אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


גולדה מאיר
גולדה מאיר צילום מתוך אתר הכנסת
 
גולדה מאיר כשרת העבודה בלשכת משרד העבודה, 1949
גולדה מאיר כשרת העבודה בלשכת משרד העבודה, 1949 צילום: לע"מ
 
בן גוריון וגולדה מאיר בישיבת הכנסת
בן גוריון וגולדה מאיר בישיבת הכנסת צילום: לע"מ
 
אלפים פוקדים את קברה של גולדה מאיר בחלקת גדולה האומה בהר הרצל בירושלים, 1978
אלפים פוקדים את קברה של גולדה מאיר בחלקת גדולה האומה בהר הרצל בירושלים, 1978 צילום: לע"מ
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 לוי אשכול
 מלחמת ששת הימים
 מפלגת העבודה
 פלסטינאים
 הפנתרים השחורים
 פנחס ספיר
 ישראל גלילי
 מלחמת יום הכיפורים
 ועדת אגרנט
 מפא"י
 סוציאליזם
 פועלי ציון
 הסתדרות העובדים הכללית החדשה
 החלוץ
 מלחמת העולם השנייה
 השבת השחורה
 הסוכנות היהודית
 משה שרת
 הכרזת העצמאות
 עבדאללה ה-1 אבן חוסיין
 דוד בן-גוריון


תחומים קשורים
 אישים בישראל
 ישראל והציונות


 
 
 

גולדה מאיר


Golda Meir

כהונתה כראש ממשלה |  ציטוטים |  מידע נוסף

גולדה מאיר (1898 - 1978), ראש ממשלת ישראל (1969 - 1974). נבחרה לתפקיד על ידי אנשי מפלגתה מפא"י, לאחר מותו של ראש הממשלה לוי אשכול. התפטרה מתפקידה בשל המחאה הציבורית לאחר מלחמת יום הכיפורים.

 

גולדי מבוביץ', לימים גולדה מאיר, נולדה בעיר קייב באוקראינה. אביה התפרנס בדוחק מנגרות והמשפחה סבלה ממצב כלכלי קשה (שככל הנראה  עמד מאחורי מותם של חמשידה מילדי המשפחה). כבר בשנות ילדותה נתקלה מאיר בגילויי אנטישמיות והיתה עדה לתקיפת יהודים. כשהיתה בת שמונה היגרו הוריה בשל מצוקה כלכלית לעיר מילווקי במדינת ויסקונסין, בארה"ב.

 

את לימודי התיכון עשתה בבית ספר בעיר דנוור במדינת קולורדו - שם התגוררה אחותה הגדולה, שיינה. בדנוור הכירה את מוריס מאירסון, צייר שלטים ואינטלקטואל סוציאליסט שלא היה מאוהדי הרעיון הציוני. השניים נישאו כעבור זמן קצר. כבר מגיל צעיר היתה מאיר מעורבת בפעילות פוליטית ציונית וסוציאליסטית. ב-1915 הצטרפה למפלגת "פועלי ציון".  ב-1921 בסיום לימודיה בסמינר למורות ב-1921 עלתה עם בעלה, אחותה וגיסה, לארץ ישראל.


בני הזוג מאירסון התיישבו בקיבוץ מרחביה ומאיר התמנתה לנציגת הקיבוץ בהסתדרות העובדים. כשקיבלה תפקיד באיגוד הסחר של ההסתדרות, שלוש שנים מאוחר יותר, עזבה את הקיבוץ לתל-אביב. בשנים ההן נולדו לזוג שני ילדים: מנחם ושרה.

 

ב-1928 התמנתה למזכירת מועצת הפועלות. לאחר ארבע שנים יצאה לארצות הברית כמזכירת ארגון הנשים של תנועת "החלוץ". כששבה לארץ ישראל ב-1934 נבחרה למזכירת הוועד הפועל של ההסתדרות ומאוחר יותר לראש המחלקה המדינית בארגון. 

 

בתקופת מלחמת העולם השנייה היתה מאירסון גורם חשוב בתיווך בין הנהגת היישוב לנציגי המנדט הבריטי. ב-1946 עצרו השלטונות הבריטיים רבים ממנהיגי היישוב הציוני בא"י (בין השאר במהלך "השבת השחורה"), וביניהם את מנהל המחלקה המדינית של הסוכנות היהודית, משה שרת.

 

מאירסון מילאה את מקומו ויצאה לארה"ב לגייס כספים כדי לסייע למימון המדינה שבדרך. ימים ספורים לפני הכרזת העצמאות של מדינת ישראל, יצאה בחשאי לירדן, מחופשת לערביה, כדי לפגוש את המלך עבדאללה. ניסיונה לשכנעו שלא להצטרף למתקפת מדינות ערב - נכשל.


 גולדה מאיר
נקודות ציון בחייה
תאריך אירוע
1898 נולדה בעיר קייב באוקראינה
1906 מהגרת עם משפחתה לארה"ב
1915 מצטרפת למפלגת "פועלי ציון"
1921 עולה עם בעלה לארץ ישראל
1928 מתמנה למזכירת מועצת הפועלות
1934 נבחרת למזכירת הוועד הפועל של ההסתדרות
1936 מתמנית לראש המחלקה המדינית של ההסתדרות
1946 ממונה למנהלת המחלקה המדינית בסוכנות היהודית
1948 מתמנית לשגרירת ישראל בברית המועצות
1949 נבחרת לכנסת הראשונה
1949 - 1956 מכהנת כשרת העבודה
1956 - 1966 מכהנת כשרת החוץ
1966 מתמנית למזכירת מפא"י
1968 פורשת מתפקידה בשל מחלת הסרטן בה חלתה
1969 לאחר מותו של לוי אשכול נבחרת להחליפו כראש הממשלה
1969 מובילה את המערך לניצחון בבחירות לכנסת ומתמנת לראש ממשלה
1972 בעקבות טבח הספורטאים במינכן, מורה על חיסול ראשי "ספטמבר השחור"
אוקטובר 1973 פורצת מלחמת יום הכיפורים
נובמבר 1973 מורה על הקמת ועדת אגרנט
מרס 1974 מובילה את המערך לניצחון בבחירות לכנסת ומתמנת לראש ממשלה
אפריל 1974 מתפטרת מתפקיד ראש הממשלה
יוני 1974 מתפטרת מחברותה בכנסת
8 בדצמבר 1978 יום מותה של גולדה מאיר

 

בתחילת 1948 מינה אותה דוד בן-גוריון לחברה במועצת המדינה הזמנית. לאחר קום המדינה, התמנתה לצירה הראשונה של ישראל במוסקבה. נבחרה לכנסת הראשונה ב-1949 וכיהנה כשרת העבודה והביטוח הלאומי מטעם מפא"י. במסגרת תפקידה זה החלה בפרוייקטים של בנייה נרחבת לשיכון עולים.

 

כשהתמנתה לשרת חוץ, שש שנים מאוחר יותר, עברתה את שם משפחתה ממאירסון למאיר. במשרד החוץ הנהיגה מדיניות של תמיכה ישראלית במדינות אפריקניות וכן פעלה לחיזוק היחסים בין ישראל ובין ארה"ב.

 

 

גולדה מאיר (כנציגת מפא"י) לוחצת את ידו של משה שרת לאחר החתימה על מגילת העצמאות, 1948

 


כהונתה כראש ממשלה

לאחר פרישתה מהממשלה ב-1966, התמנתה למזכירת מפא"י והשתייכה למחנהו של לוי אשכול במפלגה. שנתיים לאחר מכן פרשה מתפקידה בשל מחלת הסרטן שתקפה אותה. בתום מלחמת ששת הימים סייעה באיחוד שני הפלגים במפא"י ליצירת מפלגת המערך (לימים מפלגת העבודה).

 

בפטירתו של אשכול, בפברואר 1969, נבחרה על ידי אנשי מפא"י לראשות הממשלה - האישה השנייה בהיסטוריה העולמית בתפקיד ראש ממשלה. מאיר הובילה עמדה נוקשה שסירבה להכיר בפלסטינאים כגורם לאומי בעל זכויות - "אין דבר כזה עם פלסטינאי, אני פלסטינאית", נהגה לומר בראיונות. ב-1971 נפגשה מאיר עם נציגי תנועת המחאה החברתית - "הפנתרים השחורים" ולא קיבלה את טענותיהם על אפליה וקיפוח. אחרי הפגישה צוטטה כמי שאמרה: "הם לא נחמדים" - משפט שנחרט בזיכרון הציבורי כסמל לפער העמוק בינה לבין שכבות המצוקה.


גולדה מאיר נהגה לקיים התייעצויות לא רשמיות במטבחה, בעיקר עם שר האוצר דאז, פנחס ספיר, ועם השר בלי תיק ישראל גלילי. התייעצויות אלו הביאו לביקורת רבה לאחר מלחמת יום הכיפורים בטענה שהחלטות גורליות התקבלו ב"מטבח של גולדה" ולא בישיבות הממשלה.

ב-1973 נבחרה גולדה מאיר לכהונה נוספת, אולם באפריל 1974 התפטרה בעקבות הביקורת הציבורית שנמתחה עליה לאחר פרסום דו"ח הביניים של ועדת אגרנט, ששיחרר אותה מאחריות ישירה לפרוץ המלחמה. חודשיים אחר כך התפטרה גם מחברותה בכנסת. הדיון הציבורי על מידת אחריותה של מאיר למחדל מלחמת יום הכיפורים עדיין מתנהל, ויש רבים הטוענים כי ועדת אגרנט הוקמה באופן שיביא לטיהור הדרג המדיני מן האחריות למחדל.

פרסמה אוטוביוגרפיה, "חיי" (1975). גולדה מאיר סבלה ממחלת סרטן הדם ב-12 השנים האחרונות לחייה. נפטרה ב-8 בדצמבר 1978 ונטמנה בהר הרצל בירושלים. 

 


ציטוטים

 

  • "הילדים שלי יכולים להעיד עד כמה עניין מקומי בהיסטוריה רחוק ממני. אני יודעת את מגבלותיי טוב יותר מכל עיתונאי שרוצה להשמיץ אותי. מי אני שאכנס להיסטוריה? סופסוף יש לעם היהודי היסטוריה עתיקה ומודרנית, ואני יכולה להתייצב בפני עם ועדה ולהישבע, כי בנושא זה מעולם לא עסקתי. למשל, אין לי כלל דבר כזה כמו ארכיון. אינני מאשימה חלילה את אלה שאספו את נאומיהם, אני אף פעם לא עשיתי זאת. וכי מה זה חשוב בשביל ההיסטוריה?"

 

  • "אין אנו רוצים במלחמת אחים, אבל בדיוק באותה מידה לא נקבל מרות של קבוצות העושות בישוב כרצונן, בכוח האקדוח שבידיהן". (מתוך נאומה בוועד הלאומי, בהתייחס לאצ"ל וללח"י; ינואר 1947)

 

  • יש עוני בארץ, והפנתרים זה כן תוצאה ולא תוצאה של העוני. אני אומרת 'כן', מפני שהם כולם באים מההווי הזה, של צפיפות ומשפחות גדולות וכך הלאה, אבל זה לא היה מחויב להיות. כאשר הם ישבו פה ושאלתי אחד מהם, בדרך הטבע, 'במה אתה עובד?' - הם התקוממו. לו היו נכנסים אשכנזים גם אז הייתי שואלת אותו הדבר, אבל הם לא האמינו. נוצר רושם, כאילו העניין הזה של עבודה זו מין המצאה אשכנזית נגד עדות המזרח. האשכנזים בוודאי לא עובדים. כל האשכנזים יושבים בממשלה ובמשרדים ודורשים רק מהם שיעבדו. אני יודעת שאי אפשר להחסיר לגמרי את הגורם הזה, של הצפיפות והניוון והעוני וכו'. אבל לפי דעתי המדינה, שבכל זאת הייתה במלחמה כל השנים, עשתה גדולות". (מדבריה לאחר מפגש עם פעילי תנועת הפנתרים השחורים, אפריל 1971).

 
  • "זה היה בהחלט ניצחון גדול. נכון ששילמנו מחיר יקר מאוד, אבל עם ישראל שילם מחיר בעד כל ניצחון. בעד הניצחון של מלחמת השחרור שילמנו מחיר איום, אבל ניצחנו. במלחמת קדש ניצחנו, בששת הימים ניצחנו. ומומחים צבאיים בעולם אומרים כי מלחמת יום הכיפורים היתה הניצחון המזהיר ביותר. אין פירוש הדבר כי אני אומרת שהכל היה צריך להתנהל כפי שהתנהל, אבל אם הגענו לגדה המערבית של התעלה וניטרלנו את הארמיה השלישית, אחרי שהמצרים עברו את התעלה, מה זה היה אם לא ניצחון?" (על מלחמת יום הכיפורים).

 

  • "מעולם לא נלחמתי על תפקיד ולא נשארתי בתפקיד, כאשר הפנים שלי היה מעורער. (...) לא יכולתי להגיד: 'אני נקייה כמו שלג. זה שאשם שילך לעזאזל'. לו נשארתי בתפקידי, לא הייתי שלמה עם עצמי. לכך התווספו עוד כל מיני גילויים לא סימפטיים - ואז אמרתי: מספיק לי ודי".  (על הסיבות להתפטרותה מתפקיד רה"מ; ספטמבר 1974)

 

  • "בבתי הספר לומדים תנ"ך ותולדות מלחמת השחרור, אבל בין התנ"ך ובין מלחמת השחרור, היה גם כן איזה עם יהודי, שעברו עליו דברים. אני מעולם לא קיבלתי ולא סבלתי את הזלזול בעיירה היהודית. נכון שהיתה שם דלות ומסכנות, אבל היו גם גאווה יהודית וגבורה יהודית, ואת זאת לא נתנו לנוער שלנו".

 


מידע נוסף

 

פרצה מלחמה - ב-6 באוקטובר פתחו צבאות מצרים וסוריה במתקפה משולבת נגד מדינת ישראל. מספר שעות לאחר מכן נשאה ראש הממשלה דאז גולדה מאיר נאום פומבי (אשר שודר בטלוויזיה וברדיו הישראלים). מסמך באנציקלופדיה ynet.

למסמך המלא - לחצו כאן.

 

מקבלי ההחלטות - מדוד בן-גוריון ועד בנימין נתניהו, רשימת ראשי ממשלות ישראל, מקום המדינה ועד ימינו, על פי שנות כהונתם. פרויקט מיוחד באנציקלופדיה ynet.

לעמוד הפרויקט – לחצו כאן

 

מי מפחד מגולדה מאיר? הפוליטיקאים של היום נאלצים להגן על עצמם מפני החיצים של קיציס והחברים, אבל בימים ההם הם יכלו להסתתר מאחורי ראש הממשלה גולדה מאיר, שמילה אחת שלה הספיקה כדי להוריד את הסאטירה הטלוויזיונית מהגב של פנחס ספיר. כתבת וידאו באתר ynet.

לצפייה בכתבה - לחצו כאן.

 

הראיון האחרון של גולדה - בפרק הנוכחי במסענו בזמן דרך תוכניות "כך היה": יומולדת 80 לגולדה מאיר. במה שהיה בדיעבד הראיון המצולם האחרון שלה, אומרת אשת הברזל של מדינת ישראל כי היא מקווה שתזכה בימיה לשלום אמיתי שלאחריו נוכל לישון בשקט. "זה הכל, זה לא הרבה". כתבת וידאו באתר ynet.

לצפייה בכתבה - לחצו כאן.

 

במטבח של גולדה - אצל גולדה מאיר במטבח התבשלה בעיקר פוליטיקה - אבל גם קפה שחור חזק וגפילטע פיש משובחים . עופר ורדי מציץ לצלחת של ראש הממשלה הרביעי של מדינת ישראל. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

מלחמת יום הכיפורים - פרוייקט מיוחד באנציקלופדיה ynet.

לפרוייקט המלא - לחצו כאן

 

זו הארץ - תולדות מדינת ישראל וא"י על ציר הזמן באנציקלופדיה ynet.

לציר הזמן - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©