אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


דגל בולגריה
דגל בולגריה 
 
השעה בבולגריה 
 
פרדיננד ה-1, שליט בולגריה , הכריז על עצמאותה של בולגריה ב-1908
פרדיננד ה-1, שליט בולגריה , הכריז על עצמאותה של בולגריה ב-1908 צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
המלך סימאון ה-2, כיום ראש ממשלת בולגריה
המלך סימאון ה-2, כיום ראש ממשלת בולגריה צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
עתיקות בנסבאר
עתיקות בנסבאר צילום: דני שדה
 
אגם דוספאט
אגם דוספאט צילום: גילי סופר
 
כנסיית אלכסנדר נבסקי בסופיה
כנסיית אלכסנדר נבסקי בסופיה צילום: יוסף ג'קסון
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 האתר הרשמי של לשכת הסטטיסטיקה הבולגרית
 מידע נוסף על המדינה
 מפת המדינה באתר אנכרטא


ערכים קשורים
 דנובה
 רומניה
 האיחוד האירופי
 קרן המטבע הבינלאומית
 התקופה הכלכוליתית
 איליאדה ואודיסיאה
 הומרוס
 הרודוטוס
 פרס
 רומא העתיקה
 ספרטקוס
 בוריס ה-1
 נצרות
 ביזנטיון
 האימפריה העות'מאנית
 חוזה סן סטפנו
 מלחמות הבלקן
 מלחמת העולם הראשונה
 פשיזם
 בניטו מוסוליני
 מלחמת העולם השנייה
 ברית המועצות
 פרנסיסקו פרנקו
 ברית ורשה
 צ'כוסלובקיה
 מחנות ריכוז והשמדה
 הקרן הקיימת לישראל
 חסיד אומות העולם
 שואה
 אל על
 מלחמת ששת הימים
 אירופה
 בלקן
 סרביה
 מקדוניה ("הרפובליקה היוגוסלבית לשעבר מקדוניה")
 יוון
 טורקיה
 הים השחור


תחומים קשורים
 מדינות העולם


 
 
 

בולגריה


Bulgaria

גיאוגרפיה |  כלכלה |  פרה-היסטוריה |  ממלכת תראקיה |  הבולגרים הראשונים |  הממלכה הבולגרית השניה והשלטון העות'מני |  הממלכה הבולגרית השלישית |  הדמוקרטיה העממית |  בולגריה הדמוקרטית |  יהודים

בולגריה, רפובליקה דמוקרטית בדרום מזרח אירופה, בחצי האי הבלקני. גבולותיה: בצפון - רומניה; במערב - סרביה ומקדוניה; בדרום - יוון וטורקיה; במזרח - הים השחור. עריה החשובות הן סופיה - הבירה, וורנה - עיר הנמל הראשית ופלובדיב.

  

בולגריה - דיוקן
בולגריה - דיוקן
שם רשמי Republika Balgariya
שטח 110,910 קמ"ר (מקום 105 בעולם)
אוכלוסייה 7,385,367 (מקום 95 בעולם)
שיעור גידול אוכלוסין 0.86%-
תושבים בולגרים 83.6%, טורקים 9.4%, צוענים 4.7%, אחרים (מקדונים, ארמנים, טטארים, צ'רקסים) 2%
שפה רשמית בולגרית
דתות בולגרים אורתודוקסים 82.6%, מוסלמים 12.2%, נוצרים אחרים 1.2%
בירה סופיה
ממשל דמוקרטיה פרלמנטרית
ראש מדינה נוכחי ראש הממשלה סרגיי סטנישב
עצמאית מאז 22 בספטמבר 1908 (מהאימפריה העות'מאנית)
אוכלוסייה מתחת לקו העוני 13.4%
תמ"ג לנפש 9,600 דולר (מקום 88 בעולם)
שיעור אבטלה 11.5%
ענפי כלכלה מרכזיים ירקות, פירות, טבק, חיטה, שעורה, חמניות, סלק-סוכר, בקר; חשמל, גז, מים, מזון, משקאות, טבק, מכונות וציוד, מתכות בסיסיות, מוצרי הכימיה, פחמי-אבן, נפט מזוקק, דלק גרעיני
מטבע לב
ידיעת קרוא וכתוב 98.6%
תוחלת חיים

נשים - 76.13; גברים - 68.68

(מקום 110 בעולם)

(הטבלה עודכנה לאחרונה באוקטובר 2006)

 


גיאוגרפיה

לאורכה של בולגריה, ממזרח למערב, משתרעים הרי סטארה פלאנינה (הרי הבלקן). רוב שטחה הררי, פסגתה הגבוהה ביותר - הר מוסלה (Musala) המתנשא לגובה 2,925 מ'.

 

בצפונה של בולגריה משתרע מישור הגובל בנהר הדנובה, קו הגבול בינה לבין רומניה. אקלימה יבשתי והתנודות בין עונות השנה ובין חבל ארץ אחד למשנהו גדולות.

 

 


כלכלה

שנות ה-90 התאפיינו בקשיים רבים במעבר מכלכלה סוציאליסטית ריכוזית לכלכלת שוק. אבטלה ואינפלציה גבוהות, ותהליך קבלת החלטות בעייתי מבחינת טוהר המידות איפיינו את המשק הבולגרי. בעקבות רפורמות שהונהגו מאז שנת 2000 עלתה כלכלת בולגריה על מסלול של צמיחה (כ-4.5% בשנה) והותאמה לנורמות של מדינות האיחוד האירופי, אליהן ביקשה להצטרף (מהלך שאכן התממש בראשית 2007). קרן המטבע הבינלאומית מסיעת לבולגריה בתהליך זה. שותפות הסחר העיקריות של בולגריה: גרמניה, איטליה, רוסיה, צרפת, יוון וטורקיה.

 

התעשייה המספקת עבודה ל-30% מהמועסקים מושתת על ייצור כימיקלים, דלקים גרעיניים, מכונות, טקסטיל, מוצרי עור, כלי רכב ומזון. החקלאות (25% מהמועסקים) אשר היתה קולקטיבית ברובה עברה הפרטה; ענפיה העיקריים: דגנים, פירות, בקר וצאן, טבק, כרמי גפנים. אוצרות הטבע במדינה: ברזל, עופרת, אבץ, גז ופחם. ענפי השירותים אחראים ל 45% מהתעסוקה במשק. בשנים האחרונות התפתחה מאוד התיירות, המושכת תיירים רבים אל חופי הים השחור - בולגריה היא המדינה הזולה באירופה בתחום התיירות העממית.

 

חוף הים של ורנה מושך אליו תיירים רבים (צילום: דני שדה)

 


פרה-היסטוריה

מחופיו של הים השחור ועד הרי רודופי (Mountains Rhodope) נחשפו בבולגריה אתרים ארכיאולוגיים רבים בהם התגלו ממצאים המעידים על התיישבות אנושית מתקופת האבן ועד האלף הראשון לפנה"ס, בין החשובים שבהם: נובה זגורה (Nova Zagora), טרויאן (Troyan) ווליקו טורנובו (Veliko Turnovo). בעיר המתים הכלכוליתית של ורנה (Varna Chalcolithic Necropolis) נתגלה תכשיט המעיד על ראשית עיבודו של זהב בידי האדם. על בסיס חפירות התל בקרנובסקה Karanovo),Karanovska ), נקבעה שיטת התיארוך עבור כל האתרים הארכיאולוגיים בבלקן.

 

התיאטרון הרומי בפלובדיב (צילום: יוסף ג'קסון)

 


ממלכת תראקיה

עדויות היסטוריות ראשונות על חבל תראקיה, בו שוכנת דרום בולגריה של ימינו (וכן צפון מזרח יוון ומערב טורקיה), ניתן למצוא אצל היוונים. על פי ה"אודיסיאה" של הומרוס, לחם רזוס (Rhesus) מלך התראקים לצידה של טרויה. במאה ה-7 לפנה"ס החלה התיישבות היוונים לחופיו של הים השחור בחבל הארץ המוכר כיום כבולגריה. על פי ההיסטוריון היוני הרודוטוס (Herodotus of Halicarnassus) חצה דריוש ה-1 Darius the Great) ,Dârayavauš) מלך פרס, את תראקיה במסע המלחמה שלו נגד הסקיתים סביב הים השחור (516 לפנה"ס). שר צבאו, מגבזוס (Megabazus) נשאר בשטחה גם לאחר תום המסע על מנת לבסס את שלטון הפרסים בה. מפקד הצבא האתונאי, קימון (Cimon) פלש ב-476 לפנה"ס לתראקיה על מנת לשחרר את המושבה היונית איון (Eion) מידי הפרסים.

 

ממלכה תראקית עצמאית גדולה הוקמה לראשונה בימי המלך תרה ה-1 (Teres I), מנהיג השבט האודריסי (Odrysian tribe). בימי בנו, המלך סיתלכס (431-424 לפנה"ס, Sitalkes), נעשתה תראקיה מעצמה אזורית עשירה שחלשה על המרחב שבין הים האגאי לבין נהר הדנובה. אתונה נזקקה לתמיכתה של תראקיה במאבקה נגד אויביה הכלקידים (Chalcidian), בני בריתם של הספרטנים, והמלך סיתלכס החיש לעזרת האתונאים צבא אדיר שמנה 150,000 חיילים.

 

בתקופת האימפריה הרומית הייתה תראקיה נתונה תחת שלטונה של רומא. מרד העבדים הגדול נגד הרומאים ב-73 לפנה"ס הונהג על ידי הגלדיאטור התראקי ספרטקוס (Spartacus) אשר סביבו התקבצו כ-90,000 תראקים, קלטים, גרמנים ואחרים. למן המאה ה-3 לפנה"ס ועד המאה ה-7 לספירה, פלשו למרחב תראקייה ואילירייה שבטים סלאביים, והאוכלוסייה התראקית המקורית נטמעה בקרב הסלאבים.

 


הבולגרים הראשונים

בסוף המאה ה-7 כבשו את תראקיה שבטים פינים-מונגולים שמוצאם מגדות הוולגה; על כן נקראו וולגרים או בולגרים. לימים השתלבו בקרב התושבים הסלאבים והקימו את האימפריה הבולגרית הראשונה. במאה ה-9, בימי שלטונו של בוריס ה-1 Boris I) קיבלו עליהם את הנצרות. תחילה הזמין המלך מיסיונרים קתולים, אך בעקבות איום צבאי של הביזנטים נאלץ לקבל את הנצרות היוונית-אורתודוקסית. בתמורה לכך הכירו הביזנטים בכיבושיו. בימיו נעשתה הכנסייה הבולגרית לאומית ועצמאית, והסלאבית - לשונה הרשמית. לשיא פריחתה הגיעה הממלכה הבולגרית בימי שלטונו של סימאון ה-1; ב-1018 סופחה לביזנטיון.

 


הממלכה הבולגרית השניה והשלטון העות'מני

ממלכת בולגריה השנייה עלתה לגדולה במאה ה-12, וב-1396 סופחה לאימפריה העות'מאנית. הטורקים שלטו בבולגריה כ-500 שנה, ונוסף על השעבוד המדיני היו הבולגרים נתונים לשעבוד רוחני של הכנסייה היוונית-אורתודוקסית. ב-1876 מרדו הבולגרים בטורקים, והמרד היה אחת העילות למלחמת רוסיה-טורקיה (1877/8). בתום המלחמה חתמו רוסיה וטורקיה על חוזה סן סטפנו, ובו קבעו שבולגריה תהיה אוטונומית.

 


הממלכה הבולגרית השלישית

ב-1908 הכריז שליט בולגריה פרדיננד ה-1 על עצמאותה של בולגריה. מלחמות הבלקן (1912 - 1913)חוללו שינוי בגבולותיה, ותביעותיה לבעלות על שטחים במקדוניה הניעו אותה להצטרף לגרמניה במלחמת העולם הראשונה. לאחר המלחמה שלט בבולגריה בוריס ה-3. ב-1934 חוללה תנועת "זבנו" (Zveno) הימנית, בהנהגת קימון גאורגייב (Kimon Georgiev), הפיכה בבולגריה, וגאורגייב תפס את השלטון והתמנה ראש ממשלה. בהשראת הפשיזם של מוסוליני באיטליה, כונן גאורגייב משטר רפובליקני בעל מאפיינים טוטליטריים בבולגריה: הוא פיזר את כל המפלגות, הוציא את ארגוני העובדים אל מחוץ לחוק וביסס את הכלכלה על עקרונות קואופרטיביים ברוח הסינדיקטים של מוסוליני.

 

בראשית מלחמת העולם השנייה כוננה בולגריה ברית עם גרמניה הנאצית במטרה להשיב לידיה שטחים שאבדו לה במלחמות 1913-1912. במהלך המלחמה התגברו המחלוקות הפנימיות בין הממסד המלוכני, שתמך בברית עם גרמניה,לבין אופוזיציית השמאל שנטתה לצידה של ברית המועצות, ובולגריה הטלטלה בין המעצמות הלוחמות והחליפה צדדים.

 

עם מותו של המלך בוריס ה-3 באוגוסט 1943 הוכתר בנו בן השש, סימאון ה-2 (Simeon II of Saxe Coburg-Gotha), לימים ראש ממשלת בולגריה. משום שהיה קטין הוחזק השלטון בידי מועצה מלכותית שכללה שלושה עוצרים, ביניהם דודו של המלך וראש הממשלה פילוב. מועצת העוצרים נקטה מדיניות פרו גרמנית, ותמכה בחיזוק הברית של בולגריה עם מדינות הציר, גרמניה ואיטליה, כנגד בעלות הברית. עם כניסת צבא ברית המועצות לבולגריה בספטמבר 1944, הביאו הפרטיזנים וחברי תנועת ההתנגדות "חזית המולדת" (Fatherland Front) בהנהגת קימון גיאורגייב להפלתו למעשה של המשטר המלוכני, אם כי המלך סימאון ה-2 המשיך למלוך להלכה בבולגריה. מנהיג הפרטיזנים הקומוניסטיים טודור ז'יבקוב (Todor Zhivkov) הניע את פיקוד הצבא להעביר תמיכתו מן הגרמנים לרוסים. בטיהורים שנערכו לאחר מכן חוסלו שלושת העוצרים, וגם רבים מבני האליטות התרבותיות והפוליטיות במדינה. ב-1946 הוכרז על כינונה של רפובליקה עממית, והמלך נאלץ לותר פורמלית על כיסאו (בעקבות משאל עם שנערך בספט' 1946),  ולצאת לגלות דרך טורקיה ומצרים לספרד, בה זכה לקבל מידי פרנקו מקלט מדיני.

 


הדמוקרטיה העממית

משנות ה-40 ועד סוף שנות ה-80 שלטה המפלגה הקומוניסטית בבולגריה. טודור ז'יבקוב, לשעבר ראש הפרטיזנים, הנהיג את ארצו במשך תקופה ארוכה זאת. בולגריה הייתה לחברה בברית ורשה, והשתתפה ב-1968 בפלישה לצ'כוסלובקיה. במחצית השניה של שנות ה-80 גברו הרדיפות כנגד המוסלמים בני המיעוט הטורקי (כ-10% מן האוכלוסייה), הם נדרשו לאמץ שמות סלביים, וב-1989 נמלטו רבים מהם מבולגריה.

 

 


בולגריה הדמוקרטית

בלחץ גורמים אזרחיים שתבעו רפורמות חוקתית ודמוקרטיזציה, התפטר הנשיא ז'יבקוב והותרה התארגנות וההקמה של מפלגות אופוזיציה למפלגת השלטון הקומוניסטית. ב-1990 התגבשה בבולגריה תנועה אופוזיציונית למפלגה הקומוניסטית שנקראה "אקו-גלסנוסט". באותה שנה שינתה המפלגה הקומוניסטית את שמה למפלגה הסוציאליסטית ויזמה רפורמות דמוקרטיות. ביולי 1990 נבחר לכהן כנשיא ז'ליו ז'לב (Zhelyu Zhelev) הליברלי. בבחירות חופשיות לפרלמנט ביוני 1991 נוצר תיקו בין המפלגה הסוציאליסטית למתנגדיה, אך תהליך הדמוקרטיזציה נמשך.

 

לאחר אישור החוקה החדשה ב-1991, החלה בולגריה תהליך של דמוקרטיזציה והתקרבות למדינות המערב. אך התנתקותה של בולגריה מעקרונות הכלכלה הקואופרטיבית ואימוץ כלכלת השוק, כרוכים היו במשבר חברתי-כלכלי קשה. ב-1996 שב המלך סימאון ה-2 (שהודח בהיותו בן 9) לבולגריה ממקום גלותו, ובשנת 2000 הקים את מפלגת "התנועה הלאומית" שהבטיחה לחלץ את המדינה מהמשבר. סימאון זכה באותה שנה בבחירות וב-2001 מונה לראש הממשלה. מאז אוגוסט 2005 עומד בראש המדינה ראש הממשלה סרגיי סטנישב. בראשית 2007 הצטרפה בולגריה כחברה באיחוד האירופי.

 


יהודים

יהודים התיישבו במקדוניה בתחום בולגריה של היום החל במאה ה-1 לספירה. בימי שלטונם של הביזנטים מצאו פליטים יהודים ממרכז אירופה מקלט בבולגריה, ותחת האימפריה העות'מאנית נוסדו בה קהילות של מגורשי ספרד. בבולגריה העצמאית נהנו היהודים על פי רוב שווי זכויות.

 

ערב מלחמת העולם השנייה חיו בבולגריה כ-48,000 יהודים, ויחד עם יהודי השטחים שסופחו אליה הגיע מספרם לכ-60,000. בימי המלחמה גברה מאוד האנטישמיות בבולגריה ועל היהודים הוטלו הגבלות חמורות, אך רובם לא גורשו למחנות ההשמדה למרות דרישת הגרמנים. הגנת בולגריה הרשמית על יהודיה חלה בעיקרה על אלה מהם שנהנו מאזרחות בולגרית, ולא על יהודי האזורים שסופחו אליה במלחמה. עם זאת, כשעמדו השלטונות הבולגרים לשתף פעולה עם תוכנית ההשמדה הנאצית, התארגנו פרטיזנים וחוגים עממיים רחבים כמו גם אישים בכירים, בהם הארכיבישוף רונקאלי והפוליטיקאי דימיטר פשב (Dimitar Peshev) לפעולת פומביות וגם מאחורי הקלעים להצלת אזרחיה היהודים ויהודי האזורים שסופחו אליה במקדוניה וביוון.

 

על פי הסכם שנערך בין המלך הבולגרי וממשלתו לבין גרמניה הנאצית נשלחו למחנות הריכוז כ-11,000 יהודים משטחי תראקיה היוונית, מקדוניה היוגוסלבית והעיר פירוט (במורביה הסרבית על גבול הדנובה). מלבדם אמורים היו להישלח במסגרת "שלב א'" של הפתרון הסופי בבולגריה עצמה גם 8,500 יהודים שהוגדרו כ"אלמנטים בולשבקים-קומוניסטיים".

 

הארכיבישוף רונקאלי הפציר במלך בוריס ה-3 להגן על יהודי בולגריה מפני הנאצים. הוא הצליח הציל אלפי יהודים מן האזורים שסופחו לבולגריה, בהם ילדים רבים, באמצעות ניפוק המוני של תעודות הטבלה לנצרות, וכן על ידי שכנוע הממשלה הטורקית להעניק מקלט לפליטים יהודים. פשב, סגן יו"ר הפרלמנט (דיפלומט ושר המשפטים לשעבר) הציל כ-8,000 מיהודי העיר המקדונית קוסטנדיל, באמצעות הפעלת לחץ על שר הפנים למנוע הסגרתם לנאצים שבקשו לשלחם למחנות ההשמדה. פשב החתים ארבעים חברי פרלמנט על עצומה בה נדרשו המלך והממשלה להפסיק את שיתוף הפעולה שלהם עם הגרמנים בשיגור יהודים למחנות הריכוז. משלוח 8,500 היהודים שנועד להערך ב"שלב א'" נדחה על ידי המלך, ובסופו של דבר לא יצא אל הפועל.

 

בשנות ה-90 בקשה הקרן הקיימת לישראל להנציח ביער בולגריה בהרי ירושלים את פועלם של חסידי אומות העולם, מצילי יהודי בולגריה בתקופת השואה. הנצחת שמו של המלך בוריס ה-3 גררה מחלוקת מרה בין נציגי הניצולים מבולגריה אשר העלו על נס את החלטתו של המלך ללא לאפשר את משלוח יהודיה למחנות הריכוז הגרמניים, בעוד אחרים טענו כי המלך אינו ראוי להנצחה בשל אחריותו להסגרת יהודי השטחים שסופחו לבולגריה.

 

מתום מלה"ע ה-2 ועד קום המדינה עלו לארץ-ישראל כ-7,000 מיהודי בולגריה; ובשנותיה הראשונות הגיעו אליה כ-45,000 יהודים נוספים. בתחילת שנות ה-80 חיו בבולגריה כ-3,400 יהודים, רובם בסופיה, וכיום מספרם עומד על כ- 2,500.

 

בית הכנסת היהודי בסופיה (צילום: יוסף ג'קסון)

 

יחסים עם ישראל

 

עם קום המדינה הכירה בולגריה בישראל וכוננו בינהן יחסים דיפלומטיים בדרג של שגרירויות. תקרית חמורה התחוללה בשנת 1955, כאשר מטוס נוסעים של אל על, אשר נכנס בטעות לתחום האווירי של בולגריה, הופל וכל 58 נוסעיו ואנשי צוותו נהרגו. לאחר מלחמת ששת הימים ב-1967 ניתקה בולגריה את יחסיה הדיפלומטיים עם מדינת ישראל (בעקבות מהלך זהה של ברית המועצות). היחסים בין המדינות חודשו ב-1990 בדרג של שגרירים. בשנות ה-90 התפתחו הקשרים המסחריים בין המדינות, ובשנת 2000 עמד היצוא הישראלי לבולגריה על כ-18 מיליון דולר, והיבוא ממנה על כ-23 מיליון דולר.

 

האנדרטה לזכר קורבנות מטוס אל על שהופל ע"י הבולגרים ב-1955 (צילום: לע"מ)

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©