אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן צילום: גבי מנשה
 
ליברמן נואם בדיון הצעת אי אמון בממשלה, 2002
ליברמן נואם בדיון הצעת אי אמון בממשלה, 2002 צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 חייבים משטר נשיאותי - מאמר מאת אביגדור ליברמן


ערכים קשורים
 ישראל ביתנו
 אהוד אולמרט
 מולדובה
 האוניברסיטה העברית בירושלים
 ליכוד
 בנימין נתניהו
 אהוד ברק
 אריאל שרון
 בנימין אלון
 לימור לבנת
 רשות השידור


תחומים קשורים
 אישים בישראל


 
 
 

אביגדור ליברמן


Avigdor Liberman

ציטוטים |  מידע נוסף

אביגדור (איווט) ליברמן (יליד 1958), שר החוץ. יו"ר מפלגת "ישראל ביתנו". כיהן במספר תפקידים בממשלות ישראל: שר לענייני אסטרטגיה וסגן רה"מ ( מאוקטובר 2006 -  ינואר 2008) בממשלתו של אהוד אולמרט, ושר התחבורה (פברואר 2003 - יולי 2004) ושר לתשתיות לאומיות. מכהן כשר חוץ מ-2009, פרט לכמה חודשים שבהם התנהל משפטו, שבו זוכה מכל אשמה.

 

אביגדור ליברמן נולד בעיר קישנייב במולדובה. בילדותו נשלח אביו למחנה עבודה בסיביר. עלה לישראל בשנת 1978. למד מדעי המדינה ויחסים בינלאומיים באוניברסיטה העברית בירושלים. היה פעיל בקסט"ל, תא הסטודנטים של מפלגת הליכוד. שירת שירות צבאי מקוצר בתותחנים. בעבר היה איש עסקים ופעיל בסניף הליכוד בירושלים. כיהן כמזכיר הסתדרות העובדים הלאומית בירושלים, כיו"ר מועצת המנהלים של חברת תע"מ (תעשיות עתירות מידע), כחבר דירקטוריון החברה הכלכלית לירושלים. כן נמנה עם מקימי "הפורום הציוני". מונה למנכ"ל הליכוד ב-1993, לאחר היבחרו של בנימין נתניהו למנהיג המפלגה. בבחירתו של נתניהו לראשות הממשלה ב-1996, מונה למנכ"ל משרד ראש הממשלה. 

 

 

תקופת כהונתו בתפקיד מנכ"ל משרד רה"מ לוותה בשערוריות ציבוריות שונות ובמהלכה קנה לעצמו דימוי של איש ביצוע יעיל, אך כוחני. לבסוף נאלץ להתפטר מתפקידו ב-23 בנובמבר 1997 לאחר מאורעות ועידת הליכוד. הוועידה, שבה בוטלו הפריימריס (בחירות מקדימות) בליכוד, נודעה בעיקר בגלל ביתן 28 שממנו הורה משה דולגין, מקורבו של ליברמן, לצלם את פעילי המפלגה המתנגדים לביטול הפריימריס.

 

צילום: יואב גלאי

ליברמן וחברי מפלגת ישראל ביתנו בבחירות 2006 (צילום: יואב גלאי)


בשנה שלאחר התפטרותו התמקד ליברמן בעסקים עם מדינות חבר העמים. בינואר 1999 הודיע על הקמת מפלגה חדשה - "ישראל ביתנו". בבחירות לכנסת ה-15 זכתה מפלגתו בארבעה מנדטים. בפברואר 2000 התאחדה הסיעה בכנסת עם סיעת האיחוד הלאומי. ליברמן נאבק להקדמת הבחירות ולהפלת ממשלתו של אהוד ברק.

בממשלת האחדות שבראשות אריאל שרון, מונה ליברמן לשר התשתיות הלאומיות. בתחילת 2002 התפטר מהממשלה, בטענה כי אריאל שרון אינו נוקט צעדים קשים מספיק נגד הפלסטינאים, וחזר להיות חבר כנסת. לאחר הבחירות לכנסת ה-16,  ובהן זכה האיחוד הלאומי ב-7 מנדטים, מונה לשר התחבורה בממשלה שהקים אריאל שרון בפברואר 2003.

 

בתחילת יולי 2004 פיטר רה"מ שרון את ליברמן (וכן את השר בנימין אלון) מן הממשלה וזאת עקב התנגדותו לתוכנית הנסיגה מרצועת עזה. פיטורי השניים נעשה ערב הצבעה בממשלה אודות התוכנית ויצר רוב בעד התוכנית שאכן אושרה בהחלטת ממשלה.

 

בבחירות לכנסת ה-17 (מרס 2006) זכתה מפלגת "ישראל ביתנו" ב-11 מנדטים. באוקטובר 2006 הצטרפה המפלגה לקואליציה וליברמן התמנה לשר לענייני אסטרטגיה ולסגן רה"מ. בינואר 2008 פרש מן הממשלה בעקבות התנגדותו להתקדמות במו"מ בין ישראל לפלסטינאים. כיהן כחבר ועדת החוץ והביטחון בכנסת ה-15 וה-17.

 

בבחירות לכנסת ה-18, בשנת 2009, זכתה המפלגה ל-15 מנדטים והפכה למפלגה השלישית בגודלה בכנסת ישראל.  לאחר הצטרפות מפלגתו לממשלה ה-32 בראשותו של נתניהו, מונה ליברמן במרס 2009 לשר החוץ ולסגן ראש הממשלה. לקראת הבחירות לכנסת ה-19 הודיעו ליברמן ובנימין נתניהו כי הליכוד וישראל ביתנו יתמודדו ברשימה משותפת, ששמה הליכוד ביתנו. זמן קצר לאחר מכן התפטר ליברמן מתפקידו כשר, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה הודיע כי יגיש נגדו כתב אישום.

 

ליברמן נחקר במשטרה בפרשיות שונות; מרביתן הסתיימו ללא כתבי אישום.  בפרשת "לבנת חבלה", נחקר קשר לכאורה בינו לבין חוג "עוצמה לליכוד", שפעיליו תלו כרזות הסתה נגד השרה לימור לבנת.  בפרשת רשות השידור נחקר בחשד לזיוף דו"חות ביקורת על תפקוד רשות השידור.  בפרשת היוזמה למנות את רוני בר-און ליועץ המשפטי לממשלה, נחקר ליברמן בחשד להפרת אמונים וקשירת קשר למינוי בר-און.  בפרשת עמותת "גשר עלייה" הוא נחקר בחשד לאי-סדרים חמורים. המשטרה המליצה אז להעמידו לדין באשמת מירמה בנסיבות מחמירות וגניבה בידי מורשה, אולם הפרקליטות החליטה שלא להגיש כתב אישום מחוסר ראיות. בספטמבר 2001 הודה בתקיפת קטין ונגזר עליו קנס.

 

באוגוסט 2009 המליצה המשטרה להעמיד לדין את השר ליברמן בעבירות של לקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים, וכן בשיבוש הליכי משפט.  באפריל 2011 הודיע היועץ המשפט לממשלה, יהודה וינשטיין, כי הוא שוקל להעמידו לדין באשמת בהלבנת הון, מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר בנסיבות מחמירות והטרדת עד, זאת בכפוף לשימוע.

 

בדצמבר 2012 הוגש כתב האישום לבית המשפט השלום בירושלים. ליברמן הואשם בעבירות של מרמה והפרת אמונים, כיוון שפעל קידומו של זאב בן אריה לתפקיד שגריר ישראל בלטביה, לאחר שקיבל ממנו מידע סודי על חקירתו הפלילית. אחד העדים המרכזיים במשפט הוא מי שהיה סגנו של ליברמן, דני אילון. בית המשפט זיכה אותו פה אחד מכל האשמות נגדו.

 

בבחירות לכנסת ה-19, בשנת 2013, התמודדה ישראל ביתנו ברשימה אחת יחד עם הליכוד בראשות נתניהו. המפלגה המאוחדת, שבה ליברמן הוצב במקום השני, זכתה ב-31 מנדטים. לאחר זיכויו של ליברמן, בחודש נובמבר אותה שנה, הוא מונה לתפקיד שר החוץ.

 


ציטוטים
  • "מובארק ממשיך לפעול נגדנו ולנסוע להתייעצויות עם סאדאם חוסיין. אם הוא יממש את איומו להכניס כוחות לסיני, זה דוגמא לקו אדום שעליו יש להגיב בחומרה – כולל להפציץ את סכר אסואן" (אביגדור ליברמן, 2001)

 

  • "אתה בעל בריתם של המחבלים בכנסת. אני מקווה שפעם אחת חמאס יטפל בך ובכל השאר. גם היום שלכם יגיע, אל תדאגו". (אביגדור ליברמן לחבר הכנסת ואסל טאהא מבל"ד מעל בימת הכנסת, 2007).

 

  • "כבר 13 שנים שהמשטרה מנהלת אחרי מסע רדיפה, וככל שכוחי הפוליטי וכוחה של 'ישראל ביתנו' עולה - כך גם מחריפים הניסיונות לסלק אותי מהפעילות הציבורית. לא היתה סיבה אמיתית לפתיחת החקירה נגדי ואם החשדות היו מבוססים אז החקירה לא היתה נמשכת למעלה מעשור" (אביגדור ליברמן, 2009).

 

  • "נתמודד איתם גם אם נישאר איתם אחד מול אחד. מבחינת העולם כולו עדיף שזה לא יהיה כך. אם העולם לא יעצור את האיראנים, אנחנו נראה מירוץ חימוש גרעיני מטורף בכל המזרח התיכון. אני לא רוצה לחשוב על ההשלכות האלה, כי כל הסיטואציה תצא משליטה. כל העולם צריך להתאחד ולעצור את האיראנים" (אביגדור ליברמן על איום הגרעין האיראני, 2007).

 

  • "גורל משתפי הפעולה בכנסת צריך להיות זהה לגורל משתפי הפעולה של הנאצים. גם בסוף מלחמת העולם השנייה הוצאו להורג במשפטי נירנברג לא רק הפושעים אלא גם משתפי הפעולה עמם. אני מקווה שזה יהיה גורלם של משתפי פעולה בבית הזה" (אביגדור ליברמן בנאום בכנסת, 2006).

 

  • "ערכיה של המפלגה הפכו לערכי המדינה. הצלחנו לאחד בין עולים לוותיקים, בין חילונים לדתיים, בין מתיישבים לתושבי גוש דן. זה ההישג הכי משמעותי שלנו. זאת רק ההתחלה. בפעם הבאה נהיה מפלגת השלטון". (אביגדור ליברמן לאחר בחירות 2006)

 

  • "צריך לבחון מה מוקד הסכסוך וסיבתו. יש מי שאומר שזה שטחים. אני אומר שלא. גם לפני 67' היו מחבלים מתאבדים, וגם לפני ההתנחלויות היו פעולות טרור. הסיבה העיקרית היא חיכוך בין העמים. אין טעם לפתור את הבעיה הפלסטינית בלי לפתור את הבעייה של ערביי ישראל, אחרת, כל הסדר יהיה בגדר פצצת זמן. כל או רוב ערביי ישראל החליטו לזהות את עצמם עם הפלסטינים. הנהגתם פועלת בגלוי נגד ישראל, כמו השייח סלאח, כמו עזמי בשארה, שנסע לסוריה, אחמד טיבי, שלא לחינם שימש יועצו של ערפאת" (אביגדור ליברמן).

 

  • "אנחנו הלפלפים של המזרח התיכון. אם לא נשתגע פעם אחת כמו שצריך - נדמם לנצח" (אביגדור ליברמן).

 

  • "סכנין לא תשחק בליגה הישראלית. היא תייצג את הליגה האחרת ולא תמוקם בסכנין עצמה. אולי יקראו לה בכלל הפועל שכם. זה מצויין שהם עמדו דום בשירת 'התקווה' באיצטדיון רמת-גן, אבל אני ראיתי את המנהיגים שלהם מזדהים עם ברגותי. אם רוצים למנוע פעם אחת את הסכסוך חייבים להפריד את שני העמים. הבעיה העיקרית היא ערביי ישראל" (אביגדור ליברמן).


 


מידע נוסף

 

ליברמן - תיק העשור: מדו"ח המבקר ועד להכרעה - יותר מ-10 שנים המתין יו"ר ישראל ביתנו שהפך שר להחלטת הפרקליטות. שנים של חקירות, ספקולציות וגם הרבה מאוד התנצחויות עם מערכת אכיפת החוק. חזרנו אחורה. כתבה באתר ynet.

לקריאת הכתבה - לחצו כאן

 

ליברמן: נוכל להתמודד לבד עם איראן - ועדת החוץ והביטחון של הכנסת שמעה מהשר לעניינים אסטרטגיים, אביגדור ליברמן, כי "גם אם ישראל תיאלץ להתמודד לבדה מול האיום האיראני, היא תוכל לעשות זאת".

לקריאת הכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

ליברמן לאולמרט: יש לשנות את שיטת הממשל - במכתב ששיגר יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, לראש הממשלה, לשר אהוד ברק וליו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, הוא מציע לפעול יחד כדי לשנות את שיטת הממשל במושב החורף.

לקריאת הכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©