אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


יוסף (טומי) לפיד
יוסף (טומי) לפיד צילום: סבסטיאן שיינר
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 שינוי
 מלחמת העולם השנייה
 בודפשט
 מעריב
 עזריאל קרליבך
 רשות השידור
 מנחם בגין
 אברהם פורז
 מרצ
 אהוד ברק
 אריאל שרון
 שולמית לפיד
 יאיר לפיד


תחומים קשורים
 אישים בישראל
 עיתונות


 
 
 

יוסף (טומי) לפיד


Tomy Lapid

ציטוטים |  מידע נוסף

יוסף (טומי) לפיד (1931 - 2008), פוליטיקאי ועיתונאי ישראלי. לשעבר יו"ר תנועת שינוי, ושר המשפטים (2003 - 2004).

 

יוסף לפיד נולד ב-1931 בעיר נובי סאד, באיזור שהשלטון בו התחלף בין הונגריה ליוגוסלביה. בהיותו ילד פרצה מלחמת העולם השנייה. כשהיה בן 12 נלקח אביו, עורך דין ועיתונאי, למחנה ריכוז, משם לא חזר. הוא ברח עם אמו לבודפשט. הם הסתתרו שם וניצלו מהשמדה. בסוף 1948 עלו לארץ.

 

לפיד שירת בצה"ל כטכנאי והשתחרר בדרגת רב"ט, למד משפטים באוניברסיטת תל-אביב ואת עבודתו העיתונאית החל ביומון ההונגרי "אוי קלט", משם עבר לעיתון "מעריב". תחילה שימש מזכירו האישי של עורך העיתון, ד"ר עזריאל קרליבך, ולאחר מכן היה לכתב ובעל טור, היה שליח העיתון בלונדון, הקים את הירחון לנשים "את" ובין השנים 1979 - 1984 כיהן כמנכ"ל רשות השידור. המינוי, שנעשה בתקופתו של מנחם בגין, יצר ללפיד דימוי של איש ימין התומך בליכוד.

 

ב-1985 הקים יחד עם שלמה להט את מפלגת המרכז הליברלי, שהתמודדה בבחירות לכנסת. הוא שימש מזכ"ל המפלגה, אך כעבור כמה שנים התפטר. בין השנים 1988 - 1994 כיהן כיו"ר ההתאחדות לשידורי הכבלים בישראל, שם הכיר לראשונה את ח"כ אברהם פורז, אשר שימש באותה תקופה ראש מנהלת ההקמה של הערוץ השני והטלוויזיה בכבלים. עד הבחירות לכנסת ה-15 (1999) שימש לפיד עורך בכיר וכותב דעות ב"מעריב", היה חבר בפאנל התוכנית "פופוליטיקה" בערוץ 1 ולאחר מכן ב"הכל פוליטי" בערוץ 2, יחד עם אמנון דנקנר והמנחה דן מרגלית. כן היה משך שנים בעל תוכנית רדיו שבועית ב"קול ישראל" בענייני אקטואליה.

כאשר הודיעה מפלגת שינוי כי בכוונתה להתמודד לבד בבחירות הקרובות, ללא מרצ, כתב לפיד מאמר ב"מעריב" בו שיבח את ההחלטה. בעקבות המאמר הוחלט בשינוי להציע ללפיד להצטרף למפלגה. לפיד נענה להצעה, והשעה את פעילויותיו בתקשורת לטובת הפוליטיקה. בהנהגתו זכתה המפלגה בשישה מנדטים בכנסת ה-15, אך לא הצטרפה לממשלתו של אהוד ברק ולא לממשלתו של אריאל שרון. כח"כ היה לפיד חבר בוועדת החקירה הפרלמנטרית בנושא איתור והשבת נכסים של נספי השואה וכן חבר בוועדת החוץ והביטחון ובוועדת חוקה, חוק ומשפט.

בבחירות לכנסת בינואר 2003 (הכנסת ה-16) זכתה שינוי בהישג אדיר של 15 מנדטים. התנועה הצטרפה לממשלה בראשות אריאל שרון, ולפיד מונה לסגן ראש הממשלה ולשר המשפטים. בסוף שנת 2004 פרשה מפלגת שינוי מן הקואליציה, ושרי המפלגה פוטרו מן הממשלה על ידי שרון. בינואר 2006, בעקבות פילוג שחל בתנועת שינוי (לקראת הבחירות לכנסת ב-2006) הודיע על פרישה מראשות התנועה ומן החיים הפוליטיים.

לפיד התגורר בתל-אביב, ולצד עבודתו העיתונאית המחיז מחזות וחיבר ספרים רבים, בהם "מדריכי לפיד" לתיירים. כן כיהן כיו"ר איגוד השחמט הישראלי. היה נשוי לסופרת שולמית לפיד. אביו של השר יאיר לפיד.

 


ציטוטים
 • "אני מפחד ממחלות יותר מאשר מהמוות. אדם חסר אמונה כמוני לא מפחד מהמוות...מחלות פוגעות באגו, גורמות לך להרגיש חסר אונים. אני מודה שאני לוקח כל מיני תרופות וזה טבעי בגילי. בכלל, אין לי מה להתלונן. כילד בן 13 כבר הייתי נידון למוות, במלחמת העולם השנייה. כל שנה מעבר לכך היא שנה במתנה".

 

 • על כישלון שינוי בבחירות 2006: "התבוסה נבעה מההצלחה. אנחנו קיפלנו את החרדים, הוצאנו אותם מהממשלה. הם הבינו שהם הגזימו והורידו את הטון. אחרי שלקחנו מהם את התקציבים המנופחים, הצורך במפלגה כמו שלנו פג. זה כמו לשאול את ראש הסוכנות מה הסיבה לדעיכת הציונות".

 

 • מתוך מאמר שכתב ב-2004: "ישראל היא כיום המדינה היחידה בכל העולם המערבי, הנאור, הליברלי שבה יש לאנשי דת השפעה כה מכרעת על השלטון ושבה נוצרה שכבת אוכלוסייה המתירה לעצמה לא לעבוד ולא לשרת בצבא, מתוך הנחה שחצנית שאחרים חייבים לפרנס אותה ולדאוג לבטחונה. כל זה בשם אלוהי ישראל, שע"פ האמור בתנ"ך דווקא רצה שעמו יעבוד לפרנסתו ויילחם למען חירותו וקיומו. אפילו במדינות קתוליות שהן שמרניות מטבען, כמו איטליה, אירלנד וספרד, כבר מזמן אין משטר קלריקלי ואין למפלגות הדתיות השפעה מכרעת על אורח חיי המדינה".

 

 • על הצטרפותו לממשלת אריאל שרון, 2003: "היתרון של עיתונאי או פובליציסט טמון בידיעתו, שהעמדה שהוא קובע אולי תשפיע, אבל לא תקבע גורלות. אני לא חוזר בי ולא מתחרט על מה שעשיתי, אבל כיום אני שותף בקבוצה המצומצמת ביותר של אנשים המכריעים גורלות, וכל הדברים הפריפריאליים נראים לי שוליים‭."‬

 

 • על הסיבה להצטרפותו לפוליטיקה: "הגעתי למסקנה שצריך לעצור את הגל החרדי הפונדמנטליסטי ולהציל את הדמוקרטיה הליברלית".

 

 • "מרצ אמרה שהשלום שווה שטריימל ואנחנו אומרים שאפשר שלום בלי שטריימל".

 

 • על רשות השידור: על רשות השידור: "רשות השידור נמצאת במצב נורא בגלל שלא מכירים שם את שתי המילים 'אתה מפוטר‭."'‬ 

 

 • על הקשר בין הון לשלטון: "כשאתה יושב ביאכטה של איש עסקים והוא מבקש ממך לשנות סעיף חוק, ביאכטה הרבה יותר קשה לסרב מאשר על פני האדמה‭."‬

 

 • "אני גם בעל נימוסים אירופאיים וגם אדם בוטה. זו עובדה. ככה זה. הבוטות שלי לא מתבטאת בכלל בחיים הפרטיים".

 

 • אני כידוע מעולם לא הייתי קומוניסט, לא סוציאליסט ולא קיבוצניק. תמיד הייתי בורגני, רק שפעם היה אסור להגיד את זה ועכשיו מותר‭."‬

 

 • חברו, העיתונאי אמנון דנקנר אחרי מותו: "גיליתי איש מאוד נבון ומשכיל ואוהב ספרות ומוזיקה ואמנות פלסטית, עם חוש הומור נפלא. יש בו המון קסם אישי אוסטרו-הונגרי שכבר לא מייצרים. הבנתי שטומי הוא כמו מכונית אספנים שנבנתה בעבודת יד באיזה זימון מקרים מופלא של בעלי מלאכה והוא אייטם לאספנים".

   


 • ח"כ לשעבר ישראל אייכלר, אשר ישב לצדו של לפיד בתוכנית הטלוויזיה "פופוליטיקה": " לפיד היה מאוד אנושי ורגשי במישור האישי. היה חשוב לו שלא יחשבו עליו שהוא שונא חרדים, אלא נאבק בעד החילוניות".


 


מידע נוסף

 

"תוצר אנושי שהולך ואוזל" - "הוא משאיר אחריו הרבה בתחום הכתיבה, בתחום העריכה, אבל בעיקר בתחום הלפידיות". עיתונאים, אנשי תקשורת וחברים נפרדים מטומי לפיד שהלך לעולמו. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

טומי מעולם לא תקף את הדת - "לשואה היו שישה מיליון קרבנות פיזיים אבל היו לה גם קרבנות רוחניים-דתיים. ייתכן שאלמלא הייתה השואה, הכישרון הגדול של לפיד היה נרתם להסברת ערכי תורת הנצח של עמנו". הרב ישראל מאיר לאו מספר על הקשר המיוחד שלו עם טומי לפיד. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

"טומי היה יהודי, גם ללא הגינונים" - אהוד אולמרט סופד לטומי לפיד. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

"אזכור ללפיד את חוכמתו ויכולת הלחימה" - חבריו ומתנגדיו של יוסף (טומי) לפיד נפרדים ממנו. "הוא הוכיח שכדי להיות יהודי טוב וציוני לא צריך להיות דתי", ספד שותפו לדרך הפוליטית, אברהם פורז. שר המשפטים, דניאל פרידמן, שלח את תנחומיו למשפחה: "הוא הצטיין באומץ ציבורי, ביושר ובהגינות". ח"כ אורלב: "הוא נאבק לחיזוק הדמוקרטיה". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

יומנו של אליטיסט - "אמרתי בלבי שאת העולם לא אציל, ובפרס נובל לא אזכה, אבל גם אני יכול להגיע לשיבה טובה, אם אחיה חיים עשירים לא רק בחוויות – אלא גם בקלוריות". שני מאמרים מתוך ספרו של יוסף (טומי) לפיד, "אמרתי לכם". מתוך אתר ynet.

לטקסט המלא - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©