אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


 סטאלין, אווירה של חשדנות וטרור.
סטאלין, אווירה של חשדנות וטרור. 
 
 מק'ארתי, חשש מהקומוניזם.
מק'ארתי, חשש מהקומוניזם. 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 "מוזיאון המלחמה הקרה"


ערכים קשורים
 מלחמת העולם השנייה
 מלחמת קוריאה
 ארצות הברית של אמריקה
 ברית המועצות
 ועידת ילטה
 קומוניזם
 דמוקרטיה עממית
 יוון
 תוכנית מרשל
 הרי ס' טרומן
 וייטנם
 ארגון הברית הצפון-אטלנטית
 ברית ורשה
 ועידת בנדונג
 העולם השלישי
 משבר הטילים בקובה
 מלחמת וייטנם
 יוסיףּ ויסריונוביץ' סטלין
 ניקיטה סרגייביץ' חרושצ'וב
 ג'וזף ריימונד מק'קרתי
 מלחמה גרעינית
 חקר החלל (1)
 מלחמת יום הכיפורים
 אתיופיה
 אנגולה
 אפגניסטן
 דטנט
 רונלד רייגן
 יוזמת ההגנה האסטרטגית
 מיכאיל סרגייביץ' גורבצ'וב
 ג'ורג' הרברט ווקר בוש


תחומים קשורים
 היסטוריה צבאית
 המאה ה-20 ואילך
 יחסים בינלאומיים


 
 
 

המלחמה הקרה


The Cold War

המלחמה הקרה, כינוי למאבק הממושך שהתנהל בין מדינות הגוש הקומוניסטי למדינות המערב אחרי מלחמת העולם השנייה. מאבק זה הוליד כמה סכסוכים צבאיים בין מדינות שהשתייכו לשני הגושים, כגון מלחמת קוריאה, אך לא הביא לידי מלחמה בין ארה"ב לברית המועצות, או בין הגושים שבחסותן; לפיכך כונה "מִלְחָמָה קָרָה" - כלומר, מלחמה שאין בה שימוש בנשק חם בין המדינות ה"לוחמות" עצמן.

לקראת תום מלחמת העולם השנייה השנייה, בוועידת ילטה, הוסכם על חלוקת מדינות אירופה המשוחררות מידי הנאצים בין אזורי כיבוש של המערב ושל ברה"מ, והוסכם כי אזרחיהן יחליטו בעצמם על צורת המשטר בארצות אלה אחרי המלחמה. אולם ברה"מ התעלמה מתנאי זה, ניתקה מן המערב את האזורים שכבשה בגרמניה ואת המדינות ששחררה מן הכיבוש הנאצי ושהיו נתונות לשליטתה (באמצעות "מסך הברזל"), וכוננה בהם משטרים קומוניסטיים שנתקראו "דמוקרטיות עממיות". ברה"מ גם עודדה תנועות קומוניסטיות בארצות שלא היו גרורותיה לתפוס את השלטון בכוח, כגון במלחמת האזרחים ביוון.

כדי להכשיל יוזמות השתלטות אלה של ברה"מ ושל תנועות קומוניסטיות מקומיות בארצות השונות, פיתחה ארה"ב את תוכנית הסיוע הכלכלי לשיקום מדינות אירופה, שנקראה "תוכנית מרשל"; ברה"מ וגרורותיה דחו את התוכנית. "דוקטרינת טרומן" הבטיחה סיוע שימנע השתלטות קומוניסטית על יוון וטורקיה.

 

את מדיניות ההתערבות במדינות זרות ביססה ארה"ב על גבי תאוריה במדיניות חוץ, אשר נהגתה לאחר מלה"ע השנייה וזכתה לכינוי "תאוריית הדומינו". על פי תאוריה זו, ביסוסו של שלטון קומוניסטי במדינה אחת עלול להוביל לגל התמוטטות של ממשלים ידידותיים לארה"ב במדינות השכנות. "תאוריית הדומינו" הוצגה לראשונה בשלהי שנות ה-40, על ידי נשיא ארה"ב הארי טרומן, כהצדקה להענקת סיוע צבאי ליוון וטורקיה. בשנות ה-50 וה-60 עמדה התאוריה בבסיס ההצדקה שנתנה ארה"ב למעורבותה הצבאית במדינות דרום אסיה (ובעיקר בדרום וייטנם).

המלחמה הקרה היתה לתופעת קבע משנוסדו בריתות הגנה גושיות - ברית ההגנה הצפון-אטלנטית (נאט"ו; 1949) של מדינות המערב בראשות ארה"ב, וברית ורשה (1955) של מדינות מזרח אירופה בראשות ברה"מ. בה בעת החלה התארגנותו של גוש המדינות הבלתי-מזדהות, שהתכנס לראשונה בבנדונג ב-1955. חברותיו, רובן מארצות העולם השלישי, הצהירו על נקיטת עמדה עצמאית שאינה מזדהה אף עם אחד משני הגושים.

במהלך המלחמה הקרה התחדדו היחסים בין הגושים ופרצו משברים - ניתוק ברלין מן המערב ב-1949 ומשבר הטילים בקובה ב-1962 - שהביאו את הצדדים אל סף מלחמה. חמורה מכול היתה פלישת צפון קוריאה לדרומה (מלחמת קוריאה; 1950), שגררה התנגשות חלקית בין צבאות ארה"ב וסין העממית. ארה"ב נקלעה למלחמה ממושכת בווייטנם, בניסיון למנוע את השתלטות צפון וייטנם על דרומה, אולם נחלה כישלון בסופו של דבר.

למלחמה הקרה היו השלכות פנימיות מרחיקות לכת בשני הגושים. במזרח שררה אווירה של חשדנות בכל זר ובכל מי שדעותיו אינן הולמות את עמדת השלטונות, והתנהלו מסעות נרחבים לדיכוי כל אופוזיציה, לרבות משפטי ראווה ומסעות טיהור. אלה היו חמורים במיוחד בימי סטלין, אך נמשכו גם בימי יורשיו, חרושצ'וב והבאים אחריו. במערב בלט המסע האנטי-קומוניסטי שניהל הסנטור האמריקאי ג'וזף מק'קרתי בתחילת שנות ה-50. גם אחר כך שרר חשש רב מפני ריגול וחתרנות קומוניסטיים, שהגיע לשיא חדש בימי משבר הטילים בקובה.


המלחמה הקרה הולידה את מירוץ החימוש, שהתבסס על פיתוחן של מערכות נשק חדישות, גם קונבנציונליות וגם גרעיניות.

 

במאמץ לרסן תחרות זו נחתם ב-1964 הסכם בין ארה"ב לברה"מ בדבר איסור חלקי על ניסויים גרעיניים. מירוץ החימוש והתחרות בפיתוח המדעי התרחבו גם לחקר החלל; לאחר הצלחת ברה"מ בשיגור הלוויין המלאכותי הראשון בהיסטוריה (ספוטניק; 1957), הצליחה ארה"ב להנחית אדם על הירח (1969), וב-1983 הכריזה על כוונתה לפתח מערכת הגנה נגד טילים שתימצא במסלול סביב כדור הארץ.

המאבק בין נאט"ו לברית ורשה בשנות ה-70 וה-80 בא לידי ביטוי בעימותים מקומיים ברחבי העולם - בתמיכת שני הגושים במחנות המתעמתים (מלחמת יום הכיפורים, מלחמת סומליה-אתיופיה, מלחמת האזרחים באנגולה, פעילות של מחתרות קומוניסטיות באמריקה הלטינית ושל מחתרות לאומיות ומוסלמיות באפגניסטן, ועוד; בארץ אחרונה זו הגיעה ברה"מ לכלל מעורבות ישירה, באורח שהזכיר לרבים את הסתבכות האמריקאים בווייטנם). בה בעת נעשו מאמצים לשיכוך המתיחויות בין הגושים, שנודעו בשם הכללי "דֶּטַנְט".


בתחילת שנות ה-80, לאחר שנשיא ארה"ב רונלד רייגן הכריז על "יוזמת ההגנה האסטרטגית" (שזכתה לכינוי "מלחמת הכוכבים"), החריף מרוץ החימוש. אך כשעלה מיכאיל גורבצ'וב לשלטון בברה"מ (1985), חל שינוי במצב: בפגישותיו עם רייגן ועם יורשו ג'ורג' ה' בוש, הציע לצמצם את החימוש הגרעיני וחתם על הסכמים בעניין זה.

 

הצעדים שנקט להרפיית שליטתה של ברה"מ בגרורותיה ולהסגת צבאה מאפגניסטן עוררו תקוות לקץ למלחמה הקרה, והיא אכן דעכה עם התמוטטות המשטרים הקומוניסטיים במזרח אירופה והתפרקותה של ברה"מ (1989-1991) - במידה רבה בשל נטל ההוצאות שהיו כרוכות במירוץ החימוש. המלחמה הקרה הסתיימה באופן רשמי בנובמבר 1990, בכינוס של נציגים מכל מדינות אירופה, מארה"ב ומקנדה, שבו נחתם חוזה להגבלת כוחות הצבא באירופה.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©