אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


לנין. מנהיג מהפכת אוקטובר
לנין. מנהיג מהפכת אוקטובר 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 מלחמת רוסיה-יפן
 פנחס רוטנברג
 סרגיי אייזנשטיין
 ברית המועצות
 בולשביזם
 רוסיה הצארית
 ליברליזם
 סוציאל-דמוקרטיה
 אלכסנדר פיודורוביץ' קרנסקי
 סובייט
 ולדימיר איליץ' לנין
 לאון טרוצקי
 מנשביקים
 מרד מלחי קרונשטט
 דמוקרטיה
 קומוניזם
 סוציאליזם
 אידיאולוגיה


תחומים קשורים
 המאה ה-20 ואילך


 
 
 

מהפכות ברוסיה


Russian Revolutions

מהפכת 1905 |  מהפכת פברואר |  מהפכת אוקטובר

מהפכות ברוסיה, שלוש מהפכות שאירעו ברוסיה בראשית המאה ה-20; בעקבותיהן חל שינוי במשטר: ממלוכה לא מוגבלת היתה רוסיה למלוכה עם סממני דמוקרטיה, אחר כך עברה להיות דמוקרטיה-פרלמנטרית ולבסוף קומוניסטית.

 

זרעי המהפכנות הרוסית נטמנו במהלך המאה ה-19, כאשר בקרב האינטלקטואלים ("האינטליגנציה" הרוסית) שנמנו על המעמד הבינוני גבוה, כמו גם בקרב יוצאי מעמד האיכרים והצמיתים שנחלצו מחיי ניוון תרבותי וכלכלי,  התפשטו ערכי הליברליזם, הסוציאליזם והדמוקרטיה שהגיעו לרוסיה ממערב אירופה. בחוגים אלה התפתחה מודעות וביקורת אידיאולוגית כלפי שיטת המשטר הצארית, שהלכה והתבלטה בנוקשותה ובאטימותה לצרכי הקיום הבסיסיים ולרחשי לב ההמונים; כל זאת על רקע אי-שקט פוליטי ותמורות שהתחוללו בתקופה המקבילה במערב אירופה.

 


מהפכת 1905

מהפכת 1905 פרצה על רקע התחזקות החוגים הסוציאליסטיים והליברליים-דמוקרטיים ברוסיה. בעקבות המפלה במלחמת רוסיה-יפן גברה ההתנגדות הציבורית לשלטונו האוטוקרטי של הצאר ניקולאי ה-2. הצאר ניסה לבלום את אי-השקט האזרחי באמצעות הטלת איסור על התארגנות בתנועות פוליטיות, אך מדיניות זאת לא הצליחה למנוע את ההתקוממות.   

המהפכה החלה ב-22 בינואר 1905, "יום ראשון העקוב מדם", בצעדה של פועלים בסנקט פטרבורג אל ארמון החורף של הצאר כדי למסור לו עצומה, שבה תבעו שוויון בפני החוק וחלוקת אדמות לאיכרים. הצעדה פוזרה באש משמר הארמון, שכתוצאה ממנה פרצה מנוסה בה נרמסו למוות מפגינים רבים. מספרם של קורבנות הירי והבהלה הוערך על ידי השלטונות בכמאה הרוגים, בעוד שהמפגינים טענו ליותר מאלף הרוגים. על המהפכנים שעמדו מאחורי ההפגנה, וכנראה גם תכננו להתנקש בצאר, נמנה המהנדס פנחס רוטנברג (לימים מנהיג ופעיל ציוני). במרס אותה שנה פרצו מרידות של איכרים באזורים שונים של רוסיה.

 

ב-14 ביוני 1905 הצטרפו מלחי הצי בים השחור להמוני השובתים והמתקוממים, בהנהגת מלחי האוניה "פוטיומקין". האירוע הונצח על ידי הבמאי סרגיי אייזנשטיין בסרטו הנודע "אוניית הקרב פטיומקין" (1925), והיה לאבן דרך במורשת המהפכנית של ברית המועצות. באוקטובר הוכרזה שביתה כללית, שבעקבותיה נאלץ הצאר לפרסם את "מנשר אוקטובר" ובו הבטחה להקים פרלמנט ("הדומה"), להרחיב את זכות הבחירה ואת זכויות האזרח.

 

גל התקוממויות נוסף פרץ ברחבי רוסיה בדצמבר 1905 בהנהגת הבולשביקים, אך הן דוכאו באכזריות, והמהפכה נסתיימה בינואר 1906. הצאר קיים רק חלק מההבטחות שנתן ב"מנשר אוקטובר".

 


מהפכת פברואר

מהפכת פברואר פרצה ב-8 במרס 1917 (23 בפברואר לפי הלוח היוליאני שהיה נהוג אז ברוסיה; מכאן שמה) על רקע שלטונו הרודני של הצאר ניקולאי ה-2, לאחר תבוסותיה של רוסיה במלה"ע ה-1 ובשל משבר כלכלי חמור שפקד את המדינה. בעקבותיה בוטל המשטר המלוכני ברוסיה, רוסיה הצארית חדלה להתקיים, ורוסיה נכנסה לתקופת מעבר ליברלית וסוציאל-דמוקרטית במהלכה נעשה ניסיון, שלא צלח, לכונן את המדינה הרוסית על פי דגם הדמוקרטיות המערב-אירופאיות.

תחילתה של מהפכת פברואר במצעד נשים לרגל יום האישה, ובשורה של שביתות ומהומות בסנקט פטרבורג (או פטרוגרד, שמה של העיר לאחר 1914). רבים מבין החיילים שנשלחו לדכא בכוח את ההתקוממות סרבו לפתוח באש על המתקוממים, וכעבור יומיים פרצה מרידה כללית בחיל המצב של הבירה. ה"דומה" סירב להיענות לדרישת הצאר להתפזר והקים ב-13 במרס ממשלה זמנית בראשות הנסיך הליברלי לבוב. ב-15 במרס התפטר הצאר לטובת אחיו, מיכאיל, שהתפטר למחרת (בנו של ניקולאי, אלכסיי, היה חולה מדי בכדי לרשת אותו). כך הגיע לקצו שלטון הצארים ברוסיה.

 

בממשלה הזמנית בראשות הנסיך לבוב, התבלט שר המשפטים קרנסקי, מראשי השמאל המתון ברוסיה, שכיהן מאז 1912 כציר בדומה (הפרלמנט הרוסי) מטעם "מפלגת העבודה" (Trudoviki). במקביל לתפקידו כשר בממשלה כיהן קרנסקי גם כסגן יושב הראש של הסובייט של פטרוגרד, כפל תפקידים זה הקנה לו עמדת מפתח בממשלה משום שבידי הסובייטים היה כוח רב ומדיניותם היתה לעתים מנוגדת לזו של הממשלה. קרנסקי פעל במהירות להעברת מספר חוקים ליברליים, בהם שוויון זכויות לנשים, שוויון הצבעה, חופש דת, חופש דיבור וחופש עיתונות, אשר זיכו אותו באהדה רבה בקרב ההמונים ברוסיה.

 

ב-15 במאי מונה קרנסקי לשר המלחמה. מצבה של רוסיה בחזית היה בכי רע: צבאות גרמניה ואוסטרו-הונגריה היכו שוב ושוב את הצבא הרוסי, שלמרות שנחשב לגדול בעולם היה בעל ציוד מיושן ומרבית חייליו היו איכרים חסרי הכשרה. ביוני 1917 פתחה רוסיה במתקפה גדולה בחזית גליציה, שנכשלה כליל לאחר ימים ספורים. המתקפה, שכונתה "מתקפת יוני" או "מתקפת קרנסקי", חשפה שוב את חולשותיו של הצבא הרוסי והגבירה את ההתנגדות בקרב האוכלוסייה והחיילים להמשך הלחימה.

 

באוגוסט 1917 נאלצה  ממשלת לבוב להתפטר בלחץ ההמונים הזועמים. במקומה קמה ממשלה זמנית חדשה בראשות קרנסקי. בניסיון לחזק את התמיכה בממשלה כינס קרנסקי ועידת פיוס ואיחוד לאומי, אך הניגודים בין המפלגות החריפו, בין היתר על רקע תמיכתו הנחושה להמשיך במלחמה והתנגדותו לחתום על הסכם שלום נפרד עם גרמניה.

 

הבולשביקים ניסו להפיל את השלטון בסוף חודש יולי 1917, מפלגות הימין וצמרת הפיקוד הצבאי תבעו להוציא להורג את האחראים לניסיון ההפיכה, אך קרנסקי התנגד לכך. בסוף אוגוסט 1917 עלה מפקד הצבא קורנילוב עם גייסותיו על פטרוגרד, אך הוכנע ונעצר ימים ספורים לאחר מכן בעזרת הסובייטים. במקביל גברה התמרמרות ההמונים ומפלגות השמאל עקב המצב הכלכלי הקשה, המשך המלחמה, וסירובה של הממשלה ליישם רפורמות כלכליות ואגרריות נרחבות.

 

הבולשביקים ניצלו את האנרכיה ואת אוזלת ידה של הממשלה להגברת כוחם בסובייטים ולתעמולה ארסית נגד הממשלה ונגד קרנסקי. מנהיג הבולשביקים, ולדימיר איליץ' לנין, הוקיע את קרנסקי כבוגד במהפכה, ולאון טרוצקי מנהיג המנשביקים (פלג סוציאליסטי מתון יחסית לבולשביקים) כינה אותו "אישיות מקרית שנקלעה לרגע היסטורי". קרנסקי סירב לדרישות להקדים את הבחירות לאסיפה המכוננת שתוכננו לנובמבר בשל חששו כי מצב האנרכיה ששרר ברוסיה יביא לבחירת אסיפה קיצונית. הוא קיווה כי בעזרת האסיפה תחוקק חוקה ליברלית ותוקם מדינה על פי דגם הדמוקרטיות המערב-אירופאיות באותה תקופה - משימה קשה מאוד בהיעדר מסורת דמוקרטית ברוסיה.

 


מהפכת אוקטובר

מהפכת אוקטובר, המוכרת גם בשמות "המהפכה הבולשביקית" ו"המהפכה הרוסית", פרצה ב-7 בנובמבר 1917 (25 באוקטובר לפי הלוח היוליאני) בעקבות צירוף נסיבות שהעיקריות בהן: תסיסה בצבא לאחר מפלותיו מידי הגרמנים; חולשת הממשלה הזמנית שהוקמה ביולי בראשות קרנסקי; התקפת הגנרל הריאקציוני קורנילוב על פטרוגראד והתעצמות הבולשביקים בסובייטים של פטרוגראד ושל ערים חשובות נוספות. בעקבות המהפכה בוטל המשטר הסוציאל-דמוקרטי ליברלי ונסללה הדרך לכינון "דיקטטורה של הפרולטריון" בהנהגת הפלג הבולשביקי בתנועה הקומוניסטית.


מנהיג המהפכה היה לנין, ראש המפלגה הבולשביקית; מארגנה העיקרי היה טרוצקי, ראש הסובייט של פטרוגרד. המהפכה החלה בלילה שבין 6 ל-7 בנובמבר והסתיימה לאחר פחות מ-24 שעות. ביצעו אותה פועלי הבירה, חיילי חיל המצב שלה ומלחי הבסיס הימי הסמוך בקרונשטדט. הם השתלטו על רוב בנייני הממשלה, כבשו את ארמון החורף, מושב הממשלה הזמנית, ועצרו את רוב השרים (אם כי קרנסקי הצליח להימלט). באותו יום התכנס הקונגרס הכלל רוסי של הסובייטים והוקמה ממשלה חדשה בראשות לנין; כל חבריה היו בולשביקים. מהפכת אוקטובר היתה ראשיתו של המשטר הסובייטי-קומוניסטי ברוסיה, ששמה הוסב ב-1922 לברית המועצות.

 

לאחר נפילת ממשלת קרנסקי ביקש הצאר-לשעבר ניקולאי לִגלוֹת בבריטניה לפי הזמנת המלך ג'ורג' ה-5 שרצה להצילו, אבל הסובייט של פטרוגרד אסר עליו לצאת את הארץ. לפי החלטת הממשלה הזמנית, הועברו ניקולאי רומנוב ומשפחתו באוגוסט 1917 אל מבצר טובולסק (סיביר); ובאפריל 1918, העבירה אותם הממשלה הבולשביקית אל המעוז הקומוניסטי יקטרינבורג אשר ממזרח להרי אורל. כעבור שלושה חודשים, כאשר התקרב "הצבא הלבן" שלחם נגד הבולשביקים, אל מקום מעצרה של משפחת הצאר, הוצאו להורג בפקודת הסובייט המקומי הצאר הצארינה וכל ילדיהם.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©