אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


דגל הונגריה
דגל הונגריה 
 
השעה בהונגריה 
 
תצפית על נהר הדנובה
תצפית על נהר הדנובה צילום: גלית קוסובסקי
 
כנסיית הבזיליקה בבודפשט
כנסיית הבזיליקה בבודפשט צילום: גלית קוסובסקי
 
פסל הערבה הבוכייה בבודפשט, לזכר הניספים בשואה
פסל הערבה הבוכייה בבודפשט, לזכר הניספים בשואה צילום: גלית קוסובסקי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 שיחון לתייר המתחיל: הונגרית - כתבה באתר ynet
 מפת המדינה באתר אנכרטא
 האתר הרשמי של רה"מ הונגריה
 מדריך לאתרי ממשל בהונגריה
 מידע נוסף על המדינה


ערכים קשורים
 סלאבים
 רומא העתיקה
 הונים
 נצרות
 פיאודליזם
 ג'נגיס ח'אן
 האימפריה העות'מאנית
 שושלת הבסבורג
 מריה תרזיה
 נפוליאון ה-1 בונפרט
 קונגרס וינה
 אביב העמים
 פרנץ יוזף ה-1
 אוסטריה-הונגריה
 מלחמת העולם הראשונה
 מלחמת העולם השנייה
 ברית המועצות
 גאורג לוקץ'
 מיכאיל סרגייביץ' גורבצ'וב
 המגפה השחורה
 פרשת טיסה אסלר
 יידיש
 הליץ'
 משה סופר
 בנימין זאב הרצל
 פוגרום
 הפתרון הסופי
 אדולף היטלר
 חנה סנש
 הסוכנות היהודית
 ישראל קסטנר
 אדולף אוטו אייכמן
 מלחמת העצמאות
 מלחמת ששת הימים
 אוקראינה
 סלובקיה
 אוסטריה
 סרביה
 קרואטיה
 סלובניה
 רומניה
 בודפשט
 האיחוד האירופי


תחומים קשורים
 מדינות העולם


 
 
 

הונגריה


Hungary

גיאוגרפיה וכלכלה |  מרומי ועד ימי קיסרות אוסטרו-הונגריה |  הונגריה במאה ה-20 |  יהודים |  יחסים עם ישראל

הונגריה, רפובליקה דמוקרטית במזרחה של מרכז אירופה; שְמהּ הרשמי: הרפובליקה המדיארית. גבולותיה: בצפון - אוקראינה וסלובקיה; במערב - אוסטריה; בדרום - סרביה  קרואטיה וסלובניה; במזרח - רומניה. בירתה - בודפשט. נהר הדנובה זורם לאורך חלק מגבולה עם סלובקיה, פונה דרומה וחוצה אותה.


  

בזכרונם של ההונגרים נצרבו שתי מלחמות העצמאות שלהם, זאת של 1848 וזאת של 1956 כתבוסות הירואיות; מחיר הדמים ועוצמת האכזבה הותירו אצלם מעט מאוד מקום לתקווה. גם תקופת העצמאות הראשונה שלהם, בין שתי מלחמות העולם של המאה ה-20, הייתה תקופה רצופת קשיים ומשברים; ולמעשה, רק ב-1988 החלו אזרחיה של הונגריה ליהנות מניצני העצמאות והדמוקרטיה בארצם.

 

הונגריה - דיוקן
הונגריה - דיוקן
שם רשמי Magyar Koztarsasag
שטח 93,030 קמ"ר (מקום 110 בעולם)
אוכלוסיה 9,981,334 (מקום 80 בעולם)
שיעור גידול אוכלוסין 0.25%- (האוכלוסייה מצטמצמת)
תושבים הונגרים 92.3%, לא-ידוע ואחרים 5.8%, צוענים 1.9%%
שפה רשמית הונגרית
דתות קתולים 51.9%, קלוויניסטים 15.9%, לותרנים 3%, יוונים קתולים 2.6%, ללא שיוך דתי 14.5%
בירה בודפשט
ממשל דמוקרטיה פרלמנטרית
ראש מדינה נוכחי

פֶרֶנץ דיורצ'אני

עצמאית מאז שנת 1001
אוכלוסייה מתחת לקו העוני 8.6%
תמ"ג לנפש 16,300 דולר (מקום 62 בעולם)
שיעור אבטלה 7.2%
ענפי כלכלה מרכזיים חיטה, תירס, חמניות, תפוחי-אדמה, סלק-סוכר, חזירים, בקר, תרנגולות, מוצרי חלב; כרייה (תעשיית מתכת, חומרי בנייה, מזונות מעובדים, טקסטיל, כימיקלים (במיוחד: תרופות), כלי רכב
מטבע פורינט
ידיעת קרוא וכתוב 99.4%
תוחלת חיים

נשים - 77.14; גברים - 68.14

(מקום 104 בעולם)

(הטבלה עודכנה לאחרונה באוקטובר 2006)

 

הפעם הושלם המעבר מדיקטטורה לדמוקרטיה ללא שפיכות דמים והונגריה הולכת וסוגרת במהירות את הפער בינה לבין מדינות האיחוד האירופי, אליו הצטרפה (לצד תשע מדינות נוספות) ב-1 במאי 2004. מגזר פרטי משגשג וזרם הולך וגובר של תיירים והשקעות תרמו לא רק לשינוי פניה של כלכלת המדינה אלא גם לשינו דרמטי באווירה הכללית בה.

 

בודפשט, בירת הונגריה (צילום: גלית קוסובסקי)

 


גיאוגרפיה וכלכלה

להונגריה אין מוצא אל הים אך היא יושבת באגן הקרפטים, על פרשת דרכים חשובה במרכז אירופה.

 

נהר הדנובה זורם לאורך חלק מגבולה עם צ'כוסלובקיה, פונה דרומה וחוצה אותה. ממזרח לדנובה משתרע מישור פורה, מישור אלפולד (Alfold), וחלק מהאזורים שבצפונה ובמערבה הם אזורי גבעות. אגם באלטון שבמערבה משמש אתר קיט.

בעבר הייתה ארץ חקלאית. לאחר מלחמת העולם השנייה החלה להתפתח בה תעשייה, ובימינו התעשייה וענפי השירותים משמשים בסיס מרכזי בכלכלתה. ענפי התעשייה העיקריים במדינה - מכונות, טקסטיל, מתכות, כימיקלים, מזון וכלי רכב; ענפי החקלאות - דגנים, ירקות, פירות, בקר ועופות; אוצרות הטבע אלומיניום ומנגן.

 

ממשק ריכוזי בבעלות המדינה בתקופת השלטון הקומוניסטי, עברה הונגריה בשנות ה-90 לכלכלת שוק. מבין הארצות הקומוניסטיות לשעבר, משקה של הונגריה התפתח באופן מואץ, והיא בתהליכי צירוף לאיחוד האירופי. המגזר הפרטי העסקי אחראי לקרוב ל-80% מן התמ"ג: ענפי התעשייה והבניה מהווים כשליש מהתמ"ג והיתרה היא חקלאות וענפים אחרים. האינפלציה השנתית הגבוהה (14%) שאיפיינה את השנים הראשונות לתהליך ההפרטה הולכת ומתמתנת, ועומדת עתה על פחות מ-5%.

 

הגשר על נהר הדנובה המחבר בין שני חלקי העיר בודפשט (צילום: גלית קוסובסקי)

 


מרומי ועד ימי קיסרות אוסטרו-הונגריה

מימי השלטון הרומאי ועד שלטון אוסטריה

 

תושביה של הונגריה לפני התקופה הרומית היו בני שבטים ממוצא סלאבי וגרמני. ב-14 לפנה"ס סיפחו אותה הרומאים לקיסרות הרומית וכינו אותה בשם פאנוניה (Pannonia). במאה ה-5 כבשו אותה ההונים.

 

במאה ה-8 התיישבו באגן הקרפטים שבטי המדיארים (המכונים Magyars), והיו ליסוד הדומיננטי בעיצובה של הונגריה מבחינה אתנית ותרבותית.

 

במאה ה-11, עם מינויו של סטפאנוס למלך הונגריה, הושלטה הנצרות במדינה; באותה העת התפתחה בה חברה פיאודלית ששליטיה היו אבירים.

 

פלישת המונגולים להונגריה באפריל-1241 בהנהגת המצביא באטו, נכדו של ג'נגיס חאן נחרתה בזיכרון הקולקטיבי של ההונגרים כאירוע טראומטי. בקרב על הנהר סויה סמוך לפסט ניגפו בפני המונגולים מיטב צבאות האבירים של אירופה, ובהם גם אבירי המסדר הטאוטוני שנודעו כטובי הלוחמים הצלבנים. במהלך הפלישה השמידו המונגולים בהונגריה צבאות שמנו כ-200,000 חיילים של הממלכות הסלביות והגרמניות, ומרכז אירופה נותרה למעשה ללא מגן בפני הגייסות המונגולים.

 

ב-1526 כבשו העות'מאנים את מרבית שטחה של הונגריה, והיא היתה לשדה קרב בו התחוללו מלחמות בין האוסטרים לעות'מאנים, ומלחמתם של ההונגרים לעצמאותם.

 

תחת שלטון בית הבסבורג האוסטרי, ומלחמת העצמאות של 1849-1848

 

עם דחיקת העות'מאנים מהונגריה בשלהי המאה ה-17 השתלט עליה בית הבסבורג האוסטרי והיא נעשתה חלק מן הקיסרות האוסטרית.

 

הקיסרית מריה תרזה ובנה יוזף ה-2 הנהיגו משטר אבסולוטי נאור, שבו שמו את הדגש על סובלנות, חינוך, צבאיות וקידום הכלכלה. במסגרת הקיסרות האוסטרית לקחה הונגריה חלק במלחמות נפוליאון. לאחר קונגרס וינה, בו הותוו מחדש גבולותיהן של מדינות אירופה בתום עידן נפוליאון, נשארה הונגריה תחת שלטון אוסטריה, למעט פרק זמן קצר בשנים 1849-1848 בהן התחוללה בה מהפיכה רפובליקנית (במסגרת אביב העמים), שנחרתה בזיכרון הקולקטיבי של ההונגרים כמלחמת העצמאות שלהם.

 

ב-1848 הכריז לאיוש קושוט (Lajos Kossuth) פובליציסט ומנהיג ליברלי בבית הנבחרים ההונגרי ("הדיאט"), על הקמת המדינה ההונגרית העצמאית בראשותו כנשיא. הרוזן לאיוש בטייני (Count Lajos Batthyány) נתמנה לראש הממשלה. הצבא ההונגרי החזיק מעמד מול הצבא האוסטרי, אך הוכרע כאשר גם רוסיה הצטרפה למלחמה נגדו. קושוט גלה מארצו, בטייני הוצא להורג על ידי כיתת יורים, והמדינה הצעירה אבדה את עצמאותה וסופחה מחדש לכתר האוסטרי.

 

לאחר דיכוי המהפכה בהונגריה עלה על כס הקיסרות פרנץ יוזף ה-1. בימיו הוקמה הקיסרות האוסטרו-הונגרית, אשר נועדה לתת לגיטימציה לריבונות האוסטרית על הונגריה באמצעות שיתוף ההונגרים בכתר; הביטוי הסמלי לכך היה הכתרת של פרנץ יוזף ב-1867 למלכם של ההונגרים (בנוסף על היותו מלך אוסטריה).

 


הונגריה במאה ה-20

במלחמת העולם הראשונה לחמה הונגריה כחלק מהקיסרות האוסטרו-הונגרית לצד גרמניה. אחרי המלחמה צומצם תחומה בכשני שלישי והיא הייתה לרפובליקה עצמאית, ובתוך זמן קצר היתה למדינה השניה בעולם (לאחר רוסיה) בה כוננה ממשלה קומוניסטית בהנהגתו של בלה קון. אולם ניסיונו של קון להלאים את התעשייה והחקלאות עורר התנגדות עזה, אותה ניסה לדכא בכוח. עד מהרה פלשו להונגריה צבאות צ'כיה ורומניה וב-1919 הדיח האדמיראל מיקלוש הורטי את קון, ולמן 1920 ועד שכבשה ברה"מ את הונגריה (1945) עמד בראש המדינה. עם הפלתו של המשטר הקומוניסטי ערך הורטי מסע דיכוי וטיהור שנודע בכינוי "הטרור הלבן" כנגד חוגי הקומוניסטים והיהודים באמצעות פלוגות מיוחדות של "הצבא הלאומי". 

 

 

הונגריה קיוותה באמצעות חבירה לגרמניה הנאצית להשיב לעצמה שטחים שאבדו לה (לטובת צ'כוסלובקיה, רומניה, יוגוסלביה ואוסטריה) במסגרת הסכמי השלום של סוף מלחמת העולם הראשונה. במלחמת העולם השנייה לחמה הונגריה לצד גרמניה, ואולם ב-1944 פלשו הגרמנים גם לתחומה. "הצבא האדום" של ברית המועצות השתלט על חלקים גדולים מהונגריה בחורף 1945, ובאפריל חצו היחידות הגרמניות הנותרות את הגבול לאוסטריה. ב-1946 הוכרזה הונגריה רפובליקה.

 

הקומוניסטים השתלטו על הונגריה ב-1949 והיא הפכה לאחת מגרורותיה של ברה"מ. ב-1956 פרץ בה מרד אנטי-קומוניסטי, והסובייטים דיכאוהו באכזריות. אלפים נהרגו בקרבות ובטיהורים שנערכו מיד לאחריהם, בהם גם המנהיג הפופולרי אימרה נוֹדְיְ (Imre Nagy), כ-200,000 נמלטו מהמדינה, ואלפים הוגלו (בהם גם הפילוסוף ומבקר התרבות והספרות גאורג לוקץ'). על אדמת הונגריה הוצבו דרך קבע כ-40,000 חיילים סובייטים. ב-1968 הונהגו בה רפורמות כלכליות ולאחריהן עלתה רמת החיים של תושביה. בקרב מדינות הגוש המזרחי בלטו בה חופש התרבות והיוזמה הפרטית בתחום הכלכלה.

 

 

המרד האנטי-קומוניסטי בהונגריה, 1956 (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 

בעקבות השינויים שהנהיג מזכ"ל המפלגה הקומוניסטית של ברית המועצות, מיכאיל גורבצ'וב במדיניות החוץ של ארצו, נאלץ מנהיג המפלגה הקומוניסטית של הונגריה, ינוש קדר (Janos Kadar) ב-1988 להתפטר מתפקידו. בשלב הבא החל בה תהליך מואץ של מעבר משלטון קומוניסטי לשלטון ליברלי דמוקרטי; תהליך זה הגיע לשיאו במרס 1990 - בבחירות החופשיות הראשונות שנערכו בהונגריה, בהן זכו מפלגות המרכז במרבית הקולות, ואילו המפלגה הקומוניסטית זכתה ב-10% מהקולות בלבד.

 

בשנת 2004 הצטרפה הונגריה כחברה מן המניין לאיחוד האירופי.

 


יהודים

ראשוני היהודים התיישבו בהונגריה במחצית ה-1 של המאה ה-11. ב-1092 נאסר עליהם להינשא לנוצרים, לעבוד בחגי הנוצרים ולרכוש עבדים. עם זאת בד"כ הגנו עליהם השליטים, ובמאה ה-12 תפסו עמדות חשובות בכלכלתה, מה שעורר כלפיהם את שנאת האצילים. כשהתחוללה המגפה השחורה באירופה (1349) גורשו יהודים רבים מהונגריה, ומאז ועד המאה ה-16 השתנה היחס אליהם חליפות, עפ"י האינטרסים - לעתים סותרים, של הכנסייה, המלך והאצולה.

 

תחת שלטון העות'מאנים חל שיפור במצבם, למעט היהודים שישבו באזורים שבשליטת ההבסבורגים. למן סוף המאה ה-17 החלו להגיע אליה מהגרים יהודים מפולין וממוראוויה. במפקד שנערך ב-1735 נמנו בה 11,600 יהודים בלבד, ב-1787 - 81,000, ב-1850 כ-340,000, וב-1869 - 542,000.

 

 

 

בית הכנסת הגדול בבודפשט (צילום: גלית קוסובסקי)

 

בשנת 1867 הושוו זכויות יהודי הונגריה לזכויותיהם של שאר תושביה. במרוצת המחצית השנייה של המאה ה-19 תרמו תרומה רבה לכלכלתה ולחיי הרוח שלה; בעיקר בלטו בתחומי המסחר, העיתונות והמקצועות החופשיים. עם זאת גברה בה האנטישמיות, ואחד משיאיה היה עלילת הדם שהעלילו על יהודי העיירה טיסה אסלאר (Tiszaeszlar) ב-1882. בשנת 1895 הכירה ממשלת הונגריה בדת היהודית כאחת הדתות הרשמיות במדינה. ב-1910 מנתה הקהילה היהודית בהונגריה יותר מ-900,000 נפש.

 

לפני מלחמת העולם השנייה נחלקה יהדות הונגריה ל-3 חטיבות, לכל אחת תרבות חיים משלה: בצפון מערב המדינה ישבו בעיקר יהודים דוברי גרמנית שמוצאם מאוסטריה וממורביה; בצפון מזרח המדינה ישבו יהודים דוברי יידיש מזרחית שמוצאם מגליציה; במרכזה ישבו יהודים דוברי הונגרית.

 

במאה ה-19 התעורר פולמוס חריף בין האורתודוקסים לרפורמים והתגבשה בה קהילה חרדית בהנהגת רבנים גדולים, ובהם פוסק ההלכה משה סופר (שרייבר) המוכר בכינויו "חת"ם סופר". מ-1806 היה רבה של פרשבורג (כיום ברטיסלבה), החשובה שבקהילות הונגריה. ייסד בה ישיבה שהייתה הגדולה ביותר מאז ימי בבל, ושיטת הלימוד בה נתקבלה במרוצת הזמן ברוב ישיבות הונגריה.

 

המדינאי, הסופר, אבי הציונות המדינית ומייסד ההסתדרות הציונית, בנימין זאב הרצל, נולד בבודפשט, והתחנך בה ברוח היהדות הרפורמית.

 

אחרי מלחמת העולם הראשונה בלט חלקם של היהודים בשלטון, בהנהגתו של בלה קון (יהודי אף הוא). חילופי השלטון שבאו מאוחר יותר לוו ברדיפת יהודים ובפוגרומים ("הטרור הלבן"). השלטון החדש נקט מדיניות אנטישמית וב-1938 נחקקו חוקים שהגבילו את זכויות האזרח של יהודי הונגריה.

 

במלחמת העולם השנייה לחצה גרמניה על הונגריה לגרש את יהודיה למזרח אירופה. ממשלת הונגריה נמנעה מלבצע את תוכנית "הפתרון הסופי" והשתדלה להתחמק מהנחיות שליחיו של היטלר. ב-1944 פלשו הגרמנים לתחומה, ואף על פי שהמלחמה עמדה להסתיים החלו בהשמדת יהודיה. עד שחרור הונגריה על ידי הצבא האדום בחורף 1945, המשיכו קלגסי "צלב החץ" בעידודו של סאלאשי, מנהיג המפלגה הנאצית ההונגרית, וראש ממשלתה למן אוקטובר 1945, בפשעי המלחמה שלהם כנגד היהודים.

 

ניסיונות לשבש את ההשמדה באמצעות יחידת צנחנים משותפת ל"הגנה" ולצבא הבריטי, שנועדה לפעול באירופה הכבושה עלו בתוהו. בין הצנחנים הללו היו חנה סנש, יואל פלגי ופרץ גולדשטיין. השלושה נלכדו, יואל פלגי הצליח להיחלץ, חנה סנש נשפטה למוות והוצאה להורג באשמת ריגול ובגידה, גולדשטיין נשלח לגרמניה ועקבותיו לא נודעו. (מספר שנים לאחר תום מלחמת העולם השנייה נידונו שופטיה של סנש לתקופות מאסר שונות באשמת סיוע למשטר הנאצי. ביולי 1993 בעקבות בקשה רשמית של מדינת ישראל, התכנס בית דין העליון של צבא הונגריה, והוציא פסק דין בו זוכתה סנש מכל אשמה).

 

ב-1944, כאשר הגיע מסע ההשמדה הנאצי להונגריה , התנדב חסיד אומות העולם, ראול ולנברג, לצאת לשם ולפעול להצלת יהודים, בחסותו של דרכון דיפלומטי שהעניק לו מעמד של מזכיר ראשון בשגרירות שבדיה בבודפשט , ובמימון ארגון הסעד היהודי "ג'וינט ". הוא הקים רשת של "בתים מוגנים" שהניפו את דגל שבדיה, וחילק תעודות מסע לרבים, בסך הכול עלה בידו להציל כ-15,000 נפשות בבתים המוגנים שלו, כמו כן חילק עוד אלפי תעודות מסע שבדיות. לקראת סוף המלחמה בינואר 1945, כשהצבא האדום עמד בשערי בודפשט, זמם אייכמן לחסל את הגטו בעיר בהפצצה מן האוויר. ולנברג איים על מפקד הכוחות הגרמניה בהונגריה באותה תקופה, הגנרל אוגוסט שמידטהובר, שאם יבצע את תוכנית אייכמן, הוא ישפט כפושע מלחמה. התוכנית לא יצאה בסופו של דבר לפועל, ובכך ניצלו כ-97,000 יהודים מתושבי הגטו מהשמדה.

 

כן נעשה ניסיון ע"י מתווכים מטעם הסוכנות היהודית לבצע עסקה שנודעה כ"סחורה תחת דם", במסגרתה אמורים היו הגרמנים לאפשר הצלתה של יהדות הונגריה תמורת אספקת כמות גדולה של משאיות צבא; אולם זו לא יצאה אל הפועל.

 

ד"ר ישראל קסטנר הצליח לעשות עיסקה עם אדולף אייכמן, וכ-700 יהודים הורשו לעזוב לשוויץ תמורת כופר נפש, כפי הנראה ניצלו חייהם של עוד מאות יהודים כתוצאה מהשתדלותו עבורם בגרמניה.

 

על אף מאמצי ההצלה, מעריכים שמספרם של יהודי הונגריה שנספו בתקופת המלחמה הוא יותר מ-550,000. כיום יש בהונגריה קרוב ל-100,000 יהודים. ומ-1989 הותרה בה פעילותם של ארגונים ציוניים.

 


יחסים עם ישראל

הונגריה סייעה לישראל במלחמת העצמאות וב-1948 קשרה עמה קשרים דיפלומטיים. בניגוד לארצות אחרות במזרח אירופה, הגבילה הונגריה את מספרם של העולים לישראל, וחוץ מכ-3,000 יהודים שעלו עפ"י הסכם בין שתי הארצות כמעט לא עלו ארצה יהודים מהונגריה.

 

אחרי מלחמת ששת הימים (1967) ניתקה הונגריה את קשריה הדיפלומטיים עם ישראל, וב-1989 חודשו היחסים בדרג של שגרירות.

 

מאז ועד היום התפתחו מאוד הקשרים בין המדינות, ובתחום הכלכלה הגיע הסחר השנתי ביניהן לכ-130 מיליון דולר, מהם 50 מיליון דולר יצוא מישראל להונגריה, וקרוב ל-80 מיליון דולר יבוא ממנה.

 

חברות ישראליות נמנות על המשקיעות הגדולות בהונגריה, בעיקר בנדל"ן, תיירות, מפעלי תעשייה וטלקומוניקציה - סה"כ מוערכת השקעתן בשנים האחרונות בכמיליארד וחצי דולר.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©