אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


דגל מדגסקר
דגל מדגסקר 
 
השעה במדגסקר 
 
המלכה רנבלונה ה-3, המלכה האחרונה בגלות, 1907
המלכה רנבלונה ה-3, המלכה האחרונה בגלות, 1907 צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
כפר במדגסקר
כפר במדגסקר צילום: ויז'ואל/פוטוס
 
זיקית הפנתר. חיה באיי מדגסקר
זיקית הפנתר. חיה באיי מדגסקר צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 מפת המדינה באתר אנכרטא
 האתר הרשמי של ממשלת מדגסקר
 על הצמחים ובעלי החיים של מדגסקר - כתבה לילדים מתוך "גליליאו צעיר"
 חוקת רפובליקת מדגסקר
 מידע נוסף על המדינה


ערכים קשורים
 סוונה
 אקלים ממוזג
 אקלים טרופי
 הוריקן
 מדינה מתפתחת
 מרקו פולו
 ממשלת וישי
 שרל דה גול
 מרקסיזם
 ברית המועצות
 מאו דזדונג
 אדולף אוטו אייכמן
 מלחמת יום הכיפורים
 האוקיינוס ההודי
 מוזמביק


תחומים קשורים
 מדינות העולם


 
 
 

מדגסקר


Madagascar

גיאוגרפיה |  כלכלה |  היסטוריה |  יהודים וישראל

מדגסקר, מדינת אי במערב האוקיינוס ההודי. תעלת מוזמביק מפרידה בינו לבין חופי מוזמביק שבאפריקה.

 

מדינה עצמאית מ-1960, בשם הרפובליקה המלגשית, ששונה בסוף 1975 ל"רפובליקה הדמוקרטית מדגסקר", ובספטמבר 1992 ל"רפובליקת מדגסקר". בירתה - אנטננריבו. "מלגשי" (Malagasy) היא צורת השיוך של השם "מדגסקר"; בני האי נקראים מלגשים, ושפתם היא המלגשית.

 


 

מדגסקר - דיוקן
מדגסקר - דיוקן
שם רשמי Repoblikan'i Madagasikara
שטח 587,040 קמ"ר (מקום 47 בעולם)
אוכלוסייה 18,595,469 (מקום 56 בעולם)
שיעור גידול אוכלוסין 3.03%
תושבים מליו-אינדונזים, קוטִייֶרים (תערובת: אפריקאים, ערבים ומליו-אינדונזים), צרפתים, הודים, קראולים
שפה רשמית מלגשית, צרפתית
דתות דתות מקומיות 52%, נוצרים 41%, מוסלמים 7%
בירה אנטננריבו
ממשל רפובליקה
ראש מדינה נוכחי

הנשיא מארק רבלומננה

Marc RAVALOMANANA

עצמאית מאז 26 ביוני 1960 (מצרפת)
אוכלוסייה מתחת לקו העוני 50%
תמ"ג לנפש 900 דולר (מקום 221 בעולם)
שיעור אבטלה אין נתונים
ענפי כלכלה מרכזיים קפה, וניל, קני-סוכר, ציפורן (תבלין), קקאו, אורז, קסאווה, קטניות, בננות, בוטנים, מוצרים מן החי; עיבוד בשר, סבון, מבשלות שיכר, צביעת עורות, סוכר, טקסטיל, כלי זכוכית, מלט, הרכבת כלי-רכב, נייר, תיירות, נפט
מטבע אריארי
ידיעת קרוא וכתוב 68.9%
תוחלת חיים

נשים - 59.82; גברים - 54.93

(מקום 185 בעולם)


(הטבלה עודכנה לאחרונה באוקטובר 2006)

 

אנטננריבו הבירה ושרידי ארמון המלכה (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 


גיאוגרפיה

מדגסקר הוא האי הרביעי בגודלו בעולם; שטחו כשטח ספרד ופורטוגל יחד. במרכזו רמה הררית, וסביבה שפלת חוף, צרה במזרח ורחבה יותר במערב. יש באי יערות גשם, בעיקר ברצועת החוף המזרחית, אם כי חלק גדול מהם הולך ונעלם והופך לשטחי חקלאות או לערבות סוונה.

 

האי Nosy Komba במדגסקר (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 

במדגסקר נוף מגוון, והיא נחשבת לאחת הארצות העשירות ביותר מבחינה אקולוגית. יש באי מינים רבים של חי וצומח שאינם מצויים בשום מקום אחר בעולם, עקב בידודו מעל יבשת אפריקה במשך מיליונים רבים של שנים. הסוג למור, לדוגמה, קיים אך ורק במדגסקר. הרמה במרכז המדינה מתנשאת לגובה של 2900 מ' והאקלים בה ממוזג, לעומת האקלים הטרופי באזורי החוף והמישורים. למרות שהאי שוכן באזור הטרופי, במקומות הגבוהים יורד לפעמים שלג בחורף. בחודשים ינואר עד מרס קיימת סכנה של סופות ציקלון, בעיקר בחוף המזרחי של האי.

 


כלכלה

מדגסקר היא מדינה מתפתחת מוכת עוני. 70 אחוזים מאזרחיה חיים מתחת לקו העוני, רבים סובלים מתת-תזונה, מערכת הבריאות ירודה ומערכת החינוך חסרת אמצעים. הגידול בתוצר אינו מצליח להדביק את הגידול באוכלוסייה, מה שגורם להנצחת העוני. כלכלת המדינה מושתתת על חקלאות (אורז, קפה, קנה סוכר, ציפורן, וניל, משק חי) וכן על תעשייה (מזון, טקסטיל) ואוצרות טבע (כרום, גרפיט, פוספטים ונציץ ). כלכלת מדגסקר סבלה קשות הן מאי שקט פוליטי במדינה, הן מירידת מחירי הקפה בשוק העולמי (קפה הוא מוצר היצוא העיקרי).

 

כלכלת המדינה מושתתת בעיקר על חקלאות (צילום: ויז'ואל/פוטוס)

 


היסטוריה

תושביו המקוריים של האי מדגסקר הם מהגרים מאינדונזיה וממלאיה, שהגיעו אליו במאה ה-7 לספירה. לאחר זמן הצטרפו אליהם מהגרים אפריקאים וערבים, אך חלקם באוכלוסייה קטן מאוד. האי מוזכר בספר מסעותיו של מרקו פולו.

בשנת 1,500 הגיע האירופי הראשון לאי – הספן הפורטוגלי דיוגו דיאש. אחר כך הגיעו הולנדים ובריטים. ב-1642 הקימו הצרפתים את היישוב האירופי הראשון באי, אבל לא הצליחו להשתלט על האי כולו. במאה ה-17 התבססו באי יותר מאלף שודדי ים מאנגליה, צרפת, פורטוגל והולנד, וממנו יצאו לפשיטות על השיט באוקיינוס ההודי, וכן עסקו בסחר עבדים. במאה ה-17 החלו לקום בלב האי ממלכות מקומיות, ובתחילת המאה ה-19 עלתה ממלכת מרינה (Merina) לגדולה, והשתלטה בהדרגה על רוב שטח האי, בעזרת הבריטים ששלטו באי השכן מאוריציוס. בשנות ה-60 של המאה ה-19 הידקה ממלכת מרינה את יחסיה עם הצרפתים, וב-1890 הכירו הבריטים באי כשטח חסות צרפתי. ב-1895 הביסו הצרפתים את צבא מרינה והפכו את מדגסקר כולה למושבה צרפתית. מיד אחר כך הוצאה העבדות אל מחוץ לחוק. בסוף המאה ה-19 נעשה האי למושבה של צרפת, ואולם מלכי מרינה התקוממו נגד שלטונה. המושל הצרפתי הגלה את המלכה רנבלונה ה-3 (Ranavalona III, חיתה 1861-1917), ביטל את המלוכה והכריז על הצרפתית כשפה הרשמית של האי. הצרפתים הטילו מסים כבדים על בני האי, ומי שלא שילם נשלח לעבודות כפייה. האדמות הופקעו ועברו לבעלותם של המתיישבים האירופים.

בתקופת מלחמת העולם השנייה תמך מושל האי בממשלת וישי, אך הבריטים כבשו את מדגסקר ומסרו אותה לחסות צרפת החופשית בראשות דה גול. מדגסקר הפכה אחרי המלחמה למחוז צרפתי מעבר לים, עם ייצוג באסיפה הלאומית הצרפתית. ב-1947 החלו תושבי המקום להתקומם נגד השלטון הזר, ומעריכים כי בעת דיכוי ההתקוממות נהרגו כ-80,000 מהם. עם זאת המשיכו תנועות השחרור במקום להתחזק, וב-1958 הורה דה גול לערוך משאל עם במדגסקר (ובשאר הטריטוריות הצרפתיות באפריקה השחורה) שבו יכריעו התושבים את עתידם. המלגשים בחרו בעצמאות, שנכנסה לתוקפה ב-1960. שמה הרשמי של המדינה היה "הרפובליקה המלגשית", והנשיא הראשון היה פיליבר צירננה.


 

 

הנשיא דידייה רצירקה במסיבת עיתונאים בשגרירות מדגסקר בפריס, 1986 (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)


לאחר שדיכא באכזריות התקוממות בדרום המדינה בשנת 1972, החל מעמדו של צירננה להידרדר, וזמן קצר לאחר מכן התפטר והעביר את השלטון לידי מפקד הצבא, גנרל גבריאל רמנצואה (Ramanatsoa), שהנהיג משטר מרקסיסטי והתקרב לברה"מ. הכלכלה הולאמה, ושם המדינה הוסב ל"רפובליקה הדמוקרטית מדגסקר". בתקופת שלטונו הידרדרה כלכלת מדגסקר, היחסים עם צרפת נותקו, והצרפתים שנותרו באי עזבו. ב-1975 עלתה לשלטון כת צבאית שמאלנית עוד יותר, בראשות דידייה רצירקה (Ratsiraka). עד סוף שנות ה-70, כבר נותקו כל קשריה של מדגסקר עם צרפת והממשלה החלה לחזק את קשריה עם המדינות הקומוניסטיות. רצירקה אף חיבר "ספר אדום" משלו, בנוסח מאו. תקופת שלטונו של רצירקה עמדה בסימן אי-שקט, מהומות והידרדרות כלכלית מתמשכת. רצירקה נבחר שוב לנשיאות במרס 1989, אך עלה חשד לזיופים בבחירות, ומהומות פרצו במדינה. ב-1991 נרצחו מפגינים על ידי שומרי ראשו של הנשיא, ושוב פרצו מהומות.

אחרי יותר משנה של תהפוכות פוליטיות מרובות, שבמהלכה סירב רצירקה להרפות מן השלטון, נערכו בסוף 1992 בחירות לנשיאות. באותה תקופה השתנה שוב שם המדינה, ל"רפובליקת מדגסקר". פרופ' אלבר זפי (Zafy) זכה ברוב, אך רצירקה הכריז כי יש צורך בסיבוב בחירות נוסף, שהתקיים רק בפברואר 1993. זפי זכה שוב, והרכיב את ממשלתו באוגוסט של אותה שנה. אלא שגם זאפי לא הצליח לשפר את מצבה הכלכלי והחברתי של מדגסקר, וב-1996 חזר ועלה רצירקה לשלטון. ב-2001 נערכו שוב בחירות לנשיאות, והפעם זכה בהן מרק רבלומננה (Ravalomanana). רצירקה שוב סירב להרפות מהשלטון, עד שפינה אותו לבסוף לטובת רבלומננה ביולי 2002.

 


יהודים וישראל

בזמן שלטונם של הצרפתים באי ישבו באנטננריבו יהודים מעטים. ב-1941 הגו הנאצים תוכנית להגלות יהודים מאירופה למדגסקר; זו נודעה בתור "תוכנית מדגסקר", שלא יצאה לפועל למרות פעולתו הנמרצת של אייכמן להגשמתה. עד מלחמת יום כיפור היו למדינה יחסים קרובים עם ישראל. מומחים ישראלים סייעו לתוכניות פיתוח במדגסקר, ומשתלמים מהאי למדו בישראל. לאחר המלחמה נותקו היחסים, וחודשו רק ב-1993, אחרי עלייתו של אלבר זפי לשלטון. כיום משמש שגריר ישראל בניירובי כשגריר לא-תושב במדגסקר, המיוצגת בישראל ע"י קונסוליה של כבוד.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©