אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


דגל אוסטריה
דגל אוסטריה 
 
השעה באוסטריה 
 
מריה תרזיה
מריה תרזיה צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
 ברונו קרייסקי, בשנים 1970 - 1983 כיהן כקנצלר אוסטריה
ברונו קרייסקי, בשנים 1970 - 1983 כיהן כקנצלר אוסטריה צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
 קורט ולדהיים, בשנים 1986 - 1992 כיהן כקנצלר אוסטריה
קורט ולדהיים, בשנים 1986 - 1992 כיהן כקנצלר אוסטריה צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
האלפים
האלפים צילום: ויז'ואל/פוטוס
 
קתדרלת ג'יימס הקדוש באינסברוק
קתדרלת ג'יימס הקדוש באינסברוק  צילום: דני שדה
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 האתר הרשמי של רפובליקת אוסטריה
 מידע נוסף על המדינה
 מפת המדינה באתר אנכרטא


ערכים קשורים
 אלפים
 דנובה
 האיחוד האירופי
 קלטים
 רומא העתיקה
 סלאבים
 שרל ה-1 "הגדול"
 שושלת הבסבורג
 שושלת בבנברג
 ים אדריאטי
 הים התיכון
 רפורמציה
 מלחמת שלושים השנה
 הונגריה
 הליץ'
 מריה תרזיה
 קונגרס וינה
 קלמנס ונצל לותר, נסיך מטרניך
 פרנץ יוזף ה-1
 אוסטריה-הונגריה
 מלחמת העולם הראשונה
 הסכם סן ז'רמן
 אנשלוס
 מלחמת העולם השנייה
 ברונו קרייסקי
 קורט ולדהיים
 עלילת דם
 בנימין זאב הרצל
 אלפרד דרייפוס
 שואה
 יאסר ערפאת
 אירופה
 גרמניה
 צ'כיה
 סלובקיה
 סלובניה
 איטליה
 שווייץ
 וינה


תחומים קשורים
 מדינות העולם


 
 
 

אוסטריה


Austria

גיאוגרפיה |  כלכלה |  היסטוריה |  יהודים |  יחסים עם ישראל

אוסטריה, רפובליקה פדרטיבית במרכז אירופה. לשון תושביה גרמנית, והדת השלטת בה נוצרית קתולית. גובלת בצפון בגרמניה ובצ'כיה, במזרח - בהונגריה ובסלובקיה, בדרום - בסלובניה ובאיטליה, ובמערב - בשווייץ. תשעה מחוזותיה ("מדינות") הם זלצבורג, טירול, פורארלברג, סטיריה, קרנטן, בורגנלנד, אוסטריה העילית, אוסטריה התחתית ווינה. וינה הבירה היא הגדולה שבעריה; מעריה החשובות - נץ, גרץ, קלאגנפורט, זלצבורג ואינסברוק.
 

בשל מיקומה הגיאוגרפי, הניטרליות שלה בזמן קיומו של גוש המדינות הסובייטי והתפקיד ההיסטורי שמילאה בעבר כאימפריה מרכז אירופית - אוסטריה מהווה גשר בין מדינות מרכז ומזרח אירופה לבין מדינות מערב אירופה ודרום אירופה.

 

 

אוסטריה - דיוקן
אוסטריה - דיוקן
שם רשמי Republik Oesterreich
שטח 83,870 קמ"ר (מקום 116 בעולם)
אוכלוסייה 8,192,880 (מקום 90 בעולם)
שיעור גידול אוכלוסין 0.09%
תושבים אוסטרים (גרמנים) 91.1%, יוגוסלבים-לשעבר (קרואטים, סלובנים, סרבים, בוסנים) 4%, טורקים 1.6%, ילידי גרמניה 0.9%
שפה רשמית גרמנית
דתות קתולים 73.6%, פרוטסטנטים 4.7%, מוסלמים 4.2%, ללא דת 12%
בירה וינה
ממשל רפובליקה פדרלית
ראש מדינה נוכחי ראש-הממשלה (קַנצלֶר) אלפרד גוסנבאואר
עצמאית מאז

17 בספטמבר 1156 - ייסוד דוכסות אוסטריה

אוכלוסייה מתחת לקו העוני 5.9%
תמ"ג לנפש 32,700 דולר (מקום 16 בעולם)
שיעור אבטלה 5.2%
ענפי כלכלה מרכזיים גרעיני דגנים, תפוחי-אדמה, מכונות, כלי-רכב וחלקי-חילוף, מזון, מתכות, כימיקלים, עץ לתעשייה ועיבוד עץ, נייר וקרטון, ציוד תקשורת, תיירות
מטבע יורו
ידיעת קרוא וכתוב 98%
תוחלת חיים

נשים - 82.11; גברים - 76.17

(מקום 27 בעולם)

(הטבלה עודכנה לאחרונה באוקטובר 2006)

 

כפרים באזורים הרריים (צילום: ויז'ואל/פוטוס)

 

בפרלמנט מועצה לאומית המונה 165 צירים נבחרים ומועצת הברית שבה 50 צירים המייצגים את 9 ה"מדינות". הפרלמנט בוחר את הנשיא (קאנצלר), שסמכויותיו רחבות למדי. בשנים האחרונות, לאחר שנים רבות בהן שלטו קואליציות השמאל, ידעה אוסטריה התחזקות של מפלגות הימין ובעיקר של "מפלגת החופש" בהנהגתו של איש הימין הקיצוני, היידר. התפתחות פוליטית זאת על רקע עברה של אוסטריה כשותפה נאמנה לגרמניה במלחמת העולם השנייה, הדליקה נורה אדומה אצל רבות מידידותיה של אוסטריה, וגררה גל תגובות קשות ותרעומת בעולם. בינתיים נחלש היידר, והמנצח בבחירות שנערכו בשנת 2003 הוא הקנצלר שיסל, מנהיג המפלגה השמרנית.

 

נוף העיר זלצבורג (צילום: ויז'ואל/פוטוס)

 

 


גיאוגרפיה

לאוסטריה אין מוצא אל הים אך היא ממוקמת על פרשת הדרכים החשובה במרכז אירופה, ומאפשרת חציה נוחה של הרי האלפים. רוב האוכלוסיה יושבת בשטחי השפלה במזרחה של הארץ, בין נופיה - האלפים המזרחיים, הרי הקדם אלפים (Voralpen), אגן העיר וינה ושוליו של מישור הונגריה. הפסגה הגבוהה ביותר שבתחומיה היא הג (3,797 מ'). הדנובה הוא הנהר הראשי העובר בה, ושאר הנהרות הם יובליו - לך, אין, אנס, ליתה ודראווה. אגמי טראון, מונד, ורתר ואוסייך הם אתרי תיירות. שטחה גובל באגם בודנזי ובאגם נויזידלר. האקלים מרכז אירופי באזורים הנמוכים, המכוסים יערות של עצים רחבי עלים; ואלפיני בהרים, שבהם יערות של עצי מחט. בכמה מהריה יש קרחונים.

 

נהר אין באינסברוק (צילום: דני שדה)

 


כלכלה

לאוסטריה מחצבים רבים (ברזל, נחושת, עופרת, אבץ). בעמק מור נכרה פחם חום, ולאחר מלה"ע ה-2 נתגלו במדינה נפט וגז, בעיקר צפונית לוינה. ענפי הכלכלה העיקריים הם התעשייה, התיירות, התחבורה, הבנקאות והשירותים המסחריים. היערות מכסים כ-40% משטח הארץ, ועציהם משמשים חומר גלם לתעשייה. אוסטריה היא מדינת מעבר בין חלקי אירופה השונים, ונמל התעופה של וינה הוא צומת חשוב בקשרי האוויר הבינ"ל. ב-1995 הצטרפה לאיחוד האירופי, ונמנית על המדינות בעלות הכלכלה היציבה והעשירה יותר באיחוד. בעשור האחרון נהנתה מגידול מואץ בתל"ג ומשיעור אינפלציה נמוך ביותר.

 


היסטוריה

כ-1000 שנים לפנה"ס היה שטחה מיושב שבטים איליריים ואח"כ קלטים. במאה ה-1 לפנה"ס כבשה רומי את החבל וחילקה אותו ל-3 פרובינציות. עם התפוררות האימפריה הרומית חדרו לאזור שבטי סלאבים וגרמאנים. ב-800 לספירה הקים קרל הגדול את רוזנות "הספר המזרחי" - אוסטמרק - ומכאן השם אוסטריה. אח"כ חדרו לתחומיה המדיארים (הונגרים), ובמאה ה-10 הביס אותם הקיסר אוטו ה-1.

 

מימי הקיסרות ההאבסבורגית ועד הקיסרות האוסטרו-הונגרית

 

במאה ה-13 עלה לשלטון בית הבסבורג במקום בית בבנברג. מלכי הבסבורג איחדו זה אחר זה את חלקי אוסטריה של היום וצירפו לשטחם את טריאסטה שלחופי הים האדריאטי כדי שיהיה למדינה מוצא אל הים התיכון. במאה ה-17 נלחמו שליטי אוסטריה ברפורמציה, ובמלחמת שלושים השנה החזירו את הדת הקתולית לממלכתם. הם הצליחו להדוף את הטורקים שהגיעו עד שערי וינה.

 

מריה תרזיה, בעלה פרנץ ה-1 וילדיהם. איור משנת 1754 (מתוך מאגר גטי אימג' בנק ישראל)

 

במאה ה-17 החלה אוסטריה להגדיל את כוחה ושטחיה נתרחבו: צורפו אליה בוהמיה ושלזיה (שאבדה לה במאה ה-18), הונגריה וטרנסילבניה, ובוקובינה נכבשה. במחצית ה-2 של המאה ה-18 קיבלה בחלוקות פולין את גליציה.

 

הקיסרית מריה תרזה ובנה יוזף ה-2 הנהיגו משטר אבסולוטי נאור, שבו שמו את הדגש על סובלנות, חינוך, צבאיות וקידום הכלכלה. אוסטריה לקחה חלק במלחמות נפוליאון ומקומה היה מרכזי בקונגרס וינה. עד 1848 היה מטרניך האישיות המרכזית בממלכה. לאחר דיכוי מהפכת 1848 עלה על כס הקיסרות פרנץ יוזף ה-1, ובימיו הוקמה הקיסרות האוסטרו-הונגרית, שהתקיימה עד סוף מלה"ע ה-1. בעקבות הסכם סן ז'רמן חזרה אוסטריה להיות מדינה עצמאית ושטחה צומצם מאוד.

 

הרפובליקה הדמוקרטית הראשונה, ה"אנשלוס" ושיקום הדמוקרטיה לאחר מלה"ע ה-2

 

ב-1920 הייתה לרפובליקה דמוקרטית וידעה מצוקה כלכלית ומאבקים בין סוציאל-דמוקרטים ללאומנים קיצוניים. ב-1934 רצחו נאצים מקומיים את ראש הממשלה דולפוס. כל הנסיונות למנוע את הצטרפותה לגרמניה הנאצית נכשלו, וב-1938 במסגרת ה"אנשלוס" סופחה מרצון לגרמניה ונלחמה לצדה במלחמת העולם השנייה. בתום המלחמה הייתה מחולקת ל-4 אזורי כיבוש של המעצמות: ברה"מ, אנגליה, צרפת וארה"ב; ב-1955 פונתה מהכוחות הזרים בהבטיחה לשמור על נייטראליות במאבק הבין-גושי.

 

ב-1969 עלתה המפלגה הסוציאליסטית לשלטון בראשות קרייסקי. ב-1986 עלה על כס הנשיאות קורט ואלדהיים על אף השערורייה שעוררו גילויים על עברו הנאצי. במהלך מערכת הבחירות נתגלה כי בתקופת מלחמת העולם השנייה שירת ולדהיים כקצין ביחידה שהיתה מעורבת במעשי זוועה נגד אזרחים ביוגוסלביה ובצפון יוון. בחירתו עוררה זעם במדינות רבות בעולם, ותקופת כהונתו עמדה בסימן בידודה הבינלאומי של אוסטריה.

 


יהודים

העדות הקדומה ביותר ליהודים היא מן המאה ה-10. בימה"ב התיישבו יהודים בכפרים ובערים בכל האזור; אך מסוף ימה"ב הם ישבו בעיקר בעיר הבירה וינה ובסביבותיה; יש עדות שעוד ב-1204 היה שם בית כנסת. במאה ה-13 הייתה אוסטריה מרכז תורני חשוב לגרמניה ולארצות הסלאביות המערביות. באמצע המאה העניקו הדוכסים שמשלו באזור זכויות יתר ליהודים, אע"פ שהכנסייה עודדה את האנטישמיות; הקהילה היהודית שגשגה. במרוצת הזמן גברה השנאה ליהודים ונערכו בהם פרעות; העלילו עליהם עלילות דם והם הואשמו בחילול לחם הקודש. מצבם הלך והידרדר עד שב-1420 הועלו 270 מהם על המוקד, והשאר גורשו. אז נתכנתה המדינה בפי היהודים בשם "ארץ הדמים". לימים חודשה התיישבות היהודים, ושוב פרחה הקהילה.

 

בתקופת הקונטרה-רפורמציה סבלו היהודים מגזרות שונות, ובמאה ה-18 נחקקו חוקים שהגבילו את מספרם במדינה. רק לבן הבכור במשפחה יהודית הותר לשאת אישה. ב-1803 היו באוסטריה 332 משפחות של יהודים, וברחבי האימפריה ההאבסבורגית כ-87,000 משפחות. ב-1867 הושוו זכויותיהם לזכויות כלל התושבים באוסטריה-הונגריה, אך במקביל לכך הלכה והתרחבה גם האנטישמיות העממית.

 

אסירים משוחררים ממחנה הריכוז במאוטהאוזן באוסטריה, 1945 (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 

באוסטריה פעל בנימין זאב הרצל. בהיותו בן 18 עבר מבודפשט לווינה, בה הוענק לו תואר דוקטור במשפטים. בווינה החל לכתוב סיפורים, מערכונים ומחזות ושימש כתב ואח"כ עורך של מדור הפליטונים של היומון הווינאי החשוב "נויה פראיה פרסה" לאחר שב-1891-1895 היה כתב העיתון בפריס, והיה עד לפרשת דרייפוס, גיבש את רעיונותיו הציוניים.

 

בזמן האנשלוס ב-1938 היו באוסטריה כ-200,000 יהודים. בשואה ניספו כ-70,000 מהם.

 

בשנת 2000 היו באוסטריה קרוב ל-10,000 יהודים רשומים, ועפ"י אומדן היו בה בקירוב 5,000 נוספים שלא נרשמו כיהודים.

 


יחסים עם ישראל

ברוב שנותיה הראשונות התקיימו יחסים תקינים בין מדינת ישראל לאוסטריה. היא תמכה בישראל בפורומים בינ"ל, הייתה תחנת מעבר ליהודים שהורשו לצאת מברה"מ בדרכם לישראל וליעדים אחרים בעולם.

 

היחסים בין שתי המדינות הורעו לאחר שהקנצלר ברונו קרייסקי היה מן הראשונים להכיר ב"ישות הפלשתינאית" וביאסר ערפאת מנהיגה. בתקופת יורשו בתפקיד, קורט ולדהיים - מזכ"ל האו"ם לשעבר, עיכבה ישראל את מינוי שגרירה החדש באוסטריה כדי שלא להגיש כתב אמנה לקנצלר שהיה מעורב בתקופת השואה במלחמת העולם השנייה בפשעים נגד העם היהודי בארצות הבלקן. שוב הצטננו היחסים בין המדינות כשנכנס היידר לממשלה, לאחר ש"מפלגת החרות" הימנית קיצונית שלו זכתה ב-27% בבחירות 1999. מאז הביא היידר לנפילת הקואליצה בה ישב ועבר עם מפלגתו אל ספסלי האופוזיציה (בבחירות האחרונות זכה רק ב-10% מקולות הבוחרים) חלה התחממות ביחסים בין שתי המדינות.

 

הסחר בין ישראל ואוסטריה מצומצם למדי, מעט יותר מ-200 מיליון דולר, ורחוק מלבטא את הפוטנציאל הממשי שלהן. עיקר היצוא הישראלי הוא מכונות ומכשירים, אבנים ומתכות יקרות, טקסטיל ומוצרי מזון וחקלאות. היבוא הישראלי מאוסטריה אף הוא רובו ככולו תעשייתי.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©