אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד
|שלום אורח
התחבר
|הירשמו ל-ynet

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


 האפיפיור אורבנוס ה-2
האפיפיור אורבנוס ה-2 מתוך מאגר גטי אימג' בנק ישראל
 
צלבנים בדרך לארץ ישראל
צלבנים בדרך לארץ ישראל 
 
מוסלמים וצלבנים נלחמים באשקלון
מוסלמים וצלבנים נלחמים באשקלון 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 מידע נוסף וקישורים


ערכים קשורים
 אורבנוס ה-2
 גודפרואה מבויון
 קריית הווטיקן
 אפיפיור
 הכנסייה הקתולית הרומית
 ביזנטיון
 אשכנז
 ממלכת הצלבנים
 אימפריאליזם וקולוניאליזם
 ערבית
 אסלאם
 אבירות
 צלאח אד-דין
 פרידריך יוהן אוברבק
 פרידריך ה-1 ''ברברוסה''
 ריצ'רד ה-1
 פיליפ ה-2
 אינוקנטיוס ה-3
 קיסרות ניקיאה
 אנדרה ה-2
 פרידריך ה-2 "הגדול"
 ממלוכים
 אלביגנזים
 סלאבים
 סלג'וקים


תחומים קשורים
 היסטוריה צבאית
 ימי הביניים
 נצרות


 
 
 

מסעי הצלב


Crusades

רקע היסטורי |  מסעי הצלב

מסעי הצלב, מסעי מלחמה נוצריים בימי הביניים לכיבוש ארץ ישראל מידי המוסלמים; הכינוי הורחב למלחמות בכופרים במצוות הכנסייה. מסעי הצלב היו חלק בלתי נפרד מנסיונה של אירופה הנוצרית להדוף את המוסלמים מספרד, דרום איטליה וסיציליה. לכך הצטרף הגורם הדתי - התחייה הדתית הקשורה בתנועת קליני (תנועה שפעלה לשינוי חיי הנזירים, ולטיהור הכנסייה הקתולית משחיתות) . העילה הראשונית למסעי הצלב היתה כיבוש הקבר הקדוש (קבר ישוע) ע"י הסלג'וקים ב-1070. 
 

ציור המתאר את ועידת הכנסייה הנוצרית בקלרמון שבה הכריז אורבנוס ה-2 על היציאה למסע הצלב הראשון

 


רקע היסטורי
ועידת הכנסייה בקלרמון-פרן שבצרפת, ב-1095, נחשבת למעמד בו הוחלט על יציאה למסע הצלב הראשון. המסע אורגן על ידי האפיפיור
אורבנוס ה-2 והונהג על ידי האביר גוטפריד מבויון. כמה מניעים נשזרו זה בזה והביאו להחלטה לצאת למסע הצלב. שנת 1000 היוותה נקודת שיא של צפייה משיחית באירופה הנוצרית. המספר העגול עורר גל של תעמולה דתית, מסעות נזירים, רדיפת יהודים ופגאנים והטפה לחזרה בתשובה. בעקבות התעוררות דתית זו, התחזקה האמונה בבני אדם המגשימים את רצון האל.

 

למניעים הדתיים חברו מניעים כלכליים ופוליטיים. כיבוש ארץ ישראל על ידי הערבים הפך את אגן הים התיכון למרחב פוליטי מפוצל, מה שהקשה על הנעה חופשית ומהירה של סחורות מהמזרח הרחוק והקרוב לערי הנמל של דרום אירופה. ערי נמל אלה, במיוחד ונציה ונפולי, היו ממלכות חזקות באותם ימים, עם השפעה לא מבוטלת על מהלכים פוליטיים ביבשת. האינטרסים של אותן ממלכות במזרח התיכון השפיע לא מעט על ההחלטה לכבוש את ארץ ישראל.

 

מלכתחילה היו מסעי הצלב פרויקט של מדינת הוותיקן, בראשות האפיפיור. האפיפיורות היתה מוסד פוליטי לכל דבר בימי הביניים, עם אינטרסים כלכליים וצבאיים ומאבק בלתי פוסק עם מלכים חילוניים. מסע כיבוש צבאי, רחב היקף ורחוק טווח, העניק כוח רב והשפעה לדמות שיזמה אותו ולקחה עליו חסות. יתרה מזאת, החל ממסע הצלב השני, הפכו מסעי הצלב למיזמים צבאיים עליהם פיקדו מלכי אירופה. עובדה זו יש בה להעיד על החשיבות הפוליטית שיוחסה למיזם זה ועל ההשפעה שהייתה לו על היחסים המדיניים בתוך אירופה. בין המניעים הפוליטיים ליציאה למסעי הצלב, יש לכלול גם את הקרבה הדתית בין אירופה הקתולית לאימפריה הביזנטית, שהיתה מאוימת על ידי המוסלמים וקראה לא פעם לאפיפיור שיסייע לה צבאית.

 

צלאח אד-דין (מימין) נלחם בריצ'רד לב הארי במהלך מסעות הצלב. ציור על אריח מהמאה ה-13 (צילום: ויז'ואל/פוטוס)

 

המעבר ממסע הצלב הראשון, שהתבסס על צבא מתנדבים של איכרים ואבירים שהונעו על ידי התלהבות דתית, למסע הצלב השני, אותו ניהלו צבאות סדירים בפיקודם של מלכי אירופה, לווה במיסוד משמעותי של המפעל ובישר על כניסתם של הסכסוכים הפנים אירופאים להווייתו. המעבר לווה בהפיכתה של מדינת האפיפיור לגוף פוליטי יציב ומוחשי יותר ולאירועי השעה באירופה הייתה השפעה מהירה ביותר על יחסי הכוח במדינת הצלבנים.

 

למסעי הצלב נודעה גם השפעה רבה על גורלם של יהודי אירופה והארצות שהותקפו. במהלך מסע הצלב הראשון, תקפו הצלבנים את קהילות אשכנז שבדרום מערב גרמניה. באירועים שזכו לכינוי "פרעות תתנ"ו", חרבו קהילות שפייר, וורמס, מיינץ וקלן כמעט כליל. לאחר כיבוש ירושלים ב-1099, נרצחו רוב היהודים שחיו בעיר וחלקם נמכרו לעבדות.

 

מדינת הצלבנים, שהוקמה לאחר מסע הצלב הראשון, לא האריכה ימים והתקיימה פחות מ-200 שנה. עם זאת, ניתן לייחס למסעי הצלב חשיבות היסטורית העולה בהרבה על אורך שנותיה של המלכה הצלבנית. מדובר במקרה ראשון בתולדות אירופה הנוצרית, של התערבות צבאית בנעשה מחוץ ליבשת - ממניעים כלכליים פוליטיים ואידיאולוגיים. המודל שנוצר במהלך מסעי הצלב, של כיבוש צבאי ושליטה על ידי הקמת מושבות קטנות החיות חיי שיתוף, בלט במאות שלאחר מכן בכיבושיהן של ממלכות אירופה באמריקה, אפריקה והמזרח. ניתן לטעון, כי היסודות לתופעה המוכרת כ"קולוניאליזם" הונחו במסעי הצלב.

 

הדומיננטיות הרבה של אצילים צרפתים במסעי הצלב בישרה גם על עלייתה של מדינה זו למעמד של מעצמה בכירה באירופה, מעמד עליו שמרה צרפת עד 1871. מלחמות הדת עם המוסלמים שינו גם את הטקטיקה הצבאית של צבאות אירופה. הצלבנים למדו מהמוסלמים שיטות ביצור חדשות ומנהיגי אירופה למדו את כוחה של האידיאולוגיה וההתלהבות הדתית בהקשרה הצבאי.

 

בהקשר התרבותי, העלו מסעי הצלב את ערכם של לימודי המזרח באוניברסיטאות המערב. מלומדים אירופאים החלו לגלות עניין גובר בערבית ובאסלאם. דמותו של האציל הערבי חדרה באותה תקופה לספרות המערב, שם נותרה במעמד בכיר עד המאה ה-20. כמו כן, ההתיישבות הצלבנית הותירה את חותמה על הנוף הארכיטקטוני, האנושי והלשוני של ארץ ישראל.

 


מסעי הצלב

מסע הצלב הראשון (1096 - 1099) אורגן כאמור על ידי האפיפיור אורבנוס ה-2 בוועידת הכנסייה בקלרמון-פרן ב-1095, והונהג על ידי גוטפריד מבויון; השתתפו בו אבירים מסיציליה, דרום איטליה, צרפת וארצות השפלה.

 

מסע הצלב השני (1147 - 1149) אורגן ע"י ברנאר מקלרבו בעקבות כיבוש אדסה ע"י הסלג'וקים ב-1144. ראשי המסע היו קונרד ה-3 קיסר גרמניה ולואי ה-7 מלך צרפת. האספסוף שהצטרף אליו פרע ביהודים בצרפת ובגרמניה ("גזרות תתק"ו"), למרות נסיונותיו של ברנאר למנוע זאת. המסע הסתיים בכשלון, ואדסה נשארה בידי המוסלמים.


מסע הצלב השלישי (1189 - 1192) יצא לדרכו בעקבות כיבוש ירושלים על ידי צלאח אל-דין ב-1187 ותבוסת הצלבנים בקרב קרני חיטין (יוני 1187). בראשו עמדו הקיסר הגרמני פרידריך ברברוסה, ריצ'רד לב הארי מלך אנגליה ופיליפ ה-2 אוגוסט מלך צרפת; בדרכו לארץ ישראל טבע פרידריך בקיליקיה שבאסיה הקטנה.


באותו זמן התחוללו באנגליה פרעות קשות ביהודים; יהודי לין הושמדו, וביורק התאבדה הקהילה כולה (1189 - 1190). בעקבות המסע נכבשה עכו ב-1191, ועיקר הבנייה הצלבנית בעיר זו התבצעה במסע הצלב השלישי. ההישגים הצבאיים במסע זה, שהיה הארוך מכל מסעי הצלב, היו דלים. ב-1192 השיגו הצלבנים, במשא ומתן, את הכרתו של צלאח אל-דין במדינה צלבנית ברצועת החוף, מצור ועד יפו. כמו כן הותרה גישתם של נוצרים לאתרים הקדושים בארץ ישראל. 

מסע הצלב ה-4 (1202 - 1204) יצא לדרך הפקודתו של האפיפיור אינוקנטיוס ה-3. באותה תקופה, עיקר הדומיננטיות במסעי הצלב הייתה של ערי הנמל האיטלקיות. התכנית המקורית היתה לתקוף במצרים, שם היה מרכז הכוח של המוסלמים האיובים. אך ביוזמתה של ונציה, הופנתה ההתקפה נגד ביזנטיון. קונסטנטינופול נכבשה, נבזזה והוקמה בה "הקיסרות הלטינית" תחת שלטון הפרנקים (1261-1204). פיאסקו זה, התקפתה של ממלכה נוצרית במסגרת מסע צלב, פגע קשות ביכולתו של האפיפיור לגייס לוחמים ומלכים למסעי צלב נוספים.

מסע הצלב ה-5 (1217 - 1221), נערך בראשות אנדרה ה-2 מלך הונגריה, ליאופולד דוכס אוסטריה ואיג ה-1 ליזיניאן מלך קפריסין. גם הפעם הופנתה ההתקפה נגד מצרים. הכוחות הצליחו לכבוש את העיר דומיאט, אך נתקעו בדרכם לקהיר בבוץ של הנילוס המוצף. הכוחות חיכו לסיוע מצד פרידריך ה-2, קיסר גרמניה, אך זה התעכב בגלל בעיות פוליטיות פנימיות. באותה תקופה נוצר קרע פוליטי בין הקיסר הגרמני לאפיפיור, בגלל ניגודי אינטרסים בערי המדינה האיטלקיות, שגרם לכך שפעולותיו של הקיסר במזרח התיכון נעשו ללא ברכתו של האפיפיור.

מסע הצלב ה-6 (1228 - 1229), בראשות הקיסר הגרמני פרידריך ה-2, הביא לחידוש שלטון הנוצרים בירושלים בעקבות משא ומתן עם המוסלמים. האפיפיור אינוקנטיוס ה-3 גינה את ההסכמים אך הקיסר התעלם מדעתו. ב-1244 נסוגו המוסלמים מההכם וכבשו את ירושלים בשנית.

מסע הצלב ה-7 (1248 - 1254), בהנהגת לואי ה-9 מלך צרפת, הופנה גם הוא נגד מצרים. המסע לקהיר נכשל והמלך לואי נפל בשבי. הוא פדה את עצמו ואת צבאו תמורת כופר עצום. 
 

כיבוש ירושלים בידי הצלבנים. ציור מהמאה ה-13


מסע הצלב ה-8 (1270) התקיים שוב תחת הנהגתו של לואי ה-9, והופנה נגד טוניס. מסע זה הסתיים במות המלך. עכו, מיבצרם האחרון של הצלבנים, נפלה ב-1291 לידי הממלוכים, וכך בא קצה של "ממלכת ירושלים".

בין מסעי הצלב שלא הגיעו ליעדיהם ניתן למנות את "מסע הצלב של הילדים" (1212) בצרפת. במסגרת מסע זה הועלו אלפי ילדים לאניות בדרום צרפת וסופם שנספו או נמכרו לעבדים. התקיימו גם מסעי צלב מקומיים נגד כיתות פורשים וכופרים, כמו מסע ההשמד נגד האלביגנזים בצרפת בשנים 1208 - 1216. כמו כן הוכרזו מדי פעם מסעי צלב נגד שבטים סלבים ובלטים עובדי אלילים ונגד המוסלמים בחצי האי האיברי.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ynet בסלולר
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©