אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


דגל דנמרק
דגל דנמרק 
 
השעה בדנמרק 
 
הנמל בקופנהגן
הנמל בקופנהגן 
 
נישואי הנסיך פרדריק עם מרי דונלדסון
נישואי הנסיך פרדריק עם מרי דונלדסון צילום: רויטרס
 
ספינת ים ויקינגית
ספינת ים ויקינגית צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
ניקולאי גרונדטביג, תפיסתו החינוכית זכתה לתפוצה רבה בדנמרק
ניקולאי גרונדטביג, תפיסתו החינוכית זכתה לתפוצה רבה בדנמרק צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
שר החוץ הדני פר סטיג מולר בפגישה עם שמעון פרס, 2002
שר החוץ הדני פר סטיג מולר בפגישה עם שמעון פרס, 2002  צילום: רויטרס
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 מידע נוסף על המדינה
 מפת המדינה באתר אנכרטא
 האתר הרשמי של הפרלמנט הדני


ערכים קשורים
 זרם הגולף
 הנס כריסטיאן אנדרסן
 האיחוד האירופי
 שבדיה
 ויקינגים
 הקיסרות הרומית הקדושה
 הרלד ה-1
 נצרות
 סאגה
 נורבגיה
 איסלנד
 רפורמציה
 מרטין לותר
 מלחמת שלושים השנה
 נפוליאון ה-1 בונפרט
 קונגרס וינה
 אביב העמים
 המהפכה התעשיתית
 מלחמת העולם הראשונה
 הסכם ורסיי
 מלחמת העולם השנייה
 ארגון האומות המאוחדות
 ארגון הברית הצפון-אטלנטית
 פוגרום קישינייב
 נילס הנדריק דוויד בור
 תוכנית מנהטן
 קיבוץ
 מלחמת ששת הימים
 מלחמת יום הכיפורים
 שמעון פרס
 שירות ביטחון כללי
 אירופה
 הים הבלטי
 גרמניה
 הים הצפוני
 סקגרק וקטגט
 גרנלנד
 איי פארו
 קופנהגן
 פורנוגרפיה
 אנטישמיות
 מלחמת המפרץ השנייה


תחומים קשורים
 מדינות העולם


 
 
 

דנמרק


Denmark

גיאוגרפיה |  כלכלה |  היסטוריה |  תקופת מלכי בית אולדנברג |  דנמרק במאה ה-20 |  יהודים

דנמרק, ממלכה חוקתית בצפון אירופה, הדרומית במדינות סקנדינביה, משתרעת על חצי האי יוטלנד (Jutland,Jylland) ועל האיים שממזרח לו. גובלת בים הבלטי במזרח, בדרומה עם גרמניה, במערבה עם הים הצפוני, ובצפונה במיצרי סקגרק (Skagerrak) וקטגט (Kattegat). תחת ריבונותה של ממלכת דנמרק נכללים גם שני חבלים אוטונומיים: גרנלנד ואיי פארו. בירתה קופנהגן.

המערכת הפוליטית מתאפיינת בריבוי מפלגות, בפרלמנט, "פולקטינג" ((Folketinget, המונה 179 מושבים (כולל שני נציגיה של גרינלד ושני נציגים לאיי פרוא), ובו מיוצגות 12 מפלגות. שתי המפלגות העיקריות הן: הסוציאל-דמוקרטים, מפלגת שמאל מתונה שהרכיבה את הקואליציה מ-1993 עד להפסדה בבחירות 2001; המפלגה הליברלית, מפלגת מרכז-ימין בהנהגת אנדרס פוג רסמוסן (Anders Fogh Rasmussen) המכהן מ-2001 כראש ממשלה ונתמך על-ידי קואליציית מיעוט בהשתתפות מפלגת העם השמרנית.

 


דנמרק - דיוקן
דנמרק - דיוקן
שם רשמי Kongeriget Danmark
שטח 43,094 קמ"ר (מקום 136 בעולם)
אוכלוסייה 5,450,661 (מקום 109 בעולם)
שיעור גידול אוכלוסין 0.33%
תושבים סקנדינבים, אינואיטים (אסקימואים), בני פרוא, גרמנים, טורקים, איראנים, סומלים
שפה רשמית דנית, שפת פרוא, הניב האינואיטי של גרינלנד
דתות אוונגליסטים לותרנים 95% נוצרים אחרים (פרוטסטנטים וקתולים) 2%, מוסלמים 2%
בירה קופנהגן
ממשל מלוכה חוקתית
ראש מדינה נוכחי

המלכה מרגרטֶה ה-2

ראש-הממשלה אנדרס פוג רסמוסן

עצמאית מאז המאה ה-10
אוכלוסייה מתחת לקו העוני אין נתונים
תמ"ג לנפש 34,600 דולר (מקום 12 בעולם)
שיעור אבטלה 5.7%
ענפי כלכלה מרכזיים שכורה, חיטה, תפוחי-אדמה, סלק-סוכר, חזירים, מוצרי חלב, דגים; ברזל, פלדה, מתכות לא-ברזליות, כימיקלים, עיבוד מזון, מכונות וציוד לתעבורה, טקסטיל והלבשה, אלקטרוניקה, בנייה, רהיטים ומוצרי עץ, מספנות, טחנות-רוח, תרופות וציוד בשביל הרפואה
מטבע כתר (קרונה)
ידיעת קרוא וכתוב 99%
תוחלת חיים

נשים - 80.22; גברים - 75.49

(מקום 50 בעולם)

 (הטבלה עודכנה לאחרונה באוקטובר 2006)

 

בראש המדינה עומדת המלכה מרגרטה ה-2, אשר הוכתרה בשנת 1972. מוסד המלוכה הדני נהנה מפופולריות רבה - הודות לגמישותו ולהתעדכנותו המתמדת, ובגלל החסכנות העממיות ופשטות ההליכות של בני משפחת המלוכה.

 

בשנת 2004 התקיים טקס בקתדרלה הלותרנית שבקופנהגן הבירה: בנוכחות 800 אורחים, בהם בני מלוכה מרחבי אירופה ואסיה, נישא הנסיך פרדריק למרי דונלדסון, ילידת אוסטרליה. לאחר הנישואין זכתה דונלדסון בתואר הנסיכה מרי, וכן באזרחות דנית ובחברות בכנסיה הלותרנית.

 

 

קופנהגן הבירה (צילום: איי פי)


 

 

למרות היותה מדינה קטנה, הגיעה דנמרק להישגים חברתיים, תרבותיים וכלכליים המציבים אותה בין אומות גדולות ועשירות ממנה באוצרות טבע, בטריטוריה ובמספר התושבים, וזאת הודות לצירוף של ארבעה גורמים:

 

1. מיקומה הגיאופוליטי, בעל החשיבות האסטרטגית, לפתחו של הים הבלטי ושליטתה על נתיבי השיט ממנו אל הים הצפוני.

2. המיומנות הימית והתעוזה הצבאית של מייסדי הממלכה הויקינגיים, אשר הרחיבו את טווח ההשפעה שלה הרחק מעבר לגבולותיה.

3. המתינות הדתית והפתיחות התרבותית אשר עודדו התפתחותן של מסורת דמוקרטית-ליברלית ושל חדשנות כלכלית-טכנולוגית.

4. חיי קהילה מפותחים הנשענים על ערכי הסולידריות, החריצות והאחריות הדדית, הביאו לפיתוח מאוזן של הכלכלה ושל שירותי רווחה מתקדמים.

 

חרף נסיגה מסוימת בעשור האחרון במדיניות הרווחה שלה (כחלק מן המגמה הכללית בתחום זה בעולם), נהנים אזרחיה מזכויות סוציאליות, מביטוח לאומי, וממערכות תמיכה קהילתיות שהן מן המתוקנות והמפותחות בעולם. דנמרק אף נמצאת בראש התורמות לארגוני סיוע ופיתוח באזורי מצוקה בעולם (לפי מדד שיעור התמיכה ביחס לתמ"ג).

 

דנמרק החמירה לאחרונה את הפיקוח על סחר בסמים קלים וקשים, ועל שוק המוצרים הפורנוגרפיים. הסלחנות המפורסמת של הדנים ביחס לנעשה ב"מדינה החופשית כריסטיאניה" (רובע תוסס בקופנהגן בו נמכרים בחופשיות סמים) והעלמת העין הממוסדת מהייצור וההפצה של חומרים פורנוגרפיים, פינתה מקומה לביקורת ופיקוח בעקבות עלייתה של ממשלת מרכז-ימין, ובשל התפוצצותן של פרשיות התעללות בקטינים והפצת מוצרי פורנוגרפיה פדופיליים באינטרנט.

 

המדיניות הדנית בתחום ההגירה, נמצאת בתהליך בחינה ובחינה מחדש לנוכח מגמות מסוכנות המסתמנות בקרב חוגים פונדמנטליסטיים בין 180,000 המוסלמיים בדנמרק, הקבוצה הדתית השנייה בגודלה אחרי קבוצת הרוב הנוצרית-לותרנית (80%). במיוחד מוטרדים שירותי הביטחון הדניים מפעילותם של פעילי ארגון חיזבו-טהיר (Hizb ut Tahir), אשר היה מעורב, בין השאר, גם בהתנכלויות ליהודים; אנטישמיות היא תופעה שכמעט ולא הייתה מוכרת עד כה בדנמרק.

 

תחום נוסף בו נקלעה הסובלנות הדנית לקונפליקט עם ערכי יסוד אחרים היא יחסה לתנועה הסוציאלית-לאומית (המתוארת כניאו-נאצית). תוכנית הממשלה להפסיק את מימון לתחנת הרדיו שלה הוגדרה על ידי דוברי התנועה בדנמרק כ"התקפה על חופש הביטוי". אולם לאור ביקורת בינלאומית על המימון הממשלתי לו זוכה התחנה קיבל לאחרונה שר התרבות הדני את ההחלטה להפסיק את התמיכה בה.

 

דנמרק לקחה חלק בקואליציה בהנהגתה של ארה"ב במלחמת המפרץ השניה ב-2003 נגד עירק. כ-500 חיילים דניים מוצבים עדיין בדרומה של עירק. שר ההגנה הדני סבנד אגה ג'נסבי (Svend Age Jensby) התפטר באפריל 2004 בשל הביקורת על אמינות דיווחי המודיעין של צבא דנמרק על המצאות נשק בלתי קונבנציונלי בעירק.

 


גיאוגרפיה

דנמרק היא הדרומית והקטנה בארצות סקנדינביה (כ-43,000 קמ"ר ללא האי גרנלנד הגדול ממנה בהרבה, וללא איי פירואה). ממוקמת בין הים צפוני לבין הים הבלטי. מדינת איים (כ-480, רק מאה מהם מיושבים), מלבד חצי האי יולנד (Jutland) שדרומו מהווה גשר יבשתי המחבר את דנמרק עם יתר יבשת אירופה, תעלת קייל בצפון גרמניה המקשרת בין הים הצפוני לים הבלטי, חוסכת את הצורך בהקפתה של דנמרק מצפון.

 

שלושת אייה הגדולים של דנמרק (מלבד גרנלנד): זילנד (Zealand) בו שוכנת קופנהגן הבירה, פאנן (Funen) ובורנהולם (Bornholm).

 

טירת אגסקוב באי פאנן (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 

פני הארץ מישוריים ורק פה ושם מתרוממות גבעות נמוכות, הגבוהה שבהן היא פסגת אידינג סקואוה (Yding Skovhoj) , 173 מטר מעל פני הים. רוב השטח נוח לעיבוד חקלאי, להוציא שטחי חולות במערב ובדרום-מערב ושטחי ביצות.

 

האקלים על פי רוב קריר וגשום, מושלג לפרקים בין דצמבר לפברואר, אך בהשפעתו הממזגת של זרם הגולף נוח ביחס למיקומה הצפוני של דנמרק: הטמפרטורה הממוצעת בחורף כאפס מעלות, ובקיץ 24 מעלות בקירוב.

 

הצמחייה ברובה נטועה בידי אדם. שטחי היער הטבעי מצומצמים והעצים הנפוצים בהם: אשור, אלון, לבנה, אדר ואגוז, אורן ואשוח. הגדול ביערות הוא רול סקואו (Rold Skov) ששטחו 74 קמ"ר.

 

המרכזים האורבניים החשובים:

 

קופנהגן (Copenhagen), בירתה ונמלה הראשי של דנמרק. ממוקמת על האיים שלנד ואמגר ומהווה מרכז חשוב של התרבות הסקנדינבית; מוסדותיה החשובים: ארמון כריסטיאנסבורג, משמש כיום את הממשלה והפרלמנט, ארמון אמלינבורג, המשמש את האקדמיה המלכותית לאמנויות, וכן אוניברסיטה גדולה שנוסדה בשנת 1479. כמיליון וחצי תושבים.

 

ארמון כריסטיאנסבורג, משמש את הממשלה והפרלמנט

 

אודנסה (Odense), עיר נמל ומרכז מסחרי, תעשייתי ותרבותי באי פין שבדנמרק; אחת הערים העתיקות בצפון. ביתו של הסופר הנס כריסטיאן אנדרסן, יליד העיר, משמש מוזיאון. כ-150,000 תושבים.

 

אורהוס (Arhus), עיר נמל, מסחר ותעשייה בחוף המזרחי של חצי האי יוטלנד; העיר השנייה בגודלה בדנמרק. משמשת מרכז תרבות. כ-200,000 תושבים.

 


כלכלה

לדנמרק כלכלה חזקה וצומחת (בשיעור של 2-1.5 אחוז בשנה) המתבססת על שירותים (70%), תעשיה (25%) וחקלאות (5%). מאז 1973 חברה דנמרק בשוק האירופי המשותף. היא חברה באיחוד האירופי אך אינה מאמצת את מטבע האירו אלא מצמידה את הכתר, המטבע הלאומי שלה, לאירו ברצועת ניוד צרה.

 

לדנמרק תעשייה ענפה: מספנות, מכונות, אלקטרוניקה, טקסטיל, בירה ומזון. הממשלה מעודדת השקעות זרות ומקומיות בענפי הביוטכנולוגיה, התקשורת והמידע. העיצוב התעשייתי הדני מתאפיין בסגנון נקי ומאופק, הוא מן המשפיעים בעולם באדריכלות, בריהוט ובכלי בית.

 

הארץ ענייה במחצבים אולם נהנית מתשתיות מתקדמות ביותר בתחום התחבורה, התקשורת האלקטרונית, ומן המובילות בעולם בשיעור המחשוב והעברת נתונים באינטרנט רחב פס. בשנת 2000 נחנך כביש "אורסנד לינק" החוצה את מיצר אורסנד (Oresund) בין דנמרק לשבדיה באמצעות גשר אי-מלאכותי ומנהרה (באורך כולל של 16 ק"מ), ומאפשר להגיע מקופנהגן הבירה אל העיר מלמו (Malmo) בדרום שבדיה בפחות מחצי שעה. לפרויקט תחבורה זה, מן המורכבים והיקרים בעולם (בהשקעה של כמיליארד וחצי דולר), תרומה ראשונה במעלה לכלכלתה של סקנדינביה כולה.

 

החקלאות מפותחת וענפיה העיקריים הם מוצרי בשר וחלב, ירקות, דגנים וסלק סוכר; כן מפותח ענף הדיג.

 

השוק הדני עמד היטב במיתון העולמי של ראשית שנות ה-2000, התעסוקה בה נשארה גבוהה, הריבית והאינפלציה היו נמוכות, והמאזן המסחרי חיובי. יצוא הסחורות והשירותים מסתכם ב-75 מיליארד דולר לשנה, והיבוא ב-65 מיליארד דולר. ענפי היצוא העיקריים: מכונות ומכשירים (30%), מזון (20%), מוצרי רפואה (7%), כימיקלים תעשייתיים (7%), דלק ושמנים (7%). שותפות סחר עיקריות: גרמניה, שבדיה, בריטניה, הולנד, צרפת, איטליה וארה"ב. מיסוי החברות (30%) הוא מן הנמוכים באירופה ותורם למשיכתן של חברות זרות לדנמרק.

 


היסטוריה

דנמרק היא העתיקה בממלכות אירופה, ולה מסורת של 1,000 שנות ממלכתיות וריבונות עצמאית. דימויה של דנמרק העכשווית כדמוקרטיה נאורה ומפותחת שאזרחיה נהנים מתחיקה מתקדמת וגישה סובלנית לקבוצות מיעוט תרבותיות, עומד בסתירה לתדמיתם של האבות המייסדים של הממלכה, שודדי-הים הויקינגים.

 

הויקינגים החלו להיאחז בדנמרק במאה ה-7 לספירה וכעבור 200 שנה השלימו השתלטותם על חצי האי יוטלנד בהנהגתו של מנהיגם הארדגון. ב-811 נחתם הסכם בין הויקינגים-הדנים לבין שבטי הפראנקים של גרמניה ונקבע בו שנהר האידר יהיה הגבול ביניהם. יחסי איבה עם השבטים הפראנקים, ולאחר מכן עם קיסרות רומי הקדושה של הגרמנים, הביאו להקמת סוללת המגן המפורסמת בדרום הממלכה, "חומת הדנים" (Danvirke).

 

מסוף המאה ה-8 ערכו הויקינגים הדנים שורה של התקפות על אנגליה, ולאחר מכן אף על סקוטלנד, אירלנד, צרפת וספרד. בשנת 851 פלשו 350 ספינות קרב במעלה התמזה.

 

המלך גורם (Gorm den Gamle) איחד בראשית המאה ה-10 את השבטים הויקינגים ונחשב למלכה הראשון של דנמרק. בנו, הרלד "כחול השן" (Harald Blatond), היה המלך הראשון שמלך על כל שטחה של דנמרק. בשנת 960 ניסה הרלד להשליט את הנצרות בארצו, אך העם מרד בו בהנהגת בנו, והוא נאלץ לצאת לגלות. אף על פי כן התפשטה הנצרות בדנמרק, ועד שלהי המאה ה-10 נעשתה לדת הדומיננטית בה. במקביל לתהליך ההתנצרות הוקמה על ידי הדנים בימיו של המלך קנוט "הגדול" (Canute) אימפריה שכללה את אנגליה ואת דרום שבדיה. בהתבסס על הסאגות של הויקינגים, ספינת הדרקון שלו (באורך של כ-80 מטר) הייתה שיא הטכנולוגיה הימית בזמנה, וארכיאולוגים ימיים מאשרים כי הצי שעמד לרשותו כלל את כלי השיט המתקדמים ביותר למן הזמן העתיק ועד ימי הביניים. ב-1042, עם מותו של בנו של קנוט, הרתקנוט (Hardecanute), הסתיים שלטון המלכים הדניים באנגליה.

 

המאות ה-12 וה-13 נחשבות תור הזהב של דנמרק. המלך ואלדמר ה-1 ( (Valdemar נסיך שלזוויג (צפון גרמניה) מ-1148 ומלך דנמרק מ-1157 לחם נגד שבטים בחוף פומרניה, כבש את מבצרם באי ריגן, וניצר אותם. המלך ואלדמר ה-2, כבש שטחים בצפון מערב גרמניה (עד גדות האלבה; 1214) ואת אסטוניה. בשנותיו האחרונות עשה רפורמה חוקתית והנהיג את החוקה הידועה כ"קודקס יוטלנד".

 

ב"איחוד קאלמר" (1397) אוחדה דנמרק עם שבדיה ועם נורבגיה. המלכה הדנית מרגרתה, אשר נישאה ב-1363 להאקון ה-6 מלך נורבגיה, הצליחה בשורה של מהלכים מדיניים וצבאיים להכניס את שבדיה לאיחוד. הממלכה המאוחדת היתה נתונה להגמוניה דנית עד להתמרדות השבדים, בראשות מלכם גוסטבוס ה-1 ואסה. שבדיה פרשה מן האיחוד ב-1523 ונורבגיה נשארה חלק מן הממלכה עד 1814; הריבונות הדנית על איסלנד נמשכה עד 1944.

 


תקופת מלכי בית אולדנברג

ב-1448 עלה לשלטון כריסטיאן ה-1, ראשון המלכים לבית אולדנברג, שצאצאיו מולכים בדנמרק עד היום. מלך זה צירף לממלכתו את שלזוויג הולשטיין.

 

תנועת הרפורמציה ותיקוניו של מרטין לותר התפשטו במאה ה-16 דרך גרמניה לדנמרק. מלחמות האזרחים בין הקתולים נאמני האפיפיור לבין הלותרנים הסתיימו ב-1536 בניצחון הכנסייה הלותרנית הדנית בראשות המלך.

 

במהלך המאה ה-17 ניסה מלך דנמרק כריסטיאן ה-4 להשתלט על האזור הבלטי, ולקח חלק במלחמת שלושים השנה. מעימותים אלה יצאה מחוזקת דווקא שבדיה, יריבתה של דנמרק, שנאלצה לקבל את תנאי שלום וסטפליה (1648). במלחמה חדשה נגד שבדיה (1660-1657), בימיו של המלך פרדריק ה-3, נחלה דנמרק תבוסה קשה, ופיחות נוסף חל במעמדה כמעצמה אירופית. כ-150 שנה נדרשו להתאוששות הארץ מן ההרפתקנות הצבאית של שני מלכים אלה. יחד עם זאת, הותירו השניים אחריהם מורשת תרבותית מפוארת בתחומי הארכיטקטורה והאמנויות.

 

בראשית המאה ה-19 בקשה דנמרק לשמור על נייטרליות בעימות בין נפוליאון לאנגלים. אולם אנגליה שחששה כי הצי הדני הגדול ייפול בידי הצרפתים הציגה אולטימטום לדנים ודרשה את מסירת הצי לידיה. בעקבות סירובה של דנמרק להעביר לידי אנגליה את צי האוניות שלה או לטבעו בעצמה, הנחיתו האנגלים מתקפת מנע על האוניות הדניות וטיבעו אותן; אף קופנהגן הבירה הותקפה והועלתה באש. בעקבות זאת כרתו הדנים ברית עם נפוליאון. לאחר תבוסתו אולצה דנמרק בקונגרס וינה (1814) לוותר על שליטתה בנורבגיה לטובת שבדיה (בת-בריתם של המנצחים האנגלים) ועל האי הלגולנד שנמסר לאנגלים. בתמורה הוחזרה לידי דנמרק השליטה בחבל שלזוויג-הולשטיין, אותו שבה ואיבדה ב-1864, בעקבות מפלתה במלחמה נגד פרוסיה ואוסטריה.

 

הגל הליברלי ששטף את אירופה במאה ה-19 הביא בדנמרק לשינויים פנימיים גדולים. בעקבות "אביב העמים" נערכה בשנת 1849 רפורמה מקיפה בסדרי השלטון: סמכות המלוכה צומצמה, הונהגה חוקה ליברלית, הונהגו חוקי סעד סוציאליים, נוצרו מסגרות חינוך חדשות וגובשה מדיניות כלכלית מודרנית. תושבי חבל שלזוויג התקוממו כנגד חוקת 1849, ופרוסיה (גרמניה) ניצלה זאת וספחה לעצמה את החבל.

 

בתגובה למכות שניחתו על ממלכת דנמרק, ולרוח הנכאים שפשטה בקרב חוגים נרחבים בעם הדני בעקבות תבוסות צבאיות ומשברים כלכליים קשים, הגה התיאולוג הלותרני הרפורמיסטי גרונדטביג ((Nikolaj F. S. Grundtvig תוכנית פדגוגית חדשנית למבוגרים (מעל גיל 18) שעיקריה היו:

 

1. חיזוק הזהות הדנית על ידי הפצת המיתולוגיה, המסורת והתרבות המקומית.

2. העדפת ערכי השיתוף על פני האינדיבידואליזם, והגברת המחויבות והאחריות ההדדית.

3. הטמעת ערכים הומניסטיים אוניברסליים בכל הרמות, מן הקהילה הכפרית ועד הרמה הארצית.

4. גישה חינוכית פרגמטית המתמקדת באתיקה של דיאלוג ישיר לא אליטיסטי.

 

תפיסת העולם החינוכית של גרונדטביג זכתה לתפוצה רבה בדנמרק למן שנות ה-30 של המאה ה-19, וב-1844 נוסד בית ספר ראשון במתכונת זאת. לזכותם של מוסדות רבים נוספים שהוקמו בעקבותיו, ברוח תורתו של גרונדטביג, זוקפים את התאוששותה המדהימה של דנמרק במישור החברתי, התרבותי, הכלכלי והפוליטי. מן המשברים הקשים בהם הייתה נתונה במאה ה-19 יצאה דנמרק לדרך חדשה, שהובילה לדמוקרטיזציה וליצירת התשתית למדינת רווחה מודרנית.

 

גם המהפכה התעשייתית נתנה אותותיה בממלכה, ובמקביל לשינויים המבניים במשק הממלכה, ידעה דנמרק למן שנות ה-30 של המאה ה-19 תקופה של פריחה תרבותית בתחומי המדעים, האמנויות, ההגות והספרות.

 

ב-1882 הוקמה המחלבה הקואופרטיבית הראשונה בהיידינג שביוטלנד. תוך שנים מעטות הביאה התרחבות השיטה הקואופרטיבית בדנמרק, מן העניות במדינות אירופה בימים ההם, לפיתוח כלכלתה ולהפיכת המשק החקלאי שלה לאחד המשגשגים במדינות באירופה. ב-1960 היו בדנמרק כ-1,200 אגודות שיתופיות חקלאיות (קואופרטיבים) שהקיפו כ-150,000 בעלי משקים (למעלה מ-80% ממשקי החלב והבשר). המרקם החברתי והקהילתי שהצמיח את האגודות הללו תרם לסולידריות וללכידות החברתית גם בתחומי התרבות וחינוך המבוגרים.

 


דנמרק במאה ה-20

במלחמת העולם הראשונה שמרה דנמרק על נייטרליות. ב-1920 חזרה לשלוט על מחציתו הצפונית של חבל שלזוויג, בעקבות משאל עם שנערך שם על פי הסכמי ורסיי. למשברים הכלכליים העולמיים בשנות ה-20 וה-30 של המאה ה-20 היו השלכות קשות ביותר על כלכלת דנמרק, ואחוז האבטלה הגיע בה במהלך שנים אלו לשיאים של למעלה מ-30% מכוח העבודה.

 

במסגרת השתלטות הנאצים על אירופה במהלך מלחמת העולם השנייה, פלשו אלו לדנמרק (1940). בתחילה נזהרו שלא לפגוע במנהל ובמשק המדינה, אך עם הזמן גבר הדיכוי ובתגובה גברה פעילות המחתרות הדניות, בעידודו ובתמיכתו של העם. אחרי מלה"ע ה-2 שוקמה המדינה והתפתחה במהירות. ב-1945 הצטרפה לאו"ם, וב-1949 היתה בין מקימות נאט"ו.

 

דנמרק חברה יחד עם נורבגיה שבדיה ואיסלנד במועצה הנורדית (Nordic Council). זו נוסדה לאחר מלה"ע ה-1, אך החלה לפעול הלכה למעשה רק בשנת 1952, אז התאפשר לאזרחיהן חופש תנועה, חופש עבודה וזכויות סוציאליות ללא תלות במקום מושבם.

 

בשנות ה-70 של המאה ה-20 ידעה דנמרק משברים בתחום הכלכלה ובתחום התעסוקה. ב-1973 הצטרפה לשוק האירופי, ומ-1993 היא חברה באיחוד האירופי.

 

פתיחת מושב האיחוד האירופי המשותף בקופנהגן (צילום: איי פי)

 


יהודים

ראשוני היהודים, ממוצא ספרדי, הגיעו לדנמרק בראשית המאה ה-17, בעקבות הזמנת המלך כריסטיאן ה-4 (1622). הם הורשו בתחילה להתיישב בנסיכות הולשטיין. רובם היו סוחרים, בנקאים וספקים של הצבא והצי הדני.

 

זמן קצר לאחר מכן הורשו להתיישב בקופנהגן וקהילת היהודים בה נעשתה הגדולה בממלכה (ב-1782 מנתה כ-2000 נפש). ב-1813 הוענקה ליהודים אזרחות, ובעקבות הרפורמות של 1849 הם נעשו שווי זכויות לחלוטין ליתר האזרחים. במאה ה-19 עם העלייה במעמדם הכלכלי והחברתי של היהודים, גברה ההתבוללות, בעיקר בקרב השכבה האמידה והמשכילה. לאחר פרעות קישינייב (1903) קלטה הקהילה היהודית בדנמרק כ-2000 פליטים יהודים מרוסיה.

 

במלה"ע ה-2 לא פגעו הנאצים בתחילה ביהודים, זאת בהתאם לתנאי מפורש בהסכם שנערך בין ממשלת דנמרק לממשלת גרמניה. מסופר כי כשביקשו הגרמנים לחייב את היהודים הדנים לענוד את הטלאי הצהוב, איים המלך כריסטיאן ה-10 שגם הוא יענוד אותו, והצו לא יצא אל הפועל.

 

יהודים מדנמרק עולים על סירה ובורחים לשבדיה במלחמת העולם השנייה

 

הגנת דנמרק על יהודיה חלה בעיקרה על אלה מהם שנהנו מאזרחות דנית, ולא על פליטים יהודים שנמלטו אליה ממדינות אחרות. לאחר הכיבוש הישיר בידי גרמניה, כשעמדו הנאצים להפעיל את תוכנית ההשמדה, התארגנה באוקטובר 1943 פעולת הצלה המונית, וכ-6,000 יהודים הועברו במחתרת לשבדיה הנייטרלית בפחות מ-3 שבועות. בין הנחלצים בדרך זאת היה גם הפיסיקאי הדני הנודע נילס בור, אשר התעוררו חששות לגורלו בשל מוצאו היהודי ובעיקר בשל מומחיותו בתחום הגרעיני. לאחר שהוברח לשבדיה בידי המחתרת הדנית, שלחו הבריטים מפציץ לחלצו משם; לאחר זמן לא רב לקח בור חלק בפרוייקט מנהטן לפיתוחה של פצצת האטום. מתוך כ-500 היהודים הדנים אשר נלכדו באקציה של הנאצים ונשלחו למחנה הריכוז טרייזנשטט, למעלה מ-420 ניצלו ושבו לדנמרק בתום המלחמה. הצלתם התאפשרה הודות לפעולתה של ועדת ביקורת ששלחה ממשלת דנמרק לפקח על תנאי מעצרם.

 

ב-1968 נחנך בירושלים אתר הנצחה לזכר הצלת יהודי דנמרק בשואה.

 

כיום יש בדנמרק כ-7,500 יהודים, מהם כ-25% צאצאי הקהילה הדנית היהודית הוותיקה וכ-65% מהגרים ממזרח אירופה.

 

חניכת המוזיאון היהודי החדש בקופנהגן (צילום: איי פי)

 

יחסים עם ישראל

 

לדנמרק יחס ידידותי למדינת ישראל. קשרים מלאים בתחום הדיפלומטי נקשרו ביניהן מיד לאחר קום המדינה. היצוא הישראלי השנתי לדנמרק עומד כיום על כ-60 מיליון דולר לשנה והיבוא לישראל עומד על כ-170 מיליון דולר.

 

הקשר בין הדנים והישראלים התפתח הן במישור הממלכתי והן במישור הבין-אישי. מאז שנות השישים הגיעו מידי שנה בשנה לעבודה בהתנדבות בקיבוצים ישראליים אלפי צעירות וצעירים דנים. עמדתה העקבית של דנמרק לימין ישראל בתקופת מלחמת ששת הימים ובעת מלחמת יום הכיפורים הביאה ב-1973 להטלת חרם נפט עליה על ידי יצואניות הנפט הערביות. למן שנות ה-80 נוקטת דנמרק קו מתון יחסית מבין מבקריה של ישראל באירופה על מדיניותה כלפי הפלסטינאים.

 

בשנת 2002 סייע שר החוץ הדני, פר סטיג מולר, לנסח את הסכם מפת הדרכים כנציג האיחוד האירופי, ואף גילה הבנה למלחמתה של ישראל בטרור. יחד עם זאת, בסוגיית ההתנתקות וגדר ההפרדה בין ישראל לבין הפלסטינאים, הצטרפה דנמרק לביקורת על תוואי הגדר ועל הפגיעה באוכלוסייה הפלסטינאית.

 

שגריר ישראל בדנמרק בשנים 2003-2001, כרמי גילון, שמונה לתפקיד על ידי שר החוץ לשעבר, שמעון פרס, התקבל בדנמרק בביקורת ציבורית עזה, שלוותה בהפגנות ובתביעות חוזרות ונשנות לפתוח נגדו בחקירה משטרתית על אחריותו לכאורה לעינוי עצירים פלסטינאים בידי השב"כ, בתקופה בה עמד בראשו. במרוצת הימים מיתנו התקשורת והציבור הדני את יחסם אליו, והוא הפך לשגריר אהוד, ולמרואיין מבוקש בתקשורת הדנית.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©