אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


בנימין נתניהו
בנימין נתניהו  צילום: אלכס קולומויסקי
 
נתניהו וערפאת. פסגה בוושינגטון, 1996
נתניהו וערפאת. פסגה בוושינגטון, 1996 צילום: לע"מ
 
נתניהו מצביע בקלפי בבחירות לכנסת ה-17, 2006
נתניהו מצביע בקלפי בבחירות לכנסת ה-17, 2006 צילום: איי אף פי
 
נתניהו עם שרה אישתו
נתניהו עם שרה אישתו צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 צמיחה תציל מעוני - מאמר מאת בנימין נתניהו
 חינוך כזה-כאילו - מאמר מאת בנימין נתניהו


ערכים קשורים
 זאב ז'בוטינסקי
 סיירת מטכ"ל
 חטיפת מטוס "סבנה"
 מלחמת יום הכיפורים
 יונתן נתניהו
 מבצע יונתן
 משה ארנס
 ליכוד
 מלחמת המפרץ הראשונה
 ועידת מדריד
 יצחק שמיר
 דוד לוי
 בנימין זאב בגין
 משה קצב
 הסכם אוסלו
 יצחק רבין
 רפאל איתן
 שמעון פרס
 בחירות בישראל
 תהליך השלום הישראלי - פלסטיני
 רוני בר-און
 יאסר ערפאת
 אהוד ברק
 אריאל שרון
 רפורמת בכר
 תוכנית ויסקונסין
 תשלומי העברה
 אנתיפאדת אל-אקצא
 קדימה
 ישראל ביתנו
 הבית היהודי - מפד"ל החדשה


תחומים קשורים
 אישים בישראל


 
 
 

בנימין נתניהו


Benjamin Netanyahu

ילדות |  שירות צבאי |  קריירה פוליטית |  כהונתו הראשונה כרה"מ |  שובו לפוליטיקה |  ציטוטים |  מידע נוסף

בנימין נתניהו (יליד 1949), פוליטיקאי ישראלי ומנהיג מפלגת הליכוד. ראש ממשלת ישראל (1996 - 1999; 2009 - ),  שר החוץ מנובמבר 2002 בממשלה בראשות אריאל שרון, ושר האוצר מינואר 2003 ועד אוגוסט 2005. בדצמבר 2005 שב לכהן כיו"ר הליכוד, ובמרס 2009 התמנה לראש ממשלה. במרס 2013 הקים את ממשלתו השלישית.

 

בנימין נתניהו יו"ר הליכוד (צילום: AP)

 


ילדות

בנימין נתניהו נולד בתל-אביב. בנם (האמצעי מבין שלושה) של צילה ופרופ' בן-ציון נתניהו. אביו התמחה בחקר ההיסטוריה היהודית, היה עורך מדעי של האנציקלופדיה העברית ומזכירו של זאב ז'בוטינסקי.

 

את מרבית שנות ילדותו העביר נתניהו בשכונת טלביה בירושלים. היה פעיל בתנועת הצופים. בהיותו ילד ונער שהה עם הוריו בארצות הברית בשנים 1956 - 1958 ושוב בשנים 1963 - 1967.

 


שירות צבאי

בשנת 1967 חזר נתניהו לישראל והתגייס לצה"ל. הוא התנדב לסיירת מטכ"ל, סיים בהצטיינות קורס קצינים, פיקד על צוות ואף זכה לעיטור מיוחד. נמנה על הצוות הפורץ בפעולת שיחרור מטוס "סבנה" שנחטף. במהלך הפעולה נפצע מירי בשוגג של אחד הלוחמים. נתניהו שירת חמש שנים והשתחרר ב-1972, אז שב לארה"ב והחל ללמוד במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (M.I.T ).

עם פרוץ מלחמת יום הכיפורים, שב נתניהו ארצה ולחם בסואץ ובגולן. בתום המלחמה שב לבוסטון, שינה את שמו לבנג'מין ניתאי, והשלים לימודי תואר ראשון בארכיטקטורה ותואר שני במינהל עסקים. כמו כן למד מדעי המדינה וכלכלת המחר באוניברסיטת הרוורד. במהלך לימודיו נישא למרים (מיקי), אם בתו הבכורה, נועה. עם סיום לימודיו החל לעבוד בחברה לייעוץ כלכלי (Boston Consulting Group). בשנים אלו היה פעיל הסברה ישראלית בארצות הברית.

 

נתניהו כציר בשגרירות בוושינגטון עם הנשיא יצחק נבון ושגריר ישראל בוושינגטון משה ארנס בביקור בארה"ב, 1983 (צילום: לע"מ)


ביולי 1976 נהרג אחיו הבכור יוני, מפקד סיירת מטכ"ל, במהלך המבצע לשחרור חטופי מטוס "אייר פראנס" באנטבה. מותו של אחיו שינה את מסלול חייו של נתניהו, שהתמקד בשנתיים הבאות בפרויקטים להנצחת זכר אחיו ובפעילות בינלאומית נגד הטרור.

 


קריירה פוליטית

ב-1978 שב נתניהו ארצה עם משפחתו, והחל לעבוד כמנהל שיווק בחברת הרהיטים "רים". בתקופה זו הקים ועמד בראש מכון יונתן לחקר הטרור, התגרש ממרים, וב-1981 נשא לאשה את פלייר. ב-1982 קיבל את הצעתו של שגריר ישראל דאז בוושינגטון, משה ארנס, והתמנה לציר בשגרירות בוושינגטון, וב-1984 התמנה לשגריר ישראל באו"ם. כשסיים את שירותו באו"ם, שב לישראל והחל בפעילות פוליטית בליכוד. באותה תקופה התגרש מרעייתו פלייר.

 

נתניהו כשגריר ישראל באו"ם עם אלוף פיקוד המרכז אהודברק  והרמטכ"ל משה לוי בטקס לציון 10 שנים למבצע אנטבה, 1986 (צילום: יעקב סער, לע"מ)

בבחירות הפנימיות ב-1988, נכנס לעשיריה הראשונה ברשימת הליכוד לכנסת. בממשלת האחדות, שהוקמה לאחר הבחירות, מונה כסגן שר החוץ, ולאחר מכן סגן שר במשרד ראש הממשלה. בתקופת מלחמת המפרץ ובוועידת מדריד התפרסם ברחבי העולם כדובר נמרץ וכריזמטי של ממשלת שמיר.

במהלך טיסה מניו-יורק לישראל פגש את שרה בן-ארצי, סטודנטית לפסיכולוגיה, שעבדה כדיילת ב"אל-על". השניים נישאו ב-1991. ב-14 בינואר 1993, חודשיים לפני ההתמודדות על ראשות הליכוד, התפוצצה פרשת "הקלטת הלוהטת". בשידור חי במהדורת "מבט" הודה נתניהו שניהל רומן מחוץ לנישואיו, וסיפר כי "אדם אחד בליכוד, מוקף בחבורה של פושעים" ניסה לסחוט אותו על רקע זה למטרה פוליטית.

 

 

נתניהו עם ראש הממשלה יצחק שמיר בועידת מדריד, 1991 (צילום: יעקב סער, לע"מ)


בבחירות הפנימיות לראשות הליכוד (מרס 1993) הביס נתניהו את דוד לוי, בני בגין ומשה קצב, שהתמודדו נגדו, ונבחר ברוב מוחלט של 52 אחוז להנהגת הליכוד.

כראש האופוזיציה הוביל נתניהו את המאבק בהסכמי אוסלו ובנסיגת צה"ל מרצועת עזה ומשטחים ביהודה ושומרון. נתניהו הואשם על-ידי חלק מהציבור כי התנהגותו וסגנון המחאה שלו היו מהגורמים שהביאו לרצח ראש הממשלה יצחק רבין בנובמבר 1995. הוא טען מנגד, כי המחאה היתה לגיטימית.

לקראת הבחירות של שנת 1996 איחד נתניהו את תנועות הליכוד "גשר" ו"צומת" לרשימה אחת, ושכנע את רפאל איתן ודוד לוי שלא להתמודד על ראשות הממשלה. תעמולת הבחירות התמקדה בגל פיגועי הטרור ("עושים שלום בטוח") ובהתנגדות למסירת שטחים נוספים ("פרס יחלק את ירושלים"). ימים ספורים לפני הבחירות יצאו חסידי חב"ד בקמפיין תחת הסיסמה "נתניהו טוב ליהודים". בבחירות, ב-29 במאי 1996, גבר נתניהו על מועמד מפלגת העבודה וראש הממשלה, שמעון פרס, ברוב של 2 אחוזים (49-51), והיה לראש הממשלה הצעיר בישראל, והראשון שנבחר בבחירה ישירה.

 


כהונתו הראשונה כרה"מ

תקופת כהונתו של נתניהו היתה רצופת משברים ופרשיות, הן ברמה הלאומית והן ברמה האישית, ועוררה רגשות עזים בקרב מתנגדיו ותומכיו כאחד. בספטמבר 1996 הורה נתניהו לפתוח את מנהרת הכותל בניגוד לדעת גורמי הביטחון. פתיחת המנהרה, שאותה כינה "סלע קיומנו", הובילה להתנגשויות אלימות בין המשטרה הפלסטינית לחיילי צה"ל ביהודה ושומרון ועזה. בתקריות נהרגו 15 ישראלים ועשרות פלסטינאים. בינואר 1997, במסגרת התחייבויות ישראל בהסכמי אוסלו, חתם נתניהו על הסכם חברון, לפיו השליטה בעיר תעבור ברובה לידי הפלסטינאים.


באותו חודש נחשפה בערוץ הראשון של הטלוויזיה "פרשת בראון-חברון", שבה נטען כי המניעים למינויו של רוני בר-און לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה לא היו נקיים. נתניהו היה לראש הממשלה הראשון שנחקר במשטרה בחשד לעבירה פלילית, חקירה שבסיומה המליצה המשטרה להגיש נגדו כתב אישום. באפריל 1997 הודיע היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, על החלטתו שלא להעמיד לדין את נתניהו, אולם בדו"ח חריף של פרקליטות המדינה נמתחה ביקורת על תיפקודו של נתניהו בכל הקשור להליכי מינוי היועץ המשפטי לממשלה. באוקטובר 1997, הוקלט נתניהו על-ידי כתב "קול ישראל" כשהוא לוחש על אוזנו של המקובל הרב כדורי: "אנשי השמאל שכחו מה זה להיות יהודים".

 

ב-23 באוקטובר 1998 חתמו נתניהו ויושב ראש הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, על "הסכם וואי", לפיו יועברו 13.1 אחוזים משטחי הגדה לשליטה פלסטינית. ב-21 בדצמבר 1998, בעקבות הצבעת מפלגות הימין עם האופוזיציה נגד נתניהו במחאה על "הסכם וואי", התקבלה בכנסת הצעת האי-אמון בממשלת נתניהו, והוחלט על הקדמת הבחירות.

מערכת הבחירות שנמשכה מאותו זמן עד ה-17 במאי 1999 היתה סוערת, ועמדה בסימן מאבק אישי בין נתניהו למועמד "ישראל אחת", אהוד ברק. כשנודעו תוצאות הבחירות, והתברר כי ברק ניצח ברוב גדול, הודיע נתניהו בשידור חי בערוצי הטלוויזיה על התפטרותו מראשות הליכוד ופרישתו מהחיים הפוליטיים. 

 

בשנים לאחר מכן עסק בפעילויות עסקיות שונות. בין היתר שימש כיועץ לחברות הייטק וכמרצה בפורומים שונים.

 


שובו לפוליטיקה

באוגוסט 1999 התפרסם בעיתון "ידיעות אחרונות" תחקיר בו נטען כי בני הזוג נתניהו הסתייעו בקבלן הובלות לביצוע עבודות פרטיות בביתם, וכי הגישו את החשבונות ללשכת ראש הממשלה. ב-29 במרס 2000, בתום חקירה מתוקשרת, המליצה המשטרה להעמיד לדין את ראש הממשלה לשעבר בעבירות שוחד, מרמה, הפרת אמונים ושיבוש חקירה. בסופו של דבר לא הוגשו כתבי אישום בפרשה.

בדצמבר 2000 הודיע ראש הממשלה, אהוד ברק, על התפטרותו. על פי החוק, במקרה כזה רק חברי כנסת יכולים להציג את מועמדותם לראשות הממשלה. הכנסת הצביעה בעד "חוק נתניהו", שמאפשר התמודדות גם של מועמדים מחוץ לכנסת, אבל נתניהו החליט שלא להתמודד אם לא תפוזר הכנסת.

בנובמבר 2002 מינה 
אריאל שרון את נתניהו לשר החוץ בממשלתו (לאחר פרישת מפלגת העבודה מהקואליציה) בסופו של אותו חודש התמודדו השניים על ראשות הליכוד. ההתמודדות הסתיימה בהפסד בהפרש ניכר של נתניהו. עם נצחון הליכוד בבחירות לכנסת מונה נתניהו לתפקיד שר האוצר בעל סמכויות נרחבות, בממשלת שרון.

 

בתקופת כהונתו כשר אוצר הוביל שורה ארוכה של רפורמות מבניות במשק הישראלי: רפורמה בשוק ההון (רפורמת בכר), רפורמה בנמלים, תוכנית ויסקונסין, הפחתות ברמת המיסוי ועוד. כמו כן יזם תוכנית קיצוצים נרחבת בהוצאות הממשלה אשר כללה קיצוץ בתשלומי העברה (קצבאות ילדים, קצבאות לאמהות חד-הוריות וכו').

 

בעיני רבים מהלכיו של נתניהו הביאו לשיקום מצבה הכלכלי של ישראל (שהוחמר בעקבות משבר בינלאומי בתחום ההייטק ובעקבות השלכותיה הכלכליות של אנתיפאדת אל-אקצא). אחרים הצביעו על הפגיעה שגרמה תוכנית הקיצוצים לחברי השכבות החלשות, אשר נסמכו במידה רבה על תשלומי העברה מהמדינה. באוגוסט 2005, על רקע התנגדות ממושכת לתוכנית ההתנתקות שהוביל אריאל שרון, התפטר נתניהו מתפקידו כשר האוצר.

 

נתניהו כשר החוץ לצידו של ראש הממשלה אריאל שרון בועידת הליכוד, 2006 (צילום: צביקה טישלר)

 

בדצמבר 2005, לאחר פרישתו של שרון מן הליכוד והקמתה של מפלגת קדימה, ניצח נתניהו בבחירות לראשות הליכוד.  הוא הוביל את המפלגה בבחירות לכנסת ה-17 (מרס 2006) בהן זכתה ב-12 מנדטים בלבד, והפכה ממפלגת שלטון לסיעה הרביעית בגודלה בכנסת.

 

בעקבות ניצחון גוש הימין בבחירות שנערכו בפברואר 2009, הצליח נתניהו להרכיב ממשלה והתמנה לראשה ב-31 במרס 2009. באוקטובר 2012 הוא הודיע על הקדמת הבחירות לכנסת ה-19. לקראת הבחירות, שנערכו בינואר 2013, התאחדה הליכוד עם ישראל ביתנו. המפלגה המאוחדת זכתה ב-31 מנדטים. במרס 2013 השביע נתניהו את ממשלתו השלישית, שכללה את הליכוד ביתנו, יש עתיד, הבית היהודי והתנועה.

כתב וערך מספר ספרים: "מכתבי יוני", עורך, (עם אחיו עידו) - 1978; "הטרור – אתגר ותגובה", עורך – 1980; "הטרור – כיצד יוכל המערב לנצח", עורך – 1986; "מקום תחת השמש" – 1995; "מלחמה בטרור" – 1996.

לבנימין נתניהו בת אחת מנישואיו הראשונים (נועה) ושני בנים מנישואיו לשרה (יאיר ואבנר).

 


ציטוטים

 

  • "אבא לא רצה שאכנס לחיים הפוליטיים. הוא לא חשב שזה רעיון טוב. היינו בית מאוד לא פוליטי, חשבנו רק על לימודים וקריירה אקדמית" (בנימין נתניהו, מתוך ראיון עיתונאי).

 

  • "גדלתי בהשקפה של חשיבות ההשקעה הגדולה בכל מה שאתה עושה, כשהנטייה היא לשעבד את כל-כולך לעבודה. בשנים האחרונות מתברר לי שזוהי דרך מוטעית, כי המימד האישי והמשפחתי הוא חלק חשוב ביותר של החיים" (בנימין נתניהו, מתוך ראיון עיתונאי).

 

  • "כל פעם שמונחתת עלינו מכת טרור חדשה, אני רוצה להאמין שהמנהיגות הזו תפקח את עיניה, תתעשת ותבין לאן מובילה מדיניותה. וכל פעם אני רואה, לתמהוני, שהמנהיגות הזו, בעקשנות מדהימה, מוסיפה לעצום את עיניה ולצעוד בדרך המובילה אותנו לאסון. זו ממשלה של עיוורים וחלמאים, שמובילה אותנו לעבר תהום" (בנימין נתניהו מתייחס למדיניות החוץ והביטחון של ממשלת יצחק רבין, אפריל 1994).

 

  • "אנחנו בלבנון כמעט 20 שנה, מאז מבצע ליטני, כל מה שהשתנה בשנים הללו, הוא שארגוני הטרור שינו את זהותם ואת צביונם, ואירן נכנסה לתמונה. הבעיה היא שאין ממשלה בלבנון, אין ממי לתבוע ביטחון, זאת המציאות" (רה"מ נתניהו, ספטמבר 1997).

 

  • "הדרך שהתווינו יחד - סופה לנצח. כולנו עוד נחזה בניצחון הזה. בעזרת השם, כולנו עוד נחזור" (בנימין נתניהו, מתוך נאום הפרישה לאחר הפסדו בבחירות, מאי 1999)

 

  • "בעוד שלוש-ארבע שנים, ישראל תגיע לעצמאות כלכלית והסיוע הכלכלי-אזרחי מארה"ב ייפסק כליל. עד סוף 2006, ולכל המאוחר תוך שנתיים, לא יהיו יותר קשישים עניים בישראל" (שר האוצר נתניהו, מתוך ראיון עיתונאי, מאי 2005)

 


מידע נוסף

 

להחליף עכשיו את ממשלת המחדל - "שנה עברה מאז המלחמה ונראה כי הממשלה לא למדה דבר". מאמר מאת בנימין נתניהו, באתר ynet, יולי 2007.

למאמר המלא - לחצו כאן.

 

מקבלי ההחלטות - מדוד בן-גוריון ועד בנימין נתניהו, רשימת ראשי ממשלות ישראל, מקום המדינה ועד ימינו, על פי שנות כהונתם. פרויקט מיוחד באנציקלופדיה ynet.

לעמוד הפרויקט – לחצו כאן

 

חינוך כזה-כאילו - "מהר מדי השלמנו עם השפה הקלוקלת, עם האלימות בתורים ובכיתות. הרצח בקצרין מחייב לעצור ולחזור לאחור". מאמר מאת בנימין נתניהו, באתר ynet, דצמבר 2006.

למאמר המלא -  לחצו כאן.

 

צמיחה תציל מעוני - "אין מקום למונופולים שחוסמים תחרות ולביורוקרטיה בזבזנית". מאמר מאת בנימין נתניהו, באתר ynet, אוקטובר 2004.

למאמר המלא - לחצו כאן.

 

בעוד 4-3 שנים נגיע לעצמאות כלכלית - "אין ספק שהיה לאחרונה קשה להרבה אנשים בגלל המהלכים שביצענו, אך הגרוע מאחורינו. תוך זמן קצר הצמיחה תחלחל לכל חלקי העם".  ראיון עם בנימין נתניהו באתר ynet, מאי 2005.

לראיון המלא - לחצו כאן.

 

רפורמטור והמפריט הלאומי - בשנתיים וחצי בהם כיהן נתניהו כ"ראש הממשלה הכלכלי" של המשק הישראלי, הוא הוביל שורה ארוכה של הפרטות ורפורמות מבניות, שהביאו למהפכה אמיתית במשק. המשק יצא מהמיתון הקשה ועלה על פסי הצמיחה. האם נתניהו היה שר אוצר מצויין שהציל את המשק מקריסה, או "שר האוצר של העשירים?". כתבה באתר ynet, אוגוסט 2005.

לכתבה המלאה  - לחצו כאן.

 

לעוד כתבות על בנימין נתניהו

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©