אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


דגל איסלנד
דגל איסלנד 
 
השעה באיסלנד 
 
רייקיאוויק, בירת איסלנד
רייקיאוויק, בירת איסלנד צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
אגם קרחונים
אגם קרחונים 
 
אייל הצפון
אייל הצפון צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 האתר הרשמי של הפרלמנט האיסלנדי
 מידע נוסף על המדינה
 מפת המדינה באתר אנכרטא
 האתר הרשמי של לשכת רה"מ איסלנד


ערכים קשורים
 קוטב גיאוגרפי
 אקלים קוטבי
 זרם הגולף
 אקלים ממוזג
 הר געש
 גייזר
 רווחה
 נצרות
 איריק טורבלדסון "האדום"
 כריסטופר קולומבוס
 סאגה
 ימי הביניים
 לותרניזם
 אבעבועות שחורות
 אביב העמים
 מלחמת העולם השנייה
 מלחמת קוריאה
 ארגון הברית הצפון-אטלנטית
 נשק גרעיני
 האוקיינוס האטלנטי
 גרנלנד
 נורבגיה
 רייקיאוויק
 אירופה
 האוקיינוס הארקטי
 ויקינגים
 דנ"א


תחומים קשורים
 מדינות העולם


 
 
 

איסלנד


Iceland

גיאוגרפיה ואקלים |  כלכלה |  היסטוריה

איסלנד, רפובליקה השוכנת על אי בצפון האוקיינוס האטלנטי, בין גרנלנד ו נורבגיה. מדינה עצמאית מאז 1944, לאחר שנים ארוכות בהן היתה נתונה לשלטון נורבגי ודני. באיסלנד מספר תושבים קטן במיוחד, 294,000 איש (נכון ל-2005). 93% מהתושבים במדינה חיים בערים, ו-60% חיים בעיר הבירה רייקיאוויק

 

איסלנד מרוחקת כ-1,000 ק"מ מנורבגיה, וכ-300 ק"מ מגרנלנד, אך למרות זאת היא נחשבת לחלק מיבשת אירופה חלקו הצפוני של האי נמצא בתוך חוג הקוטב, ומצפון לו משתרע האוקיינוס הארקטי.  

  

האוכלוסייה באיסלנד נחשבת לאוכלוסייה ההומוגנית ביותר בעולם. רובם הכמעט מוחלט של תושביה הם צאצאי מהגרים שבאו מנורבגיה אל האי (ויקינגים), וחלקם הקטן צאצאים של מהגרים סקוטים ואירים שהגיעו מהאיים הבריטיים. התרבות האיסלנדית מבוססת בעיקר על המורשת הוויקינגית והשפה האיסלנדית דומה מאוד לנורבגית עתיקה, שפת הוויקינגים. בזכות ההומוגניות הרבה של האוכלוסייה, נחתמה בשנת 2000 עיסקת-ענק בין ממשלת איסלנד לתאגיד Decode Genetics, לפיה יכול התאגיד לקבל מידע גנטי על האוכלוסייה במטרה לקודד את הדנ"א של כל תושבי איסלנד וללמוד ממנו על מחלות גנטיות.

 

איסלנד - דיוקן
איסלנד - דיוקן
שם רשמי Lydhveldidh Island
שטח 103,000 קמ"ר (מקום 108 בעולם)
אוכלוסייה 299,388 (מקום 178 בעולם)
שיעור גידול אוכלוסין 0.87%
תושבים איסלנדים
שפה רשמית איסלנדית
דתות לותרנים אוונגליסטים 85.5%; פרוטסטנטים אחרים 4.1%, קתולים 1.7% אחרים 8.7% (2004)
בירה רייקיאוויק
ממשל רפובליקה חוקתית
ראש מדינה נוכחי

ראש-הממשלה גֵיְר הַאָרְדֶה

עצמאית מאז 17 ביוני 1944 (מדנמרק)
אוכלוסייה מתחת לקו העוני אין נתונים
תמ"ג לנפש 36,500 דולר (מקום 11 בעולם)
שיעור אבטלה 2.1%
ענפי כלכלה מרכזיים ייצור אלומיניום (מהתעשיות הגדולות במדינה), הכנת סגסוגת ברזל-צורן, הפקת אנרגיה גיאותרמלית, תפוחי-אדמה, ירקות ירוקים, כבשים, דגים; עיבוד הדגה, מוצרי חלב, תיירות
מטבע קרונה (כתר) איסלנדית
ידיעת קרוא וכתוב 99%
תוחלת חיים

נשים - 82.48; גברים - 78.23

(מקום 11 בעולם)

 

(הטבלה עודכנה לאחרונה באוקטובר 2006)

 

בראש המדינה עומד הנשיא, הנבחר בבחירות דמוקרטיות, אך סמכויותיו מעטות. ראש הממשלה הוא בעל הסמכויות ומנהל את הממשלה, הכפופה לפרלמנט.

 

נוף איי ווסטמן (צילום: רן שלו)

 


גיאוגרפיה ואקלים
למרות הקרבה לחוג
הקוטב הצפוני, האקלים באיסלנד אינו ארקטי. הזרם הצפון אטלנטי (חלק מזרם הגולף החמים) עובר סמוך לחופי האי וגורם לאקלים ממוזג. הטמפרטורות בדרום נעות בין ˚1- בחורף ל-˚11 בקיץ . בצפון האי הטמפרטורות נמוכות יותר, ורוחות קוטביות מנשבות שם.

 

מידותיו של האי כ-485 ק"מ ממזרח למערב, וכ-360 ק"מ מצפון לדרום. האי איסלנד צעיר מאוד מבחינה גיאולוגית, ונוצר בהתפרצויות וולקניות שאירעו ב-60 מיליון השנה האחרונות. לכן קיימים עדיין באי הרי געש פעילים רבים, רעידות האדמה הן תכופות, ומעיינות מים חמים וסילוני קיטור מתפרצים מהאדמה הגעשית. הגייזר הידוע ביותר נמצא בדרום-מרכז האי, והוא מתפרץ בסילוני מים וקיטור שמגיעים לגובה של 60 מטרים. רוב משקי הבית באיסלנד מחוממים בעזרת המים החמים הבוקעים מהאדמה.

 

גייזר מתפרץ (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 

באיסלנד שדות לבה עצומים, ומעט מאוד עצים (מלבד חורשות שניטעו על ידי האדם). שדות שלג וקרחונים מכסים כ-15% משטח האי. לאורך החוף הדרום-מערבי משתרעת שפלה, שהיא האזור המיושב ביותר באיסלנד. פנים האי הוא בעיקרו הררי, וגובה הפסגות נע בין 600 מטרים מעל פני הים ועד 2,100 מטרים.

 

צילום: רן שלו

 

איסלנד הוא אי עני בחי וצומח. הצמחייה האופיינית ביותר לו היא צמחיית טונדרה נמוכה, ובעל החיים המקומי היחיד הוא השועל הארקטי. בעלי חיים נוספים הובאו למקום על ידי האדם, בהם אייל הצפון, החורפן ועכברים ומכרסמים אחרים שהגיעו באוניות והתרבו על האי. אין באיסלנד כלל זוחלים, אך קיים בה עושר במיני ציפורים, ובעיקר עופות מים.

 

מימי האוקיינוס המקיפים את האי, לעומת זאת, עשירים ביונקי ים ודגים, בהם לווייתנים, כלבי ים, אריות ים ועוד, ובאגמים ובנהרות חיים דגי אלתית, צלופחים ודגי שמך.

 


כלכלה
כלכלתה של איסלנד מבוססת על שוק חופשי במשולב עם מדיניות
סעד מפותחת. רמת החיים במדינה גבוהה וחלוקת העושר בין התושבים שוויונית ביותר ביחס למדינות המערב האחרות.

 

כלכלתה של המדינה מבוססת במידה רבה על הדיג ותעשיית הדגים (64% מהייצוא). ב-1975 הרחיבה איסלנד את מרחב הדיג שלה, מ-80 ק"מ מהחוף ל-320 ק"מ מהחוף, צעד שיצר חיכוך עם בריטניה, וזכה לכינוי "מלחמת הבקלה" (Cod War).

 

גם התיירות הולכת ותופסת מקום נכבד בכלכלתה של איסלנד. רוב שטחיה אינם מתאימים לגידולים חקלאיים, אך כ-20% ממנה מאפשרים גידול צאן, וסביבו משק חלב ומוצרי חלב, צמר ובשר.

 

מאז שנות ה-90 של המאה ה-20 החלה איסלנד לגוון את כלכלתה. החלו להתפתח בה תעשיות שונות במקביל לתעשיית הדגים, ובהן ביוטכנולוגיה, בתי תוכנה ושירותים פיננסיים. ענף תעשייה מוביל במדינה הוא ייצור אלומיניום, הדורש אנרגיה רבה שנמצאת במדינה בשפע.

 

בעבר היתה איסלנד מהמדינות בעלות רמת החיים הגבוהה בעולם, אולם המשבר הפננסי שפקד את העולם ב-2008 פגע קשות בכלכלת המדינה והוריד את רמת החיים של רבים מתושביה.

 

 


היסטוריה

האי איסלנד לא היה מיושב עד סוף המאה ה-9 לערך. אז הגיע מנורבגיה הוויקינג אינגולפור ארנרסון, שנחשב למתיישב הקבע הראשון באיסלנד. ארנרסון ואנשיו הקימו חווה במקום בו קמה מאוחר יותר הבירה רייקיאוויק . עד שנת 930 הגיעו לאיסלנד קבוצות מתיישבים מארצות סקנדינביה ומהאיים הבריטיים, רבים מהם לאחר שסבלו מרדיפות פוליטיות בארצותיהם. בשנה זו ייסדו התושבים לראשונה באיסלנד אסיפה מחוקקת – שנקראה אלת'ינג. המועצה פעלה ללא ראש ממשלה או צורה כלשהי של שליט יחיד.

 

בשנת 1000 לערך אימצו תושבי איסלנד את
הנצרות. בשלהי המאה ה-10 יצאו איריק טורבלדסון "האדום"

 וקבוצת מתיישבים מאיסלנד, והתיישבו בגרנלנד. מאוחר יותר על פי המסורת, יצא בנו של אריק האדום, ליף אריקסון, אל חופי אמריקה הצפונית והיה לאירופי הראשון ביבשת זו, שנים ארוכות לפני כריסטופר קולומבוס.

 

במשך יותר מ-300 שנה נהנו תושבי איסלנד מפריחה כלכלית ותרבותית. דגי הים מצד אחד, ושדות המרעה מצד שני – סיפקו פרנסה לתושבי האי. היתה זו גם תקופה של פריחה תרבותית. התושבים, שנמלטו ברובם מארצות מוצאם והתיישבו בארץ בודדת, יצרו סיפורים אפיים ודרמטיים ובנו תרבות מקומית וזהות לאומית. הידועות שביצירות אלה, הסאגות והאגדות האיסלנדיות, שתיארו מאבקים, קרבות ואהבות, הן מן היצירות המוערכות ביותר מתקופת ימי הביניים.

 

בשנת 1262 נכנסה איסלנד לתקופה ארוכה של שעבוד, כאשר קיבלה על עצמה את שלטונו של מלך נורבגיה. ב-1320 עברו הן נורבגיה והן איסלנד לשליטתו של מלך דנמרק. השלטון הזר, ובעיקר זה הדני, פגעו קשות באיסלנד. פגיעה קשה מצד דנמרק התרחשה בתחום הכלכלי, בעקבות צמצומו ואף חיסולו של המסחר שהתנהל בין איסלנד לבריטניה. במהלך שנות השלטון הדני הגיעו תושבי איסלנד למצב כלכלי קשה ביותר. גם בתחום הדתי היתה ההתערבות הדנית בוטה, ובשנת 1550 הוצא להורג הבישופ ארסון והזרם הלותרני בנצרות נכפה על איסלנד.

 

רודנותו של השלטון הדני, בצירוף פגעי טבע, דלדלו את האוכלוסייה באיסלנד והותירו את הנשארים במצב קשה ביותר. מגיפת האבעבועות השחורות שפרצה ב-1707 הפילה חללים רבים. תקופות של רעב במדינה והתפרצות הר הגעש לאקי ב-1783 תרמו כולם להקטנת האוכלוסיה עד לכ-35 אלף תושבים בלבד.

 

גלי המהפכות באירופה במאה ה-19 השפיעו לטובה גם על איסלנד. ב-1848 החלה דנמרק לעבור תהליכי דמוקרטיזציה, ובמקביל הקלה את שלטונה על איסלנד. ב-1847 קיבלה איסלנד אוטונומיה מוגבלת והאלת'ינג קיבל מחדש את סמכותו לנהל את ענייניה הפנימיים. גם הגבלות המסחר הוקלו, והמצב הכלכלי החל להשתפר.

 

למרות האוטונומיה בה זכתה והשיפור הכלכלי, נותרה איסלנד תחת שלטון דנמרק עד מלחמת העולם השנייה. כאשר דנמרק נכבשה על ידי הנאצים, השתלט על איסלנד הצבא הבריטי, והקשר השלטוני בין דנמרק ואיסלנד נותק. ב-1944 החליטה איסלנד להודיע על ניתוק כל קשריה עם דנמרק ולייסד רפובליקה עצמאית. ההחלטה התקבלה במשאל עם וזכתה ברוב של כמעט 100 אחוזים מהאוכלוסייה. ב-17 ביוני 1944 הוכרזה הקמת הרפובליקה של איסלנד.

 

הכרזת העצמאות נעשתה כאשר על אדמת איסלנד נותרו עדיין כוחות בריטיים. אלה הוחלפו עוד לפני תום מלחמת העולם השנייה בכוח אמריקני. בזאת נפתחה סוגיה שתעסיק את איסלנד עוד שנים רבות. גם לאחר המלחמה ביקשה ארה"ב להשאיר לעצמה בסיסים צבאיים באי. הבקשה עוררה התנגדות, ולבסוף נמצאה פשרה לפיה יישאר באי כוח אמריקני מוגבל.

 

בתקופת מלחמת קוריאה חזרה ארה"ב והפעילה בסיסים צבאיים באיסלנד, תחת המטרייה של כוחות נאט"ו. ב-1985 העבירה איסלנד חוק, האוסר על הצבת נשק גרעיני על האי, חוק שנועד למעשה להגביל את האפשרויות הצבאיות של האמריקנים על האי. לבסוף, בספטמבר 2006 עזבו חיילי ארה"ב את האי.

 

שאלה נוספת שליוותה את יחסיה של איסלנד עם כמה ממדינות צפון אירופה, היתה שאלת שטחי הדיג. כלכלתה של איסלנד מתבססת במידה רבה על הדיג, ומדי כמה שנים עוררה הרחבתם התנגדות בקרב מדינות מתחרות.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©