אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


מריה תרזיה
מריה תרזיה צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
פרידריך ה-2. יריבה המושבע
פרידריך ה-2. יריבה המושבע 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 האימפריה העות'מאנית
 פרוסיה
 שושלת הוהנצולרן
 פרידריך ה-2 "הגדול"
 בריטניה
 צרפת
 אבסולוטיזם
 מלחמת שבע השנים
 מרקנטליזם
 מכס
 מיסוי
 בית ספר
 הכנסייה הקתולית הרומית
 אפיפיור
 נאורות
 אנציקלופדיסטים
 צנזורה
 פרוטסטנטיות
 בונים חופשים
 פולין
 הליץ'
 וינה
 מרי אנטואנט
 קרואטיה
 פראג
 בודפשט
 אוסטריה
 שושלת הבסבורג
 הקיסרות הרומית הקדושה


תחומים קשורים
 העת החדשה


 
 
 

מריה תרזיה


Maria Theresa

הסנקציה הפרגמטית ומלחמת הירושה האוסטרית |  מדיניות פנים ורפורמות |  שלהי שלטונה |  יחסה ליהודים

מריה תרזיה (1780-1717), ארכידוכסית אוסטריה (1780-1740) ומלכת בוהמיה והונגריה, לבית הבסבורג. בתו הבכורה של קיסר הקיסרות הרומית הקדושה, קרל ה-6. נחשבת לאחת מהשליטות החשובות והמשפיעות בהיסטוריה של בית הבסבורג, ולאישה היחידה שעמדה בראשו ב-636 השנים בהם שלט הבית באוסטריה.

 

כנערה נודעה מריה תרזיה בפיקחותה והתבלטה ביופייה. ב-1736 התחתנה עם פרנץ שטפן דוכס לורין. למרות בגידותיו התכופות סלחה מריה תרזיה לבעלה, ומנישואיהם נולדו 11 בנים ו-5 בנות, 10 מהם הגיעו לבגרות.

 

מריה תרזיה, בעלה פרנץ ה-1 וילדיהם. איור משנת 1754 (מתוך מאגר גטי אימג' בנק ישראל)

 


הסנקציה הפרגמטית ומלחמת הירושה האוסטרית
לפני הולדתה של מריה תרזיה, פרסם אביה באפריל 1713 צו מלכותי, "סנקציה פרגמטית" (Pragmatische Sanktion) , ועל פיו ימסרו ליורשו כל שטחי בית הבסבורג (חלקים ממזרח אירופה וממרכזה, אירופה, בלגיה ואיטליה) ולא יהיה ניתן לחלקם. כמו כן, קבע הצו שבמקרה ולא יהיה יורש זכר, תוכל אישה לרשת את מקום המלך. צו זה סתר את החוק הסאלי (Salic) מראשית המאה ה-14, שאסר על נשים לרשת את הכתר והיה מקובל על מרבית בתי המלוכה באירופה. ב-1716 נולד לקרל בן זכר, ליאופולד, אך זה מת לאחר מספר חודשים. שנים אחדות לאחר הולדת מריה תרזיה נכנס הצו המלכותי לתוקף.

 

לאחר מותו של אביה ב-20 באוקטובר 1740, ירשה מריה תרזיה את ארכידוכסות אוסטריה ואת מלכויות בוהמיה והונגריה, אך ללא שטחי הקיסרות הרומית הקדושה שלא נכללו בסנקציה הפרגמטית. אביה הותיר בידיה ירושה קשה: מעמדה של אוסטריה באירופה היה בירידה, היתה תסיסה בממלכה נגד השלטון, ובנוסף היתה קופת המדינה ריקה והצבא נחלש עקב המלחמות שניהל קרל ה-6 עם
העות'מאנים כמה שנים קודם לכן. אולם צרותיה של מריה תרזיה לא תמו. לנוכח המלכה הצעירה וחסרת הניסיון הפוליטי (בעלה היה חסר ניסיון ולא ניחן בכישרונות רבים), לא ששו מדינות אירופה (ביניהם ספרד, פרוסיה, סקסוניה ובווריה) לקיים את הבטחתן לקרל ה-6, בדבר קיום הסנקציה הפרגמטית, וזממו לנגוס בשטחי אוסטריה ונחלותיה.

 

בדצמבר 1740 פלש מלך פרוסיה מבית הוהנצולרן, פרידריך ה-2, עם צבאו היעיל והמאומן לחבל שלזיה העשיר במחצבים ובתעשייה מפותחת, והחל את מלחמת הירושה האוסטרית (בה לחמו אוסטריה ובעלת בריתה אנגליה בפרוסיה ובצרפת). למרות מצבה הקשה של אוסטריה, סירבה מריה תרזיה בעקשנות להקשיב להצעותיהם של יועצי אביה ולהסכים לוויתורים. נחישות זאת אפיינה את מריה תרזיה לכל אורך שלטונה, והיא סירבה בתקיפות לוותר על סמכויותיה כשליטה אבסולוטית.

 

בתחילת המלחמה נחלה אוסטריה מפלות מוחצות, במיוחד בקרב מולדוביץ (Mollwitz) באפריל 1741, אולם בעזרת נתיניה ההונגרים, אותם סחפה מריה תרזיה בכושר מנהיגותה, הצליח הצבא האוסטריה לזכות במספר ניצחונות. ב-1745 סייעה לבעלה להיבחר לקיסר הקיסרות הרומית הקדושה (פרנץ ה-1) במקום אויבה, קרל אלברט מבווריה, שירש את אביה שלוש שנים קודם לכן בשם קרל ה-7 ( Charles VII).

 

ב-1748 חתמה אוסטריה חוזה שלום עם פרוסיה והלחימה פסקה. למרות שנאלצה לוותר על שלזיה, שמרה מריה תרזיה על מרבית השטחים אותם ירשה, והוכיחה כי אוסטריה היא עדיין כוח מרכזי באירופה. למרות הסכם השלום לא התכוונה מריה תרזיה לוותר על חבל הארץ העשיר ולאבד את ההגמוניה בקרב הנסיכויות הגרמניות הרבות, ממנה נהנה בית הבסבורג במשך מאות שנים, לטובת פרוסיה שנשלטה על ידי בית הוהנצולרן. המלכה הצעירה פעלה מייד לחיזוק הצבא על פי המודל הפרוסי - תוך מספר שנים שולש מספר החיילים וב-1752 הוקמה אקדמיה צבאית להכשרת קצינים.

 

בהשפעת יועצה הקרוב של מריה תרזיה, הקנצלר ואמן הדיפלומטיה ונצל אנטון פון קאוניץ (Wenzel Anton von Kaunitz), כרתה אוסטריה במאי 1756 ברית עם צרפת, אויבתה השנואה, ולאחר מכן עם רוסיה, שבדיה וסקסוניה. מריה תרזיה היתה שותפה פעילה במגעים שקדמו למהפך הדיפלומטי, ובין היתר שלחה מכתבים מתחנפים אל מדאם דה פומפדור (Pompadour), פילגשו של המלך לואי ה-15, אשר נחשבה למושכת בחוטים בצרפת. פרוסיה מנגד לא שקטה על שמריה לנוכח השינויים החריפים במאזן הכוחות באירופה, המכונים לעתים "הפיכת הבריתות" (reversal of alliances), והקדימה לכרות ברית עם אנגליה, בעלת בריתה המסורתית של אוסטריה ומשענתה הכספית.

 

זמן קצר לאחר היווצרותן של מערכת הבריתות החדשה פרצה מלחמת שבע השנים (1756 - 1763), שבסופה היתה ידה של פרוסיה על העליונה. מריה תרזיה, למרות מספר ניצחונות של צבאה , נאלצה להשלים עם אובדן שלזיה ואיבוד ההגמוניה לפרוסיה.

 


מדיניות פנים ורפורמות

לאחר כישלון מדיניות החוץ של אוסטריה, הקדישה מריה תרזיה את רוב מרצה לטיפול בבעיות הפנים של אוסטריה ושל נחלותיה, ובתחום זה נחלה הצלחה גדולה יותר.

 

מריה תרזיה הגבירה את ריכוזיות השלטון בווינה וחיזקה את הקשר עם נחלותיה של אוסטריה. בתוך כך היא דאגה להקטין את כוחם של כוחם הפרלמנטים (הדייטים [diets]) המקומיים, ואת כוחם של האצילים ובעלי האחוזות, במיוחד בבוהמיה.

 

בתחום הכלכלה דגלה מריה תרזיה במדיניות ברוח
המרקנטליזם, וביצעה רפורמות כלכליות על פי הדגם הצרפתי והפרוסי. בין השאר הוקם משרד למסחר ב-1746, ניתנו הקלות לתעשייה, הוזמנו סוחרים ובעלי מלאכה אל וינה ואוסטריה, וב-1775 הוטלו מכסי מגן על סחורות מחו"ל על מנת להטיב עם המשק הלאומי. בנוסף, הוציאה מריה תרזיה לפועל שינויים במנגנון לגביית המיסים, בין היתר עיבוי השירות הציבורי, העלאת איכות הפקידים וכן העלאת גובה המס הנגבה מהאצילים באוסטריה ונחלותיה. השינויים הביאו להישגים ונרשמה עלייה מתמדת בהכנסות המדינה. לקראת סוף תקופת שלטונה פעלה מריה תרזיה למען האיכרים ולהקלת סבלם של הצמיתים באחוזות האצילים. במספר מקומות בוטלו כליל עבודות הכפייה שנכפו על הצמיתים.

 

מריה תרזיה ביצעה שינויים במערכת החינוך והאוניברסיטאות. ב-1774 הפך הלימוד בבית הספר היסודיים לחובה וכמו כן הוקמו מוסדות להכשרת מורים. הרפורמות, על פי מספר היסטוריונים, לא נבעו רק מסיבות הומניות, אלא בעיקר בשל התועלת שנבעה מכך - חיזוק הכלכלה על ידי העלאת השכלת העובדים ומיומנותם. על אף שהיתה קתולית אדוקה פעלה מריה תרזיה להחליש את כוחה של הכנסייה ואת מעורבותה במוסדות המדינה. היא הרחיקה את הישועים מרוב מוסדות החינוך וקיצצה בזכויות היתר של אנשי הדת. צעדיה אלו העלו את המתיחות בין אוסטריה לאפיפיורות.

 

כמו כן בוצעו בימיה רפורמות במערכת המשפט שכללו איחוד החוקים המקומיים בנחלותיה של אוסטריה, הקמת בית משפט עליון והנחת היסודות לכתיבת קובץ חוקים אזרחי חדש.

 

לאחר מות בעלה פרנץ ה-1 ב-1765, נבחר בנה הבכור של מריה תרזיה, יוזף ה-2 (Joseph II), לקיסר הקיסרות הרומית הקדושה והיה גם לשליט-שותף באוסטריה. למרות שחלק מההחלטות בתקופת שלטונם המשותף נושאות את חותם בנה, את ההכרעות החשובות ואת המדיניות התוותה מריה תרזיה, ולא פעם פרצו ביניהם עימותים. מריה תרזיה דאגה לרסן את הרפורמות הקיצוניות מדי לטעמה של בנה, "המונרך הנאור", שרעיונות האנציקלופדיסטים קסמו לו, ובין היתר הטילה צנזורה על עיתונים ועל ספרים והגבילה את חופש הדיעה. בנוסף, היא התנגדה לייחסו המקל של בנה כלפיי הפרוטסטנטים וכלפי דתות אחרות ולייחס החריף מדי שלו כלפיי הכנסייה הקתולית. היא עצמה עודדה הגירה של פרוטסטנטים "כופרים" מנחלות אוסטריה אל עבר חבל טרנסילבניה ורדפה כתות כמו הבונים החופשיים.

 

 


שלהי שלטונה
בשלהי שלטונה נהגה מריה תרזיה במדיניות חוץ זהירה. היא סירבה לכרות ברית עם רוסיה נגד העות'מאנים ב-1771, והסכימה רק אחרי לחצים גדולים של בנה וקאוניץ להסכים לחלוקת
פולין ב-1772, בה קיבלה אוסטריה את חבל גליציה. את החלוקה היא ראתה כמשגה מדיני וכמעשה לא מוסרי - מחיקתה של פולין מהמפה דמו לניסיונות להשתלט על שטחי אוסטריה שלושים שנה קודם לכן. לאחר שלא הצליחה לצנן את התלהבותו של בנה להצטרף למלחמת הירושה הבוורית ב-1778, הציעה מריה תרזיה לפרידריך ה-2 תנאי שלום נוחים, בניגוד לדעת בנה, שסיימו ב-1779 את העימות המוגבל בין המדינות שהסתכם בהטרדה הדדית של קווי אספקה (ולכן לימים כונה העימות "מלחמת תפוחי האדמה" [Kartoffelkrieg]).

 

בתקופתה התפתחה והתרחבה וינה והפכה להיות מרכז חשוב לתרבות ולאמנות. אחד המבנים ששופצו והורחבו בהוראתה הוא ארמון שנברון (Schönbrunn), בו הרבתה לשהות בסוף ימיה.

 

למרות אופייה התקיף נודעה מריה תרזיה גם כאישה חביבה ומלאת חיים. היא שמרה על קשרים הדוקים עם ילדיה, ביניהם מרי אנטואנט וליאופולד ה-2, וניסתה לחנכם על פי דרכה. מרי אנטואנט ננזפה על ידיה לא פעם בשל בזבזנותה בחצר המלוכה הצרפתית. אופייה ודמותה האימהית, וכן ניהולה השמרני יחסית לאותה תקופה של חצר המלוכה, הקנו לה פופולריות בקרב נתיניה וחייליה.

 

מריה תרזיה היתה אחת מהשליטות החשובות והמשפיעות בהיסטוריה של בית הבסבורג, ולאישה היחידה שעמדה בראשו ב- בשנים בהם שלט הבית באוסטריה (1282 - 1918). שלטונה של מריה תרזיה היה שמרני מיסודו והרפורמות שביצעה היו מוגבלות, אך הן סללו את הדרך לתמורות שהתחוללו בימי בנה, יוזף ה-2 שירש את מקומה לאחר מותה בנובמבר 1780. הזלזול לו זכתה משליטי אירופה עם עלייתה לשלטון התחלף במהלך השנים בהערכה, גם מצדו של יריבה הגדול, פרידריך ה-2.

 

 


יחסה ליהודים

לאורך שלטונה לא הסתירה מריה תרזיה את שנאתה כלפי היהודים אשר זכו בפיה לכינויים: "מזיקים", ו"מגיפה" ובפעם אחרת תארה אותם כהתגלמות האנטיכריסטוס (השטן). היא חששה מהגידול במספר היהודים ומהשפעתם על נתיניה הקתולים, וניסתה לצמצמם את מספרם באוסטריה. על היהודים אף נאסר לשבת בכמה מקומות, כגון בקרואטיה, ועל מספר היהודים המועט שישב בווינה הוטלו הגבלות.

 

בעקבות השמועות שמעולם לא הוכחו כנכונות, כאילו יהודי פראג סייעו לכובשים הפרוסים והצרפתים, גירשה מריה תרזיה את יהודי פראג ובוהמיה, וב-1746 אף גירשה את יהודי בודה. רק שלוש שנים לאחר מכן הוחזרו היהודים בלחץ האנגלים. ב- 1749 החלו יהודי הונגריה להעלות מס שנתי מיוחד, "מס סובלנות", אותו כינו היהודים "מלכֶּה געלד" (כסף המלכה). מס זה, שהוכבד במשך השנים, הצטרף אל שורה של מיסים שהוטלו על היהודים לפני תקופת שלטונה של מריה תרזיה. ב-1760 אף פורסם חוק כי יהודים ללא זקנים, שמספרם עלה באותה תקופה בעקבות חדירת רעיונות ההשכלה, יענדו מעין תג זיהוי על זרועם.

 

לאחר סיפוח גליציה לאוסטריה ב-1772, נעשו ניסיונות לגרש יהודים חסרי מקצוע. גליציה וחבלים נוספים בשלטונה של אוסטריה חולקו לאזורים, שבראשם עמדו מפקחים שביקרו את בחירת הרבנים, את תכני הלימוד בחדרים וכדומה.

 

על אף יחסה הקשה של מריה תרזיה אל היהודים, שירתו בחצרה מספר כלכלנים ואנשי עסקים יהודים, שהיו שותפים לרפורמות הכלכליות שבוצעו באוסטריה.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©