אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


 בריגם יאנג (שני משמאל) יורשו של סמית'.
בריגם יאנג (שני משמאל) יורשו של סמית'.  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
 ילדים מורמונים על רקע סולט לייק סיטי, מרכזה העולמי של תנועת המורמונים.
ילדים מורמונים על רקע סולט לייק סיטי, מרכזה העולמי של תנועת המורמונים. צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
אולם הקונצרטים באוניברסיטה המורמונית בהר הצופים בירושלים
אולם הקונצרטים באוניברסיטה המורמונית בהר הצופים בירושלים צילום: רון פלד
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 האתר הרשמי של הכנסייה המורמונית
 ההיסטוריה של המורמונים
 ספר המורמון - מתוך אתר אוניברסיטת וירג'יניה


ערכים קשורים
 מלחמת העולם השנייה
 ישוע הנוצרי
 החטא הקדמון
 אברהם
 משה רבנו
 אמבריולוגיה
 לידה
 הפריה
 תזונה
 קפה
 תה
 טבק
 יהדות
 הר הצופים
 נצרות
 תנ"ך
 הכנסייה הקתולית הרומית
 פרוטסטנטיות
 הכנסייה המזרחית-אורתודוקסית


תחומים קשורים
 נצרות


 
 
 

כנסיית ישוע הנוצרי של הקדושים בני זמננו


Church of Jesus Christ of Latter-day Saints

היסטוריה |  עיקרי האמונה המורמונית |  היחס ליהדות ולישראל

כנסיית ישוע הנוצרי של הקדושים בני זמננו, זרם בנצרות המשלב באמונותיו רעיונות מן המקרא לצד יסודות נוצריים ואליליים. כינויו העממי "הכנסייה המורמונית", נגזר מאחד הספרים הקדושים לו, "ספר המורמון", אשר התגלה למייסד הכנסייה, ג'וזף סמית'.

 

הכנסייה המורמונית מגדירה עצמה כנוצרית, למרות שאינה משתייכת לאחד משלושת הזרמים הגדולים בנצרות (הכנסייה הקתולית, הכנסייה הפרוטסטנטית, והכנסייה המזרחית-אורתודוקסית). רבים רואים בה כת הלכה למעשה.

 

 


היסטוריה

הכנסייה המורמונית נוסדה על ידי ג'וזף סמית' (1805 - 1844) בשנת 1830 בניו יורק. סמית' טען כי ב-1827 נגלה לו "ספר המורמון", שנכתב בידי נביא ושמו מורמון, אשר הורה לו שלא להצטרף לכנסיות הקיימות ונתן לו את הסמכות לפעול בשם ה'.

 

בשורת הכנסייה החדשה נפוצה במהירות ועוררה בניו יורק התנגדות עזה, בעיקר משום שהתירה פוליגמיה (ריבוי נשים), כפי שהיה נהוג בתקופת המקרא. חברי הקהילה נאלצו לעזוב את ניו יורק ועברו לעיר קרטלנד שבאוהיו, בה הקימו את המרכז הפולחני הראשון של הכנסייה ואת מוסדות הנהגתה, שכללו את הנשיא (סמית' בעצמו), ומתחתיו מועצה בת שנים-עשר שליחים. באוהיו המשיכו המורמונים לסבול מהתנכלויות התושבים והעתיקו את מקומם לעיר נובו (nauvoo) שבאילינוי. אורח חייהם השונה, הטפותיהם הדתיות וכמובן נושא ריבוי הנשים, העלו את חמתם של מתנגדיהם. בשנת 1844 נעצרו סמית' ואחיו בחשד לקשירת קשר נגד מוסדות המדינה ובעת שהמתינו לתחילת המשפט חדר המון זועם לבית הכלא בו שהו ורצח אותם בדם קר.

 

את מקומו של סמית' בראשות הכנסייה המורמונית תפס בריגם יאנג (Brigham Young; 1801 - 1877). בשנת 1846 ארגן יאנג את המורמונים והוביל אותם במסע רגלי מפרך דרך המדבריות של מערב ארצות הברית אל העיירה "ציון" (לימים סולט לייק סיטי - בירתה של מדינת יוטה), ושם הקימו המורמונים את מרכזם. המורמונים ביקשו מהממשל שיקצה להם נחלה במערב ארה"ב (הכוללת את יוטה, נבדה, אריזונה ואף חלק מקליפורניה) להקמת מדינה משלהם, ואולם חילוקי דעות בין הצדדים, והגירה מסיבית של תושבים שאינם מורמונים למערב הביאו לזניחת הרעיון.

 

חרף תנאי מזג האוויר הקשים ולמרות הריחוק והבידוד ממרכזי האוכלוסייה, הלכה הקהילה המורמונית והתרחבה.

 

בשנת 1895 לאחר לחץ כבד מצד השלטונות, בוטלה הפוליגמיה והכנסייה המורמונית זכתה סוף סוף להכרה ממוסדות המדינה רשמיים. ב-1896 נוסדה מדינת יוטה והיתה למרכז הקהילה המורמונית. עם ביטול הפוליגמיה גדלה הכנסייה המורמונית גם מחוץ לסולט לייק סיטי, בין היתר אודות לפעילות המיסיון הנרחבת המייחדת את הכנסייה. בין חבריה היו שתפסו מקומות מרכזיים בחיים המסחריים והפוליטיים של ארה"ב.

 

עד מלחמת העולם השנייה היו מרבית המאמינים המורמונים מרוכזים בארה"ב, בקנדה ובמדינות סקנדינביה. בעשורים האחרונים התרחבה הכנסייה המורמונית גם למדינות מתפתחות: במקסיקו למעלה מ-800,000 מאמינים, רובם ככולם הצטרפו לכנסייה מאז 1975; בדרום-קוריאה לא היו כלל מורמונים עד 1950 ואילו כיום יש בה למעלה מ-70,000 מאמינים. עם ראשית המאה ה-21 מונה אוכלוסיית המורמונים בעולם כ-12 מיליון מאמינים, כמחציתם מתגוררים בארה"ב. ביחס לגודלה נחשבת הכנסייה המורמונית לכנסייה העשירה ביותר בארה"ב, עם נכסים בשווי עשרות מיליארדי דולרים.

 


עיקרי האמונה המורמונית

חברי הכנסייה המורמונית מאמינים כי במאות הראשונות לספירה איבדו ראשי הנצרות את דרכם של ישוע הנוצרי ו-12 השליחים, והשחיתו את הנצרות והאמיתית. תפקידה של הכנסייה המורמונית על כן, הוא להשיב את הנצרות המקורית על כנה.

 

המורמונים מאמינים בהתגלות מתמדת של ישוע הנוצרי, החושף בפניהם את רצונו, ואולם בניגוד לתיאולוגיה הנוצרית המקובלת, הם מאמינים כי האל, ישוע הנוצרי ורוח הקודש הן שלוש ישויות נפרדות. המורמונים שוללים את האמונה בחטא הקדמון (חטאו של האדם הראשון, אשר אכל מעץ הדעת למרות איסור אלוהים, ובשל כך נענשו הוא וכל צאצאיו), ומאמינים ברצונו החופשי של האדם לעצב את עתידו. כן הם מאמינים כי בני אדם, אם ימלאו את כל מצוות האל במלואן יכולים, בעתיד האינסופי, להגיע לדרגת אלוהות.

 

על פי הכנסייה המורמונית, מקורם של האמריקאים בבני ישראל (אחד מעשרת השבטים האבודים) וכי ממלכת ציון השלמה תיבנה דווקא ביבשת אמריקה.

 

התפישה המורמונית נגזרת מארבעה כתבים: התנ"ך - ספר הספרים; "החוקים והבריתות" (מאנגלית Doctrine and Covenants) - המאגד את חוקי הכנסייה ומנהגיה וכן הגות נוספת מאת ג'וזף סמית'; "הפנינה יקרת הערך" (מאנגלית Pearl of Great Price ) - אוסף כתבי קודש עתיקים ומודרניים המתארים חזיונות לאברהם אבינו ולמשה רבנו שאינם נזכרים במקרא, וכן "ספר המורמון" - המתאר את ביקורו של ישוע הנוצרי באמריקה לאחר שקם לתחייה, וקובע את היבשת כמקום מושבה של הכנסייה האמיתית.

 

בדומה לכנסיות אחרות, גם למורמונים כמה זרמים. אחת מן הסוגיות העקרוניות שהביאה לפרישתם של מאמינים מן הזרם המרכזי והגדול של הכנסייה נוגעת לשאלת מעמדו הביולוגי של העובר טרם הלידה. ההשקפה הנוצרית המסורתית, שאומצה על ידי הזרם המרכזי של הכנסייה המורמונית, טוענת כי החיים מתחילים להתקיים ברגע ההפריה, ומכאן שהפלה מלאכותית היא למעשה רצח. ואולם, מספר זרמים שבשולי הכנסייה המורמונית, סוטים באופן חריף מהשקפה זו וטוענים כי לעובר טרם הלידה אין כלל נשמה, ועל כן הפלתו מותרת.

 

המורמונים מאמינים כי תזונה הכוללת מזון שנחשב בריא היא טהורה יותר, ועל כן הם ממעטים באכילת בשר ונמנעים מצריכת קפה ותה, טבק ומשקאות אלכוהוליים.

 


היחס ליהדות ולישראל

באופן כללי, הכנסייה המורמונית אוהדת הן את היהדות והן את מדינת ישראל. על פי האמונה המורמונית, חזרתו של עם ישראל לציון, לאחר כאלפיים שנות גלות, היא צעד ראשון בדרך לכך שהיהודים יכירו בישוע הנוצרי כמלך המשיח, וכי הקמתו המחודשת של בית המקדש תזרז את שובו של ישוע הנוצרי.

 

האוניברסיטה המורמונית מבעד לבתי א-טור (צילום: רון פלד)

 

במהלך המאה ה-19 הגיעו לירושלים מספר משלחות מורמוניות אשר נשאו תפילה למען שיבת ציון. בהקמתה של מדינת ישראל ראו המורמונים את תחילת ימי ביאת המשיח וסימן ראשון להתגשמות חזונם. מאז קום המדינה תורמת הקהילה המורמונית באופן קבוע למוסדות חינוך ותרבות בארץ.

 

בשנת 1987 הוקמה אוניברסיטה מורמונית על שמו של בריגם יאנג בהר הצופים בירושלים. חוגים יהודיים, רובם חרדים, אשר חששו מן הפעילות המיסיונרית שתתקיים בעיר ביקשו למנוע את הקמתה, ואולם בסיכומו של דבר הוסכם על הקמת האוניברסיטה, ובתנאי שהמורמונים יתחייבו שלא לקיים בה פעילות מיסיונרית.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©