אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


עם בשאר אל-אסד בפסגה הערבית באוקטובר 2000
עם בשאר אל-אסד בפסגה הערבית באוקטובר 2000 צילום: איי פי
 
חוסני מובארכ
חוסני מובארכ צילום: איי פי
 
עם ג'ורג' בוש הבן
עם ג'ורג' בוש הבן  צילום: רויטרס
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 אתר הנשיאות הרשמי


ערכים קשורים
 מצרים
 מלחמת יום הכיפורים
 מוחמד אנוור אס-סאדאת
 גמאל עבד אנ-נאצר
 הסכמי קמפ דייוויד
 מלחמת לבנון (הראשונה)
 הארגון לשחרור פלסטין
 הרשות הפלסטינית
 עומר סולימן
 מוחמד מורסי
 האחים המוסלמים
 גמאל מובארכ


תחומים קשורים
 אישים בעולם


 
 
 

מוחמד חוסני סעיד מובארכ


Muhammad Hosni Said Mubarak

ציטוטים |  מידע נוסף

מוחמד חוסני סעיד מובארכּ (נולד 1928), קצין ומדינאי מצרי, נשיא מצרים לשעבר ושליטה היחידי בשנים 1981 - 2011. מובארכ, שנחשב לאחד המנהיגים הערבים החזקים במזה"ת, נאלץ להתפטר ממשרתו בפברואר 2011 בעקבות הפגנות עממיות נגדו ונגד שלטונו. הוא הועמד לדין וביוני 2012 נידון למאסר עולם, לאחר שהורשע במעורבות בהרג 850 מפגינים.

 

מוחמד חוסני סעיד מובארכ נולד בכפר אל-מוסולוחה. אביו שימש כפקיד בית משפט. בגיל 19 החל את לימודיו במכללה צבאית - מכללת הקצינים . את שירותו הצבאי עשה כטייס בחיל האוויר (עבר השתלמות בברית המועצות); שם החל לעלות בסולם הדרגות. בין השאר כיהן כמפקד בית הספר לטיס, ראש המטה של חיל האוויר (1969 - 1971) ומפקד החיל (1971-1975); השתתף בתכנונה של מלחמת יום הכיפורים ובניהולה.

באפריל 1975 מינה אותו הנשיא אנוור אס-סאדאת לסגן נשיא יחיד. באוקטובר 1981 נרצח סאדאת, ומובארכ (שנפצע באותה התנקשות) היה לנשיא ולראש המפלגה הלאומית הדמוקרטית, מפלגת השלטון. מובארכ נבחר לנשיאות בשלוש מערכות בחירות נוספות (כמועמד היחיד), ב-1987, ב-1993 וב-1999.


בניגוד למנהיגותם הראוותנית של קודמיו, נאצר וסאדאת, מובארכ נחשב כמנהיג מצניע לכת. כשנעשה נשיא, הדגיש את ההבדל שבין מדיניותו למדיניות סאדאת: הוא בלם את הדהרה הפרועה לקראת כלכלה של שוק חופשי, עצר את הליברליזציה במשק וחזר ליתר פיקוח ממלכתי; במקביל פעל לשיכלול והרחבת מערכת התשתיות במצרים.

חוסני מובארכ, 2011 (צילום: רויטרס)

 

במישור הפוליטי התיר מובארכ יותר חופש התארגנות פוליטית ופעילות אופיזציונית לשלטון, אך נהג יד קשה ותקיפה בארגוני האיסלאם הקיצוני ומתנגדי הממשל שפעלו באלימות. ברמה הבינלאומית המשיך לטפח את זיקת מצרים לארה"ב, אך ביקש לתקן את היחסים גם עם ברית המועצות. חתר בהתמדה ובהצלחה לשיפור היחסים עם מדינות ערב (שהתערערו לאחר הסכם השלום עם ישראל) ולהחזרת מצרים למקומה המסורתי כמנהיגת העולם הערבי.

מובארכ קיים בקפדנות את חוזה השלום עם ישראל, אך משלא התקדם המשא ומתן עם הפלסטינאים, וכאשר נפתחה מלחמת לבנון ביוני 1982, הקפיא למעשה את היחסים. מסתיו 1984, עת חידשה ירדן את היחסים הרשמיים עם מצרים, החל לטפח קשרים הדוקים עם ירדן ואש"ף ולחתור לגיבוש מחנה מתון בזירת המזרח התיכון. למרות הלחצים עליו מצד מדינות ערב האחרות, סירב מובארכ לבטל את חוזה השלום עם ישראל, וב-1986 החזיר את שגרירו לת"א.

בניגוד למדיניות החוץ המתונה שלו, פועל מובארכ ביד קשה מול ארגונים קיצוניים במצרים. כתוצאה מכך הפך מטרה למספר ניסיונות התנקשות. באחד מהם, ביוני 1995, ניצל לאחר שנורו לעברו יריות בעת ביקור ממלכתי באתיופיה. בעקבות זאת הוצאו להורג שלושה קיצונים מצריים.


מדיניותו של מובארכ הביאה לפיתוח ניכר בתחום התיירות ולשיפור במצבם הכלכלי של תושבי המדינה. כמו כן הפכה אותו לגורם בולט בחתירה לשלום במזרח התיכון. מובארכ היה שותף לשיחות השלום החשאיות בין ישראל והפלסטינאים במהלך 1993, והוא נחשב לגורם ממתן ומתווך בתהליך השלום ומשבריו.

באפריל 2002, בעקבות כניסת צה"ל לשטחי הרשות הפלסטינית, הקפיא שוב את היחסים בין מצרים לישראל. במהלך 2005 עם התחממות היחסים עם ישראל שב השגריר המצרי לישראל.

 

במאי 2005 שונתה חוקת מצרים ולראשונה התאפשר למועמדים שלא ממפלגת השלטון להתמודד בבחירות לנשיאות. בספטמבר 2005 ניצח מובארכ בבחירות לנשיאות לאחר שזכה ב-85 אחוזים מקולות הבוחרים.

 

בינואר 2011 התמודד מובארכ עם הפגנות ענק של מיליוני אזרחים מצרים שתבעו את סילוקו מהשלטון, זאת בשל המצב הכלכלי במדינה, השחיתות השלטונית, והזיוף רחב ההיקף, לפי טענת מפלגות האופזיציה במדינה, שנערך במהלך הבחירות לפרלמנט בנובמבר 2010. לאחר מספר ימים של הפגנות סוערות שבמהלכן נהרגו עשרות מצרים ואלפים אחרים נפצעו, הודיע מובארכ (1 בפברואר 2011) כי לא יתמודד בבחירות לנשיאות האמורות להיערך בספטמבר 2011, ולסגנו מינה את ראש המודיעין הכללי עומר סולימן.

 

למרות הודעתו המשיכו ההפגנות נגדו וחוסר היציבות במדינה נמשך. במקביל התרבו הקולות בקרב קציני צבא בכירים שקראו לנשיא המצרי לפרוש. על כן, ב-10 בפברואר העביר מובארכ את סמכויות השלטון על המדינה לסגנו סולימן, ויום לאחר מכן התפטר מתפקיד נשיא מצרים לאחר 30 שנה בשלטון, הכהונה הארוכה ביותר בהיסטוריה של מצרים המודרנית, שנייה רק ל-43 שנות שלטונו של מוחמד עלי במאה ה-19.

 

כמה חודשים לאחר שהודח, נעצר מובארכ והועמד לדין בגין אחריותו להרג 850 מפגינים שקראו להדחתו. הוא הגיע לדיונים במשפטו על אלונקה. יחד איתו הועמדו לדין שני בניו, שר הפנים האחרון בממשלתו ושישה אנשי ממשל נוספים. השופטים גזרו עליו מאסר עולם וזיכו את שני בניו. גם שר הפנים חביב אל עדלי נידון למאסר עולם. בחודש יוני 2012 נבחר במקומו לתפקיד הנשיא - מוחמד מורסי, מועמד האחים המוסלמים".

 

נשוי לסוזאן מובארכ ואב לשני בנים. גמאל, הצעיר מבין השניים, שעסק בפעילות פוליטית במפלגת השלטון במצרים, ועל פי ההערכה המקובלת היה מועמד לרשת את אביו, אך הערכה זו הוכחשה לא פעם על ידי מובארכ.

 


ציטוטים

 

  • "הנשיא מובארק מתפטר מתפקידו ומעביר את סמכויות השלטון לידי הצבא. אללה יעזור למצרים" (סגן הנשיא המצרי עומאר סולימן מודיע על התפטרותו של חוסני מובארכ מתפקידו).

 

  • "לא איכפת לי מה אומרים עליי. אני לא מתכוון לברוח. לא אפרוש לפני ספטמבר כדי למנוע תוהו ובוהו" (חוסני מובארכ על המפגינים נגדו, בפברואר 2011).

 

  • "אמרתי לו 'אינך מבין את התרבות המצרית. אתה לא יודע מה יקרה כאן אחרי שאפרוש. האחים המוסלמים יעלו לשלטון'". (חוסני מובארכ לאובמה על פרישתו המאולצת).

 

  • "אחרי 62 שנים של שרות ציבורי, פשוט נמאס לי, אני רוצה ללכת" (חוסני מובארכ בראיון לכריסטיאן אמנפור על פרישתו).

 

  • "קטן כמו קופסת גפרורים ועושה רעש של תותחים" (חוסני מובארכ על אל ג'זירה, בעת ביקור בתחנה). 

 

  • "על כולם לעשות ויתורים כדי להתקדם בתהליך הזה. אני אופטימי, אבל שני הצדדים לא עושים מספיק מאמצים כדי להתקדם" (חוסני מובארכ על תהליך השלום בין ישראל לפלשתינים, 1995).

 

  • "מה שאנחנו מקימים לאורך הגבול עם עזה הוא עניינה של מצרים בלבד, לא נכנע ללחצים, לנסיונות להתערב או ללחוץ עלינו להפסיק את הבנייה" (חוסני מובראכ על החומה בין מצרים לעזה, 2010).

 

  • "אנחנו חוזים בהיסטוריה המתרחשת לנגד עינינו. יש רגעים מועטים כאלה בחיינו. העם המצרי אמר את דברו. מעתה מצרים לא תהיה אותו דבר" (נשיא ארה"ב ברק אובמה לאחר התפטרותו של חוסני מובארכ מתפקידו).

 


מידע נוסף

 

הושלמה מהפכת מצרים: הנשיא מובארק התפטר - שעות אחרי שדווח כי מובארק עזב את קהיר לשארם א-שייח, מסר סגנו עומר סולימאן הודעה קצרה במיוחד בטלוויזיה הממלכתית: "מובארק פרש מתפקידו, והעביר את השלטון לצבא". ההמונים בוכים ומריעים בכיכר א-תחריר. אל-בראדעי: "זה היום המאושר בחיי". האיחוד האירופי: "מכבדים את החלטתו של מובארק". כתבה באתר ynet

לקריאת הכתבה - לחצו כאן

 

מנהיג העולם הערבי נכנע. 30 שנות מובארק - הוא שמר על הסכם השלום עם ישראל והגדיל את הליברליזציה והחופש הפוליטי, אבל טיפח את היחסים עם הערבים ורדף את "האחים המוסלמים". מפקד חיל האוויר לשעבר, שהחליף את סאדאת אחרי הירצחו, מפנה את כסא נשיא מצרים. ימי מובארק. כתבה באתר ynet

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

חגיגות לתוך הלילה בקהיר: נגמר זמן הדיקטטורה - עם זיקוקים ושירים המשיכו מיליוני מצרים לחגוג את הדחתו ההיסטורית של מובארק גם אחרי חצות, תוך שהם דורכים על תמונותיו ומכים בהן בנעליים. "מובארק הציל את עצמו ממוות, עכשיו צריך דמוקרטיה כדי שכל אזרח יוכל להביע את דעתו". כתבה באתר ynet

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

אובמה: המהפכה - ברוח גנדי ומרטין לותר קינג - בנאום נרגש אמר נשיא ארה"ב כי "אנחנו חוזים בהיסטוריה לנגד עינינו", והישווה את הדחת מובארק לנפילת חומת ברלין ולמהפכה של מרטין לותר קינג. הוא שיבח את המצרים על שביצעו הפיכה ללא אלימות, ואמר: "ככה עובדת דמוקרטיה". הוא הדגיש: "אין זה סוף השינוי במצרים, אלא רק ההתחלה. נמשיך לסייע". כתבה באתר ynet

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©