אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


דגל מלזיה
דגל מלזיה 
 
השעה במלזיה 
 
ראש ממשלת מלזיה לשעבר, מהאטיר מוחמד
ראש ממשלת מלזיה לשעבר, מהאטיר מוחמד צילום: איי פי
 
ראש הממשלה עבדוללה אחמד בדאווי
ראש הממשלה עבדוללה אחמד בדאווי צילום: רויטרס
 
קואלה לומפור
קואלה לומפור צילום: ויז'ואל/פוטוס
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 מדריך לאתרי ממשל במלזיה
 מידע נוסף על המדינה
 מפת המדינה באתר אנכרטא


ערכים קשורים
 אקלים טרופי
 סינגפור
 מלחמת העולם השנייה
 אינדונזיה
 אחמד סוקרנו
 11 בספטמבר 2001
 תאילנד
 סומטרה


תחומים קשורים
 מדינות העולם


 
 
 

מלזיה


Malaysia

גיאוגרפיה |  כלכלה |  היסטוריה |  יחסים עם ישראל

מלזיה, מדינה בדרום-מזרח אסיה; פדרציה של מדינות הנחלקת לשני חלקים: מלאיה, בדרומו של חצי האי המלאי; סבה וסרווק, בצפון האי בורנאו. גבולותיה של מלאיה: בצפון - תאילנד; במערב - מיצר מלקה, המפריד בינה לבין האי סומטרה . קיבלה עצמאות ב-1957. משטר – מלוכה חוקתית פדרלית. בירתה - קואלה לומפור . מלזיה, הבולטת מבין ה"נמרים האסייתים" (מדינות דרום-מזרח אסיה שכלכלתן זינקה מאז שנות ה-70), נאלצת להתמודד עם תוצאותיו של משבר כלכלי, מתחים אתניים מתמשכים והתחזקותו של האסלאם הקיצוני. 

מלזיה - דיוקן
מלזיה - דיוקן
שם רשמי Malaysia
שטח 329,750 קמ"ר (מקום 66 בעולם)
אוכלוסייה 24,385,858 (מקום 46 בעולם)
שיעור גידול אוכלוסין 1.78%
תושבים מלאים 50.4%, סינים 23.7%, ילידים 11.0%, הודים 7.1%, אחרים 7.8%
שפה רשמית מלאית
דתות מוסלמים (כמחצית התושבים), בודהיסטים, דאואיסטים, הינדים, נוצרים, סיקים; וכן עובדי-רוחות (שמאנים) במזרח הארץ
בירה קואלה לומפור
ממשל מלוכה חוקתית
ראש מדינה נוכחי

ראש-הממשלה עבדוללה אחמד בדאווי

עצמאית מאז 31 באוגוסט 1957 (מבריטניה)
אוכלוסייה מתחת לקו העוני 8%
תמ"ג לנפש 12,100 דולר (מקום 77 בעולם)
שיעור אבטלה 3.6%
ענפי כלכלה מרכזיים גומי, שמן דקלים, קקאו, אורז, עץ לתעשייה, קוקוס; נפט, גז טבעי, עיבוד גומי ועיבוד שמן-דקלים, אלקטרוניקה, כריית בדיל ועיבודו, עיבוד עצים
מטבע רינגיט
ידיעת קרוא וכתוב 88.7%
תוחלת חיים

נשים - 75.38; גברים - 69.8 (מקום 108 בעולם)

(הטבלה עודכנה לאחרונה באוקטובר 2006)

 


גיאוגרפיה

בין מלזיה המערבית (חצי האי מלאי) למלזיה המזרחית (האי בורנאו) מפריד ים סין הדרומי. המרחק ביניהם הוא כ-650 ק"מ.

במקביל לחופה המערבי של מלאיה ובמזרחה מתנשאים רכסי הרים. דרום חצי האי מישורי ורצועות החוף חוליות וביצתיות. בצפון האי בורנאו משתרעת שפלת חוף רחבה וביצתית; פנים האי הררי ובקצהו הצפוני-מזרחי מתנשא הר קינבאלו (4,101 מ') שהוא אחד ההרים הגבוהים בדרום-מזרח אסיה. במדינה נהרות רבים הארוכים בהם הם ראג'נג וקינאבטאגן (650 ק"מ אורכו של כל אחד). כ-60% משטח המדינה מכוסים ביערות גשם המאכלסים כ-8,000 מיני צמחים וכ-2,000 מיני עצים. עולם החי רב גוני וכולל מינים רבים של ציפורים נדירות. קצב בירוא היערות במלזיה הוא בין הגבוהים בעולם, ובנוסף לכך מתכננת ממשלת מלזיה לבנות סכר הידרואלקטרי שיחייב השמדתם של 1/3 מיערות הגשם בסוורק. אחד מפגעי הטבע החמורים בשנים האחרונות הוא ערפיח שנובע משריפות יער נרחבות באינדונזיה הסמוכה.

 

מגדלי פטרונס בקואלה למפור (צילום: Gettyimages Imagebank)

למרות שמלזיה המערבית תופסת רק כ-1/3 משטח המדינה מתגוררים בה כ-80% מכלל האוכלוסיה

אקלימה של מלזיה
טרופי, ומושפע מעונות המונסונים. הטמפרטורה הממוצעת באזורי החוף היא 26 מעלות צלזיוס והלחות יורדת לעיתים רחוקות מתחת ל90%. כמות המשקעים השנתית הממוצעת במערב מלזיה היא כ-2,500 מ"מ ומזרח מלזיה כ-4,400 מ"מ.

קואלה לומפור שוכנת במערב מלזיה וחיים בה 1,400,000 תושבים (אומדן 2003) ערים גדולות נוספות: קלנג (680,000 תושבים) וג'והור בהרו.

 


כלכלה

בשנים 1970-1995 רשמה כלכלת מלזיה את אחוזי הצמיחה הגבוהים ביותר באיזור דרום-מזרח אסיה והשתייכה לקבוצת המדינות שנקראו "הנמרים האסייתים". באותם שנים התמ"ג לנפש הוכפל פי 2.5 ואחוז העניים במדינה קטן פי 6.

כלכלת המדינה מבוססת על יצוא עץ, מוצרי גומי, בדיל (המצוי בשפע במדינה ומהווה כ-1/3 מהתפוקה העולמית), נפט ושמן דקלים. התשתית במלזיה המערבית מפותחת יותר ורוב תעשיית המדינה ממוקמת שם.

 

סרווק (צילום: ויז'ואל/פוטוס)

בשנות ה-80 החלה הממשלה לבצע הפרטה של חברות ומשכה בהצלחה משקיעים זרים רבים. בשנות ה-90 התפתחו במדינה תעשיות מתוחכמות יותר, בעיקר ענף האלקטרוניקה המהווה את ענף הייצוא המוביל (מלזיה היא מיצואניות כונני המחשב הגדולות בעולם). תעשיית הרכב במדינה מייצאת בהצלחה את דגמיה לשווקים זרים. ענף מתפתח נוסף הוא התיירות המעסיק כ-28% מהעובדים במשק לעומת 27% בתעשייה ו16% בחקלאות.

המשבר הפיננסי שפקד את מדינות דרום מזרח אסיה ב-1997 לא פסח על מלזיה, אולם יחסית לשאר המדינות התאוששה כלכלת המדינה במהירות בעקבות צעדי יעול מהירים של הממשלה ושיעורי צריכה גבוהים בקרב המגזר הפרטי. למרות ההתאוששות, שיעור הצמיחה בשנים 1999-2002 היה נמוך יחסית לשנות ה"בום הכלכלי".

שרפות היער באינדונזיה השכנה (מחזה לא נדיר בשנים האחרונות) גורמות לעיתים ליצירת ערפיח כבד מעל ערי מלזיה. הופעת הערפיח מביא לשיתוק חלקי של הכלכלה: סגירת שדות תעופה, בריחת תיירים, הוצאות בריאות וכדומה. הנזק שגרם ערפיח סמיך שרבץ ימים רבים מעל המדינה בשנת 1997, מוערך במיליארדי דולרים.

 


היסטוריה

מתיישבים ראשונים מדרום-מזרח סין החלו להגר לחצי האי מלאיה לפני כ-2,500 שנה ודחקו את תושבי האיזור הקדומים, הנגריטים. במאה ה-1 לפנה"ס חדרו הודים לחצי האי והפיצו את דת ההינדו. במאה ה-14 התפשט האסלאם לאיזור ונפוץ במהירות בממלכת מלקה ובסביבותיה. עושרה של מלקה וחשיבותה כצומת מסחר מרכזי (מיצרי מלקה), משכו למקום את הפורטוגלים שכבשוהו בשנת 1511. ב-1641 עברה השליטה באיזור לידי ההולנדים.

לאחר שצרפת כבשה את הולנד ב-1795, העבירה הולנד את השליטה בעיר לידי הבריטים. גילוי בדיל במלאיה הביא להשתלטות הבריטים על שאר חצי האי. ב-1826 איחדו הבריטים את פיננג (ג'ורג'טאון), מלאקה
וסינגפור למושבה אחת שסינגפור היתה לבירתה וב-1843 השתלטו הבריטים על סבה וסרווק (מזרח מלזיה).

עד ראשית המאה ה-20 עלה בידי הבריטים לפרוש את חסותם על כל שטחה של מלאיה. המחסור בכוח עבודה מקומי אילץ את הבריטים לייבא עובדים זרים מסין והודו, על מנת לפתח את תעשיית הבדיל והגומי במדינה. זרם העובדים הזרים שינה את המאזן הדמוגרפי באיזור וגרם למתיחות רבה עם ילידי המקום.

לאחר מלחמת העולם השניה הרחיבה בריטניה (1948) את האוטונומיה של מלזיה ומקביל פתחו מורדים קומוניסטים במלחמת גרילה נגד השלטון (המורדים הוכנעו רק ב-1960). ב-1957 היתה מלאיה למדינה עצמאית, לרה"מ התמנה עבדול רחמן (Abdul Rahman). ב-1963 צורפו למלאיה סרווק וסבה, על אף התנגדות אינדונזיה והפיליפינים, ושמה של המדינה הוסב למלזיה. האסלאם הוכר כדת המדינה.

במסגרת הפדרציה נקבע כי השלטון המלוכני יעבור כל חמש שנים בין תשעת הסולטנים שאבותיהם שלטו בעבר בחצי האי מלאיה. העימות האלים עם אינדונזיה שתבעה לעצמה את שטחי מלזיה באי בורנאו, נמשך עד להדחתו של נשיא אינדונזיה, סוקרנו. ב-1965 פרשה סינגפור מהפדרציה שכללה 13 מדינות. שליטתו של המיעוט הסיני בכלכלה (30% מכלל האוכלוסיה) העלה את המתיחות עם המלאים. ב-1969 פרצו במדינה מהומות דמים, שהביאו להתפטרות ר"מ ולהעדפה מתקנת למלאים בתחומי הכלכלה. ב-1981 נבחר לראש ממשלה מהאטיר מוחמד (Mahathir Mohamad), שניצח על השגשוג הכלכלי בשנות ה-80 וה-90. למרות שנבחר בבחירות דמוקרטיות, טענו מתנגדיו של מהאטיר כי הוא נוקט בשיטות דיכוי אלימות נגד אישים באופוזיציה.

ב-1993 הוסרה חסינותם וצומצמו זכויותיהם של 9 המלכים של מלאיה. ב-1998 הורה ראש הממשלה לעצור את סגנו אנואר איברהים (Anwar Ibrahim), בחשד לעבירות מין ושחיתות. המהומות בין המיעוט הסיני למלאים התחדשו ב-2001 והחוקים נגד הגירה של מיעוטים נוספים (במיוחד הודים ווייטנמים), הוחמרו. בנובמבר 2003 פרש מהאטיר, שנחשב למוסלמי מתון, מרשות הממשלה ואת מקומו תפס סגנו, עבדאללה אחמד בדווי. מאז אירועי 11 בספטמבר בארה"ב מנסה הממשלה לרסן את ארגוני האסלאם הקיצוני במדינה.

 


יחסים עם ישראל

בשל הרוב המוסלמי במדינה יחסה של מלזיה לישראל הוא יחס מסתייג ואף עוין. עם זאת, מאז אמצע שנות ה-90, היקף הסחר בין שתי המדינות נמצא בעליה מתמדת (ממשלת מלזיה מכחישה את קיומו). ראש הממשלה לשעבר, מהאטיר מוחמד, הצהיר כמה פעמים בעבר כי ארצו לא תשקול קיום קשרים עם ישראל עד שייפתר הסכסוך הישראלי-פלשתיני. בנוסף התבטא בגלוי ובחריפות נגד יהודים, ואף האשימם באחריות למשבר הכלכלי שפקד את מלזיה בסוף שנות ה-90'.

תיירים מישראל אינם מורשים להיכנס למדינה.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©