אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


 נחיתת האדם הראשון על הירח
נחיתת האדם הראשון על הירח 
 
 שיגור מעבורת חלל
שיגור מעבורת חלל צילום: נס"א
 
החללית "גלילאו" שחקרה במשך 14 שנים את צדק
החללית "גלילאו" שחקרה במשך 14 שנים את צדק צילום: איי פי
 
טלסקופ החלל "הבל"
טלסקופ החלל "הבל" צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
חדר בקרה בשנות ה-70
חדר בקרה בשנות ה-70 
 
ורנר פון בראון
ורנר פון בראון 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 האתר הרשמי של נאס"א


ערכים קשורים
 ארצות הברית של אמריקה
 דווייט דייוויד אייזנהאואר
 חקר החלל (1)
 ג'ון פיצג'רלד קנדי
 לינדון ביינס ג'ונסון
 גשושות חלל
 ברית המועצות
 לוויינים
 חקר החלל (2)
 המלחמה הקרה
 ורנר פון בראון
 תוכנית אפולו
 מעבורת חלל
 אילן רמון
 טלסקופ
 המפץ הגדול
 ארוס
 מאדים
 אינטרנט
 שבתאי
 מידות ומשקלות
 תחנות חלל


תחומים קשורים
 תעופה וחלל


 
 
 

נאס"א


NASA

נאס"א, ראשי התיבות של National Aeronautics and Space Administration, המִנהל הלאומי לתעופה ולחלל של ארה"ב; רשות לאומית, כפופה ישירות לנשיא, שנוסדה ב-1958 ביוזמת הנשיא אייזנהאואר כדי לתאם את מבצעי חקר החלל שהיו מפוזרים עד אז בין כמה גופים צבאיים ואזרחיים. (עם זאת, הרשויות הצבאיות העוסקות בחקר החלל שמרו ועודן שומרות על עצמאותן מנאס"א).

נאס"א היא ארגון ממשלתי שסמכותו מקיפה את המחקר, הפיתוח והביצוע של כל מבצעי החלל האזרחיים של ארה"ב. מרכזיה הרבים פזורים בכל רחבי ארה"ב, ובהם: המשרד הראשי בוושינגטון; מרכז השיגורים הראשי ע"ש ג"פ קנדי בכף קנוורל שבפלורידה; מרכז בקרת המשימות ע"ש ל"ב ג'ונסון ביוסטון שבטקסס; מרכזי מחקר, פיתוח והדרכה במקומות שונים; והמעבדה להנעה סילונית (JPL) בפסדינה שבקליפורניה, המנהלת את מבצעי השיגור של גשושות החלל השונות ומעבדת את המידע שמגיע מהן.

הצורך בתיאום המאמצים ובריכוזם התעורר אחרי ששיגרה ברה"מ לחלל את הלוויינים הראשונים, והחל מירוץ לכיבוש החלל. בארה"ב שררה תחושה קשה של פיגור אחרי הסובייטים, שהשלכותיו היו ברורות מאליהן בעיצומה של המלחמה הקרה. עד אז היו תוכניות החלל של ארה"ב (שיגור לוויינים, בראש ובראשונה) נתונות בידי זרועות הצבא - צבא היבשה, חיל האוויר וחיל הים. הלוויין הראשון שנועד לשיגור, "ונגרד 1", היה בתחום אחריותו של חיל הים; משנכשל המבצע כמה פעמים בזו אחר זו, החליט הנשיא להעביר את התקציבים שהוקצו לצורך זה לידי צבא היבשה, שהעסיק את מדען הטילים הגרמני ורנר פון בראון. הוא הצליח להכשיר טיל מתאים, והלוויין הראשון של ארה"ב, "אקספלורר 1", שוגר לחלל ב-1958. כעבור זמן קצר הצליח חיל הים לשגר את "ונגרד 1", והחלה תחרות פנימית על שיגור לוויינים לחלל. הקמת נאס"א נועדה לשים קץ לתחרות זו, אך הצלחתה היתה חלקית, שכן תוכניות החלל של זרועות הצבא לא הוכפפו אליה במישרין.

מיד עם הקמתה החלה נאס"א לגבש תוכניות לטיסות חלל מאוישות: מבצעי "מרקיורי" ו"ג'מיני". ב-1961 העמיד הנשיא קנדי יעד נועז לפני נאס"א - "להציב אדם על פני הירח ולהחזירו בשלום, לפני תום העשור הנוכחי." מאמציה של נאס"א הביאו בשנת 1969 לנחיתת האנשים הראשונים על הירח במסגרת תוכנית "אפולו", שכללה כמה תוכניות-משנה לחקר הירח מזה ולפיתוח אמצעי השיגור והחלליות מזה. במקביל נמשך שיגור לוויינים לצורכי מחקר, תקשורת וכו', והוחל בשיגור גשושות חלל לכוכבי לכת שכנים - ובהמשך לשמש, לשביטים ולאסטרואידים.

בשנות ה-70 הגדירה נאס"א כבעיה המרכזית שלה את העלות הגבוהה של העלאת מטען מועיל למסלול סביב כדור הארץ. הועלו כמה הצעות, וגובשה תוכנית שאפתנית לפיתוחם של כמה כלי-רכב רב-פעמיים , שהוצאות בנייתם ותפעולם יהיו זולות לעומת שיגורו של טיל רב-שלבי חד-פעמי. אולם קיצוצי התקציב, שהחלו לפגוע בנאס"א עוד כשהיתה תוכנית "אפולו" בעיצומה, הביאו לביטולן של רוב התוכניות והותירו אחת בלבד - מעבורת החלל, הממריאה כמו טיל ונוחתת כמו דאון. המעבורת ערכה את טיסתה הראשונה בשנת 1981.

רבים רואים את המעבורת כמיטת סדום, משום שנאס"א ויתרה למעשה על שימוש ברכבי שיגור לא-מאוישים ונותרה עם רכב אחד ויחיד. זאת ועוד, מנגנון נאס"א שצמח במהירות בשנות ה-60 וה-70 הפך לביורוקרטיה מסורבלת, שסימן ההיכר המובהק ביותר שלה הוא היעדר תקשורת נאותה בין הדרג הניהולי והדרג הביצועי. ועדות החקירה שהוקמו אחרי אסונות המעבורות צ'לנג'ר (1986) וקולומביה (2003) קבעו כי בעיה זו נמצאה בשורש התקלות שהביאו למותם של 14 אסטרונאוטים (ביניהם הישראלי אילן רמון), לאובדן שתי מעבורות יקרות ולשיבושים חמורים בתוכניות החלל של ארה"ב.

לעומת זאת נחלה נאס"א כמה וכמה הצלחות חשובות, וביניהן אפשר למנות, אחרי "אפולו", את שיגורו של טלסקופ החלל הבל למסלול סביב כדור הארץ, את תיקונו לאחר שנתגלו בו תקלות אשר הגבילו את כושר התצפית שלו, ואת שיפוצו לאחר מכן; את תגליותיהן המרהיבות של גשושות וויאג'ר, שחלפו ליד כוכבי הלכת החיצוניים במערכת השמש; את אימותה של תיאוריית המפץ הגדול באמצעות הלוויינים COBE ו-WMAP; את הנחתתה של הגשושה NEAR על האסטרואיד ארוס; את הגשושה פאת'פיינדר שנחתה על פני מאדים ושידרה משם שידור ישיר שהופץ באמצעות האינטרנט וריתק מיליונים ברחבי העולם; את מסעה של הגשושה קסיני אל שבתאי וירחיו; ועוד. והיו גם תקלות מביכות, כמו אובדן הגשושה מרס אובזרוור, משום שנתוני העדכון ששודרו אליה היו במידות אימפריאליות, בעוד שמחשב החללית תוכנת לקבל מידות מטריות.

בתחילת שנות ה-2000, אחרי הקפאתה השנייה של תוכנית המעבורת בעקבות אסון קולומביה, ניצבת נאס"א על פרשת דרכים. אמון הציבור והממשל בה נשחק קשות, תקציבה מצומצם מאוד וחרב הקיצוצים מונפת עליו תמיד, ראשיה אינם מצליחים להשליט סדר בביורוקרטיה הסבוכה, האסטרונאוטים שלה יושבים בחיבוק ידיים ומדעניה מתוסכלים. רק הודות לתמיכתה של רוסיה מתאפשר המשך בנייתה של תחנת החלל הבינלאומית. אמנם השלמתה המוצלחת של משימת מעבורת החלל דיסקברי ביולי 2006 הפיחה מעט ביטחון בנאס"א, קשה לומר בשלב זה שהסוכנות חזרה ועלתה על דרך המלך. במידה רבה, עתידה של נאס"א לוט בערפל, ועמו עתיד חקר החלל בכללותו.

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©