אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


דגל אלבניה
דגל אלבניה 
 
השעה באלבניה 
 
 אלבניה. מבט מהטירה בעיר Gjirokaster.
אלבניה. מבט מהטירה בעיר Gjirokaster.  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
 פליטים אלבנים ליד העיר טירנה.
פליטים אלבנים ליד העיר טירנה. צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 האתר הרשמי של הפרלמנט באלבניה
 מפת המדינה באתר אנכרטא
 מידע נוסף על המדינה
 האתר הרשמי של נשיא אלבניה


ערכים קשורים
 רומא העתיקה
 סלאבים
 בולגריה
 אסלאם
 חאג' מוחמד אמין אל-חוסייני
 מלחמת העולם השנייה
 פרסטרויקה וגלסנוסט
 מיכאיל סרגייביץ' גורבצ'וב
 ארגון הברית הצפון-אטלנטית
 סלובודן מילושביץ'
 ג'ורג' ווקר בוש
 גירוש ספרד
 שואה
 בלקן
 אירופה
 ים אדריאטי
 סרביה
 מקדוניה ("הרפובליקה היוגוסלבית לשעבר מקדוניה")
 יוון


תחומים קשורים
 מדינות העולם


 
 
 

אלבניה


Albania

גיאוגרפיה |  כלכלה |  היסטוריה |  יהודים וישראל

אלבניה, רפובליקה, ממדינות הבלקן בדרום אירופה. גבולותיה: במערב - הים האדריאטי; בצפון - סרביה ומונטנגרו, במזרח - מקדוניה; בדרום - יוון. העיר הגדולה במדינה היא טירנה, הבירה; שאר הערים קטנות למדי. עיר הנמל הראשית היא דורס.

 


 

 

אלבניה - דיוקן
אלבניה - דיוקן
שם רשמי Republika e Shqiperise
שטח 28,748 קמ"ר (מקום 145בעולם)
אוכלוסייה 3,000,000 (מקום 137 בעולם)
שיעור גידול אוכלוסין 0.26%
תושבים אלבנים 95%, יוונים 3%, אחרים (ולַכים, צוענים, סרבים, מקדונים, בולגרים) 2%
שפה רשמית אלבנית
דתות

מוסלמים 70%, אלבנים אורתודוקסיים 20%, קתולים 10%

בירה טירנה
ממשל בתהליכי דמוקרטיזציה
ראש מדינה נוכחי ראש הממשלה סלי ברישה
עצמאית מאז 28 בנובמבר 1912 (מהאימפריה העות'מאנית)
אוכלוסייה מתחת לקו העוני 12,5%
תמ"ג לנפש 7,800 דולר (מקום 124 בעולם)
שיעור אבטלה 13.4% (נתון רשמי); בפועל - כ-30%
ענפי כלכלה מרכזיים חיטה, תירס, תפוחי-אדמה, ירקות, פירות, סלק-סוכר, ענבים, בשר; עיבוד מזון (כולל: מוצרי-חלב), טקסטיל והלבשה, עץ כחומר-גלם, נפט, מלט, כימיקלים, כרייה, מתכות בסיסיות, הידרו-חשמל (הפקת אנרגיה ממים)
מטבע לק
ידיעת קרוא וכתוב

98.7%

תוחלת חיים

נשים - 80.3; גברים - 74.2

(מקום 60 בעולם)

 *הטבלה עודכנה לאחרונה בפברואר 2012)

 


גיאוגרפיה

רוב שטחה הררי ולאורך חופה מישור צר. הריה הם חלק מהאלפים הדינאריים, ושיאם - 2,750 מ'. הנהר הארוך ביותר באלבניה הוא הדרינה. בתחומה מצויים האגמים שקודר, פרספה ואוהריד. חופה מפורץ. אקלימה אירופי עד ים תיכוני ובפנים הארץ קר יותר מאשר לאורך החוף. כמות המשקעים בה רבה (1,500-1,000 מ"מ בשנה). כשליש משטחה מיוער, ושאר שטחה משמש למרעה ולגידולים חקלאיים. רוב תושביה חיים בכפרים. אוכלוסייתה נחלקת לשתי קבוצות: דוברי הניב הצפוני - גג, ודוברי הניב הדרומי טוסק.

 

מבנה עתיק בסרנדה, עיר לחוף ימה של אלבניה (צילום: ויז'ואל/פוטוס)

 


כלכלה

אלבניה היא העניה במדינות אירופה. ב-1950 נעשתה קולקטיביזאציה בחקלאותה, שהענף העיקרי בה הוא גידול בקר. כמו"כ נעשו מאמצים לפתח את ענף התחבורה, והוקמה בה תשתית נרחבת של כבישים, מערכות הידרואלקטריות ומסילות ברזל. באלבניה תעשיית טקסטיל ומזון. בהריה יש מרבצי פחם, אספלט, ביטומן ונפט, והיא מייצאת כרום וניקל.

 


היסטוריה

העם האלבני התגבש משבטים איליריים ותראקיים שהגיעו לבלקן בעת העתיקה. לאורך החוף נוסדו מושבות יווניות, ואולם הממלכה האילירית שמרה על עצמאותה - גם לאחר הכיבוש הרומי (167 לפנה"ס). במאה ה-6 פלשו לאזור שבטים סלאבים. במאה ה-9 סופחה אלבניה לבולגריה. במאה ה-13 נכלל חלק גדול מאלבניה ומצפון יוון בממלכה הסרבית, וב-1389 בלמו הסרבים את מסע הכיבוש המוסלמי-טורקי לעבר מרכז אירופה. ב-1479 כבשו הטורקים את האזור, לאחר שניהלו מאבק ממושך עם האלבנים, שבראשם עמד סקנדרבג. מאז, האסלאם היא הדת הראשית במדינה.

 

ב-1912 קיבלה אלבניה את עצמאותה ונקבעו גבולותיה. הנסיך הגרמני וילהלם פון ויד מונה ע"י מעצמות אירופה ב-1914 למלך אלבניה. הוא נאלץ להתפטר בשל מלחמת האזרחים שפרצה באלבניה, ומשום העדר התמיכה של המדינות שבחרוהו.

 

ב-1925 הוכרזה רפובליקה, אך 3 שנים לאחר מכן השתלט עליה אחמד זוגו והכריז על עצמו מלך. ב-1939 סופחה לאיטליה הפשיסטית, אשר השתמשה בה באוקטובר 1940 כבסיס לתקיפת יוון. המופתי הירושלמי, חאג' מוחמד אמין אל-חוסייני, אשר נמלט ב-1941 לאיטליה ולגרמניה, שירת את הנאצים כתועמלן וגייס מתנדבים מבין המוסלמים באלבניה וביתר ארצות הבלקן לדביזיית ס.ס. מוסלמית.

 

במלחמת העולם השנייה היה אנוור הוג'ה (Hoxha) ראש המחתרת שפעלה נגד האיטלקים והגרמנים שפלשו לארצו; אחרי המלחמה נמנה עם מייסדי המפלגה הקומוניסטית באלבניה. צידד בסין במאבקה נגד ברה"מ. לאחר מלה"ע ה-2 שבה והתארגנה הממשלה בראשות אנוור הוג'ה.

 

עד 1978 הייתה מקורבת לסין, לאחר שהסתכסכה עם ברה"מ. המשטר הקומוניסטי אסר על כל ביטוי פומבי של אמונה דתית, וסגר את כל בתי-התפילה (מסגדים וכנסיות) - כחלק מהמאמץ להשליט בעם אידיאולוגיה אחת ויחידה; אלבניה הייתה למעשה סגורה בפני כל קשר עם שאר מדינות העולם (למעֵט סין ואוסטריה).

 

ב-1981 החלה ממשלת אלבניה לנקוט צעדים לפיתוח הכלכלה, אולם אלבניה המבודדת נותרה הנחשלת במדינות אירופה.

 

ב-1990, בעקבות מדיניות הפרסטרויקה והגלסנוסט שהוביל גורבצ'וב בברה"מ והתסיסה במדינות הקומוניסטיות, פקד את אלבניה גל של הפגנות אלימות ושביתות; מזכ"ל המפלגה, רמיז עליה, נאלץ להתיר בה ריבוי מפלגות - וגם הוחל בהתרת השתייכות דתית וגם פולחן דתי בפומבי. התסיסה הייתה בשיאה בפברואר-מרס 1991: מפגינים הפילו את פסלו של הוג'ה בטירנה, ובה בעת השתלטו 20,000 אלבנים על ספינות והפליגו לאיטליה. באפריל אותה שנה נערכו בחירות וידם של הקומוניסטים הייתה על העליונה, אך הפגנות ושביתות בערים וגל הבריחות ההולך ונמשך אילצו את רמיז עליה להכריז על משטר נשיאותי, לנסח חוקת מעבר ליברלית, להתחיל בהפרטת חברות ממלכתיות ובהחזרת אדמות לאיכרים ולמנות ממשלה רב מפלגתית (יוני 1991).

 

כמו"כ חודשו היחסים הדיפלומטיים עם מדינות המערב, ואלבניה קיבלה מהן סיוע רב (תרופות ומזון). צעדים נמרצים שנקטה איטליה בלמו את זרם הפליטים שהציף אותה.

 

ב-1992 התמנה לנשיא סלי ברישה (Sali Berisha), קרדיולוג במקצוע, ולראש הממשלה נבחר אלכסנדר מסקי (Aleksander Meksi). שנה לאחר מכן נכלאו מספר מנהיגים קומוניסטים באשמת שחיתות. ב-1997 נכשל ניסיונו של לקה, בנו של המלך זוגו, לחזור אל השלטון. באותה שנה פרץ במדינה משבר כלכלי חמור שנגרם בין היתר משורה של פרשיות שחיתות ו"תרמיות פירמידה". בעקבות המשבר נערכו הפגנות המוניות נגד הממשלה שנאלצת להתפטר, ובמקומה נבחרת ממשלה סוציאליסטית.

 

הפזורה האלבנית

 

אלבנים רבים התיישבו במהלך המאה ה-20 במקדוניה ובחבל קוסובו שביוגוסלביה. מעריכים כי בין 1960 ל-1990 היגרו 400,000 אלבנים לקוסובו והטו את המאזן הדמוגרפי בה לטובתם. משנת 1974 עת הוענקה לקוסובו אוטונומיה, האיצו האלבנים את דחיקתם של הסרבים מן החבל. 

 

היחסים בין האלבנים והסרבים הורעו עם הקמת "הצבא לשחרור קוסובו" (UCK) בידי בדלנים אלבנים (1992), אולם פעולות גרילה או טרור משמעותיות כנגד הסרבים וכוחות הפדרציה היוגוסלבית החלו רק ב-1996. במהלך 1998 חלה הסלמה, ולכדי מלחמה בקנה מידה רחב הגיע הקונפליקט ב-1999 עם התערבותן הצבאית של ארה"ב ומדינות האיחוד האירופי במסגרת כוחות המשלוח של נאט"ו.

 

ב-1999 התחוללה בחבל קוסובו מלחמה עקובה מדם שלוותה במעשי טבח המוניים של מיליציות סרביות בתושבי הרוב האלבני. כוחות ברית נאט"ו יצאו להגן על הרוב האלבני מפני הטיהור האתני שעמדו לבצע בו מיליציות של המיעוט הסרבי. אך רק לאחר 78 ימים של מעשי טבח המוניים אונס ביזה שריפות וגירוש, נכנע נשיא הרפובליקה הפדרלית יוגוסלביה, סלובודן מילושביץ' והורה לכוחותיו לצאת מן החבל.

 

בינואר 2001, לאחר נפילתו של מילושביץ', חודשו היחסים עם הסרבים, ובאותה שנה זכתה המפלגה הסוציאליסטית בבחירות פעם שנייה ברציפות. ב-2005 חזר ברישה מהמפלגה הדמוקרטית (מרכז-ימין) לשלטון, וב-2007 ביקר במדינה נשיא ארה"ב ג'ורג' וו. בוש  - ביקור ראשון של נשיא אמריקני במדינה שסימל את היחסים ההדוקים בין המדינות. ב-2008 הוזמנה אלבניה להצטרף לברית נאט"ו.

 


יהודים וישראל

ראשוני היהודים שהגיעו אליה, במאה ה-16, היו מגורשי ספרד. ב-1930 חיו בה 204 יהודים בלבד. בימי השואה הגיעו אליה פליטים יהודים מסרביה ומקרואטיה. למעט בודדים ניצלו רוב רובם של היהודים בתחומה, וזכו להגנה של האוכלוסייה המקומית. ב-1990 היגרו ממנה מרבית יהודיה, מקצתם לישראל.

 

באוגוסט 1991 חודשו הקשרים הדיפלומטיים בין אלבניה לישראל.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©