אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


הנשיא הנרצח בשיר ג'ומייל. בהגדלה עם אלי חובייקה
הנשיא הנרצח בשיר ג'ומייל. בהגדלה עם אלי חובייקה צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
אריאל שרון מעיד בפני ועדת כהן
אריאל שרון מעיד בפני ועדת כהן צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 דף הבית של הארגון לשמירת זכויות המרונים בלבנון
 הרחבה על הכנסיה המרונית


ערכים קשורים
 הכנסייה המזרחית-אורתודוקסית
 מונופיזיטים
 מסעי הצלב
 הכנסייה הקתולית הרומית
 אפיפיור
 האימפריה העות'מאנית
 צרפת
 דרוזים
 מלחמת העולם הראשונה
 מנדט
 פלנגות
 מלחמת העולם השנייה
 מבצע ליטני
 מלחמת לבנון (הראשונה)
 מדינת ישראל
 משפחת ג'ומייל
 הטבח בסברה ושתילה
 אריאל שרון
 נצרות
 לַבְנוּן
 ישוע הנוצרי


תחומים קשורים
 המאה ה-20 ואילך
 ימי הביניים
 נצרות


 
 
 

מרונים


Maronites

ייסוד הקהילה והתפתחותה |  הקשר עם הכנסייה הקתולית |  התערבות המעצמות |  מלחמת האזרחים

מרוֹנים (מרוניטים), אנשי פלג בנצרות שמרכזו כיום בלבנון, התומכים בתפיסה האורתודוקסית בדבר שני הטבעים של ישוע הנוצרי – הטבע האלוהי והטבע האנושי. מוצאו של פלג זה מן הכנסייה שישבה באנטיוכיה הקדומה, והוא קרוי על שמו של הנזיר מארוֹ (או מארוּן) הקדוש מן המאה ה-5. על פי ההערכות, מונה כיום העדה המרונית כ-3 מיליון מאמינים ברחבי העולם. מרכזה העיקרי בלבנון, שם חיים קרוב למיליון מרונים המהווים כ-50% מכלל הנוצרים וכ-20% מכלל אוכלוסיית המדינה.

 


ייסוד הקהילה והתפתחותה

המרונים הראשונים היו תלמידיו של הנזיר מארוֹ, אשר הקימו על קברו (בצפון סוריה) את מנזר "דיר מארוּן". במנזר זה החלה להתגבש הקבוצה הדתית המרונית, שהפיצה את עקרונות הנצרות האורתודוקסית בה תמך המורה הנזיר. במסגרת זו תמכו המרונים בהכרעת ועידת הכנסייה בכלקדון (451) המקבלת את העמדה האורתודוקסית בדבר הטבע הכפול של ישוע. במהלך הועידה תמכו למעלה מ-450 בישופים בעמדה האורתודוקסית, ודחו כ'מינות' (בנצרות, אמונות או דעות הסוטות מן האמת האלוהית) את התיאוריה המונופיזיטית בדבר הטבע האלוהי האחד והיחיד של ישוע. המונופיזיטים לא קיבלו את ההכרעה והקימו כנסייה עצמאית משלהם.

 

כתומכי האורתודוקסים זכו המרונים בכלקדון בניצחון רעיוני חשוב. אך בה בעת, המונופיזיטים, אשר היו הרוב המכריע בשטחה של סוריה, רדפו ודיכאו את המיעוט המרוני. בניסיון לפייס את המונופיזיטים פיתחו המרונים תיאוריה לפיה לצד הטבע הכפול היה לישוע רצון אחד, שהיה אלוהי. פשרה זו, שכונתה "הרעיון המונוטלי", לא התקבלה על ידי המונופיזיטים, שהמשיכו בדיכוי העדה (בהמשך הוכרזה התיאוריה כמינות גם לשיטת שאר גורמי הכנסייה).

 

לצד הסבל והאבדות שסבלו המרונים, הרדיפות הביאו לגיבושם ולחיזוקם כקבוצה מאוחדת. במאה ה-7, בהנהגת יוחנן מרון, המשיכו אנשי העדה בעקביות ובעקשנות בפעילות מיסיונרית, ורבים מהם פנו להטיף ולהפיץ את עיקרי האמונה. המסירות הביאה להתרחבות מהירה של העדה המרונית. המשך הרדיפות והאיומים הביאו בסופו של דבר במאה ה-8 לתנועת הגירה של אנשי העדה לעבר לבנון. לאחר כמה עשרות שנים של התפשטות והתרחבות התבססה הקהילה המהגרת בארץ החדשה.

 


הקשר עם הכנסייה הקתולית

מסעי הצלב, החל מהמאה ה-12, הביאו להידוק הקשר בין המרונים לבין הכנסייה הקתולית שמושבה ברומא. בשנת 1182 אישרו המרונים את האיחוד עם הכנסייה הקתולית. הפולחן והתפילה הנהוגים בעדה הושפעו מן הנוהג הרומי, אם כי באופן חלקי בלבד. שפת התפילה נותרה סורית (להג של הארמית המזרחית; ומאוחר יותר הוחלפה בערבית).

 

בוועידת הכנסייה המרונית של 1736 עוצבו מחדש מוסדות הכנסייה, הוכרזו מחוזותיה השונים, והוגדרו בבירור כללי הפולחן (המקובלים עד ימנו). במקביל הוכרז על איחוד מלא עם הכנסייה הקתולית, לצד עיגון עצמאות העדה בניהול ענייניה הפנימיים.  הסמל העיקרי לאחדות המרונים עם הכנסייה הקתולית הוא הסמכות שהוענקה לאפיפיור – ראש הכנסייה הקתולית – לאשר את בחירת הפטריארך המרוני.

 

הכנסייה המרונית ברחוב הראשי בביירות, 1900 לערך (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 


התערבות המעצמות

בעקבות הכיבוש הטורקי של לבנון, החל מן המאה ה-16 פעלה הכנסייה המרוניית תחת שלטון האימפריה העות'מאנית. אף ששלטון זה פגע בדרכים שונות בכנסייה ובאנשי העדה, היא המשיכה לשמור על עצמאותה היחסית, וכן לשמור על קשריה המתפתחים עם הכנסייה הקתולית. הישרדותה של העדה מיוחסת במידה רבה לצרפת, שדאגה להגן על האינטרסים המרונים מפני עוינות השלטון המוסלמי. במאה ה-19 לא סייעה ההגנה הצרפתית, וכוחות דרוזים – בעידוד השלטון – טבחו והרגו אלפים מבני העדה המרונית. האירועים הביאו להתערבות צרפתית גוברת, ובעקבות זאת זכתה העדה לאוטונומיה חלקית.

 

עם תום מלחמת העולם הראשונה היתה לבנון לחלק מהמנדט הצרפתי בסוריה (על פי החלטות ועידת סן רמו), אך לאחר זמן קצר (1920) הפכה למנדט נפרד של צרפת (וגבולותיה הורחבו על חשבון סוריה). מצבם של התושבים הנוצרים בכלל, ושל בני העדה המרונית בפרט, השתפר לאין ערוך. בשנת 1936 הקימו חוגים מרוניים כוחות חמושים בשם "אל-כתאאיב" – "פלנגות", בשמם הלועזי – שמטרתם היתה להשיג שלטון ועצמאות בלבנון. מלחמת העולם השנייה טרפה את הקלפים ומנעה את התפתחותו של הארגון, אך זה חזר לפעול שנים מאוחר יותר, במהלך מלחמת האזרחים בלבנון (על כך בהמשך).

ב-1941, בעיצומה של מלחמת העולם השנייה נכבשה לבנון על-ידי צבא צרפת החופשית בסיוע הבריטים. הצרפתים הכריזו על כוונתם להעניק עצמאות ללבנון, וב-1943 ויתרו על השלטון בה והארץ זכתה בעצמאות. על פי הסכם שנחתם באותה שנה בין נציגי העדות השונות, חולק השלטון בלבנון ביניהן באופן שהעניק את רוב העוצמה למרונים. בין השאר נקבע בהסכם שנשיא המדינה יהיה מרוני, ראש הממשלה סוני, יו"ר הפרלמנט שיעי והרמטכ"ל דרוזי.

 


מלחמת האזרחים

מלחמת האזרחים שפרצה בלבנון בשנת 1975 הביאה לסיום היציבות היחסית ולהיחלשות כוחם של המרונים במדינה. במהלך המלחמה התערבה ישראל בנעשה בלבנון, בתחילה במבצע ליטני ובהמשך במלחמת לבנון ה-1 ("שלום הגליל"). במסגרת זו התערבה מדינת ישראל ביחסים בין העדות השונות בלבנון. בשנות השבעים חברו מנהיגי הפלנגות המרונים (בני משפחת ג'ומייל) למדינת ישראל, אחרי שנוצר קשר צבאי ומדיני ביניהם. הפלנגות השתתפו באופן פעיל במלחמת האזרחים בלבנון וקיבלו סיוע מצה"ל. ב-14 בספטמבר 1982 (כשלושה חודשים לאחר תחילת מלחמת לבנון) בוצעה התנקשות בחייו של נשיא לבנון ומנהיג כוחות הלוחמים הנוצריים בשיר ג'ומייל. בעקבות הרצח, בתיאום עם כוחות צה"ל, נכנס כוח פלנגות מרוני למחנות הפליטים 'סברה ושתילה והחל בהרג חסר אבחנה של תושבי המחנות. אירוע זה ידוע כ"טבח סברה ושתילה" (מעורבות צה"ל ושר הביטחון דאז, אריאל שרון, במעשה זה נבחנה בועדת כהן - ועדה חקירה ממלכתית בראשות שופט בית המשפט העליון יצחק כהן). 

 

פינוי גופות לאחר הטבח בסברה ושתילה (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 

מלחמת האזרחים בלבנון הסתיימה בשנת 1989, במסגרת 'הסכם טאיף' אשר נחתם בין הפלגים בלחץ השלטון הסורי. הסורים כפו את עיקריו של ההסכם, ובמסגרת זו את הסכמת המיעוט הנוצרי לצמצם את סמכויותיו המסורתיות – ובכלל זה על בלעדיות ישיבתו של נוצרי מרוני בכס הנשיאות הלבנוני.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©