" - "לוין חוזר על עצמו? אז מה? מי אמר שצריך כל העת להמציא המצאות חדשות? באך לא חזר על עצמו?" - שוש אביגל במאמר תגובה לכתבה מאת אבי שילון במוסף סופשבוע של מעריב (9.8.2002). מתוך אתר ynet. 

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

תשחט, אבא, תשחט - "מי מכביד, אבא. קום לך בשקט וחסל בתנועה אבהית אחת את בנך האומלל". קטע מתוך "העקידה", מתוך "מלכת אמבטיה" של חנוך לוין, שנכתבה בעקבות מלחמת ההתשה. מתוך אתר ynet.

לטקסט המלא - לחצו כאן

 

בלכתו הותיר חלל מלא - "עשר שנים חלפו מאז הלך אבי לעולמו, עשר שנים שחלפו ביעף כשם שנמשכו כנצח. אין באמת דרך להספידו משום שנוכחותו רק מתעצמת עם השנים". אהרון לוין כותב על אביו חנוך לוין. מתוך אתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

איך שרתי אופרה עבור חנוך לוין - לכבוד עשור למותו של המחזאי, נזכר מנחם פרי איך לוין "אילץ" אותו לשיר אופרה בערב של "סימן קריאה", ולמה אירוע ספרותי מכובד גרר צחוק והאשמות בפורנוגרפיה. מתוך אתר ynet. 

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

אדם ברוך וחנוך לוין: פנים אל מול פנים - הצלם גדי דגון מציג בתיאטרון תמונע בתל אביב תערוכה לזכרם של אדם ברוך וחנוך לוין. ל-ynet הוא כותב על ההיכרות האישית וארוכת השנים עם השניים. מתוך אתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

הילד כבר לא חולם - הרעיון להפוך את הטקסט של חנוך לוין לאופרה נולד כבר לפני 10 שנים, אבל רק השנה תעלה על במת האופרה הישראלית ההפקה של "הילד חולם". היוצרים שמאחורי האופרה מספרים על הפחדים ותהליך העבודה המורכב. מתוך אתר Ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

חנוך לוין למתחילים - השחקן והבימאי רוני פיסקר שם על הסכין חמישה ממיטב מחזותיו של חנוך לוין, החל מ"מלאכת החיים" הפסימי, דרך הייחודיות של "חפץ" ועד ל"אשכבה" הארסי. מתוך אתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©